Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 30.10.2018

Yeni bir yıl, yeni bir Football Manager oyunu daha. Bulunduğumuz 2018 yılı için Football Manager 2019 bizlerle buluştu. Football Manager 2019 inceleme yazısı içerisinde de bu oyunun bizlere ne sunduğunu ve ne sunamadığını anlatmaya çalışacağım. Football Manager 2019 inceleme yazısının detaylarına inmeden önce, oyunun gerçekten çok ayrıntılı olmuş olduğunu belirtmemde fayda var. Bir simülasyon oyunu olarak beni en çok büyüleyen özelliği bu oldu.

Football Manager 2019 inceleme

Football Manager 2019 bizlere ne sunuyor?

Football Manager 2018'i daha önceden incelemiştim zaten sizler için. Eğer henüz göz gezdirmediyseniz, buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz inceleme yazıma göz gezdirebilirsiniz. Football Manager 2019 inceleme yazısında olabildiğince zaten bilmekte olduğunuz bilgilerin dışında bilgi vermeye çalışacağım. Vereceğim bilgiler, Football Manager 2019 içerisindeki yeni özelliklerin ne olduğu konusunda olacak çoğunlukla. Gelelim yeni özelliklere, şikayetlerime ve beğendiğim kısımlara.

Football Manager 2019, başlar başlamaz bende bir hata verdi. Bu hata, muhtemelen ilerleyen sürümlerde olmayacak fakat beni biraz üzdü diyebilirim. Karakterimi yaratmaya çalıştığım ekranda, karakterime kendi yüzümü vermek istedim. Fotoğraf çekinip bunu yerleştirmeye çalıştığımda ise yüzüme kapandı. Ya sistem için fazla çirkinim ya da bir şeyler ters gidiyor. Favori takımım olarak memleketimin göz nuru olan Almusspor'u seçecektim fakat Tokatspor ile idare etmek zorunda kaldım sadece. Birçok takım var fakat çok da aşırı detaya kaçmamışlar sanırım. Olsun, buna da razıyım.

Football Manager serisinde artık alışmış olduğumuz şekilde, oyun içerisinde yine müzik bulunmuyor. Arkadan kendi müziğinizi açmanız ve onunla idare etmeniz gerekiyor. FIFA 19'deki gibi güzel birkaç müzikle biraz şımartsalar fena olmazdı sanki ama olsun. Ana menüye geldiğimizde ise bizleri 4 farklı mod karşılıyor. Başta Kariyer, ardından ise sırayla Fantezi Draftı, Online Kariyer ve Bir Kulüp Yarat modları bulunuyor.

Football Manager 2019 inceleme

Football Manager 2019 içerisindeki modlar ne?

Oyunda bulunan Kariyer modu aslında fazlasıyla alışmış olduğumuz bir mod. Takımınızı seçiyorsunuz ve kariyerinize yön vermeye başlıyorsunuz. Fantezi Draftı isimli modda, çevrim içi olarak bir takım seçiyor ve arkadaşlara karşı oynuyoruz. Online Kariyer modunda, çevrim içi bir oyun açıp arkadaşlarınızı oyuna davet ediyorsunuz. Son olarak Bir Kulüp Yarat modunda ise, adından da anlayabileceğiniz üzere kendi takımınızı yaratıyorsunuz.

Ben, direkt olarak Football Manager 2019'in en önemli modu olan Kariyer'den girdim oyuna. Tokatspor'dan devam tabii. Fakat bu aşamalara gelirken dikkatimi çeken bir şey oldu. Menajerlik tarzımızı seçme imkanımız bulunuyor oyunda. İster Antrenman Uzmanı olan bir menajer olabiliyoruz, istersek de Taktisyen bir menajer olabiliyoruz. Her iki tarafın da eşdeğer artıları ve eksileri bulunuyor. Tamamen sizin seçimlerinize kalmış bir şey yani.

Football Manager 2019, bir simülasyon olduğu ve gerçekten detaylı olduğu için, bu konuda arayüzün büyük bir önemi vardı benim için. Zaten karışık olan mekanikleri, en azından güzel bir arayüz ile sunmaları gerekiyordu. Bunu ise fazlasıyla başarmışlar gördüğüm kadarıyla. Her ne kadar bol bol sekme olsa da, aralarında kolay kolay kaybolmak mümkün değil. Oyun hakkında hoşuma giden bir diğer özellik de, Türkçe dil desteği sunuyor olması oldu. Bazı yerler henüz Türkçeleştirilmemiş olsa da, fazlasıyla yeterli.

Football Manager 2019 inceleme

Oyunda yeni ne var?

Football Manager 2019 içerisinde yeni olarak gördüğüm şeylerden biri, antrenmanlar oldu. Alışagelmiş olduğumuz antrenmanlara göre gerçekten çok daha detaylı olmuş olduğunu söyleyebilirim. 11 farklı kategoride 40'tan daha fazla antrenman bulunuyor. Bunlar arasında saldırı, savunma gibi temel şeylerin yanında, takımdaki bağ ve takım iletişimi gibi daha detaylı yönde artı sağlayan antrenmanlar da bulunuyor.

Takımınızın ihtiyacına bağlı olarak bir çizelge hazırlayarak, takımınızı sizin dilediğiniz şekilde yönlendirebiliyorsunuz. Kaleciler, savunmacılar ve atağa geçen oyuncular, Football Manager 2019 içerisinde birbirlerine karşı oynuyorlar antrenman esnasında. Örneğin, şans yaratma esnasında saldırı oyuncuları, savunma oyuncularının açıklarını yakalamaya çalışıyor. Bu da, her iki tarafta da farklı fakat pozitif etkiler yaratıyor. Antrenman sonuçlarında ise hangi oyuncularınızın iyi yaptığını, hangilerinin kötü yaptığını görebiliyorsunuz. Buna göre o oyuncu ile konuşarak durumları düzeltme şansınız bulunuyor.

Bir başka yeni ve detaylı diyebileceğim sistem ise taktikler. Oyun tarzları olarak da karşımıza çıkan bu yeni sistem, dünya üzerinde en çok kullanılan taktikleri taklit etme şansı sunuyor oyunculara. Tiki Taka, Gegenpress gibi taktikler bunlara sadece birer örnek olur. Bir başka yenilik de, taktiklerin 3'e ayrılmış olması. Topa sahipken, top rakipteyken ve geçiş oyununda olmak üzere 3 farklı zamanda detaylı olarak takımınızın ne yapmasını istediğinizi ayarlayabiliyorsunuz.

Football Manager 2019 ile ilgili başka ne söyleyebilirsin?

Football Manager 2019 hakkında hoşuma giden şeyler konusunda belirtebileceğim şeylerden biri de, yeni oyunculara fazlasıyla yardımcı oluyor olması oldu. Eğer seriye, hatta futbola yeniyseniz, oyun size gerçekten elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor. Hatta bazı şeylere sizin yerinize bile el atıyor. Size neredeyse sadece arkanıza yaslanıp takımınızın ortalığı kasıp kavurmasını izlemek kalıyor. Benim gibi amatör menajerler için muhteşem bir şey.

Gelen kutusu, sürekli olarak bir sürü bilgi ile doluyor. Eğer her şeyi didiklemeyi seviyorsanız, bu gelen kutusu sizler için biçilmiş kaptan demektir. Taktiğini ayarladığınız takımınızın nasıl performans sergilediğini görmek istediğiniz maç esnasında görsel kalitede de büyük gelişmeler görmek mümkün. Fakat animasyonlar hala biraz can sıkıcı. Dümdüz ilerleyerek başının üstünde alkış tutan oyuncular, sözde seviniyor gol attıkları için.

Yapay zekanın fazlasıyla gelişmiş olduğunu söyleyebilirim. Bunu zaten taktiklerde sunulan ekstra özelliklerde görmek de mümkün. Daha fazla tepki seçenekleri var sonuçta. Sosyal Ağ özelliği, gayet güzel bir özellik olarak hala beğenimi kazanmaya devam etmekte. Açık ve net bir şekilde Twitter'dan esinlenilerek düzenlenmiş olan bu Sosyal Ağ'ı, Gelen Kutusu kısmında bulabilirsiniz. İlgilendiğiniz yerlerde ne oluyor, ne bitiyor görebiliyorsunuz. Bu da, duruma göre hazırlık yapma fırsatı sunuyor.

Football Manager 2019 inceleme

Football Manager 2019, oyuncularına ne kadar yardımcı oluyor?

Oyunda, oyuncularınıza sözler verebiliyorsunuz. Oyuncularınızın isteklerini öğrenebiliyor ve ona göre adım atabiliyorsunuz. Fakat sözünüzde durmamanız büyük bir sarsıntıya yol açabiliyor. Bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Bu konuda hoşuma gitmeyen şeylerden biri, başta gitmek için can atan oyuncunun, satışı gerçekleştikten sonra, "Ben aslında gitmek istemiyordum ki, ne saçmalıyorsun?" tarzı tepkiler veriyor olması. Oyuncular çok kararsız efendim, çok kararsız!

Size birçok önemli ve detaylı raporlar gönderiliyor. Bu raporlar, oyuncularınızı ne yönde eğitmeniz, taktik konusunda nasıl bir değişikliğe gitmeniz gerektiği gibi konularda yardımcı oluyor. Bunları direkt olarak kabul de edebiliyorsunuz, kafanıza göre takılmaya devam da edebiliyorsunuz. Tamamen size kalmış bir şey yani.

Yeni olan şeyler arasında, Bundesliga ve Bundesliga 2'ı da gösterebilirim. Football Manager tarihinde ilk defa resmi olarak lisanslı bir şekilde karşımıza çıkan Bundesliga, 36 takımın hepsini içeriyor. Her biri oyuna resmi olarak yüz, kit ve kulüp armaları olarak tam bir şekilde eklenmiş durumda. DFL Supercup da, Football Manager 2019 ile karşımıza çıkan şeylerden bir tanesi.

Oyun, henüz beta gibi bir aşamada olduğu için tamamlanmış değil. Maç motoru da henüz bitmiş şeyler arasında bulunmuyor. Siyahi ve açık ten tonları üzerinde çalışılmaya devam ediliyor. Mac'lerde birtakım ufak tefek sorunlar bulunuyor ve bu sorunlar, sadece bunlardan birkaçı. Fakat geliştirici ekibin bu konular üzerinde sıkı sıkı çalışmakta olduğu da belirtilen bilgiler arasında. Yani, eğer canınızı sıkan bir sorun varsa, muhtemelen geliştirici ekip bunu çözmek için elinden geleni yapıyor.

Football Manager 2019 inceleme

Football Manager 2019 optimizasyon olarak nasıl?

Football Manager 2019, ilk oynadığımda fazlasıyla düzgün ve güzel bir şekilde çalıştı. Fakat nedense 2. açışım itibari ile Intel i7-4710MQ işlemcimi en az %90 kullanmaya başladı ve bunu nasıl yaptığı hakkında gerçekten hiçbir fikrim bulunmuyor. Muhtemelen ilerleyen zaman içerisinde düzelecek bir şeydir veya benden kaynaklı bir şeydir, bilemiyorum. Bu durum dışında, görsel anlamda ve performans anlamında bir sıkıntı çekmiyor. Hemen aşağıda sistem gereksinimlerini bulabilirsiniz.

Football Manager 2019 sistem gereksinimleri (Minimum)

  • İşletim Sistemi: Windows 7 (SP1), 8/8.1, 10 (1803/April 2018 Update) – 64-bit or 32-bit
  • İşlemci: Intel Pentium 4, Intel Core or AMD Athlon – 2.2 GHz +
  • Bellek: 2 GB RAM
  • Ekran Kartı: Intel GMA X4500, NVIDIA GeForce 9600M GT or AMD/ATI Mobility Radeon HD 3650 – 256MB VRAM
  • DirectX: Sürüm 9.0c
  • Depolama: 7 GB kullanılabilir alan

Football Manager 2019 inceleme

Football Manager 2019 inceleme sonucu nedir?

Açıkçasını sorarsanız, bu sene bizlere sunulan Football Manager 2019 fazlasıyla güzel olmuş diyebilirim. Oyuna çok daha fazla derinlik ve yenilik katılmış. Bunun başarısız olduğunu söylemek mümkün değil. Fiyat etiketi konusunda hafiften üzebilir. Sonuçta, indirimsiz hali 179 TL olan bir oyundan bahsediyoruz fakat günümüz oyun fiyatlarına baktığımızda çok da aşırı bir fiyat gibi gelmiyor göze. Eğer bir futbol hayranıysanız ve gerçeğe yakın simülasyon istiyorsanız, Football Manager 2019 tam size göre demektir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.