Forza Motorsport 7 İnceleme

Forza Motorsport 7 İnceleme

Forza Motorsport 7, şu an oynayabileceğiniz en iyi yarış oyunu.

Xbox markasının en kaliteli serilerinden bir tanesi olan Forza, yeni simülasyon yarış oyunu ile karşımıza çıktı. Bu oyun tabii ki Forza Motorsport 7. PC ve Xbox One platformları için çıkışını gerçekleştirmiş olan bu simülasyon yarış oyununu bizler Xbox One üzerinde oynama fırsatı bulduk ve şimdi sizlere oyun hakkındaki fikirlerimizi aktarmak istiyoruz. Fakat yazımıza geçmeden önce hemen söyleyelim, içimizde kalmasın: Forza Motorsport 7 şu an Xbox One üzerinde bulabileceğiniz en kusursuz yarış simülasyonu oyunu. Daha ne olsun?

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Forza Motorsport 7 oyununun içeriği dev gibi. Öncelikle bir yarış oyununda bolca araba olması gerekir, değil mi? Forza Motorsport 7 sizi arabalara boğuyor çünkü oyun içerisinde tam 700 adet araba var. Tabii bu arabaların bazıları serinin önceki oyunlarından direkt olarak aktarılmış fakat bizim Forza serisi ile pek aramız yoktu. Forza Motorsport 5, Forza Horizon 3 ve Forza Motorsport 7 oynadığımız tek Forza oyunları oldu bugüne kadar. Bu yüzden bu noktada bir problem göremiyoruz. Her neyse, bu 700 aracı yarıştırabileceğiniz pistler de gerekiyor mutlaka. Oyun içerisinde 30 farklı pist bulunuyor. Ayrıca bu 30 pistin de 1’den fazla farklı tipi oluyor. Mesela bazı pistlerde hem düzden, hem de tersten yarışabiliyorsunuz. Bazı diğer pistlerde de daha farklı çeşitlilik karşımıza çıkıyor.

700 araçta olduğu gibi, 30 pistte de tamamen bir orijinallik yok. Çünkü pistlerin çoğu yine serinin önceki oyunlarından geliyor. Fakat serinin önceki oyunlarındaki pistler ile, bu pistler arasında çok fazla fark yok çünkü Forza Motorsport 7 içerisinde artık dinamik hava şartları var. Dinamik hava şartları, tek bir pisti ciddi anlamda değiştirebiliyor. Hem his olarak, hem de görünüş olarak. Oyun içerisindeki bu dinamik hava şartları sayesinde, yarışa yağmurlu bir havada başlayıp, hafifi güneşli bir havada bitirebiliyoruz. Tabii daha uzun yarışlar yapıyorsanız, tek bir yarış içerisinde 3 farklı hava şartı bile görebiliyorsunuz. Tabii küresel ısınma var artık, sürekli havanın değişmesi oldukça normal.

Oyundaki araçlardan bahsettik, pistlerden bahsettik ve tabii ki hava şartlarından bahsettik. Bir de kendimizden bahsedelim. Video oyunlarında en nefret ettiğim şey, araçların içerisinde görünmez insanların olmasıdır. Eski Forza oyunlarında da bu böyle idi. Fakat Forza Motorsport 7 içerisindeki yarışçımızı artık kendimiz seçip, bir de kendisini özelleştirebiliyoruz. Yani arabanın içerisindeki kişi artık tamamen biziz. Bu karakter için yeni özelleştirme ögeleri ise bizler oyunu oynadıkça açılıyor. Bu da benim, oyunu sürekli oynamam için çok önemli bir şey. Çünkü herhangi bir ilerleme hissi yoksa, ben o oyundan hoşlanamıyorum ne yazık ki.

Oyunda ilerledikçe karşınıza biraz ilginç şeyler çıkacak. Bu ilginç şeylerden ilki yarış kamyonları. Evet, bildiğiniz kamyon veya TIR. Forza serisinde sanıyorum ki ilk defa yarış kamyonları sürüyoruz ve bu kamyonlar, oyundaki tüm arabalardan çok daha benzersiz bir his sunuyor oyuncuya. Öncelikle bu kamyonların ağırlığından ötürü kontrolleri çok ilginç, hem de fren sistemleri çok farklı. Sonuçta tonlarca kamyondan bahsediyoruz. 200 KM ile giderken nasıl fren yapabilirsiniz ki? Peki, inceleme yazımızın bu noktasına kadar bahsettiğimiz şeyler nasıl görünüyor? Bu oyunun grafikleri, performansı nasıl?

Oyunu Xbox One: Day One Edition ile test ettik. Yani konsolumuz bayağı bir eski. Her an elimizde kalacak diye korkuyoruz. Yine de The ForzaTech ile güçlendirilen bu oyun, Xbox One üzerinde kusursuz görünüyordu. Zaten aynı oyun motoru ile Forza Horizon 3 de yapılmıştı ve o oyun da kusursuzdu. Aynı şekilde Forza Motorsport 7 oyunu da Xbox One üzerinde etkileyici grafikler ile karşımıza çıkıyor. Oyunun çözünürlüğü ise 1080p. FPS mi? Hayatımda gördüğüm en stabil 60 FPS performanslardan bir tanesi. Eğer bu oyunu PC veya Xbox One S üzerinde denemeyi düşünüyorsanız çok şanslısınız çünkü bu iki sürümde de HDR desteği bulunuyor. Xbox One X çıktığında ise canavar bir oyun olmaya hazırlanıyor Forza Motorsport 7. Çünkü oyun, Xbox One X üzerinde 4K/60 FPS performansı ile çalışacak.

Grafiklerin ve performansın yanında arabaların modelleri ve hasar alma halleri de bizlerin hoşuna gitti. Oyundaki 700 arabanın neredeyse hepsi çok başarılı, kaliteli ve detaylı modellere sahip. Bu modellere gelen hasarlar ise o kadar kusursuz değil. Fakat berbat da değiller. Bir yarış simülasyonu oyunundan beklediğiniz hasar mekanikleri bulunuyor oyunda. Ayrıca bu hasarlar, modellere de ortalama bir seviyede yansıyor. Peki, bu kadar güzel bir oyunu herkes oynayabilecek mi? Biraz da oyununun oynanış mekaniklerinden bahsedelim.

Eğer sık bir şekilde yarış oyunları oynamıyorsanız, Forza Motorsport 7 size göre. Eğer bir yarış oyunu ustasıysanız, Forza Motorsport 7 yine size göre. Forza Horizon 3 oyununda olduğu gibi Forza Motorsport 7 oyununda da oyunculara birçok farklı özellik bulunuyor. Mesela, eğer usta bir yarış oyuncusuysanız, oyunu tam bir simülasyon oyununa çevirebiliyorsunuz. Fakat sürekli yarış oyunları oynamayan, bu oyundan da basit bir deneyim bekleyen bir oyuncuysanız, yine Forza Motorsport 7 oyununu tamamen arcade bir havaya sokabilirsiniz. Siz bu oyunu istediğiniz tarafta oynayın, oyundaki 700 aracın sürüş hissi de oldukça başarılı olacak. Hatta gerçekçi bile diyebiliriz.

Forza Motorsport 7 karşımıza dolu sayılacak bir içerik ile çıkıyor. Oyuncular eğer isterlerse tek oyunculu oyun modlarını oynayabiliyor. İsterlerse de çoklu oyunculu modlarına giriş yapabiliyorlar. Şimdiden söyleyelim, çoklu oyuncu modunu deneme şansımız çok olmadı. Çünkü biz bu incelemeyi yazarken, oyunun çoklu oyuncu modunu oynayan kimse yoktu. Çünkü oyun henüz çıkmamıştı. Fakat Forza Motorsport 7 çoklu oyuncu modu, serinin önceki oyunlarından farklı değil. Arabalara göre, seviyelere göre farklı kategorilerde çoklu oyuncu yarışlara girebiliyorsunuz. Aynı zamanda ligler de bulunuyor fakat ligler şu an kapalı.

Oyunun senaryo modu ise bu zamana kadar gördüğümüz en dolu, en eğlenceli, en kaliteli senaryo modu. Daha doğrusu, tek oyunculu mod. Çünkü oyunda büyük bir senaryo bulunmuyor. Senaryo modu demek yanlış olabilir. Forza Motorsport serisinin eski oyunlarında amaçsızca, “Grind” temelli yarışlar yapıyorduk fakat bu oyunda durum çok daha farklı. Artık, “Grind” temelli bir oynanış kesinlikle yok. Artık yarış yaparak yeni The Forza Drivers Cup bölümleri açıyoruz ve böylece mini senaryomuzu ilerletiyoruz. The Forza Drivers Cup isimli bu etkinlik aslında 6 tek kupadan oluşuyor. Tüm bu kupaları kazanmanız gerekiyor. Siz bu kupaları kazandıkça da yeni ödüllere sahip oluyorsunuz.

Sizler tüm bu yarışları yaptıkça tecrübe puanı kazanıyorsunuz ve her seviye atladığınızda da 1 adet hediyeye sahip oluyorsunuz. Forza Motorsport serisinin kötü yönlerinden bir tanesi de burada yatıyordu, fakat eskiden. Çünkü eskiden seviye atladığınızda ödülü oyun seçiyordu, siz değil. Fakat Forza Motorsport 7 ile seviye atladığınızda size 3 seçenek sunuluyor ve bu 3 seçenekten 1 tanesini hediye olarak seçiyorsunuz. Bu 3 seçenek genelde indirimli araba veya benzer şeyler oluyor.

Oyunda bir de mikro ödemeler oluyor. Evet, mikro ödemeler ve doğal olarak ganimet kutuları. Çünkü günümüzde çıkan video oyunlarında mikro ödemeler ve ganimet kutuları olmazsa, kimse ona oyun demiyor, değil mi? Sarkastik tabii. Her neyse, öncelikle kutulardan bahsedelim. Bu ganimet kutularını oyun içi para ile veya gerçek para ile satın alabiliyorsunuz. İşin ilginç yanı ise, Microsoft size hiçbir zaman kutuları gerçek para ile almanızı söylemiyor. Sürekli olarak yarış yaparak para kazanabilirsiniz diyor. Peki, bu kutular içerisinde neler bulunuyor? Bolca mod efendim. Bu modlar ise oynanışı temelden etkiliyor. Bahsettiğimiz modlar sizin arabanızın performansını yükseltiyor. Eğer bunlar yetmez ise, oyun içerisinde kazandığınız paraların oranını yükselten ögeler de bulunuyor.

Forza Motorsport 7, Xbox One konsolu üzerinde alabileceğiniz en iyi yarış oyunu. Hem içerik olarak, hem oynanış olarak, hem de görsellik olarak. Yine de Forza Motorsport 7 ile Microsoft benzersiz bir adım atamadı bize soracak olursanız. Sadece bir önceki oyuna göre daha fazla gelişti. Peki, bu ne kadar büyük bir sorun? Bizce bir sorun bile değil. Zaten oyunda ufak tefek bazı olumsuz noktalar bulunuyor, fakat oyun o kadar güzel ki, başarılı ki, bu olumsuz noktaları rahatlıkla görmezden gelebiliyorsunuz. Eğer Xbox One veya Windows 10 cihaz sahibiyseniz, Forza Motorsport 7 kesinlikle satın almanız gereken bir video oyunu.

Forza Motorsport 7 İnceleme

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.