Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Emrah Subaşı, Editör Yazım tarihi: 14.03.2018

Final Fantasy XV: Windows Edition oyununun jet hızıyla kırılıp, korsan sürümünün çıkmasından sonra bir tartışmadır gidiyordu. Söylentiye göre oyunun korsan kopyası, oyunun Steam platformunda çalışan orijinal sürümüne göre daha iyi performans vermekteydi. Bahsi geçen bu performans farklılığı; hem oyunun grafiksel özelliklerini, hem de FPS oranlarını kapsamaktaydı. Tartışmanın daha fazla uzamasını istemeyen analizciler, iki sürümü, aynı donanıma sahip bilgisayarlarda karşılaştırdılar ve detaylı bir biçimde incelediler. Sonuçta Final Fantasy XV: Windows Edition korsan kopyasının, oyunun orijinal sürümünden hızlı çalıştığı sonucu doğrulanmış oldu.

Final Fantasy XV Windows Edition korsan kopyası, orjinalinden hızlı mı çalışıyor?

Final Fantasy XV Windows Edition korsan sürüm ve orjinal sürüm karşılaştırmaları ilgi çekiyor.

Karşılaştırmalar için bire bir aynı donanımları bulunan bilgisayarlar kullanıldı. Bu bilgisayarların teknik özellikleri şöyleydi; 8GB bellek, NVIDIA GTX 980 Ti ekran kartı, 4.2 Ghz’ye yükseltilmiş Intel i7 4930K işlemci. Ayrıca bilgisayarların ekran kartı sürücüsünün ve Windows 10 64 bit’lik işletim sisteminin son güncellemeleri yapılmıştı. Her iki sürüm de HDD disklere yüklendi, en yüksek grafik ayarları seçildi ve test başlatıldı. Öncelikle fark yüklemelerde ortaya çıktı. İlk andan itibaren oyunun korsan sürümü, Steam sürümüne göre oldukça hızlıydı.

Şöyle ki; bilgisayarlarda oyun ilk kez açılması, Steam sürümünde 30 saniye kadar sürdü. Bu ilk açılma süresi korsan sürümünde ise yalnızca 3 saniyeydi. İkinci deneme, açılan oyunların kapatılıp yeniden açılmasıyla yapıldı. İkinci açılışta; Steam sürümü 8 saniyede, korsan sürüm ise yine sadece 3 saniyede açıldı. Arzu eden okurlarımız, açılış süreleriyle ilgili yapılan testlerin videosunu, haberimizin en alt kısmından seyredebilirler. Bir başka açıdan bakıldığında oyunun Steam sürümünde, ekran kırılmalarının sıklığı göze çarpıyordu. Bu ekran kırılmalarına, oyunun korsan sürümde oldukça az rastlanıyordu. Sorunun nedenleri farklı donanım parçalarında araştırıldığında; oyunun Steam sürümünün sabit disk sürücüsünü sürekli kullandığı anlaşıldı. Bu aşırı kullanım oranının da belirsiz zaman aralıklarında ekran kırılmalarına yol açtığı sonucu çıktı.

Final Fantasy XV Windows Edition korsan kopyası, orjinalinden hızlı mı çalışıyor?

Oyunun genel performansı test edildiğinde, ilk denemede benzer sonuçlarla karşılaşıldı. En yüksek ayarlarda, 1280 x 720 piksel çözünürlükte, NVIDIA Gameworks efektleri kapatılarak yapılan testler sonucunda, iki sürümün benzer FPS değerleri verdiği gözlendi. İşlemcilerin sırasıyla iki ve dört çekirdeğinin devre dışı bırakılmasıyla alınan FPS oranları da yaklaşık olarak aynıydı. Çözünürlük 1080p seviyesine çıkarıldığında ise işler biraz değişti. Bu çözünürlük seviyesinde Final Fantasy XV: Windows Edition korsan sürümünün, sürekli olarak oyunun Steam sürümünden yüksek performanslar gösterdiği gözlendi.

Tüm bunlara ek olarak oyunun uzun süre oynanması sonucunda, orijinal sürümde performans düşüşleri yaşandığı görüldü. Korsan sürümündeyse, uzun süre oynanışa rağmen bir yavaşlamaya rastlanmadı. Neticede; Final Fantasy XV: Windows Edition oyununun korsan sürümünün, Steam sürümünden daha iyi performans verdiği görülüyor. Bu farklılığın nedeninin; oyunun orijinal sürümündeki Denuvo korumasından mı, yoksa başka bir nedenden mi kaynaklandığıysa henüz çözülemedi. Oyun için yayımlanan güncellemelerin ise orijinal sürümdeki sorunları gidermediğini ekleyelim.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.