Footbal Manager 12

Footbal Manager 12

Her türlü oyun tarzına karşı sempatim vardır benim. Hani öyle oyun seçmem. Elime geçeni sömürürüm köküne kadar. Biz oyuncuların en büyük özelliğidir zaten bu bahsettiğim olay. Ancak kimse bana ogame tarzı bir oyunu oynatamaz. Strateji bazlı bir oyunu, sistemli bir ekran içerisinde derin derin strateji üreterek, yazı okuyarak oyun oynamaktan ve bu oyundan zevk almaktan çok fazla uzağım haliyle. E Football manager gibi bir oyunu da bana oynatmak epey zor oldu açıkcası. Ancak türünde efsane statüsüne ulaşan bu oyun serisi, beni bile ekranlara kitleyebilmişti serinin önceki oyunlarında. Futbol ile az çok ilgili olup böyle bir oyuna karşı pasif kalmak da olmazdı aslında, olmadı da.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

 

Ben bir Futbol tanrısıyım…
son 3 gecede bol bol fm oynadım. İlk önce 2011’i açtım, kurcaladım ettim neler var neler yok hafızaya kazıdım, attım beyine. Beşiktaş ile çılgın atma hayallerim varken geri teptim hayallerim, 4. Hafta da işime son verildi. acımasız bir oyun fm. Her zaman detaylar da saklı olanlara önem vermelisiniz. Yoksa benim gibi bir hevesle açtığınız sezon başınızda patlayabilir.  Ancak hedefime ulaşmıştım, 2012 için hazırdım artık.
Fm 2012 türdeşlerinden pek ayrılmıyor ilk bakışta. Ara yüz biraz değişmiş, farklılık göze az da olsa çarpıyor. Eskisine nazaran daha hoş sanki.
Oyun kendi türünde zaten efsane. Yani  Fm 12’den çok fazla şeyler beklemek yanlış olurdu. Oyuna eklenen yenilikler bir hayli az, ancak yerinde yenilikler.  önceki oyunlarda ‘’bu niye yok, bu niye böyle ya!?’’ triplerine girdiyseniz, dilekleriniz büyük ihtimalle gerçekleşmiş Fm 12’de.
gelelim göze çarpan yeniliklere.

 

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Detaylar…
önceki oyunlara nazaran oyuna başlarken kariyer modunda seçtiğimiz liglere bağımlı zorunda kalıyorduk. O liglerde oyuna devam etmek zorunda kalmak oyunun açıkcası oynana birliğini azaltıyordu. 2-3 sene kariyer yaptıktan sonra sıfırdan başka bir ligde oyuna başlamak açıkcası benim gibi sıkıntıya gelemeyen bir adamı oyundan soğutan bir detaydı. Fm 12’de bu detay değiştirilmiş. Artık kariyere devam ederken oynadığımız liglere, ülkelere yenilerini ekleyebiliyoruz ve oyuna bu şekilde devam edebiliyoruz. İlk gözüme çarpan detay buydu, ki pek de hoş olmuş. Oyunun oynana birliği artmış.
Transfer konusunda da oyuna bazı esneklikler getirilmiş. Şöyle ki, bir oyuncu ile sözleşme imzalarken o sözleşmeye kendi istediğimiz bir madde koyabileceğiz. Ufak bir detay ama oyuna biraz daha derinlik kattığı kesin. Yani bir oyuncuyu transfer ederken ‘’gel sana maç başına prim vereceğiz.’’ Gibi bir özellik ekleyebileceğiz. Güzel  olmuş, hoş olmuş.

 

Bizim başımız kel mi?
Oyuna bir çok yenilik getirilmiş ancak gözüme çarpan ağır toplar bunlar. Pek fazla değişiklik beklemeye gerek yok dediğim gibi, oyun zaten yapması gerekeni en iyi şekilde yapan bir oyun.
Sanırım oyunun en büyük handikapı biz Türk oyuncular için, Türkçe dil desteği olmaması. Fm serisini dünyada en fazla oynayan ülkelerin başındayız, ki sanırım ilk 5’in içerisindeyiz. Oyunun 2012 yılında hala Türkçe dil desteği olmaması hiç bir bahaneyle açıklanamaz. Yapımcı firma oyunu orjinal olarak temin etmeyen bir ülkeye dil desteği koymayacağını söylemiş. Ancak ilk adım ne olursa olsun firmadan gelmeli, ekleyin anacığım Türkçe dil desteğini, çok zor olmamalı. Bakalım % kaç oranında artacak satış miktarı. Ben eminim ki oyunu orjinal alan Türk oyuncularda gözle görülür bir artış yaşanacak. Ben alırdım mesela.
Neyse efenim, lafı fazla uzatmaya gerek yok. oyun serinin diğer oyunlarına göre en iyisi konumunda. Ara yüz çok sade olmuş çok hoş olmuş. Eskisi kadar karışık değil. Animasyonlarda gözle görülür bir iyileşme var. Ancak çok daha iyi olmalı. Tek ve büyük eksik bahsettiğim üzere Türkçe dil desteği olmaması. Bu oyundan tam randıman zevk alabilmek için- cümlen çok fantastik oldu ahaa- sağlam bir ingilizceye sahip olmak şart. İyi olan bir serinin son oyunu Fm 12. Çıtayı biraz daha yükselteceği kesin. Bekliyoruz tam sürümünü heyecanla.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.

Yorumlar (2)

Bir Cevap Yazın

  1. Onur dedi ki:

    Zevkli bir inceleme yazısı olmuş teşekkür ederim :D

  2. Can Dikis dedi ki:

    vakit ayırıp okuduğun için asıl ben teşekkür ederim dostum. :)