Final Fantasy XV yönetmeni, PlayStation 5 ve yeni nesil Xbox hakkında konuştu

Final Fantasy XV yönetmeni, PlayStation 5 ve yeni nesil Xbox hakkında konuştu

Bu tahminler için büyük bir altyapı gerekmiyor mu?

İki büyük oyun konsolunun, yeni nesle ne zaman geçeceği merak içerisinde beklenirken, konuyla ilgili bir yorum da Final Fantasy XV oyun yönetmeni Hajime Tabata tarafından geldi. Gelecek nesil için, Sony şirketinin geliştirdiği PlayStation 5 ve henüz net bir ismi belirlenmese de Microsoft şirketinin konsol markası Xbox Two için farklı bir bakış açısı getirdi Hajime Tabata. Neredeyse video oyunları ile ilgisi olan herkes, yeni nesil konsolların donanım gücünü ve çıkış tarihini merak ederken, Hajime Tabata konuyu bambaşka bir noktadan ele aldı.

Final Fantasy XV oyun yönetmeni, PlayStation 5 ve Xbox Two hakkında konuştu

Xbox Dergisine açıklamalar yapan Hajime Tabata, gelecek nesil konsollarla ilgili düşüncelerine de bu açıklamalar esnasında yer verdi. Final Fantasy XV yönetmenine göre gelecekte yeni nesilde oyunları oynamak için bir oyun konsoluna dahi sahip olmak durumunda kalınmayabilir. Şöyle açıklayalım, PlayStation Now benzeri bir yapıyla, konsol olmaksızın, gelişmiş bir internet üzerinden oyunlara ulaşılabileceği kanısında Hajime Tabata. Günümüzde film ve müzik endüstrisinin izlediği yolu, video oyun konsolları için işaret ediyor deneyimli geliştirici. Ayrıca çevrim içi satışların ve abonelik sistemlerinin gelişeceğine dair fikirlerini sunuyor Hajime Tabata.

Geçmişte yeni nesil konsollarla birlikte yaşanan çevrim içi oyun oynama ve satın alma gelişmelerini düşündüğümüzde, tamamen mantıksız gelmiyor deneyimli oyun geliştiricisinin söyledikleri ama çok güçlü internet hızı gibi başka değerlere ihtiyaç var. Bir konsol sahibi olmadan, eldeki donanımlarla başka bir makinaya bağlanıp, yüksek grafik almak yakın zaman için zor gözüküyor. Günümüzde, yukarıda da bahsettiğim gibi PlayStation Now servisiyle bu yöntem kullanılıyor.

Konuyu tam bilmeyen okurlarımız için PlayStation Now servisi hakkında kısaca bilgi verirsek, Hajime Tabata tarafından yapılan açıklamalar daha iyi anlaşılacaktır. PlayStation Now, her ülkede kullanılmayan bir Sony servisidir. PlayStation 3 oyunlarını, bilgisayar ve PlayStation 4 üzerinden oynanabilmesini sağlayan servis, internet bağlantısıyla, uzaktan kontrol ediliyor. Başka bir konsoldan alınan grafikleri ve sesleri bilgisayara aktarıyor bu servis. Böylelikle anlık komutlarla, uzaktaki bir oyun konsolu yönetilebiliyor. Oyunlara abonelik sistemiyle ulaşılır ve kütüphanede bulunan oyunlar oynanabilir. Yeni nesil grafiklerin, yeni konsol almadan bizlere ulaşması şimdilik çok zor görünüyor. Belki PlayStation 5 ve Xbox Two ile olmasa dahi bir sonraki nesilde, bu tipte adımların atılmayacağı söylenemez.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.