Firefox Quantum çıkışını gerçekleştirdi

Firefox Quantum çıkışını gerçekleştirdi

Firefox 57 olarak da bilinen Firefox Quantum, ciddi geliştirmeler içeriyor.

İnternet tarayıcıları arasındaki rekabet tam gaz devam ederken, Firefox Quantum çıkışını gerçekleştirdi. Firefox 57 olarak da bilinen Firefox Quantum, ciddi geliştirmeler içeriyor. Dilerseniz hemen bu güncellenmiş tarayıcının önemli detaylarından bahsedelim sizlere. Windows, macOS, Linux, Android ve iOS platformları için çıkan bu güncellenmiş tarayıcı, öncelikle ciddi anlamda iyileştirilmiş bir hız ve performans sunuyor kullanıcılara. Firefox Quantum için geliştirilen yeni bir tarayıcı motoru sayesinde bu tarayıcı, birçok sekmeyi ciddi bir hızda açabiliyor, hafıza sorunu çekmiyorsunuz. Ayrıca değişen tasarım da daha sade bir sunum sunuyor.

Firefox Quantum çıkışını gerçekleştirdi

Google Chrome tarayıcısından %30 daha hafif bir yapıya sahip olan yeni Firefox 57, kötü bir yanı ile kullanıcılara sunuluyor. Firefox Quantum ile karşımıza iki yeni eklenti türü çıkıyor: Legacy ve WebExtensions. Eğer Legacy türünde bir eklentiye sahipseniz, ne yazık ki yeni tarayıcı bu eklentiyi çalıştırmıyor. Bu yüzden eklentilerin güncellemesini beklemeniz gerekebilir. Yani anında bu tarayıcıyı kullanamayabilirsiniz. Ayrıca Mozilla, yeni tarayıcılarında benzersiz bir özelliğin olduğunu da söylüyor. Açıklamalara göre Firefox 57, 1’den fazla işlemci çekirdeğini en etkili şekilde kullanabilen bir internet tarayıcısı.

Mozilla, “İnternet tarayıcıları genelde C++ dili ile yapılıyor çünkü C++ oldukça kolay bir kullanım sunuyor kodlama yapan ekibe. Fakat Rust, bizlere yeni bir kodlama algoritması sundu ve bunun sayesinde Firefox Quantum benzersiz bir hıza ve güvenliğe kavuştu.” diyor bu konuda.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın