Menü
https://leadergamer.com.tr/en-yuksek-inceleme-puanina-sahip-oyunlar-temmuz-2017/
Fire Pro Wrestling World , Popüler 12 Temmuz 2017 13:55

Fire Pro Wrestling World İnceleme

Güreş severlerin yıldız oyunu olmaya aday, Fire Pro Wrestling World sonunda çıktı ve bizler de inceleme fırsatı bulduk.


Günümüzde tek bir tip profesyonel güreş oyunu var: WWE 2K serisi. Eğer güreş dışında, daha MMA tipi bir oyun arıyorsanız da tek seçiminiz, EA çatısı altında bulunan UFC serisi. Ben, henüz herhangi bir UFC oyununu oynamadım fakat 2018 senesi içerisinde çıkacak olan UFC 3 oyununu büyük bir merakla bekliyorum ve kesinlikle oynayacağım. Bu sene çıkacak olan WWE 2K18 ise daha az heyecanlandığım oyunlardan bir tanesi. Piyasada bulunan tek WWE oyunu olan WWE 2K serisi, ne yazık ki inanılmaz berbat bir şekilde ilerliyor. 2K Games ve diğer yardımcı ekipler, bu seriyi bir türlü düze çıkartamıyor. Özellikle oyun içi hatalar, katlanılmaz seviyede. Mecburen oynuyorduk. Artık WWE 2K serisinden biraz da olsa uzaklaşabiliriz çünkü Fire Pro Wrestling World çıktı!

Fire Pro Wrestling World, çıkışını 11 Temmuz 2017 tarihinde, sadece PC için gerçekleştirdi. Şu an Steam erken erişim sürecinde bulunan bu oyun, aslında oldukça köklü bir geçmişe sahip. Ben de, bu serinin ve arkasındaki ekibin geçmişini bildiğim için, oyun çıkar çıkmaz satın aldım. Zaten WWE 2K17 oynamaktan da sıkılmıştım. Karşıma çıkan Fire Pro Wrestling World gerçekten çok güzel bir yapıttı ve inceleme kararı aldım. Dilerseniz hemen Fire Pro Wrestling World inceleme yazımıza başlayalım!

Fire Pro Wrestling World İnceleme

Fire Pro Wrestling World – Oyun Modları

Fire Pro Wrestling World öncelikle karşımıza çevrim dışı oyun modları ile çıkıyor. Bu oyun modları içerisinde normal maçlar, turnuvalar, ligler, Battle Royale modu ve görevler bulunuyor. Görevler kısmı, oyunu size anlatıyor. Bu oyun modunda hem kısa kısa görevler yapıyorsunuz, hem de tam maçlar gerçekleştiriyorsunuz. Bu moddan 5-6 görev oynadığınız zaman oyunun temelini zaten anlamış oluyorsunuz. Fakat devam etmek isterseniz, oldukça fazla öğretici maç bulunuyor. Geriye kalan Battle Royale, lig, turnuva ve normal karşılaşmalar modlarında ise 6 farklı maç tipi bulunuyor.

Bahsettiğimiz bu 6 farklı maç tipi; normal maç, kafes maçı, tel örgü maçı, mayın maçı, SWA kuralları maçı ve bol kanlı maç olarak geçiyor. Her maçın kendisine özel kuralları bulunuyor ve eğer isterseniz, bu kuralları daha da özelleştirebiliyorsunuz. Bu yönden, istediğiniz tip maça, istediğiniz özelliği katabiliyorsunuz ve hoş sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Ne yazık ki, çevrim dışı oyun modları bu kadarı ile sınırlı. Oyun içerisinde herhangi bir kariyer modu veya ilerlemeli diyebileceğimiz bir mod bulunmuyor. Fakat hayal gücünüzü, birkaç kağıdı ve kalemi kullanarak, WWE 2K serisindeki Universe modunu, bu oyun içerisinde de kolayca yaratabilirsiniz. Son olarak, oyun içerisinde bir de çevrim içi oyun modu bulunuyor. Çevrim içi modda, çevrim dışında neler yapabiiyorsanız, burada da yapabiliyorsunuz. Ekstra açıklamaya gerek yok sanırım.

Oyun modlarını toparlamak gerekirse, bana soracak olursanız oyundaki modlar yeterli değil. Evet, şu an severek oynuyor olsam da bu oyunu, herhangi bir ilerlemeli bir mod olmadan, WWE 2K serilerini 500-600 saat oynadığım gibi, bu oyunu o kadar oynamam imkansız gibi geliyor. Fakat geliştirici ekip yeni önerilere sürekli açık. Bu yüzden, gelecekte bir Universe modu tarzı bir şeyin bu oyuna ekleneceğine inanıyorum. O zamana kadar kendi hayal gücümü kullanabilirim sanırım.

Fire Pro Wrestling World İnceleme

Fire Pro Wrestling World – Oyunu Özelleştirme

Bu oyunun en büyük özelliği, tamamen özelleştirilebilir olması. Oyunda halihazırda bulunan güreşçileri, hakemleri, ringleri, takımları ve kemerleri, en ince ayrıntısına kadar özelleştirip, değiştirebiliyoruz. Özellikle güreşçileri özelleştirme ve sıfırdan yapma, oyunun en büyük yanlarından bir tanesi. Fire Pro Wrestling World, herhangi bir güreş organizasyonunun lisansına sahip olmadığı için, oyunun temelinde tanıdık güreşçiler, kendi isimleri ile bulunmuyor. Aynı PES serisinde olduğu gibi. Fakat oyunun Steam Atölye desteği var ve şu an oyunun atölye kısmında, neredeyse tüm WWE aktif kadrosu, oldukça gerçekçi tasarımlarla bulunuyor. Yani, lisans sorunu, en son dert edilmesi gereken bir şey olarak görünüyor.

Kemer ve ring özelleştirmelerine gelecek olursak, bu iki kategori altında ne yazık ki çok çok detay bulunmuyor. Özellikle kemer oluşturma kısmında sadece 10 kemer tasarımı ve 10 kemer temeli seçebiliyoruz. Ayrıca bu kısımlarda bir atölye desteği de bulunmuyor. Umuyorum ki gelecekte bu iki kategori de, aynı karakter özelleştirme ve oluşturma gibi detaylı olur. Bu arada, karakter özelleştirme demişken; oyun içerisinde oluşturduğunuz karakterlerin en ince detayına kadar özelleştirilebildiğinden bahsetmiştim. Bu kısım o kadar detaylı ki, o karakteri yapay zeka kullanırken, hangi hareketi, hangi yeteneğine sıklıkla, ne zamanlarda kullanabileceğini bile siz ayarlayabiliyorsunuz.

Oyunu özelleştirme kısmını toparlamak gerekirse, Fire Pro Wrestling World gerçekten taktir edilmesi gereken bir oyun. Dediğim gibi, oyundaki güreşçileri özelleştirme ve yaratma kısmı, akıl almayacak seviyede detaylı. Fakat kemer ve ring oluşturma, tam tersine çok detaysız. Açıkçası, ben oyuna girdiğimde hemen bir WWE Universal Şampiyonluk kemerini yapmak istemiştim fakat neredeyse imkansız. Fakat oyun daha dün çıktı ve erken erişim sürecinde. Bu kısımlar da eminiz ki gelişecektir.

Fire Pro Wrestling World İnceleme

Fire Pro Wrestling World – Oynanış

Oyunu iki farklı şekilde oynayabiliyorsunuz: Klavyeyle veya oyun kolu ile. Ben, şu an oyunu DualShock 4 ile oynuyorum ve oldukça rahat bir oynanışa sahip. Klavye ile oynamak, muhtemelen daha karışık olacaktır bu tip oyunları. Çünkü oyunun temeli güreş. Karşınızdaki oyuncu ile kitlenip, farklı hareketler yapmanız gerekiyor. Mesela, oyunda 3 farklı saldırı tipi var: Hafif, orta ve ağır. Bu üç farklı tip hareket, temel olarak 3 farklı tuş ile yapılıyor. Mesela, düşman ile kilitlenip, üçgene basarsanız, ağır bir saldırı yapıyorsunuz. Eğer üçgene basıp, aynı zamanda da analog tuşunu yukarı tutarsanız, yine farklı bir saldırı yapıyorsunuz. Eğer WWE oyunlarını oynadıysanız, zaten bu sisteme alışıksınız demektir. Ayrıca oyun içerisinde her güreşçinin farklı hareket setleri bulunuyor. Tekken tarzında, oyunu durdurup, bu saldırıları nasıl yapabileceğinizi görebiliyorsunuz. Bunu yapmanızı öneriyorum çünkü WWE oyunlarında kullanılan sistemden biraz daha farklı ve detaylı bu oyunda kullanılan sistem.

Bana soracak olursanız, oynanış olarak bu oyun gerçekten eğlenceli ve tamamen ustalaşması uzun süreceği için de bir süre boyunca sizi oyuna bağlayacaktır. Oyundaki dövüş stilleri, hareketler, bitirici hareket sistemi, çevre ile etkileşim ve çok daha fazlası, günümüzün 200 liralık güreş oyunlarından çok daha detaylı. Bu yüzden, oynanış açısından kesinlikle önerebileceğim bir oyun Fire Pro Wrestling World. Fakat bu oyunun da gerçekten büyük problemleri bulunuyor ve bu problemlerin de çoğu oynanış kısmında.

Oyun henüz dün çıktı ve erken erişimde. Henüz bir güncelleme gelmedi. Bu yüzden çıkış hataları olması oldukça normal. Ayrıca bu hataları ben sadece Steam topluluk kısmında gördüm. Kendim, bire bir yaşamadım. Bu yüzden, oyunun üzerine de bu noktadan fazla gitmek isteyeceğimi sanmıyorum. Yine de oyunu satın alacaksanız, aklınızda bulunmalı: Fire Pro Wrestling World henüz erken erişim sürecinde ve oyun çok yeni.

Fire Pro Wrestling World İnceleme

Fire Pro Wrestling World – Grafikler ve Sesler

Oyunun grafiklerini anlatmama gerek var mı, bilemiyorum. Çünkü inceleme yazımız içerisinde görebileceğiniz her görsel, oyun içine ait. Evet, WWE 2K veya UFC serisi gibi gerçekçi grafiklere sahip değil bu oyun. Fakat bu durum, sizin için bir eksi olmamalı çünkü bu kadar detaylı bir oyunu, günümüz grafiklerinde, AAA seviyesinde yapmak, böyle bir ekip için imkansız olurdu. Öyle ki, EA ve 2K bile yapamıyor bu tip bir oyunu. Ayrıca, UFC ve WWE 2K oyunlarının fiyatlarının ülkemizde 200 TL ile 300 TL arasında olduğunu hatırlatıyorum sizlere. Fire Pro Wrestling World sadece 31 TL. Fakat oyunun fiyatı, erken erişim süreci bittiği zaman yükselecek. Muhtemelen 49 TL veya 79 TL fiyat etiketleri ile karşılaşacağız o zaman. Ben, çok fazla yükseleceğini zannetmiyorum.

Sesler ve müziklerden bahsetmek gerekirse, Fire Pro Wrestling World sesleri oldukça standart, temel bir seviyede. Mükemmel diyemiyoruz fakat kötü olmuş da diyemiyoruz. Olması gereken seviyede. Fakat oyunun müzikleri beni gerçekten rahatsız ediyor. Çünkü sürekli olarak aynı müzik çalıyor oyun içerisinde ve bir süre sonra rahatsız oluyorsunuz. Tabii bunun da bir çözümü var: Müzikleri tamamen kapatmak.

Fire Pro Wrestling World İnceleme

Fire Pro Wrestling World – Sonuç

Sonuç olarak bu oyun, 31 TL fiyat etiketi ile satın alınmayı bizce hak ediyor. Oyunda gerçekten büyük eksiklikler var. Mesela, oyun içi hataların düzeltilmesi gerekiyor ve acilen, ama acilen, ilerlemeli bir oyun modunun eklenmesi gerekiyor bence. Çünkü Univese modu benzeri bir mod olmadan, bu oyun beni çok fazla kendisinde tutamayacaktır. Fakat buna karşılık, oyundaki özelleştirme kısmı akıl almayacak seviyede. Eğer isterseniz, dünya üzerindeki herhangi bir insanı, rahatlıkla oyun içerisinde yaratabilirsiniz. Eğer bununla uğraşmak istemezseniz, Steam Atölye desteği ile altın madenine girebilirsiniz ve istediğiniz güreşçiyi, rahatlıkla oyununa indirebilirsiniz. Zaten Steam Atölye desteği, bu oyunun hayatını kurtarır seviyede. Eğer güreş oyunlarını seviyorsanız, grafikler yerine de oynanışa önem veriyorsanız, bu oyunu kesinlikle satın almanız gerekiyor.

Fire Pro Wrestling World İnceleme

PUAN: 8 /10
Yapımcı

Dağıtımcı

Tür

, ,

Platform

PC ve PlayStation 4

  • Steam Atölye desteği.
  • Oyunu özelleştirme detayı.
  • Eğlenceli ve detaylı oynanış.
  • Sistemleri zorlamayan bir performans.
  • Sürekli oynanış sağlayacak bir oyun modu yok.
  • Ciddi oyun içi hatalar var.

Eğer profesyonel güreş izlemekten ve oyunlarını oynamaktan zevk alıyorsanız, Fire Pro Wrestling World kesinlikle kaçırmamanız gereken bir oyun.

Kaan GEZER Editör