Menü
https://leadergamer.com.tr/disney-pewdiepie-ile-iliskisini-kesti/
Forza 14 Şubat 2017 11:42

Forza serisi 1 milyar dolarlık satışa ulaştı

İnanılmaz büyük bir başarı.


Microsoft çatısı altında bulunan ve son olarak Forza Horizon 3 ile oyuncuların karşısına çıkan Forza serisi, yapılan yeni bir açıklamaya göre 1 milyar dolardan fazla satışa ulaştı. NPD Group cephesinden gelen raporlara göre bu süre, Kasım 2012 ile Ocak 2017 arasında böyle bir rakama ulaşırken, bu rakamlar alınırken sadece kutulu satışlar hesaplandı. Yani dijital satışlar bu rakama dahil değil. Microsoft’a göre içerisinde bulunduğumuz jenerasyonun en başarılı yarış serisi olan bu seri, son oyunuyla da herkesin ağzını açık bırakmıştı zaten. Kişisel not, PC veya Xbox One üzerinden Forza Horizon 3 oyununu denemenizi öneririz.

Forza serisi 1 milyar dolarlık satışa ulaştı

Tabii açıklanan rakamlar sadece milyar dolarlardan ve satışlardan oluşmuyor. Microsoft bir de başka küçük detay verdi. Bu detaya göre Aralık 2016 tarihinde Forza topluluğu 14 milyondan fazla oyuncuya ev sahipliği yaptı. Forza Racing Championship ile elektronik spor dalına da adım adan bu seri için, hem satış rakamı, hem de oyuncu sayısı gerçekten hayran bırakıcı seviyede. Peki, bunların hepsi tüm seriyi kaplayan rakamlar. Bu serinin son oyununda durumlar nasıldı? Microsoft bu sorunun da cevabını vermekten çekinmedi. Xbox One ve PC platformlarına özel bir şekilde çıkışını gerçekleştiren Forza Horizon 3, açıklamalara göre tam 2.5 milyon adet sattı.

Dünya çapında 2.5 milyon satan bu oyun, Xbox Play Anywhere özelliğini üstünde taşıdığı için rakamın bu kadar düşük olması normal. Çünkü Xbox Play Anywhere sayesinde oyunu 1 kez satın alıyorsunuz, oyunun uyumlu olduğu tüm Microsoft platformlarında oyunu oynayabiliyorsunuz. Serinin son oyununda da bu durum Xbox One ile PC platformları için geçerliydi. Yani oyuncu, oyunu 1 kez satın alıp, isterse PC, isterse de Xbox One üzerinden oyunu oynayabiliyordu. Buna rağmen oyunun PC sürümündeki hataların birçoğunun düzeltilmediğini söylemek isteriz. Performans ve işlemci temelli hatalar tam gaz devam etmekte serinin son oyununda. Bu yüzden satın almayı düşünürseniz, PC yerine Xbox One veya Xbox One S konsollarını tercih etmek pek de yanlış olmayacaktır.

Kaan GEZER Editör