Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 13.11.2020

Her yıl bir yenisi çıkan FIFA serisinin yeni oyunu FIFA 21 çıktıktan daha sonra elime geçmiş olsa da inceleme fırsatım oldu. Her ne kadar Assassin's Creed Valhalla ve Watch Dogs Legion ile günlerimi geçiriyorum ama FIFA 21'e de bakmadan geçmek istemedim. Elbette herkes temel olarak FIFA serisinin neler sunduğunu biliyor. Bu sebeple de, serinin yeni oyununda yeni olarak ne var, bunlardan bahsedeceğim. FIFA 21 inceleme yazıma başlamadan önce, oyunun PC sürümünü oynamış olduğunun da altını çizmek isterim.

FIFA 21 inceleme

FIFA 21 ile yeni ne geldi?

Öncelikle, oyuna yeni gelen oynanış mekaniklerinden bahsedelim diye düşünüyorum. EA tarafından verilen bilgilere göre yeni özellikler olarak Çevik Dribling sistemi üzerinde yenilikler mevcut. 1'e 1 pozisyonlarda yaratıcılığınızı konuşturmanız için çabuk ayak hareketleri, yakın kontroller ve yeni beceri hareketleri getiriyor. Artırılmış pozisyon farkındalığı özelliği sayesinde oyundaki futbolcular daha doğru yerlerde bulunuyor oyun esnasında.

Doğal çarpışma sistemi, yeniden elden geçirildi FIFA 21 için. Yeni hali sayesinde daha akıcı ve gerçekçi oyun deneyimi sunmayı hedefliyor. Bunu da, çarpışmaları ve mücadeleleri daha doğal hale getirerek başarıyor. Dahası da, paslaşma, engelleme, tepki süresi ve manuel kafa vuruşları gibi oyunun temel özelliklerinde de hem akıcılık hem de gerçekçilik açısından yenilikler mevcut.

FIFA 21 inceleme

Kariyer modunda ne gibi yenilikler mevcut?

FIFA 21 ile birlikte kariyer modunda da yenilikler mevcut. İnteraktif maç simülasyonu sayesinde penaltılar, serbest vuruşlar gibi önemli ve kritik anları kontrol ederek maçın gidişatını değiştirme şansı sunuluyor oyuncuya. Oyuncularınızın takım oyunlarına uyabilmelerini sağlayan birtakım geliştirmeler yapmanızı sağlayan yeni özellikler mevcut. Takım uyumunun önemini konuşmamıza gerek yoktur diye düşünüyorum. Oyuncularınızın maçın önemli anlarında nasıl performans göstereceklerini belirleyen maç keskinliği özelliği ile de takımın performans seviyelerini kontrol edebiliyorsunuz.

Grup antrenmanları sayesinde forvetlerinizin büyük fırsatları değerlendirme ve defansınızın, maçın kaderini belirleyecek müdahalelerde bulunması konusunda gelişmeler yapabiliyorsunuz. Hafta boyunca ne zaman hangi antrenmanın yapılabileceğine bile karar verebiliyorsunuz FIFA 21'de. Yeni rakip yapay zekası sayesinde rakibinizde müdahale, pas, dribling gibi konularda da gelişmeler görebilirsiniz.

FIFA 21 inceleme

FIFA 21 Ultimate Team yeni ne getirmiş?

Bildiğiniz gibi FIFA 21 denince akla direkt FIFA 21 Ultimate Team geliyor. FUT, cidden güzel bir kitle tarafından sevilen bir özellik. Peki, bu yıl ne gibi yenilikler var derseniz, çok fazla bir şey sayamayacağım ne yazık ki.

Arkadaşlarınız ile oynayabileceğiniz yeni yollar, kişiselleştirebileceğiniz, özelleştirebileceğiniz yeni bir iç saha oyunda mevcut. FUT Topluluğu ile iş birliği yapmak için yeni yeni yollar var. FUT Ortak, FUT Etkinlikleri gibi birlikte oynama yolları, geliştirilmiş kulüp yönetimi falan geliyor.

FIFA 21 inceleme

VOLTA nasıl?

VOLTA, bence bu oyunun en eğlenceli yanı. FIFA 21 VOLTA bizleri sokak futboluna geri götürüyor. Yeni FIFA 21 ile birlikte 6 yeni saha oyuna ekleniyor. VOLTA Stadyumu, Milan, São Paulo, Paris, Sidney ve Dubai'de maç yapıyoruz yeni yapımda. Öne Çıkan Mücadeleler modunda, dünyanın en iyi isimlerini takımınıza alabiliyorsunuz. Yapay zekaya veya Volta Football topluluğunun takımlarına karşı kapışabiliyor ve ödüller elde edebiliyorsunuz.

İlk Maç'ta Kaká ve Lisa Zimouche bizlere iki saat Volta Football tanıtımı yapıyor. Daha sonrasında da yolumuzu seçiyor ve devam ediyoruz. İstediğiniz profesyonel takımlarla yüzleşme şansı da sunuyor. Fakat oynanış olarak genel itibari ile serinin önceki oyunlarına göre aynı denilebilir.

FIFA 21 inceleme

Görsel ve performans açılarından nasıl?

Oyunun PC sürümü, daha önce de duyurulduğu gibi yeni nesil konsollardakisi kadar hoş değil. Fakat konsol için alacaksanız problem yok. Her ne kadar ben akıcı oynamış olsam da, internette gezindiğimde performans sorunları yaşayanlar olduğunu okudum. O yüzden çok bir şey diyemeyeceğim bu konu hakkında. Yeni nesil konsollarda ve ortalamanın üstü bir PC'de sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Yine de, hemen aşağıda benim PC'nin sistemi ve sistem gereksinimlerini sizlerle paylaşıyorum.

FIFA 21 sistem gereksinimleri (Minimum):

 • İşletim Sistemi: Windows 7/8.1/10 64-Bit
 • İşlemci: Athlon X4 880K @4GHz ya da daha iyisi / Core i3-6100 @3.7GHz ya da daha iyisi
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: Radeon HD 7850 veya daha iyisi /GeForce GTX 660 ya da daha iyisi
 • Depolama: 50 GB kullanılabilir alan

FIFA 21 sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • İşletim Sistemi: Windows 10 64-Bit
 • İşlemci: FX 8150 @3.6GHz ya da daha iyisi / Core i5-3550 @3.40GHz ya da daha iyisi
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: Radeon R9 270x ya da daha iyisi /GeForce GTX 670 ya da daha iyisi
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 50 GB kullanılabilir alan

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

FIFA 21 inceleme

FIFA 21 inceleme sonucu nedir?

FIFA 21 inceleme yazısının sonucu olarak, kesinlikle yeni nesil konsol sürümlerini bir tık daha fazla önerebilirim. Alacaksanız gözünüz onlarda olsun yani. PC sürümü oynanmayacak gibi değil ama yeni nesil konsollarda daha iyi deniliyor, keşke deneme fırsatım olsaydı. Oyunun PC sürümü bende yeterince akıcıydı. Çok bir şey beklemeden ufak tefek mekanik geliştirmeleri ile sunulan yeni bir FIFA oyunu olarak düşünürseniz, gayet güzel olmuş denilebilir.

Dahası da, oyunun normal fiyat etiketi 59,99 euro gibi değerlere ulaşıyor. Fakat oyunu Playstore üzerinden alacak olursanız, sadece 379 TL'ye satın alabiliyorsunuz. Dahası da, bu satın alımınızı, eğer TTNET abonesiyseniz, 12 ay taksitle de satın alma şansınız var. 12 ay boyunca 31,58 TL ödeyerek, oyuna sahip olabiliyorsunuz. Bu kampanyalara göz gezdirmek isterseniz, buraya tıklayarak Playstore sayfasına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.