FIFA 18 İnceleme

FIFA 18 İnceleme

Yeni bir sonbahar sezonu, yeni bir FIFA oyunu.

Yine bir senenin o belli günlerine geldik. FIFA, Call of Duty, Assassin’s Creed ve Pro Evolution Soccer gibi serilerin yeni oyunlarının çıktığı o günler. Bugün de elimizin altında FIFA 18 var. Zaten daha yeni Call of Duty ve Assassin’s Creed çıkmadı. Pro Evolution Soccer 2018 incelememizi de yayımladık. İnceleme yazıma başlamadan önce küçük bir not düşeyim, uzun zamandır futbol isimli bu sporu takip etmiyorum. Eskiden çok sıkı bir şekilde takip ederdim, doğal olarak oyunlarını da oynardım ama 5-6 sene oldu bırakalı. Geçtiğimiz sene 20, belki 30 saatlik bir FIFA 17 deneyimim oldu. Bugün ise neredeyse sürekli FIFA 18 oynuyorum.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

FIFA 18 inceleme

Yolculuğumuz Devam Ediyor

FIFA 17 ile karşımıza Yolculuk isimli bir oyun modu çıkmıştı. Zaten ben de sadece bu modu merak ettiğim için FIFA 17 almıştım. Bu Yolculuk modu, kısaca FIFA serisi için bir senaryo modu diyebiliriz. Alex Hunter isimli bir futbolcuyu kontrol ediyoruz ve kendisinin hayatına şahit oluyoruz. İşte bu Yolculuk modunun 2. sezonu, FIFA 18 ile devam ediyor. Fakat küçük bir sorunum var, ben Yolculuk modunun ilk sezonunu bitiremedim. Çünkü modda sadece maç yapıyorduk. Doğru düzgün bir hikaye anlatımı yoktu, sinematik sahneler nadir çıkıyordu. Yani, kendime kariyer modunda bir oyuncu yapsam, aynı deneyimi yaşardım. Bu yüzden FIFA 17 içerisindeki Yolculuk modunu, başka bir takıma kiralık gittikten bir süre sonra bırakmıştım. Yalnız, FIFA 18 ile karşımıza çıkan yeni Yolculuk modu, ilk oyundakine hiç ama hiç benzemiyor.

FIFA 18 içerisindeki Yolculuk modu genel olarak çok başarılı. Öncelikle bu mod içerisinde, aynı ilk sezonda olduğu gibi bazı diyalog seçimleri yapıyoruz. Bu seçimlerden bazıları sadece bizim ruh halimizi dışarı yansıtmaya yarıyor. Yani, oyuna öyle çok büyük bir etkisi olmuyor. Fakat bu oyunda zaman zaman karşımıza senaryoyu tamamen değiştirecek seçenekler çıkıyor. Bu seçeneklere örnek vermeyeceğim çünkü modun senaryosu için çok büyük spoiler vermiş olurum. Bu yüzden geçiyorum. Fakat bu konu hakkında şunu söylemeliyim ki, bir FIFA oyununda bu şekilde basit veya önemli diyalog seçimlerinin olması sanki bize yepyeni bir oyun havası veriyor. Çok büyük bir artı bu.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Yolculuk Bu Sefer Hakkını Veriyor

Yolculuk modundan bahsetmeye biraz daha devam edeceğim. Öncelikle, Yolculuk modunda bulunan karakter özelleştirmeden bahsetmek istiyorum. Evet, yine ilk oyunda kendisini çok aradığım bir özellik, şimdi karşımıza çıkıyor. Madem biz Alex Hunter karakterini kontrol ediyoruz, neden maç içi ve maç dışı kıyafetlerini seçemiyoruz ki? Yolculuk modunun 2. sezonu bize bunu yaptırıyor. Alex Hunter’ın ayakkabılarından tutun da, saçına kadar birçok şeyi değiştirebiliyoruz. Hem maç içindeki hali, hem de maç dışındaki hali. Tabii bu özellik yeni geldiği için bazı kategorilerde çok fazla seçeneğimiz yok. Sadece bol bol ayakkabı bulunuyor maç için. Geri kalan seçeneklerini sınırlı. Yine de oynadığım Yolculuk modu, bu özelleştirme ile güzel bir hal alıyor.

Peki, Alex Hunter’ı güzelce giydirdikten sonra onu nerelerde görüyoruz? Maç içini geçeceğim ve direkt özel hayatımızın sinematik sahnelerinden bahsedeceğim. Bu sahnelerdeki grafikleri, performansı ve sunumu gerçekten çok sevdim. Seslendirmeler de oldukça başarılı. Zaten bu sinematik sahnelerde bol bol futbol efsaneleri bulunuyor. Bu yüzden sinematikler daha hoş bir hal alıyor. Onun haricinde, yine ilk sezondaki karın ağrım olan sürekli maç yapma durumu da bu sezonda değişiyor. Öncelikle, Yolculuk modunda artık bölümün bitmesine ne kadar kaldığını görebiliyorsunuz. Mesela ben sadece 10-15 civarı maç yaptım ve şu an 4. bölümün ortalarındayım. Yolculuk modu toplam 6 bölümden oluşuyor. Açıkçası bu seferki modun daha az maç verip, hikaye anlatımına doğru gitmesi beni mutlu etti.

Dil Destekleri

FIFA 18 içerisinde Türkçe dil desteği var, ezelden beri var. Bunu belki söylememe gerek yok fakat ben uzun zamandır Türkçe dil desteği olan bir oyun oynamıyordum. Bayağı garip hissettim oyunu ilk açtığımda. Oyundaki genel olarak Türkçe dil desteği güzel ama Yolculuk modundaki Türkçe alt yazı çevirileri bana pek başarılı gelmedi. Zaten Türkçe dublaj yok, bu bir problem değil. Fakat Alex Hunter’ın veya diğer insanların İngilizce kurduğu cümleleri, alt yazılar ile %100 bir şekilde anlamanız imkansız. Çünkü çoğu zaman İngilizce olarak farklı bir cümle kuruluyor ama Türkçe alt yazıda bu cümlenin inanılmaz basitleştirilmiş bir çevirisini görüyorsunuz. Allah’tan İngilizce biliyoruz.

Bir de oyunun genelindeki maç yorumcularımız var. Spor temelli birçok video oyununda aslında yorumcular oldukça kötüdür. Mesela WWE 2K serisinin, Pro Evolution Soccer serisinin yorumcuları bana soracak olursanız berbat. Bu kervana FIFA da katılıyor. FIFA 17 içerisindeki yorumcular ile FIFA 18 içerisindeki yorumcular arasında hiçbir fark yok. 20-30 maç sonra artık sürekli aynı cümleleri duymaya başlıyorsunuz ve bu canınızı sıkıyor. Özellikle, FIFA 17’den hemen FIFA 18’e geçtiyseniz daha ilk maçınızdan itibaren aynı cümleleri duymaya başlıyorsunuz. FIFA ve diğer spor oyunları, yorumcu konusunda kesinlikle NBA 2K serisinden ders almalı.

Bildiğimiz FIFA

FIFA serisi uzun zamandır bir değişiklik yapmıyor. Oyunun oyun motoru değiştiği zaman sadece sinematik sahneler ve geriye kalan sunumlar biraz iyileşti. Onun haricinde, FIFA yine bildiğimiz FIFA. Yani, çevrim içi oyun modları aynı, çevrim dışı oyun modları aynı. Yolculuk modu bahsettiğim gibi iyileştirilmiş. Kariyer moduna birkaç ufak tefek değişiklik yapılmış. Aynı şey FIFA 18: Ultimate Team için de geçerli. Fakat şöyle inceleme yazımıza ekleyebileceğimiz kadar güzel ve büyük hiçbir yenilik yok oyunda. Temel oynanış kısmında da yok. Sadece Yolculuk modu kendisini bambaşka bir hale sokabilmiş. Allah’tan o da başarılı olmuş.

Yine de oynanış kısmında birkaç cümle ile bahsetmek istediğim gözüme çarpan şeyler oldu. Bunlardan ilki, oyunun daha taktiksel bir his vermesi. FIFA 18 oynarken, atak veya özellikle de defans yaparken kendinizi daha taktiksel bir şekilde oynarken buluyorsunuz. Ayrıca oyunun çevrim dışı kariyer modunda da sunum bir üst seviyeye çıkmış durumda. Artık yeni transferlerinizi yaparken etkileşimli sahneler ile karşılaşıyorsunzu ve oyuncuların imza attığı anları görebiliyorsunuz. Tabii en büyük yenilik hızlı oyuncu değiştirme olmuş. Şöyle ki, oyun başlamadan önce eğer isterseniz hangi oyuncu yerine hangi oyuncuyu almak istediğinizi belirtiyorsunuz. Oyunda 50. dakikadan itibaren filan size küçük bir hatırlatma yapıyor. R2 tuşuna basıp, üstüne bir de X tuşuna basarsanız, hiçbir menüyü açmadan değişiklik yapıyorsunuz. Ayrıca oyun, bu hızlı değişiklik önerilerinde de bulunuyor size. Yani, hızlı değişiklikler için illa önceden ayar yapmak zorunda değilsiniz. Oyun kendi karar verip, size de sorabiliyor.

Daha Fazla Ne Diyelim?

Son olarak oyunun grafiklerinden ve performansından bahsetmek istiyorum. FIFA 18 oyununu sponsorlarımız sayesinde üzerinde deneme imkanı bulduk, aktif olarak da PlayStation 4 Pro üzerinde oynuyoruz. İki platformdaki performans da bizleri memnun etti. Özellikle PlayStation 4 Pro üzerind PC ve PlayStation 4 Proeki grafikler, sinematik kalitesi, atmosfer, sunum bizleri etkiledi. Tabii ki güçlü bir PC ile oyuncular konsol seviyesinin üzerine çıkabilir fakat biz oyunu PC üzerinde NVIDIA GeForce GTX 850M ile denedik. Olduğu kadar yani.

FIFA 18 genel olarak başarılı bir futbol oyunu. Yolculuk modu kendisini ciddi anlamda geliştirmiş. Kariyer moduna ise birkaç ufak tefek değişiklik getirilmiş. Yine de temel olarak FIFA 17 ile FIFA 18 kariyer modları aynı. FIFA 18: Ultimate Team ise bildiğiniz para tuzağı. Sadece inceleme yazıma katabilmek için o modu oynadım, bir daha yüzüne bakacağımı sanmıyorum. Temel olarak mod güzel olabilir ama mikro ödemeler ile bu kadar iç içe giren bir oyun modu benim kitabımda hiçbir zaman başarılı olamaz. EA sadece paranızı istediği için o modu geliştiriyor. Belki siz o moda para harcamıyor olabilirsiniz ama dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan, milyonlarca dolar harcıyor o modda.

Oyunları İncelediğimiz Bilgisayar

Oyunları PC üzerinde incelediğimiz zaman Casper Excalibur E800 kullanmayı tercih ediyoruz. Casper Excalibur E800, Intel Core i7-7700K işlemcisi ve Z170A Tomahawk anakartı ile bizlerin elinde bulunuyor. Ayrıca RAM olarak 32GB DDR4 2666 MHz, HDD ve SSD olarak da 2TB Sata (7200 RPM), 256 GB SSD kullanıyoruz. Casper Excalibur E800 içerisinde bulunan ekran kartı ise tabii ki 8GB NVIDIA GTX1080.

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.