Leadergamer https://leadergamer.com.tr Tue, 19 Nov 2019 15:46:52 +0300 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.1 113367216 Darksiders Genesis için yeni bir oynanış videosu yayımlandı https://leadergamer.com.tr/darksiders-genesis-yeni-oynanis-videosu/ https://leadergamer.com.tr/darksiders-genesis-yeni-oynanis-videosu/#respond Tue, 19 Nov 2019 15:46:52 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=138034 Yeni bir oyunla karşımıza çıkmaya hazırlanmakta olan Darksiders serisinin devam oyunu olan Darksiders Genesis isimli yapımdan yeni haberler var. Bu haberimize konuk olmasının sebebi ise, oyun için yeni çıkmış olan oynanış fragmanı. Haberimizin devamında kendisini bulabileceğiniz Darksiders Genesis oynanış görüntüleri, oyun içerisindeki Creature Core adının verilmiş olduğu yeni sistemi gözler önüne seriyor. Dilerseniz, öncelikle sizleri bu oynanış görüntüleri ile baş başa bırakalım ve sonrasında biz de neler olup bittiğinden bahsedelim.

Darksiders Genesis Creature Core sistemi gösterildi

Hemen yukarıda sizlerle paylamış olduğumuz videoyu izlediyseniz, detaylardan bahsedebiliriz demektir. Creature Core adındaki bu sistem, oyuncuların kullanmakta olduğu atlının savaş yeteneklerini geliştirmelerini ve özelleştirmelerine imkan sağlıyor. Her 2 savaşçı da, çeşitli farklı saldırılarla oyuna başlıyor ama cehenneme olan bu yolculuğumuz esnasında daha fazla şey öğreniyoruz. Daha güçlü, daha güzel hareketler öğreniyor ve bunlarla cehenneme giden yolumuzu açıyoruz. Bu Creature Core dediğimiz şeyler ise, düşmanları ve bossları kestikçe ortaya çıkıyor ve aynı zamanda Vulgrim’in mağazasında ruhlar karşısında satın alınabiliyor.

]]>
https://leadergamer.com.tr/darksiders-genesis-yeni-oynanis-videosu/feed/ 0 138034
DRAGON QUEST BUILDERS 2 PC çıkış tarihi duyuruldu https://leadergamer.com.tr/dragon-quest-builders-2-pc-cikis-tarihi/ https://leadergamer.com.tr/dragon-quest-builders-2-pc-cikis-tarihi/#respond Mon, 18 Nov 2019 21:03:22 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=138021 Dragon Quest serisinin en son çıkan oyunlarından DRAGON QUEST BUILDERS 2 bildiğiniz üzere konsollar üzerinde yer almaktaydı fakat PC için yoktu. Square Enix ekibi, bu eksikliğin farkına varmış olsa gerek ki, bizlere DRAGON QUEST BUILDERS 2 PC çıkış tarihi duyurusunu yaptı. Haberimize konuk olan yapımın çıkış tarihi, verilen bilgilere göre sadece sayılı günler uzaklığında. Eğer konsolda oyunu oynamak istemiş fakat fırsatını bulamamışsanız, işte size güzel bir fırsat.

DRAGON QUEST BUILDERS 2 PC çıkış tarihi 10 Aralık 2019

Square Enix ekibi tarafından açıklanan bilgilere göre DRAGON QUEST BUILDERS 2 PC için 10 Aralık 2019 tarihinde geliyor. Yani, geriye sadece 20 gün civarında bir şey kaldı. Bu tarih itibariyle de oyunu dilediğiniz gibi oynama fırsatı elde edebileceksiniz PC üzerinde. Fakat beklemek, sabretmek istemiyorsanız da çare var. Eğer Nintendo Switch veya PlayStation 4 konsollarından birine sahipseniz, oyun an itibari ile her 2 konsol için de mevcut durumda. Dilediğiniz gibi satın alıp oynamaya başlayabilirsiniz.

Haberimize konuk olan yapımdan bahsetmek gerekirse, aslında biraz Minecraft havasına sahip olduğunun altını çizmemiz gerekir. Bloklardan oluşan bir Dragon Quest dünyasında maceralar yaşıyorsunuz. Bir şeyler inşa edebiliyor, aksiyona girebiliyor ve daha nice şeyler yapabiliyorsunuz. Neredeyse dilediğiniz her şeyi yapabildiğiniz bu oyun, ilk olarak 20 Aralık 2018 tarihinde çıkışını gerçekleştirmişti. Şimdi ise, 355 gün kadar sonra, PC platformunu kullanmakta olan oyuncuların da beğenisine çıkmak için hazırlanmakta.

]]>
https://leadergamer.com.tr/dragon-quest-builders-2-pc-cikis-tarihi/feed/ 0 138021
EA, Mass Effect 5 ile güzel bir geri dönüş yapmak istiyor olabilir https://leadergamer.com.tr/mass-effect-5-ile-donus-olabilir/ https://leadergamer.com.tr/mass-effect-5-ile-donus-olabilir/#respond Mon, 18 Nov 2019 20:49:56 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=138015 EA’in birçok senaryolu oyunun arkasındaki efsane geliştirici BioWare, her oyun geliştiricisi gibi sıkıntılı günlerden geçiyor. Mass Effect Andromeda faciasından sonra BioWare’ın alt stüdyosu kapanmışken, bir başka facia olan Anthem ile de ana stüdyoda epey bir deprem etkisi olmuştu. Şimdi ise şirket, şimdilik Mass Effect 5 diye adlandırdığımız bir oyunla güzel bir dönüş yapmak istiyor olabilir.

EA ekibi, Mass Effect 5 üzerinde çalışıyor olabilir

EA Play etkinliklerinde isimsiz dördüncü Dragon Age oyununun ufak bir tanıtımını yayımlayarak hayranların ağzına bal çalan şirketin proje yöneticisi olan Michael Gamble, #N7Day etiketi ile kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile Mass Effect hayranlarını da sevindirdi.

Takipçilerine, “Mass Effect’in gelecekte nereye gitmesini istiyorsunuz?” diye bir soru yönelten Gamble, açık açık yeni bir Mass Effect oyununun ilk zilini çaldı. Geçmiş dönemlerde Electronic Arts, Mass Effect: Andromeda’yı tam olarak bir başarısızlık olarak görmemişti ve serinin devam edebileceğinin sinyalini vermişti. Ama önce oyunu geliştiren alt stüdyoyu dağıtmaları, ardından seriyi Medal of Honor gibi dinlendirmeye çektiklerini açıklamaları, serinin hayranlarını epey üzdü.

Şimdi ise görüyoruz ki BioWare’ın oyun tarihine bıraktığı kötü işlerle anılmaya pek niyeti yok. Arkasına EA’in desteğini almaya devam eden deneyimli şirket, şimdilik Dragon Age 4 ve Mass Effect 5 olarak isimlendirebileceğimiz geliştirilme aşamasındaki oyunlarla efsane günlerine geri dönmek ve satış rakamları kırmak istiyor. Elbette BioWare’ın bütün bu yükü tekrar kaldırıp kaldıramayacağı belli değil. Daha önce duyurulan Dragon Age 4’a öncelik verdikleri ve Anthem 2.0 projesi ile Anthem’ı da tıpkı Bungie’nin Destiny 2’ye yaptığı gibi hayata geri döndürmeyi planlıyor. Bütün bunları başarılı şekilde gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini ise zaman gösterecek.

]]>
https://leadergamer.com.tr/mass-effect-5-ile-donus-olabilir/feed/ 0 138015
Söylentiye göre Half-Life Alyx isimli VR oyunu yolda https://leadergamer.com.tr/soylentiye-gore-half-life-alyx-vr-yolda/ https://leadergamer.com.tr/soylentiye-gore-half-life-alyx-vr-yolda/#respond Mon, 18 Nov 2019 17:38:46 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=138011 Valve ekibinden oyun çıkmıyor diye üzülürken bir anda muhteşem bir söylenti ortaya çıktı. Söylentilere göre Valve ekibi, bir VR oyunun üzerinde çalışıyor an itibari ile ve bu oyunun adı da, sıkı tutunun, Half-Life Alyx! Bu söylentiyi ortaya çıkaran kişi ise, aynı zamanda DOTA Underlords söylentilerini ortaya çıkaran kişinin ta kendisi. Yani, haberimizde sizlere bahsettiğimiz ve bahsedeceğimiz bilgilerin doğru olma ihtimali yüksek.

Half-Life Alyx söylentisini ortaya çıkaran kişi, daha önce de doğru bilgiler verdi

Verilen bilgiler, sadece oyunun adından ibaret değildi. Aynı zamanda, haberimize konuk olan yapımın ne zaman duyurulacağı ve hatta ne zaman çıkış yapacağı ile ilgili de bilgi verildi. Verilen bilgilere göre, Video Game Awards 2019 etkinlikleri esnasında bizleri heyecanlı bir duyuru bekliyor. Evet, sizlere bahsetmekte olduğumuz yapımın duyurusundan söz ediyoruz. Bu etkinliğin ne zaman gerçekleştirileceğini merak ediyorsanız, hemen ondan da bahsedelim. Video Game Awards 2019 etkinlikleri, 12 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilecek ve beklediğimiz duyurunun da o zaman yapılacağı söyleniyor.

Daha önce de bahsettiğimiz üzere, aynı zamanda oyunun çıkış tarihi ile ilgili de bilgi verildi. Bu bilgileri sızdırılan kişi tarafından aktarılanlara göre, oyun bizlerle Mart 2020 ayı içerisinde buluşacak. Bu ay bir sürü oyunun da bizlerle buluşacağını göz önünde bulundurursak, yaşayacağız gibi görünüyor. Sizlere bahsettiğimiz sızıntıların detaylarına göz gezdirmek isterseniz buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz sayfayı kontrol edebilirsiniz.

]]>
https://leadergamer.com.tr/soylentiye-gore-half-life-alyx-vr-yolda/feed/ 0 138011
Path of Exile 2 duyuruldu ve 2 adet video da yayımlandı https://leadergamer.com.tr/path-of-exile-2-duyuruldu-2-video-yayimlandi/ https://leadergamer.com.tr/path-of-exile-2-duyuruldu-2-video-yayimlandi/#respond Sun, 17 Nov 2019 12:17:45 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=138007 Diablo yerine güzel bir alternatif olması ile bilinen Path of Exile için yeni bir oyun duyuruldu. Path of Exile 2 olarak karşımıza çıkarılan bu yapım için 2 adet de video yayımlandı. Videolardan bir tanesi oyunun resmi duyurusunun yapıldı fragmanken, diğeri de, bizlere oynanış konusunda bilgi veren bir video. Hemen aşağıda, oyuncularla paylaşılan Path of Exile 2 duyuru fragmanını bulabilirsiniz. Diğer video ise, haberimizin en sonunda sizleri bekliyor.

Path of Exile 2 bir fragman ile birlikte duyuruldu

Haberimize konuk olan yapım muhtemelen birçok oyuncuyu çoktan sevindirmiştir bile. Hem ücretsiz olması, hem de Diablo serisinde tecrübe kazanmış olan geliştiricilerce yapılmış olması, oyuncular açısından muhteşem özellikler olarak gösterilebilir. İşin daha da ötesi, eğer serinin ilk oyunu size karışık ve muhteşem geldiyse, bu haberimize konuk olan yapım sizleri daha da sevindirecek demektir.

Görsel anlamda ve fizik anlamında büyük gelişmeler göreceğimiz iddia edilen yapım, bizleri serinin ilk oyununun sonu ile aynı yere, Atlas’a götürecek. Toplamda 7 adet bölümden oluşacak. Grinding Gear da oyun içerisinde yer alacak. Ne yazık ki net bir çıkış tarihi verilmedi, bu yüzden ne zaman bizlerle buluşur bilemiyoruz fakat çok da uzak bir tarih olacağını da sanmıyoruz. Bakalım, bizleri yeni oyunda neler bekliyor olacak? Hemen aşağıda, sizlere daha önce bahsini ettiğimiz, oyunun oynanış görüntülerinin yer aldığı videoyu izleyebilirsiniz.

]]>
https://leadergamer.com.tr/path-of-exile-2-duyuruldu-2-video-yayimlandi/feed/ 0 138007
Need for Speed Heat inceleme https://leadergamer.com.tr/need-for-speed-heat-inceleme/ https://leadergamer.com.tr/need-for-speed-heat-inceleme/#respond Sun, 17 Nov 2019 10:15:27 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137994 Vizelerle boğuşurken oynama fırsatı bulduğum Need for Speed Heat, aslında bir süredir beklemekte olduğum bir oyundu. Nedense, teması vesaire çok ilgi çekici gelmişti bana. Hele de uzun süredir Need for Speed oyunu oynamamış bir oyuncu olarak, Need for Speed Heat inceleme yazımda sizlere bahsedeceğim yapımın bana ne gibi tecrübeler yaşattığını dile getireceğim. Böyle dediğimde kötü bir şeyler yaşamışım gibi algılandıysa, aman diyeyim, çünkü gerçekten hoşuma gitti. Bir mevzu sadece ufaktan canımı sıktı, o kadar. Ondan da bahsedeceğim zaten Need for Speed Heat inceleme detayları arasında.

Need for Speed Heat inceleme

Need for Speed Heat bizlere hikaye ve dünya olarak ne sunuyor?

Her zamanki gibi, hikaye ile başlayalım anlatmaya. Oyun, Palm City diye bir yerde geçiyor. Bu Palm City, aslında gerçek hayatta Miami diye bildiğimiz yerine Need For Speedçesi. Oyuna girdiğinizde ya da fragmanlarında bunu fark edebiliyorsunuz zaten. Hatta, ben oyuna başlar başlamaz, “Aaa, Grand Theft Auto Vice City’e de bayağı benziyor!” diyerek şaşırmıştım. Benzemiyor da işte, anımsatıyor diyelim.

Hikaye açısından çok da önemli bulmadığım mevzular geçiyor. Zaten bir yarış oyununa maksimum ne kadar hikaye ekleyebilirsin ki? Need for Speed Heat için geliştirici ekip bir hikaye eklemeye çalışmış fakat Need for Speed Underground, Need for Speed Most Wanted, Need for Speed Carbon gibi oyunlarla büyümüş olan insanların çok da dikkatini çekebilecek bir hikaye değil açıkçası. Ben sıkıcı buldum desem yanlış olmaz. Direkt olarak mevzulara girmek istiyor insan. Bir an önce yarışlara, kapışmalara dalmak istiyor.

Need for Speed Heat inceleme

Need for Speed Heat oynanış olarak ne veriyor oyuncuya?

Böyle oyunlarda asıl önemli olan şey hep oynanıştır zaten. Need for Speed Heat de oynanış söz konusu olduğunda başarılı bir yapım olmuş diyebilirim. Öncelikle, oyunda gece ve gündüz mevzusu var. Bunlardan bahsedelim önce. Gece de yarış yapabiliyorsunuz, gündüz de. Gece yaptığınız yarışlar farklı tecrübeler yaşatırken, gündüz yarışları da bir o kadar farklı şeyler yaşatıyor.

Gece yarışlarında kazandığınız şeyler de farklı mesela gündüz yarışlarına göre. Gece yaptığınız yarışlarda, saygınlık kazanıyorsunuz. Saygınlık kazanmak da, sizin seviyenizi etkiliyor. Ne kadar çok saygınlık kazanırsanız, o kadar çok şey açılıyor oyunda. Zaten oyun hikayesinde ilerleyebilmek için de saygınlığa ve seviyeye fazlasıyla ihtiyacınız oluyor. Gece yarışlarının kötü yanı ise, abartılı polisler konusu. Nedense polisler peşinize takıldığında salmıyorlar kolay kolay. İşin daha da kötü kısmı, tam kurtulduğunuzu zannederken daha fazla geliyor olmaları. Polislerden kaçma işi her ne kadar başta çok zevkli gelse de, daha sonralarda baydı diyebilirim. Most Wanted tadı alamadım polislerden, üzgünüm.

Gündüz yarışları ise tam para kazanmak için. Eğer para kazanmaya ihtiyacınız varsa, gündüz yarışları tercihiniz olmalı. Yeni araba satın almak, parça takmak, arabayı modifiye etmek gibi şeyler, gündüz yarışları ile kazanılan paralarla yapılabiliyor. Gündüz yarışlarında da polisler oluyor fakat o kadar da takmıyorlar sizi. O yüzden dert olmuyor. Eğer şehirde kafama göre dolanayım, her şey istediğim gibi olsun derseniz, gündüz yarışlarını bir hayli sevebilirsiniz demektir.

Need for Speed Heat inceleme

Oyun bizlere başka ne sunuyor?

Gece yarışlarından elde ettiğiniz saygınlık puanları sayesinde seviyeler atlıyorsunuz demiştik. Seviye atladıkça veya yarışlar kazandıkça araba parçaları açılıyor. Siz de, gidip bu araba parçalarını alarak dilediğiniz gibi arabanızı güçlendirebiliyorsunuz. Yarışların belli bir güç seviyesi oluyor önerilen olarak ve siz o güç seviyesinin üstündeyseniz, kafanıza bir şey takmadan yarışa katılabiliyorsunuz. Basit çünkü, eğer sizden daha az puandaysa bu yarışlar.

Need for Speed Heat inceleme yazımda belirtmek için sabırsızlandığım şeylerden biri de, oyundaki araçlar oldu. Tam 127 tane araç var şu anda satın alınabilir olarak görünen. Dahası, oyunun sonlarında açabileceğiniz araçlar da çok hoşunuza gidecek. Zira, Most Wanted, Underground gibi oyunlardan hatırlayacağınız araçlar oyunda resmi olarak yer alıyor. Zaten yukarıda gözümüzün nuru, canımız, balımız, çiçeğimiz aracın görüntüsü yer almakta. Hatta dilerseniz, o kadar beklemeyip o aracı siz de yapabiliyorsunuz. Tabii, yine birebir aynı olmuyor ama olsun. Olduğu kadar artık…

Modifikasyon konusunda çok aşırı detaya inilmemiş de olsa, gereğinden fazla, fazlasıyla yeterli diyebileceğim kadar özellik bulunuyor oyunda. Aracınızın her türlü cartını curtunu ayarlayabiliyorsunuz. Aracın egzozundan camına kadar, bir sürü şey modifiye edebiliyorsunuz. İçimdeki kekoyu dindirmek amaçlı önünü basıp arkasını kaldırdığım BMW’mi de sizlerle görseller arasında paylaştım. Hoş, daha sonradan aracı yere bastım, orası ayrı mesele.

Modifiye demişken, altını çizmek istediğim bir şey daha var. Arabanın performans modifiyesini yaparken, aracı 4 farklı şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Race, Drift, Offroad ve Road. Hepsinin farklı farklı sunduğu şeyler oluyor. Ben genel olarak Race ve Drift arası tercih ediyorum çünkü daha çok bu yarış tiplerini seviyorum. Yarış esnasında arabanın biraz yanlaması da fazlasıyla iyi oluyor. Bu sayede daha rahat dönüşler gerçekleştirebiliyor ve hızdan da pek bir şey kaybetmiyorum.

Need for Speed Heat inceleme

Görsel ve performans anlamında nasıl?

Açıkçasını soracak olursanız, görsel anlamda ne aşırı hoşuma gitti diyebilirim, ne de hiç beğenmedim diyebilirim. Oyunun garip bir albenisi var görsel olarak. Özellikle gece yarışlarının rengarenk oluşu çok çekici geliyor. Fakat gündüz yarışları nedense çok yetersiz geldi bana. Çok sakin, sessiz gibi. Renk açısından diyorum bunu. Halbuki, böyle bir oyundan daha göz alıcı şeyler beklerdim. Need for Speed Most Wanted’da ve hatta Need for Speed Pro Street’te aldığım tadı alamadım gündüz yarışlarında. Fakat gece yarışları, Need for Speed Underground ve Need for Speed Carbon havasını bir nebze de olsa verebildi diyebilirim.

Performans konusunda bir sorun yaşamadığımın altını çizmek isterim. Sadece, anlamadığım bir şekilde oyun işlemcimin tamamını kullanıyor. Yani, bir Intel i9 9900K gibi işlemciden %100’lük ne isteyebilirsin oyun olarak bilemiyorum ama %100 olarak kullanıyor. Arka planda açık olan onlarca program %10-15 arası yerken, geri kalan %85-90 Need for Speed Heat’te. FPS olarak ise oyun içerisinde aradığım performansı elde ettim kesinlikle. Canlı yayınlarda 55-60 arası takılıyorken, canlı yayınlar dışında 70-100 arası geziniyor. Sanırım işlemciyi çok seviyor bu oyun. Hemen aşağıda, oyunu oynadığım PC’nin donanımını ve oyunun sistem gereksinimlerini bulabilirsiniz.

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Need for Speed Heat sistem gereksinimleri (Minimum):

 • Windows 10 işletim sistemi
 • 8 GB RAM
 • 50 GB depolama alanı
 • AMD FX-6350 veya Intel Core i5-3570 işlemci
 • AMD Radeon 7970 / R9 280X veya GTX 760 ekran kartı
 • DirectX 11 desteği
 • 320 Kbps internet bağlantısı

Need for Speed Heat sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • Windows 10 işletim sistemi
 • 16 GB RAM
 • 50 GB depolama alanı
 • AMD Ryzen 3 1300X / Intel Core i7-4790 işlemci
 • AMD Radeon RX 480 / Nvidia GeForce GTX 1060 ekran kartı
 • DirectX 11 desteği
 • 320 Kbps internet bağlantısı

Need for Speed Heat inceleme

Need for Speed Heat inceleme sonucu nedir?

Geldik yine en son noktaya. Need for Speed Heat inceleme sonucundan bahsetmeden önce, yine fiyat mevzularından bahsedeceğim. Oyunun Origin üzerindeki fiyat etiketi ne yazık ki bir hayli can yakıyor. 60 euro gibi bir fiyat etiketi ile karşı karşıya bırakılıyoruz. 60 euro da kabaca an itibari ile 380 TL falan ediyor. Playstore üzerinde ise oyunu 360 TL gibi bir fiyat etiketi ile satın alabilirsiniz. TTNET kullanıcısıysanız, bu fiyat sizin için 30 TL x 12 ay olarak da taksitlendirilebiliyor. Satın almak isteyenler için kesinlikle güzel bir fırsat olduğunun altını çizebilirim.

Eğer çok eski Need for Speed oyunlarının birebir tatlarını arıyorsanız, Need for Speed Heat inceleme sonucunda gördüğüm kadarıyla çok da tatmin olmayabilirsiniz. Fakat, o eski klasikleşmiş arabalarla muhteşem gece veya gündüz yarışları yapayım diyorsanız, kesinlikle kaçırmayın diyebilirim. Tek sıkıntı polislerden kaçma mevzusu, o da çok problem olmuyor zaten yakalanınca. Tek eksilen şey bir miktar para ve kazanacağınız saygınlığın bir kısmı. Bu da büyük kayıp olarak değerlendirilemez. Need for Speed Heat tam olarak aradığım tat değil ama onun bir tık altı oldu benim için.

]]>
https://leadergamer.com.tr/need-for-speed-heat-inceleme/feed/ 0 137994
Red Dead Redemption 2 PC inceleme https://leadergamer.com.tr/red-dead-redemption-2-pc-inceleme/ https://leadergamer.com.tr/red-dead-redemption-2-pc-inceleme/#comments Fri, 08 Nov 2019 06:07:47 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137982 Red Dead Redemption 2 PC sürümü geçtiğimiz günlerde çıkışını gerçekleştirdi bildiğiniz üzere ve benim de oynama imkanım oldu. Hatırlarsınız daha önceki yayımladığımız haberlerden, ben gerçekten heyecanla bekliyordum Red Dead Redemption 2 PC versiyonunu. Çünkü, çok daha iyi görsellik sunacağına adım kadar da emindim. Öyle de oldu zaten fakat tadını çıkaramadım ne yazık ki ve yine Rockstar Games’in vasat bir çıkışı ile karşı karşıya kaldım. Red Dead Redemption 2 PC inceleme yazımda da, oyunun oynanışından ziyade, oyunun PC sürümündeki değişikliklere ve yaşadıklarıma değineceğim. Zaten Red Dead Redemption 2 inceleme yazısını daha önceden yayımlamıştık, buraya tıklayarak o yazımıza geçebilirsiniz.

Rockstar ekibinin bunca şikayetten sonra oyuna el atacağına inanıyor ve güveniyoruz. Bu yüzden, oyun düzeltildiğinde tekrardan el atacağım.

Red Dead Redemption 2 PC inceleme

Red Dead Redemption 2 PC sürümünde yeni ne var?

Bildiğiniz gibi, PC denilince teknik açıdan daha fazla imkan akla geliyor. Rockstar Games ekibi de sağ olsun PC’nin etinden, sütünden, otundan, püsüründen faydalanmış. Özellikle görsel açıdan muhteşem ötesi bir oyun vardı karşımda oyuna girdiğimde. Teknik açıdan da yenilikler var tabii. Hatta Rockstar Games ekibinin internet sitesinden gördüğüm değişikliklerden bahsedeyim. Oyunun, PC’nin teknik ve görsel anlamda gücünden faydalandıklarını dile getirerek başlamışlar yeniliklerden bahsetmeye. Bu sayede, oyunun daha zengin ve detaylı bir dünyaya sahip olmuş olmasından bahsedilmiş.

Daha sonrasında ise, çizim mesafesi, daha iyi navigasyon gibi alanlarda da önemli değişiklikler yapıldığının altı çizilmiş. Gece-gündüz döngüsüde ışıklandırma ve gölgelendirme sistemlerinde de büyük iyileştirmeler olduğu belirtiliyor. Kar izleri, yansımalar, gölgeler gibi alanlarda da önemli iyileştirmeler yapılmış. Dahası, ağaç, ot ve hayvanlar konusunda da güzel değişimler yapılmış. Peki, bütün bu değişiklikler fark ediliyor mu? Kesinlikle! Fakat bu iyileştirmeler, aynı zamanda teknik açıdan problemleri de beraberinde getirmiş. Zaten ben de bu konuda çok problem yaşadım. Tek tek bahsedeceğim hepsinden.

Red Dead Redemption 2 Take-Two Red Dead Redemption 2 PC inceleme

Red Dead Redemption 2 PC sürümünü oynarken ne gibi problemler yaşadın?

Son zamanlarda, her ne kadar yeterince kaliteli bulmasam da, kendi adıma açmış olduğum YouTube kanalında oyunları oynarken yaşadığım tecrübeleri paylaşmaktayım. Bu yüzden de Streamlabs OBS kullanıyorum. Fakat, fark ettiğim kadarıyla oyun, Streamlabs OBS’i sevmiyor. Çünkü, oyun çıktıktan sonraki gün gelen yamadan sonra oyunu Streamlabs OBS ne zaman açık olsa kapandığını fark ettim. Bu, ilk olarak canlı yayın esnasında oldu ve bağlantısı da hala duruyor. Bahsettiğim canlı yayına buradan bakabilirsiniz. Özellikle son dakikaları çok can sıkıcı. Dahası, oyunu kaydetmek için pencere yakalama ve oyun yakalama özelliklerini de bir türlü oturtamadım. Bunun için hem oyunu pencereli modda açtım, hem de standart tam ekranda açtım, ikisi de yemedi.

Bütün bu sorunlar başlamadan önce, bir de oyunu açma sorunu vardı. Düşünsenize, uzun süredir bekliyorsunuz oyunu büyük bir heyecanla. Sonra, saat 16:00 oluyor. Önce, dosyaların açılma işlemi başlıyor bir yarım saat falan. Tamam diyorsunuz, eyvallah, tamam. Sonradan bir 3-4GB bir dosya indiriyor, ona da eyvallah diyorsunuz. En sonunda her şey bitiyor ve başlatma tuşu açılıyor. Mutlusunuz artık değil mi? O kadar çabuk sevinmeyin. Tıkladığınızda yükleniyor olduğu dile getiriliyor ve o da ne? Rockstar Games Launcher bir anda beklenmedik bir şekilde kapatılıyor mu? Hadi bir de bununla uğraş.

Her neyse, bunu da bir şekilde çözdüm. Öncelikle, ekran kartı sürücüsünü tamamen kaldırdım ve yeniden kurdum en güncel sürümünü. Olmadı bir şey. Sonrasında, Razer Synapse, Logitech cart curtu, Asus Tweaker gibi programları kapattım. Yine yemedi. Sonra, Windows’u güncellemem gerektiğini öğrendim. Tamam dedim, olur. Onu da yaptım. Fakat ölüm gibiydi. Samsung Evo 970 kullanmama rağmen abartısız 30-45 dakika sürdü güncelleme. Daha bile fazla olabilir belki de. Peki problemler çözüldü mü? Sadece o anlık.

Red Dead Redemption 2 PC inceleme Red Dead Redemption 2 rehber Red Dead Redemption 2 sistem gereksinimleri rdr 2 sistem gereksinimleri

Başka ne gibi sorunlar oldu ki?

Red Dead Redemption 2 PC sürümü elbette bu kadar problemle yakamı bırakmayacaktı. Dahası da geldi. Oyunun optimizasyonundan mıdır, nedir bilmiyorum ama doğru düzgün performans alamıyorum. Her şeyi Ultra’ya çektiğimde FPS 30-50 arasında takılıyor gibi hissediyorum. Evet, “…gibi hissediyorum.” çünkü Rockstar Games ekibi, Steam aracılığıyla oyunu açmama izin vermediğinden kaç FPS aldığıma bakamadım ve ekran görüntülerini de keyfime göre kayededemedim. Teşekkürler Rockstar Games ekibi, seviliyorsunuz!

Benim daha önceki inceleme yazımı okumuş olan takipçilerimiz zaten biliyordur elimin altındaki sistemi fakat ben yine de hemen aşağıya hem oyunun sistem gereksinimlerini, hem de benim PC’nin sistem özelliklerini yerleştirdim, bakabilirsiniz. Zaten internet üzerinde hemen NVIDIA GeForce RTX 2080Ti ile bile Ultra ayarlarda sabit 60FPS alınmadığı haberlerini görmüşsünüzdür. Doğru bunlar, tecrübeyle sabit. NVIDIA GeForce GTX 1080Ti var elimde Asus Turbo modeli. Buna OC yapmış olduğum halde sabit 60FPS alamıyorum. Oyun tecrübemi zedeliyor biraz ama yine de oynanmayacak gibi olmuyor. Sunduğu görselliğe rağmen dişimi sıkıyorum.

Fakat oyunu oynayamıyorum! Oynayamıyorum yahu! Bildiğiniz, oynayamıyorum! Sürekli kapanıyor, şaka gibi. Gerekli her güncellemeyi yaptım, buna rağmen oyun inatla kapanıyor. Rockstar Games ekibinin Grand Theft Auto IV PC çıkışı aklıma geliyor bu durumda. Evet, hala zamanının ötesinde olduğunu düşündüğümüz bir oyundu Grand Theft Auto IV fakat optimizasyonu çok kötüydü. Yani, tamam, iyi, güzel ama oynayamayınca da bir işe yaramıyor güzellik ve hatta dürüst olmak gerekirse muhteşemlik, Rockstar Games bey. Lütfen ama lütfen, yamalarla vesaire oyuna birazcık da olsa bir optimizasyon alalım, lütfen!

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Red Dead Redemption 2 sistem gereksinimleri (Minimum):

 • İŞLETİM SİSTEMİ: Windows 7 – Service Pack 1(6.1.7601)
 • CPU: Intel Core i5-2500K / AMD FX-6300
 • RAM: 8GB
 • GPU: Nvidia GeForce GTX 770 2GB / AMD Radeon R9 280 3GB
 • HDD: 150GB
 • Ses kartı: DirectX uyumlu ses kartı

Red Dead Redemption 2 sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • İŞLETİM SİSTEMİ: Windows 10 – Nisan 2018 (v1803)
 • CPU: Intel Core i7-4770K / AMD Ryzen 5 1500X
 • RAM: 12GB
 • GPU: Nvidia GeForce GTX 1060 6GB / AMD Radeon RX 480 4GB
 • HDD: 150GB
 • Ses kartı: DirectX uyumlu ses kartı

Red Dead Redemption 2 PC inceleme Red Dead Redemption 2 rehber

Red Dead Redemption 2 PC inceleme sonucu nedir?

Öncelikle, Red Dead Redemption 2 PC inceleme sonucundan bahsetmeden önce, fiyat etiketinden bahsedelim. Oyunun Epic Games Mağazası üzerindeki fiyat etiketleri 299 TL, 379 TL ve 449 TL olarak belirtiliyor. Bu da elbette can yakıyor ister istemez. Fakat, Playstore üzerinde, Türk Telekom internet faturasına 12 taksite kadar bölünerek 288 TL’den başlayan fiyatlarla alabilme imkanınız da mevcut. Diğer paketler ise, 368 TL ve 432 TL’lik fiyat etiketlerine sahip ve bu taksit imkanı, bu paketlerde de mevcut.

Türk Telekom internet müşterisiyseniz, standart sürümü 24 TL x 12 ay taksitle alma imkanı sunuluyor size. Eğer Special Edition istiyorsanız, bu sefer oyunun ücreti 30,67 x 12 taksit oluyor. Yok, en iyisini alacağım diyorsanız, Ultimate Edition var ve bu da, 36 TL x 12 taksit oluyor. Dilediğiniz paketi satın alarak, 12 ayda ufak ufak ödemeler yapmak şartıyla oyuna sahip olabiliyorsunuz.

Red Dead Redemption 2 PC inceleme sonucumuza dönelim geri. Açıkçası, Rockstar Games ekibinin bu sorunları zamanla çözebileceğini düşünüyorum ama oyunu bu kadar beklemiş biri olarak bunca hatadan sonra gönlüm biraz çıt oldu. Gelecek yamalarla düzelteceklerini bilsem de, hevesimin kursağımda kalmış olması bende acı bir yara olarak yer alıyor. Muhteşem bir oyun fakat berbat bir çıkış… Rockstar Games, bu sefer üzdün…

Rockstar ekibinin bunca şikayetten sonra oyuna el atacağına inanıyor ve güveniyoruz. Bu yüzden, oyun düzeltildiğinde tekrardan el atacağım.

]]>
https://leadergamer.com.tr/red-dead-redemption-2-pc-inceleme/feed/ 2 137982
Luigi’s Mansion 3 inceleme https://leadergamer.com.tr/luigis-mansion-3-inceleme/ https://leadergamer.com.tr/luigis-mansion-3-inceleme/#respond Fri, 08 Nov 2019 03:36:57 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137966 Yine, yeni bir inceleme ile buraya çıkmanın keyfini yaşamaktayım. Şaka maka, bu inceleme mevzusundan zevk almaya başladım, yalan olmasın. Bu Luigi’s Mansion 3 inceleme yazısında da, tıpkı daha öncekilerde olduğu gibi oyunun bizlere neler sunduğundan bahsetmeye çalışacağım. Açıkçasını sorarsanız, bu serinin daha önceki oyunlarını hep oynamak istedim ama hiç oynama fırsatı elde edememiştim. O büyük an geldi ve çattı. Keşke özellikle zaman ayırsaymış ve oynasaymışım diye düşündüm, yalan olmasın. Eğlenceli animasyonları, oynanış mekanikleri gibi şeylerle beni mest etmeyi başardı Nintendo ve ben hepsinden Luigi’s Mansion 3 inceleme yazım boyunca bol bol bahsedeceğim.

Luigi's Mansion 3 inceleme

Luigi’s Mansion 3 nasıl bir hikaye sunuyor?

Bu oyundaki hikayeye göre, Princess Toadstool ya da Peach adı ile bilinen prensesimiz, abimiz olan Mario ve biz, Luigi ile birlikte 3 adet Toad kardeş bir otele davet ediliyoruz. Bir hayli de büyük bir otel. İçeri girdiğimizde güzel karşılanıyoruz. Bizi VIP odalarımıza götürüyorlar. VIP odalarımıza geldikten sonra güzel bir uyku çekmek istiyoruz. Fakat gecenin bir saati Peach’in çığlık sesine uyanıyoruz. Ürkek ve ponçik bir ruha sahip olan Luigi ile kontrol etmeye gittiğimizde fark ediyoruz ki, bütün bunlar aslında tuzakmış. Otelin sahibi, King Boo ile işbirliği yaparak bizi tuzağa düşürmüş. Maceramız da burada başlıyor zaten.

Polterpup, bizi garaja götürüyor bu mevzulardan kaçtıktan sonra ve bir arabanın bagajına gidiyoruz. Orada, serinin daha önceki oyunlarında olanlara benzer bir süpürge ile karşılaşıyoruz. Bu süpürge ile, oyundaki hayaletleri ortaya çıkarıp süpürerek yok edebiliyoruz. Hayaletleri standart olarak süpürgenin ışığı ile ürkütüyoruz, sonrasında ise çekerek süpürgeye hapsediyoruz. Oyunun oynanış mekanikleri gerçekten çok eğlenceli ve Nintendo, çok basit mekanikleri olan bu oyunun oynanış mekaniklerini bile dolu dolu kullanmayı başarmış. Daha Luigi’s Mansion 3 inceleme girişindeyiz fakat bir anda bahsedesim geldi uzun uzun.

Mesela hayaleti süpürgeye çekmeye başladınız diyelim. Biraz çektikten sonra yerden yere vurabiliyorsunuz bu hayaletleri. 3-4 kez vuruyorsunuz ama zevkli oluyor. Bu hayaletleri isterseniz diğer hayaletlere de vurabiliyorsunuz. Her ne kadar oynanış konusunda biraz zorlasa da oyuncuyu, hemen alışabiliyorsunuz ve rahat rahat hayaletlerin kafalarını birbirlerine tokuşturabiliyorsunuz. Bu da, hem yakaladığınız hayaletin, hem de çarpıştırdığınız hayaletin canının azalmasına sebep oluyor.

Luigi's Mansion 3 inceleme

Luigi’s Mansion 3 oynanış olarak nasıl mekaniklerine sahip?

Luigi’s Mansion 3, ilk başta alışması zor bir oyun. Çünkü, hayaletleri kovalamak için süpürgeyi yönlendirmeniz gerekiyor ve bu da eğer Luigi size dönükse, bir tık zor olabiliyor. Yerden yere vururken de arkaya vurmak gerekiyor. Bu da nişan almayı zorlaştırıyor. Fakat, daha önceden de 1-2 kere dediğim gibi, alışabiliyorsunuz buna. Etraftaki nesneleri süpürgeniz ile çekerek içinden paralar çıkarabiliyorsunuz. Başlarda bu paraların ne işe yarayacağını kestiremeyebilirsiniz fakat siz yine de bol bol toplamaya bakın. Oyunun ilk 1-2 saatinden sonra ne işe yaradıklarını göreceksiniz çünkü.

Oyun içerisinde birçok çeşit hayalet yer alıyor ve bunlar ya farklı karakteristik yapılara sahip oluyor, ya da farklı alt etme mekaniklerine sahip oluyor. Kızgın hayaletler de var, kalkanlılar da var. Tamamen anlık olarak taktik geliştirip, öyle hayaleti süpürgeye çektirmeniz gerekiyor. Bu da, insanı kafa kullanmaya iten bir şey. Özellikle de boss kapışmalarına bayıldım diyebilirim. Bossların karakter dizaynları olsun, saldırıları ve onları alt etme yolları olsun, gerçekten çok hoş düşünülmüş.

Otelin her katında farklı farklı temalarla karşılaşıyorsunuz. Gerçekten imkansız gibi görünen temalarla dizayn etmişler. Bu da, tıpkı Super Mario oyunlarında farklı farklı dünyalarda takıldığımız gibi, Luigi’nin de kattan kata farklı dünyalarda takılmasını sağlıyor. Çeşitlilik olması insanı sevindiriyor. Her ne kadar korku oyunu olmasa da, ürkek bedenim birkaç kere zıplamış olabilir. Fakat konumuz bu değil, bu ayırıntıya çok da takılmaya gerek yok bence.

Luigi's Mansion 3 inceleme

Luigi’s Mansion 3 oynarken neler yapabiliyoruz?

Geliştirici ekip gerçekten üzerinde güzel çalışmış diyebilirim. Öyle ki, bulmaca çözmek bazen akıl işi olabiliyor. Elinizde olan belli başlı ekstra özellikler var. Gooigi, ipli tuvalet pompası, üfleme, anlık zıplama vesaire özellikleriniz var. Size düşen, oyunun sunduğu bulmacaları, elinizde bulunan bu özelliklerle çözmek. Bazıları gerçekten çok zorken bazıları da bir tık daha basit. Çok orta bir şey göremedim demek de yanlış olur çünkü güzel ayarlanmış olduğunu düşünüyorum. Zor dediğim de, saatlerinizi alacak zorluklar değil elbette.

Daha önceden biriktirmiş olduğunuz paralarınızla oyunun ilerleyen aşamalarında alışveriş yapabiliyorsunuz. Oyundaki toplanabilirlerle alakalı veya Luigi’nin hayatta kalması ile alakalı şeyler satın alabiliyorsunuz. Bunları da kullanarak oyunu %100 olarak tamamlama şansı sunuluyor oyunculara. Toplanabilir eşyaları toplamak da biraz zor ama alışınca hallediyorsunuz, sorun olmuyor. Sadece, anahtar noktaları görmeye bağlı bunlar.

Luigi’s Mansion 3’nin bizlere sunduğu oyun haritası gerçekten çok büyük. Çünkü, birçok kat var ve her katta en azından 30-40 dakika kadar işiniz oluyor ortalama olarak. Toplanabilirleri toplamak, bulmacaları çözmek vesaire derken zaman hızlıca geçiyor. Ayrıca, bütün katlara hemen erişiminiz olmuyor ne yazık ki. Bunun için, oyunun sizlerin karşısına koyduğu bossları devirmeniz gerekiyor. Bazen peş peşe bosslarla kapışırken, bazen de gidene kadar canınız çıkabiliyor.

Luigi's Mansion 3 inceleme

Görsel olarak nasıl bir oyun olmuş?

Öncelikle, Nintendo ekibinin gerçekçilikten uzak oyunlar yapmayı sevdiği konusunda hemfikir olduğumuzdan emin olalım. Nintendo, oyunun oyun olduğunu hissettirmeyi seven bir şirket ve Luigi’s Mansion 3 de bu konuda hoş bir örnek. The Legend of Zelda serisinde bile gerçekçiliğe en yakınlaştıkları oyun The Legend of Zelda Twilight Princess olmuştu. Daha sonrasında öyle gerçekçi görselliğe abandıkları bir oyun hatırlamıyorum dürüst olmak gerekirse. Sadece demolarda biraz gösteri yapmışlardı, o kadar.

Luigi’s Mansion 3 de tam olarak bu tarz bir oyun. Yani, gerçekçilikten uzak ve bir oyun olduğunu buram buram hissettiriyor insana. Görselliği olsun, animasyonları olsun, karakter dizaynları olsun, atmosferi olsun, her ne kadar korku dolu bir otel olsa da, bir komedi havası var havada. Bu da, insanın kendini tetikte tutmasını engelleyen bir özellik. Kesinlikle sevdiğim, hoş bulduğum ve asla sıkılmayacağıma inandığım bir sanat bu.

Luigi's Mansion 3 inceleme

Luigi’s Mansion 3 inceleme sonucu nedir?

Luigi’s Mansion 3 inceleme sonucu kısmına gelecek olursak, yine öncelikle fiyat etiketinden bahsetmek isterim. Oyunun Amerika’daki fiyat etiketi 59,99 dolar. Avrupa fiyatları ise, İngiltere’de 49,99 sterlinken, Almanya’da, 59,99 euro olarak karşımıza çıkıyor. Yani, TL olarak biraz tuzlu. Zaten Nintendo oyunlarının bizi üzen yanı da tam olarak bu nokta. Fiyatları oyuncuların gönüllerine ateş düşürüyor. Hakkını veriyor mu? Kesinlikle! Fakat yine de gönlümüzde minik bir sancı…

Açıkçasını sorarsanız, oyunu oynarken gerçekten çok eğlendim diyebilirim. Bayılarak oynadım kesinlikle. Oyunculara sunmuş oldukları tema, Luigi’nin karakteristik yapısı, oyunun hikayesi ve oynanışı tam anlamıyla muhteşem. Eğer bir puan verecek olsaydım kafadan 90’ı vardı bende. Bu yüzden de, verebileceğimiz en iyi notu alıyor benden Luigi’s Mansion 3 inceleme sonucu olarak. Umarım ki serinin gelecek oyunları da en az bu kadar eğlenceli olur!

]]>
https://leadergamer.com.tr/luigis-mansion-3-inceleme/feed/ 0 137966
Song of Horror inceleme https://leadergamer.com.tr/song-of-horror-inceleme/ https://leadergamer.com.tr/song-of-horror-inceleme/#respond Mon, 04 Nov 2019 13:05:50 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137951 Ne zamandır korku oyunu oynamıyordum açıkçası. Bu, gerçekten iyi geldi bana. İşin daha da iyi kısmı, öyle standart jumpscare dolu olan korku oyunlarından olmaması diyebilirim. Zaten nefret ederim jumpscare mevzularından. Song of Horror inceleme yazımın detaylarında olabildiğince anlatmaya çalışacağım bu oyun, bana birden fazla yapımı anımsattı diyebilirim. Etkilerini görmek mümkün ama kesinlikle orijinal bir evren olduğunun da altını çizebilirim. Neyse, bir an önce Song of Horror inceleme kısmına geçeyim, tek tek anlatacağım hepsini, sakin.

Song of Horror inceleme

Bizlere nasıl bir hikaye sunuyor?

Hikaye açısından, kaybolan bir arkadaşımızı arıyoruz başta. Tabii, sonraki bölümlerde mevzular değişiyor ama ilk bölümde durum bu. Bunu yapmak için de bildiğiniz inin cinin top oynadığı bir eve giriyoruz. Bu evde de başımıza gelmeyen kalmıyor. 2. bölümde de, bildiğiniz terk edilmiş site gibi bir yere gidiyoruz. Buranın haritası gerçekten geniş. Dahası, burada yeni bir düşmanla da karşılaşıyoruz.

Song of Horror bizlere bölüm başı 4 adet karakter sunuyor anladığım kadarıyla. Karakterlerinizi oyunun hikayesini oynarken kaybederseniz, o bölüme tekrar başlamak zorunda kalıyorsunuz. Hiç karakter kaybetmeden oyunu tamamlamak da mümkün ama her yiğidin harcı değil. İlk bölümü neredeyse bitirmek üzereyken tüm karakterlerimi kaybettiğim için tekrar baştan başlamak zorunda kaldım ve buna rağmen 1 karakterimi kaybederek devam ettim oyuna.

Her karakterinizin farklı farklı özelliklere ve hikayeye sahip olduğunun da altını çizmek gerek. Örneğin, bir karakterin tütsü tarzı muma benzer şeyleri var. Bu, karanlığı sizden bir tık daha uzak tutmaya yarıyor anladığım kadarıyla. Mesela, bir karakterin kasetçaları var ve karanlıktan saklanırken daha iyi bir sonuç elde edebilmemizi ve daha kolayca kurtulabilmemizi sağlıyor. Bu gibi ufak tefek artıları bulunuyor karakterlerin.

Song of Horror inceleme

Oynanış konusunda nasıl peki?

Dürüst olayım, ben oyuna girer girmez, “Aha! Oğlum, bu bildiğin Alone in the Dark The New Nightmare ve Call of Cthulhu karışımı olmuş!” dedim. Fakat, oyun beni bu konuda yanılttı. Aslında, hala gözümde Alone in the Dark The New Nightmare ve Call of Cthulhu’ya benziyor bir tık da olsa ama gerçekten orijinal şeyler mevcut. Mesela, bir silahınız yok. Kaçacaksınız. Bu da, Song of Horror’u tam anlamıyla bir korku oyunu haline getiriyor.

Oyunda bulmacalar çözüyorsunuz. Bildiğiniz bulmaca. Karışık oluyorlar genelde. Song of Horror’un benim gözümdeki tek eksik kalmış olan yanı da tam olarak burada geliyor karşıma. Oyun, ne yapacağınızı çok da göstermiyor. En kolayda bile göstermiyor. Benim çok fazla takıldığım yer oldu. Belki de ben bir tık salağım emin olamadım şimdi… Çok karışık bulduğum bu bulmacaları tek tek çözüyor ve daha da ilerliyorsunuz. Açıkçası, oyunun bu konuda zor olması biraz da hoşuma gitti. Çünkü, çözünce bir sevinç kaplıyor insanın içini. Çocukça bir sevinç. Başardığınızı hissediyorsunuz. Güzel bir şey bu. Düşününce, acaba oyunun elimizden tutmuyor olması o kadar da kötü bir şey değil gibi geldi.

Bakış açısı konusunda, daha önceden de adından bahsettiğim Alone in the Dark The New Nightmare ve Resident Evil 4’dan önceki oyunlar gibi olduğunu söyleyebilirim. Gerçekten özlemişim bu bakış açısını. Oyundaki gölgelendirme ve ışıklandırma da muhteşem ötesi olunca, atmosferin tadına doyamadım. Sürekli tetikte olmamı sağladı. Ben biraz korkağım, sorun bu da olabilir ama sonuç olarak işimi gördü mü, gördü.

Song of Horror inceleme

Görsellik ve performans ne alemde?

Song of Horror inceleme yazımın biraz önceki kısımlarında da dile getirdim aslında fakat yine de altını çizmekte fayda var. Oyundaki ışıklandırma ve gölgelendirme gerçekten aşırı hoş. Atmosferi muhteşem şekilde hissetmenizi sağlıyor bu konu. Gerçekçilik konusunda aşırı aşırı iyi diyemem ama tatmin edici detayların bulunduğunu belirtebilirim. Görsel olarak sizi pişman etmeyeceğini düşünüyorum.

Performans açısından, oyun zaten pek fazla bir sistem istemiyor. Minimum sistem gereksinimlerine göz gezdirdiğimizde, oyunun ekran kartı olarak NVIDIA GeForce GTX 660 istediğini görmekteyiz. Bunun dışında, işlemci olarak 2,6GHz bir AMD veya Intel işlemcinin yeterli olacağı söylenmekte. Elbette elimin altındaki sistemin fazlasıyla yeterli olduğunu biliyorum fakat oyunun optimizasyonu da gerçekten güzel. FPS düşmesi, takılmalar, bozulmalar ile karşılaşmadım hiç. Hemen aşağıda, Song of Horror sistem gereksinimleri bilgilerini bulabilirsiniz detaylı bir şekilde.

Oyunu oynadığımız PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Song of Horror sistem gereksinimleri (Minimum):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7, 8 ya da 10
 • İşlemci: Intel ya da AMD 64-bit, 2.6 GHz.
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 660 GTX, Radeon HD 7950 ya da benzeri
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 16 GB kullanılabilir alan
 • İlave Notlar: 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir

Song of Horror sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: Intel ya da AMD 64-bit, 3.0 GHz.
 • Bellek: 12 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 980 GTX, Radeon RX 580 ya da benzeri
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 16 GB kullanılabilir alan
 • İlave Notlar: 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir

Song of Horror inceleme

Song of Horror inceleme sonucu nedir?

Geldik, Song of Horror inceleme sonucu kısmına. Detaylara geçmeden önce, fiyat etiketine bir göz gezdirelim önce. Oyunu PC platformunda oynadım, Steam aracılığıyla. Oyun, toplamda 5 bölümden oluşacak ve şu an sadece 2 bölüm mevcut. Bölüm başına 25 TL ödemeniz yeterli. Fakat, dilerseniz 69 TL’ye bütün bölümleri alabileceğiniz paketi de satın alabilirsiniz. Bu da, 3 bölüm fiyatı bile etmiyor 5 bölüm için. Normalde yorum yapmaktan kaçınırım ama gerçekten çok uygun olduğunu düşünüyorum. Hele de bizlere sunmuş olduğu tecrübeyi göz önünde bulundurunca, ekstradan uygun buluyorum. Diğer 3 bölümün Aralık 2019, Ocak 2020 ve Mart 2020 aylarında geleceğini de belirteyim.

Song of Horror inceleme sonucuna gelecek olursak, kesinlikle tavsiye ettiğim oyunlar arasında yer aldığını belirtebilirim. Elbette her bünyeye göre değil, herkes korku sevmez. Fakat, korku sevmeyen oyuncuların, korku sevmeme sebebi olan jumpscare mevzularının bu oyunda bulunmadığını da göz önünde tutmalarını öneririm. Jumpscare benzeri şeyler var fakat geleceğini hissettiriyorlar. O yüzden hiç sorun olmuyor. Ponçik ve ürkek bir kalbi olan ben bile rahatça oynadım bu oyunu. Atmosferinin ve oynanış mekaniklerinin oyuncuyu tetikte tutuyor olması ve çözülen her bulmaca ile kendimizi zeki hissedebiliyor olmak çok hoş özellikler benim gözümde. Umarım ki, diğer 3 bölüm de en az bu 2 bölüm kadar güzel çıkar. Korku gibi korku, mis.

]]>
https://leadergamer.com.tr/song-of-horror-inceleme/feed/ 0 137951
Call of Duty Modern Warfare inceleme https://leadergamer.com.tr/call-of-duty-modern-warfare-inceleme/ https://leadergamer.com.tr/call-of-duty-modern-warfare-inceleme/#comments Sun, 03 Nov 2019 09:34:27 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137943 Birçok oyuncu tarafından beklenen Call of Duty Modern Warfare isimli yapımın tekrar elden geçirilmiş hali en sonunda biz oyuncularla buluştu. İlk çıkışını gerçekleştirdiğinde birçok yüze gülümseme katmış olan bu yapım, yeni halinde de benzeri bir etki yaptı desek yanlış olmaz. Call of Duty Modern Warfare inceleme yazımız içerisinde olabildiğince elden geçirilmiş yapımın bizlere tamamen yeni olarak ne sunduğundan bahsedeceğiz. Zaten orijinalini bilmeyen yoktur, zira kendisi efsaneler arasında yer alıyor.

Call of Duty Modern Warfare

Call of Duty Modern Warfare nasıl bir oyun olmuş?

Yılların getirmiş olduğu bir etki ile olsa gerek yen, yapımda hem görsel anlamda, hem de oynanış konusunda birtakım gelişmeler görmüş olmak sevindirdi. Oynanış ve görsel anlamda yapılmış olan değişiklikler, oyunun orijinaline olan bağını koparmamış elbette. Daha çok, bir tık öteye taşımış demek mümkün. Her ne kadar balistik açıdan gerçekçilik getirilmiş olsa da, Call of Duty Modern Warfare hala o hatırladığımız oyun olduğunu hissediyor.

Balistik açıdan yenilikler derken, yıllar içerisinde gelişmiş olan yeni oyun motorları ile birlikte oyunculara sunulabilen yer çekimi mevzularından bahsediyoruz. Yani, ateş ettiğinizde merminin düşüşünü hissetmek mümkün. Her ne kadar serinin birçok eski oyununda bu yer almıyor olduysa da, Call of Duty Modern Warfare inceleme notlarımız arasında olumlu bir yere sahip olduğunun altını çizebiliriz.

Call of Duty Modern Warfare

Tek değişiklik balistik açıdan mı olmuş?

Elbette oyundaki tek yenilik balistik açıdan gerçekleştirilmemiş. Animasyonlar konusunda da değişiklikler görmek mümkün. Örnek olarak, hedef alırken, hedef almayı bırakmadan akıcı ve hızlı bir şekilde şarjör değiştirmek mümkün kılınmış. Silahların rastgele tepmeler yerine benzeri tepmeler veriyor olması, bulanıklaşmalardaki geliştirmeler ve daha birçok şey, oyunu görsel açıdan birkaç tık daha yukarı taşımış denilebilir.

Silahlarınızı sabitleme mevzusu da önemli bir özellik olarak gösterilebilir. Eğer kendinizi sağlama almak, daha iyi bir vuruş hissiyatı elde etmek ve oyunun tadını daha çok çıkarmak isterseniz, bol bol kullanabileceğiniz bir özellik kesinlikle. Zorda kalırsanız veya tam bir asker gibi hissetmek isterseniz, silahı eşyalar, nesneler üzerine sabitleyebilir ve düşmanlarınızın alınlarını karışlayabilirsiniz. Bir de, simetrik harita mevzusunun bir kenara bırakılmış olması muhteşem bir yenilik olarak gösterilebilir kesinlikle. Daha yaratıcı haritalar mevcut artık. Oynanışa ne kadar etkisi olduğunu geliştirici ekip de görecektir zamanla.

Call of Duty Modern Warfare

Performans konusunda ne alemde?

Call of Duty serisinin oyunlarının en sevdiğimiz yanlarından biri de, oyunlarda performans konusunda bir sıkıntıya pek rastlanamıyor olmamız. Adamlar güzelce yapıp sunuyor. Call of Duty Modern Warfare inceleme yazımıza konuk olan yapımın da, serinin diğer oyunlarından eksik kalır bir yanı yok. Fakat, siz yine de sistem gereksinimlerine bir göz gezdirseniz hiç de fena olmaz. Hemen aşağıda oyunu oynadığımız PC’nin sistemi ve ardından da oyunun sistem gereksinimlerini bulabilirsiniz.

Oyunu oynadığımız PC’nin donanımı:

 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Call of Duty Modern Warfare sistem gereksinimleri (Minimum):

 • İşletim sistemi: Windows 7 64-bit (SP1) ya da Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel Core i3-4340 ya da AMD FX-6300
 • RAM: 8GB
 • GPU: Nvidia GeForce GTX 670/Nvidia GeForce GTX 1650 ya da AMD Radeon HD 7950 – DirectX 12.0 uyumlu sistem
 • Depolama alanı: 175GB

Call of Duty Modern Warfare sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel Core i5-2500K ya da AMD Ryzen R5 1600X
 • RAM: 12GB
 • GPU: Nvidia GeForce GTX 970/Nvidia GeForce GTX 1660 ya da AMD Radeon R9 390/ AMD Radeon RX 580 – DirectX 12.0 uyumlu
 • Depolama alanı: 175GB

Call of Duty Modern Warfare

Call of Duty Modern Warfare inceleme sonucu nedir?

Fiyat konusunda yine uçuk seviyelerde olduğu için hiç karıştırmayacağız bile o mevzuyu. Bu yüzden, direkt olarak Call of Duty Modern Warfare inceleme sonucumuzdan bahsedelim. Açıkçasını sorarsanız, geliştirici ekip geçen yılların sunduğu teknoloji sayesinde oyunu başarılı bir şekilde elden geçirmeyi başarmış. Gerçekten çok hoş bir yapım ile karşı karşıya kaldığımızın altını çizebiliriz. Zaten bu oyun bir efsaneydi, yeni teknolojik gelişmeler sayesinde daha da bir muhteşem olmuş denilebilir. Eğer orijinalini sevdiyseniz, bu yıl bize tekrar sunulan hali sizi üzmeyecek demektir.

]]>
https://leadergamer.com.tr/call-of-duty-modern-warfare-inceleme/feed/ 2 137943
Outlaw Kanunsuzlar Arenası ile tanışın https://leadergamer.com.tr/outlaw-kanunsuzlar-arenasi-ile-tanisin/ https://leadergamer.com.tr/outlaw-kanunsuzlar-arenasi-ile-tanisin/#respond Thu, 31 Oct 2019 19:20:22 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137938 Point Blank ve Battle Royale türünün en iyi örneklerinden olan PUBG ile bizleri tanıştıran Nfinity Games ekibi, Outlaw Kanunsuzlar Arenası ile mobil platformlardaki oyuncuları da sevindirmeye geliyor. Gerçek zamanlı 1v1 üzerine kurulu olan Outlaw Kanunsuzlar Arenası ile karşımıza çıkıyorlar. Basın bülteninde yapılan açıklamalara göre, oyun daha çok oyuncuların yetenekleri ve becerileri üzerine kurulu. Yani, haberimize konuk olan yapımda, siz ne kadar iyiyseniz, o kadar iyi kazanma şansınız var. Zaten 1v1 olması da tam olarak bunu gösteriyor.

Outlaw Kanunsuzlar Arenası oyuncu yeteneklerini konuşturuyor

Oyunda 4 adet farklı karakter yer almakta ve karaktere has özellikler yer almakta. Outlaw Kanunsuzlar Arenası, sadece yetenekli oyuncuların yükselmesine izin veriyor. Yeteneklerinizi sonuna kadar konuşturabileceğiniz bu yapımın tamamen ücretsiz olarak geliyor olması da, oyunun bir başka güzel özelliği olarak gösterilebilir. Eğer oyuna alışmak ve daha iyi bir oyuncu olmak isterseniz, sizin için oyuna bu konuda da özellikler eklenmiş durumda.

Eğer kendinizi geliştirmek istiyorsanız, düşman saldırılarından kaçmak ve bu konuda oyuncunun becerilerini geliştirmek için oluşturulmuş Kurşun Savunması modu bulunuyor. Büyü ve saldırılar konusunda oyuncuların becerilerini geliştirebildikleri Canavar Defansı modu ve Boss Savaşı da yine oyun içerisinde yer almakta. Bunlar, aynı zamanda oyuncuların ödüller toplamasını ve kendilerini geliştirmesini sağlıyor.

Ayrıca, oyunu arkadaşlarınızla oynama şansınız da bulunuyor. Dilerseniz, arkadaşlarınızla kapışabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, bir de lonca kurarak ortak düşmanlarınızı birlikte devirebiliyorsunuz. Arkadaşı olmayan oyuncular için de bir arkadaş edinme ve yeni insanlarla tanışma fırsatı sunan sistem bulunuyor. Kendilerine has özellikleri bulunan birbirinden farklı büyüler ve kartlar ile karakterlerinizi güçlendirebiliyorsunuz. İşin daha da iyi olan kısmı ise, oyunun %100 Türkçe olması. İndirerek oynamaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

]]>
https://leadergamer.com.tr/outlaw-kanunsuzlar-arenasi-ile-tanisin/feed/ 0 137938
Black Desert Mobile ön lansmanına katılabilirsiniz https://leadergamer.com.tr/black-desert-mobile-on-lansmani/ https://leadergamer.com.tr/black-desert-mobile-on-lansmani/#respond Thu, 31 Oct 2019 00:25:49 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137932 Black Desert Online, bildiğiniz üzere daha önceden birçok yazımıza konuk olmuş bir oyun. Hakkında inceleme de yayımladık, rehber yazılar da yayımladık. PC üzerinde bu kadar çok hoşumuza gitmiş olan yapımı şimdi de telefonlar üzerinde göreceğiz gibi görünüyor. Hem de, Android işletim sistemli cihazlar üzerinde, Google Play Store aracılığıyla. Black Desert Mobile isimli bu yapımın da arkasında bulunan Pearl Abyss, oyunun lansmanını İngilizce olarak gerçekleştirdi.

Black Desert Mobile, 7 ülkede ön lansmanını yaptı

Oyun, Türkiye, Avustralya, Malezya, İrlanda, İsveç, Şili ve Kanada ülkelerinde kapılarını hem Android, hem de iOS işletim sistemlerine de açtı. Yani, artık mobil cihazlarınız üzerinde de oyunu oynayabileceksiniz. Fakat, oyunun mobil sürümü ne yazık ki henüz bütün karakterlere sahip değil. Sadece Warrior, Ranger, Giant, Witch veya Valkyrie sınıfları ile oyunu oynamak mümkün. Hatırlayanlar olacaktır, oyunun Türkiye sunucu açıldığında da çok az karakter vardı fakat sonradan eklendiler. Tahminen, Black Desert Mobile ile de durum böyle olacaktır.

Oyunun mobil sürümü, yükseltme, aksesuarlar, petler ve Kara Ruh gibi özellikleri de bulunduracak içerisinde. Yine, balıkçılık, toplama, ticaret, at çiftleştirme, üretim ve kamp yönetimi gibi çeşitli yaşam becerileri de mevcut olacak. Klanlar, Kara Ruh Modu ve gerçek zamanlı pazar ortamı da oyunda yer alacak. Eğer şimdi oynarsanız oyunu, oyun çıkışını gerçekleştirdiğinde de kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

]]>
https://leadergamer.com.tr/black-desert-mobile-on-lansmani/feed/ 0 137932
Need for Speed Heat resmi çıkış fragmanı bizlere sunuldu https://leadergamer.com.tr/need-for-speed-heat-resmi-cikis-fragmani/ https://leadergamer.com.tr/need-for-speed-heat-resmi-cikis-fragmani/#comments Tue, 29 Oct 2019 04:31:45 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137928 Electronic Arts ekibinin ellerinden beklemekte olduğumuz, Ghost Games imzasıyla karşımıza çıkacak olan Need for Speed Heat için yepyeni bir video yayımlandı. Yeni yayımlanan videonun özelliği ise, haberimize konuk olan yapıma ait ilk resmi çıkış fragmanı olması. Dilerseniz, öncelikle sizleri hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz bu yeni fragman ile baş başa bırakalım. Daha sonrasında ise, merak edenler için oyunla ilgili birkaç bilgi verelim.

Need for Speed Heat, 8 Kasım 2019’da çıkıyor

Yukarıda çıkış fragmanını izlemiş olduğunuz yapım, 8 Kasım 2019 tarihi ile birlikte biz oyuncuların beğenisine çıkacak. Serinin bu yeni oyunu ile birlikte, kendimizi Palm City’de buluyoruz. Burada, tıpkı serinin eski oyunlarında olduğu gibi sokak yarışlarına katılıyoruz. Bu oyunda, 120’den fazla bol bol özelleştirebileceğiniz 120’den fazla arabanın olduğu sözü verilmekte. Dahaso, hibrit performans aracı olan Polestar 1 da oyun içerisinde yer alacak. Nasıl bir şey olacağını sabırsızlıkla bekliyoruz.

]]>
https://leadergamer.com.tr/need-for-speed-heat-resmi-cikis-fragmani/feed/ 1 137928
The Outer Worlds inceleme https://leadergamer.com.tr/the-outer-worlds-inceleme/ https://leadergamer.com.tr/the-outer-worlds-inceleme/#respond Sun, 27 Oct 2019 17:11:54 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137911 Çok beklediğim oyun en sonunda geldi be! Cidden bekliyordum bunu. The Outer Worlds inceleme yazımı sizle paylaşmak için cidden sabırsızlanıyordum. Fallout’un yaptığı işi Fallout’tan daha iyi yapan bir oyun olacağını biliyordum. Özellikle de Fallout 4 ile bizlere sunulan hoş olmayan RPG mekaniklerinden sonra, The Outer Worlds böyle ilaç gibi geldi. Evreni olsun, mekanikleri olsun, muhteşem yahu, muhteşem! Neyse durun, heyecanımı daha fazla kaçırmadan bir an önce The Outer Worlds inceleme detaylarına geçelim. Daha anlatacağım çok şey var.

The Outer Worlds

The Outer Worlds nasıl bir hikaye sunuyor?

Öncelikle, biz Hope adında, uzayda kaybolmuş bir aracın içindeyiz. 70 yıldır dondurulmuş bir şekilde uzayda geziniyoruz boş boş ve bunun farkında değiliz. Ardından, bir adam geliyor ve bizi kurtarıyor. Fakat, sadece bizi kurtarıyor. Ardından bir şekilde iletişime geçiyor. Bizi, bir arkadaşının beklediğini dile getiriyor. Biz de, o arkadaşının yanına giderken yanlışlıkla eziyoruz. Aslında, o arkadaşının hatası. Çünkü, sinyal veren aleti koyup gitmesi gerekirken kalıyor yerinde. Durum böyle olunca da, yardımsız bir şekilde başlıyoruz hikayeye.

Bir tane asker görüyoruz ve ona yardım ediyoruz. Tabii, etmemek de bir seçenek. Ardından yolumuzu açıyoruz ve ilerliyoruz. Biraz ilerleyince, birkaç kişinin beklediğini görüyoruz. Bunlarla birlikte oradaki düşmanları deviriyoruz. Bunu yapınca da, orada bulunan gemi bizim oluyor. Ölmüş olan arkadaş, o geminin kaptanı normalde. Biz de, kaptanlığı ondan alıyoruz ve kendimiz kaptan oluyoruz. Maceramıza da bu uzay gemisi ile devam ediyoruz.

Oyunun gerçekten müthiş bir evreni var. Sahip olduğumuz gemi ile birlikte bu evrende dilediğimiz gibi gezinebiliyoruz. Tabii, önce açmamız gerekiyor tabii ki. 10’dan fazla gidebileceğimiz gezegen ve gemi tarzı şeyler var. Fakat bu kadardan da ibaret değil. Aynı zamanda, bu gezegen ve gemi tarzı şeylerin alt lokasyonları da yer alıyor. Buralara da gidebiliyoruz. Buralara gidebilmek için de hikayede ilerlemek gerekiyor. Zaten tahmin edilebilir bir şeydi böyle bir durum da.

The Outer Worlds

Oynanış açısından neler yapabiliyoruz oyunda?

Fallout serisini bildiniz mi? Heh! Onun üzerinden gidelim. Genel olarak onda yapabildiğimiz şeyleri yapabiliyoruz çünkü. Hatta, bir tık ötesine giderek, Fallout serisinin yapmayı bıraktığı şeyleri yapabiliyoruz da denilebilir. Sahip olduğunuz istatistiklere göre, konuşma esnasında karşınızdakini ikna edebiliyorsunuz. Fakat, o konu hakkında bilgi sahibi olmanız bir şart. Tıpkı eski Fallout oyunlarında olduğu gibi… Fallout 4’da böyle bir şey pek yoktu. Sadece karizmaya puanları basınca tekliyorduk ikna mevzularında. O da belli birkaç konuda iş görüyordu sadece.

Görevler çok standart aslında. Yani, alıştığımız görevler işte. Adam öldür, şunu al ve getir cart curt. Yani görevler açısından pek bir fark göremediğimi belirtmem yanlış olmaz. Hoş, şöyle bir bakınca, çok farklı olan bir şey var mı derseniz, öyle çok da bir fark yok. Sadece tema değişik işte. Gezegenden gezegene uçuyoruz, kaçıyoruz. Hikaye değişik fakat çok orijinal diyemem. Esinlenmeler hissetmek mümkün. Fakat bütün bu benzeme mevzuları kötü mü? Elbette hayır. Yıl olmuş 2019, insanlar oyunlarda bulunabilecek birçok şey buldu oynanış konusunda. Elbette eskiden kullanılan ama artık pek kullanılmayan özellikler de var ama eğer güncel özellikler aktif olarak kullanılıyorsa, ben tamamım.

Çalıp çırpma olayları var mı? Var. Silah ve zırh modifikasyonları, geliştirmeleri ve değişimleri var mı? Var. Mis. Yalnız 4 adet silah kullanabiliyorken, 2 adet zırh yerimiz mevcut. Birisi genel zırh, diğeri kask. 4 silah yerine de tabii istediğinizi koyabiliyorsunuz. 3 farklı mermi çeşidi var. Ağır, hafif ve enerji. Enerji silahları genelde özellikli oluyor. Zehir, ateş, elektrik vesaire. Bu yüzden, güzel bir avantaj sağlayabiliyor. Ağır mermi kullanan silahlar ağır hasarlar veriyor fakat serilik konusunda daha kötüler. Hafif mermiler ise çatır çatır basabileceğiniz mermiler.

The Outer Worlds

The Outer Worlds oynanışını iyice bir anlatır mısın?

Mermi konusunda zerre sıkıntı çekmedim açıkçası. 4 silah yerimde ağır ve hafif mermi kullanan silahlarım var sadece. En çok da tabanca ve keskin nişancı tüfeği kullanıyorum. Yetiyor fazlasıyla. Buna rağmen binlerce mermim oldu ve asla bir kapışmadan kaçmam. Oyun esnasında insanlarla tanışıyorsunuz. Tanıştığınız yeni yüzleri ekibinize katabiliyorsunuz. Sanırım 5 kişi ile tanışıyoruz en fazla. Bitiremediğim için kesin bir sayı veremeyeceğim ama 5 kişilik yer var. Bunlardan dilediklerinizi partinize alabiliyorsunuz. Fakat, en fazla 2 tanesini partinize ekleyebiliyorsunuz, abartma şansınız yok.

Yanınızda bulunan yardımcı karakterler, sizin yerinize hasar verebiliyor. Hatta, her birinde 1’er adet olmak üzere 2 farklı yetenekleri de mevcut. Gerçekten çok karizmatik ve hoş hareketler olduğunu belirtebilirim. Zaten biri de hemen yukarıda yer alıyor. Kadın ateş ederken zevk alıyor, baksanıza şunun suratına. Hey yavrum be, hey! Seviye atladıkça, bir de birtakım şeyler elde ediyorsunuz. 10 puan yeteneklerinize dağıtabiliyorsunuz ama bu sistem biraz farklı. Herhangi bir yetenek grubu içindeki yeteneklerinizi aynı anda 50’ye kadar yükseltebiliyorsunuz. 50’den sonrasını ise tek tek yükseltmeniz gerekmekte.

Birkaç seviyede bir size ekstra puan veriliyor. Bu puanlarla farklı bir yetenek seçebiliyorsunuz. Bu yetenekler, size birtakım faydalar sağlıyor. Yani, diyelim ki hızınızı %20 hızlandırabiliyor ya da canınızı %30 yükseltebiliyor. Ağrılık limitinizi yükseltebiliyorsunuz falan, bir sürü şey var bu konuda. O yüzden de dikkatlice hesaplamakta fayda var. Bir de, 3 farklı seviyede karşımıza çıkıyor bu 2. kısımdaki yetenekler. Belli bir sayıda yetenek puanını ilk seviyeye verince, diğer seviye açılıyor. Son seviye de yine aynı yöntemle açılıyor. Ayrıca, takipçilerinizin de yetenek puanları oluyor ve bunları tamamen keyfinize göre dağıtabiliyorsunuz.

The Outer Worlds

Oynanış bu kadardan mı ibaret?

Yok yok, elbette The Outer Worlds inceleme yazısı diye başladığım yazıyı bu kadar kısa kesmeyeceğim. Şu modlama sisteminden bir bahsedeyim önce. Silahlarınızı ve zırhlarınızı belli mod eşyaları toplayarak ve kullanarak modlayabiliyorsunuz. Modlarınız ekstradan özellikler katıyor kıyafetinize. Kullanmak da tamamen size kalmış bir şey. Aynı zamanda, Tinker başlığı altında silah ve zırhlarınızı geliştirebiliyorsunuz. Bunun için de, oyundaki para birimi olan Bit gerekiyor ne yazık ki. Ah, unutmadan, bir de tamir mevzusu var. Tamir etmek için zırh ve silah parçaları gerekiyor. Bu parçaları da, elinizdeki fazla ve gereksiz zırh ile silahları parçalayarak elde edebiliyorsunuz.

Envanterinizin belli bir limiti bulunuyor. Aslında, eşya yeri olarak bir limiti yok ama kilo olarak bir limit mevcut. Bu limiti de, yetenekleriniz ile yükseltebiliyorsunuz. Bu limiti aştığınızda hızlı seyahat ve koşma özelliğiniz iptal oluyor ne yazık ki. Bu yüzden, ne aldığınıza, ne kadar biriktirdiğinize dikkat etmeniz bir şart. Ayrıca, hızlı seyahatten bahsetmişken, oyunda daha önce ziyaret ettiğiniz belli noktalara hızlı seyahat edebiliyorsunuz. Burayı keşfetmiş olmanız gerekiyor sadece.

Bir de, garip bir sistem olarak gördüğüm bir mevzu var. Örneğin, çok fazla düştünüz ve bacağınızı kırdınız diyelim. Oyun boyu hızlı koşamama bedeli karşısında size yetenek puanı vermeyi teklif ediyor oyun. Bu tarz teklifleri kabul etmek ise tamamen size kalmış bir mevzu. Benim bu The Outer Worlds inceleme yazımda altını çizmek istediğim tek şikayetim, çok kısa mesafelerde zıplamamıza rağmen bacağımızın kırılıyor olması. Yer çekimi mi çok daha fazla anlamıyorum ki. 2-3 adam boyu mesafeden atlayınca nasıl ölebilir bir insan ya?

Ayrıca, oyundaki en çok hoşuma giden 2 özellikten de ekstra olarak bahsetmek istiyorum. Bunlardan biri, daha önceden de ucundan değindiğim yeteneklere bağlı ikna mevzusu. O kadar özlüyorum ki bu sistemi, Disco Elysium’da görünce çok mutlu olmuştum. Şimdi ise, mutluluğum ikiye katlandı. Bir diğeri de, dünyayı kararlarımızla etkileyebiliyor olmak. Dünyada olup bitenle ilgili olarak vermiş olduğumuz kararlar, iknalarımız vesaire, oyunun hikayesinde önemli bir etkiye sahip. Ben, bayıldım. Gerçekten bayıldım bu sistemlere.

The Outer Worlds

Görsel ve performans konusunda nasıl olmuş?

Görsel anlamda rengarenk bir dünya hazırlamışlar bizim için. Gerçekten çok hoş bir evren olmuş. Gezegenden gezegene farklılık gösteren şartlar çok hoşuma gitti. Animasyonlar konusunda çok fazla bir şey diyemeyeceğim. Gözüme batan herhangi bir şey olmadı ve gördüğüm kadarıyla fizikleri de gayet yeterli seviyelerde. Ölen düşmanların parçalanmaları falan güzel görünüyor genel anlamda. Efektlerden yana da herhangi bir sıkıntım olmadı. Ben, direkt olarak evrenin güzelliğine bayıldım. Rengarenk. Fakat, tahminimce her bünyenin kaldırabileceği bir evren değil. Çünkü, bazen bana bile ağır geldi renkleri.

Performans açısında bir şikayetim yok açıkçası. Sadece oyun en başta açılınca biraz tekliyor gibi oluyor, sonradan düzeliyor. Bunu da, oyunun yükleniyor olmasına veriyorum. Arada dokular yüklenmiyor ve kalitesiz bir görüntü çıkıyor ortaya. Bu da, yine 2-3 saniye içerisinde çözülüyor. Öyle büyük bir problem yok yani benden yana. Performans olarak da sahip olduğum PC ile 100 civarlarında ortalama FPS aldım diyebilirim. Arada düşüş oldu ama bu da normal. Hemen aşağıda, oyunun gereksinimlerini ve benim PC sistemini görebilirsiniz.

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

The Outer Worlds sistem gereksinimleri (Minimum)

 • İşletim sistemi: Windows 7 (SP1) 64-bit
 • CPU: Intel Core i3-3225 ya da AMD Phenom II X6 1100T
 • GPU: Nvidia GTX 650 Ti ya da AMD HD 7850
 • RAM: 4GB
 • Depolama alanı: 40GB

The Outer Worlds sistem gereksinimleri (Önerilen)

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel Core i7-7700K or Ryzen 5 1600
 • GPU: GeForce GTX 1060 6GB or Radeon RX 470
 • RAM: 8GB
 • Depolama alanı: 40GB

The Outer Worlds

The Outer Worlds inceleme sonucu nedir?

Aşırı uzun süredir beklediğim oyun olduğunu daha önceden dile getirmiştim aslında. The Outer Worlds inceleme yazımın başlarında olsa gerek. Ama dur, sonuçtan bahsetmeden önce fiayat etiketinden bahsedelim. Oyun, an itibari ile PC için Epic Games mağazasında satılmakta ve 309 TL’lik fiyata sahip. Evet, bakınca benim de canım yandı ama ne yazık ki fiyatlar böyle…

The Outer Worlds inceleme sonucuna geçecek olursak, tek kelimeyle muhteşem diyebilirim. Elbette eksiklikleri yok değil ama eksikleri büyük de değil. Yani, şu eksik kalmış diyebileceğim pek bir şey yok. Bir bütün olarak ele alınca da, hem hikayesi, hem evreni, hem de mekanikleriyle gönlümü elde etmeyi başardı. Benim gönlümde en azından bir 90’ı var. Bu yüzden de, en iyi notumuzu veriyorum kendisine. The Outer Worlds, sen muhteşemsin.

]]>
https://leadergamer.com.tr/the-outer-worlds-inceleme/feed/ 0 137911
Shenmue 3 için yepyeni bir fragman yayımlandı https://leadergamer.com.tr/shenmue-3-icin-yepyeni-bir-fragman/ https://leadergamer.com.tr/shenmue-3-icin-yepyeni-bir-fragman/#respond Sat, 26 Oct 2019 16:15:59 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137905 YsNet tarafından yepyeni bir fragman yayımlandı. Shenmue 3 isimli yapım için bizlerle paylaşılmış olan bu yeni fragmanın güzel bir önemi var. Bu haberimizde sizlere bahsetmekte olduğumuz fragman, Japonca olarak bizlere sunuluyor. Yani, Japonca bilmiyorsanız pek de bir şey anlamayabilirsiniz. Bu, gayet doğal bir durum yani. Fakat, asıl önemli olan noktası, fragmanın oyun motoru ile hazırlanmış olması. Bizlere nasıl bir görsellik sunacağını rahatça görebiliyoruz demek oluyor bu de. Öncelikle, sizleri hemen aşağıda da paylaşmış olduğumuz bu fragman ile baş başa bırakalım, sonrasında da detaylardan bahsedelim.

Shenmue 3 birçok konuda tatmin edecek gibi görünüyor

Shenmue 3 oyuncuları, Ryo Hazuki isimli bir karakteri canlandırıyor. Ryo Hazuki, genç yaşlarda olan bir kardeşimiz. Kendisi, yakın dövüş sanatlarına ilgili birisi aynı zamanda. Bu güzel kardeşimizin amacı, babasının ölümü ardındaki gizemi çözmek. Bununla da kalmayıp, öldüren kişiden intikam almak. Bütün bu hikayeye şahitlik edecek olan oyuncular, aynı zamanda rengarenk bir dünyada bulacak kendilerini. Zaten fragman da tam olarak bu mevzuda bizlere görsel şölen sunuyor. Bu macerayı yaşamak için geriye çok az bir zaman kaldı. 19 Kasım 2019 tarihi itibari ile oyun bizlerle olacak.

]]>
https://leadergamer.com.tr/shenmue-3-icin-yepyeni-bir-fragman/feed/ 0 137905
2K & Rockstar Kampanyası yüzde 78’e varan indirimler sunuyor https://leadergamer.com.tr/2k-rockstar-kampanyasi-yuzde-78/ https://leadergamer.com.tr/2k-rockstar-kampanyasi-yuzde-78/#respond Thu, 24 Oct 2019 05:03:09 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137895 PC platformu oyuncuları için yine güzel bir kampanya mevcut. Bu haberimizde size bahsedeceğimiz kampanyada yer alan ürünler, 2K Games ve Rockstar Games ekiplerine ait ürünler. Her iki markalaşmış şirketin de adını taşımakta olan oyunlar üzerinde an itibari ile Playstore üzerinde %78 gibi bir indirim söz konusu. Borderlands serisi, NBA 2K20, Mafia 3, GTA 5 ve daha nice yapım üzerinde yer almakta olan indirimleri hemen aşağıda sizler için listeledik.

2K & Rockstar Kampanyası kapsamındaki oyunlar

]]>
https://leadergamer.com.tr/2k-rockstar-kampanyasi-yuzde-78/feed/ 0 137895
Ekim Sonu İndirimleri kampanyası ile birçok oyun uygun fiyata satılmakta https://leadergamer.com.tr/ekim-sonu-indirimleri-kampanyasi-2019/ https://leadergamer.com.tr/ekim-sonu-indirimleri-kampanyasi-2019/#respond Wed, 23 Oct 2019 20:12:43 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137892 Playstore üzerinde gerçekleşen bir başka kampanya ile birlikte, birçok önemli oyunda müthiş indirimler mevcut. Müthiş derken, %80’e varan indirimlerden bahsetmekteyiz. Bu da, oyunlar neredeyse bedavaya geliyor demek oluyor. Bu haberimizin hemen altında bulunan listede, haberimize konuk olan Ekim Sonu İndirimleri kampanyası kapsamındaki yapımları bulabilirsiniz. Tabii, kampanya kapsamındaki oyunlar bir hayli fazla olduğu için, tamamını eklemedik.

Ekim Sonu İndirimleri kampanyası kapsamındaki yapımlar

Kampanya sayfasına ilerlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

]]>
https://leadergamer.com.tr/ekim-sonu-indirimleri-kampanyasi-2019/feed/ 0 137892
Fallout serisinin oyunları ve içeriklerinde indirim kampanyası başladı https://leadergamer.com.tr/fallout-serisinin-oyunlari-ve-iceriklerinde-indirim/ https://leadergamer.com.tr/fallout-serisinin-oyunlari-ve-iceriklerinde-indirim/#respond Wed, 23 Oct 2019 13:54:43 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137890 Gerçekten uzun yıllardır bizlerle birlikte olan Fallout serisi, son zamanlara kadar her oyunu ile bizlere büyük neşeler katmıştı. Elbette Fallout 76 gibi bir oyun da bizlere sunuldu fakat yine de bir tane çürük elma var diye koskoca maziyi çöpe atmak haksızlık olur. Özellikle ilk oyunları ile RPG mekaniklerini bize buram buram koklatmış olan seriyi baştan sonra oynamak isteyenler için müthiş bir haberimiz var. Bu haberimize konuk olan seride %60’a varan indirimler mevcut ve kampanyanın sona ermesine de henüz var.

Fallout indirim kampanyasındaki oyunlar

]]>
https://leadergamer.com.tr/fallout-serisinin-oyunlari-ve-iceriklerinde-indirim/feed/ 0 137890
Assassin’s Creed serisinde büyük indirim var https://leadergamer.com.tr/assassins-creed-serisinde-buyuk-indirim-var/ https://leadergamer.com.tr/assassins-creed-serisinde-buyuk-indirim-var/#comments Wed, 23 Oct 2019 13:32:43 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137888 Yıllardır bizlerle birlikte olan Assassin’s Creed serisi, birçok oyuna sahip bildiğiniz üzere. Hepsini oynama fırsatı elde etmek öyle kolay değil fakat yine de hepsine el atmak isteyenler mutlaka vardır. Eğer siz de boş zamanlarınızda Assassin’s Creed serisini baştan aşağı oynamak gibi bir niyete sahipseniz, bu haberimiz sizi mutlu edecek demektir. Zira, hemen aşağıdaki listede sizlerle paylaşmış olduğumuz yapımlar, %75’e varan indirim fırsatları ile karşınızda.

Kampanya kapsamında yer alan ürünler, sadece oyunlardan oluşmuyor. Aynı zamanda oyunların ekstra içerikli paketleri de yer almakta. Bunun yanı sıra, bir de Sezon Bileti gibi içerikler de ayrıca bulunuyor. Yani, elinizde zaten oyunlardan varsa ve sadece Sezon Bileti gibi bir şeye ihtiyacınız varsa, bu ihtiyacınızı göz önünde bulundurarak da satın alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Assassin’s Creed indirim kampanyasındaki ürünleri

]]>
https://leadergamer.com.tr/assassins-creed-serisinde-buyuk-indirim-var/feed/ 2 137888
Disco Elysium inceleme https://leadergamer.com.tr/disco-elysium-inceleme/ https://leadergamer.com.tr/disco-elysium-inceleme/#respond Sun, 20 Oct 2019 23:18:47 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137877 Hiçbir şey hatırlamayan biri olarak güne başlasanız, nasıl hissederdiniz? Peki, geçen süreyle birlikte giderek aslında ne kadar çirkin ve yıkılmış biri olduğunuzu öğrenseydiniz? Disco Elysium inceleme yazımda bahsedeceğim oyun, tam olarak bizlere böyle bir karakterin hikayesini anlatıyor. Sizlere detaylarından bahsedeceğim bu oyunda öyle anlar var ki, insanın ciğeri oksijenle soluyor resmen. Kahramanımız için gerçekten çok üzüldüğüm noktalar fazlasıyla oldu ve eğer oyunu Disco Elysium inceleme detaylarında anlatırken unutmazsam, her ne kadar sürpriz kaçırıyor olsa da, biraz bahsetmek istiyorum. En azından, bir tanesinden.

Disco Elysium inceleme

Disco Elysium bizlere nasıl bir hikaye sunuyor?

Öncelikle, Disco Elysium inceleme girişinde bahsettiğim gibi kendimizi hafızamızı yitirmiş bir şekilde buluyor. Neredeyiz, kimiz, nasıl buraya geldik, hiç bilmiyoruz. Odanın ortasında, sadece külot ile kalmış bir şekilde, garip bir pozisyonda yatarken buluyoruz kendimizi. Sefaletimiz burada bile kendisini belli ediyor. Tabii, bizim mevzulardan haberimiz yok. Bu yüzden, önce kim olduğumuzu öğrenmeye çalışıyoruz. Elbette çok geçmeden öğreniyoruz fakat adımızı bile öğrenene kadar canımız çok sıkılıyor.

Oyunda sık sık karakterimiz kendi kendine konuşuyor. Psikolojik problemleri olan bir abimiz kendisi. Tam bir dram adamı. Adam, 4 kategori altında, 6’şardan 24 adet farklı şeye sahip. Şeye diyorum, çünkü bu şeylere nasıl bir ad vereceğimi bilemedim. Duygularımız demek doğru olur sanırım ama tabii duygulardan da ibaret değil. Mantık, otorite, empati, dayanıklılık, hafıza ve daha nice şey mevcut. Kendi kendine konuşan bu abimiz, iç dünyasında bu bahsettiğim şeylerle tartışmakta sürekli olarak. Hatta, bu şeylerin abimize işkence ettiği anlar dahi var.

Bir keresinde, rüyamızda Whirling in Rags’in arkasına gidiyoruz. Burada, normalde asılı olan adamın yerinde kendimizi görüyoruz. Asılı olan adam, bizimle konuşuyor. Geçmişimize dair acılarımızı yüzümüze yüzümüze vuruyor. Dürüst olayım, bu gördüğümüz rüyalar gerçekten aşırı zor geldi. Bizim adam, adı Harry bu arada, Harry öyle şeyler yaşamış ki geçmişinde, hayatından vazgeçmiş neredeyse. Alkolik, uyuşturucu bağımlısının teki olmuş. Zaten oyunun başında suratımıza bakmaya bile korkuyoruz. İçimizin çirkinliği resmen yüzümüze vurmuş.

Disco Elysium inceleme

Oynanış açısından ne durumda?

Açıkçası, oynanış konusunda herkese hitap edecek bir oyun olmadığını belirtmek isterim. Eğer İngilizce bilginiz zayıfsa, bu oyun için Türkçe dil yaması ya da benzeri bir şey çıkmadan oynamamalısınız. Bunun sebebi de, oyun aşırı büyük oranda hikaye odaklı. Çok fazla yazı okumanız gerekiyor ve o yazılara göre tepkiler vermeniz gerekiyor. Vereceğiniz tepkiler ve yanıtlar, o durumda elde edeceğiniz sonuçları değiştiriyor. Bu yüzden de, oyunu oynarken okumak ve en önemlisi de okuduğunuzu anlamak bir şart. Aslında, İngilizce öğrenmek isteyenler için muhteşem bir yapım da diyebilirim. Zira, sözlüğünüzü elinize aldığınızda, temel bilginiz de varsa rahatça kendinizi geliştirebilirsiniz.

Konuşmalar esnasında oyun size ara sıra önemli seçenekler sunuyor. Bu önemli seçeneklerin başarı şansı oluyor. Başarı şansı en düşük %3 oluyor. Bu şansın tutması, atacağınız zarlara bağlı. Eğer 2 zar da 1 gelirse, şansınız kaç olursa olsun o seçimi kaybedersiniz. Eğer 2 adet 6 gelirse, bu sefer de şans kaç olursa olsun garantili olarak başarılı oluyor. Bu tarz oyunlarda en sevdiğim şey, oyunu kaydedip, başarısız olursa kaydı yükleyerek başarılı olana kadar denemek. 10-20 dakika da sürse, o %3 şansı tutturmam gerekli. Öyle de bir huyum var. Eğer bu önemli seçenekleri başarıyla tamamlarsanız, tecrübe puanı, eşya ve benzeri şeylerle ödüllendiriliyorsunuz.

Disco Elysium, aynı zamanda seviye sistemine de sabit. Tecrübenizi her 100’e ulaştırdığınız sefer size bir yetenek puanı veriliyor. Siz de, yeteneklerinizi dilediğiniz gibi geliştiriyorsunuz. Hangi yeteneklere ihtiyacınız varsa, o yeteneği yükseltebiliyorsunuz. Yeteneklerinizi yükselttiğinizde, o yeteneğinizin konu olduğu şans içerikli seçeneklerdeki başarı şansınız artıyor. Tabii, bu yetenek puanlarıyla isterseniz düşünce yeri de açabiliyorsunuz. Düşünceler, size ekstra kazançlar sağlıyor ama bazen eksi puanlar da verebiliyor. Bu da, tamamen sizin oyun tarzınıza bağlı bir şey.

Disco Elysium inceleme

Oynanış konusunda başka ne diyebilirsin?

Envanter mevzusundan da bahsetmek isterim. Oyunda envanterinize alabileceğiniz çok fazla şey var. Araçlar kısmında yer alan eşyalar, ilerleme ve yan görevler konusunda yardımcı olmakta. Giysi kısmındaki eşyalar, giyiminizi ve kuşamınızı belirlemekte. Bu giysilerin de sağladığı ekstra veya negatif özellikler mevcut. Bunu da duruma göre ayarlamanız gerekmekte, yine tamamen kendi seçimize bağlı olarak. Eşyalar kısmında ise satabileceğiniz eşyalar yer almakta. Real adı verilen para birimi karşılığında satabiliyorsunuz. Bir de etkileşime geçebileceğiniz eşyalar var. Karakterimizin eşyalarla konuştuğunu görebildiğiniz bir yer de burası. Adam, deliye bağlamış bir şekilde eşyalardan bilgi edinmeye çalışıyor. Ediniyor da. İlginç biri kendisi…

Oynanış konusunda, eğer çok fazla okumayı sevmiyorsanız size hitap edecek bir oyun değil demektir diyebilirim. Zira, bazen öyle yerler geliyor ki, bir an önce bitsin diye okumadan geçerken bulabiliyorum kendimi. Fakat, yine de özellikle hikayeye büyük etkisi olan karakterlerde bu mevzuya dikkat etmek gerekiyor. Çünkü, önemli bir bilgi ya da benzeri bir şey kaçarsa, bunun geri dönüşü olmuyor. Yani, elbette eski bir kaydı geri yükleyebilirsiniz fakat ilerledikten sonra fark ederseniz, çok can sıkıcı bir hale gelebilir. Hoş, zaten belli aralıklarla otomatik kayıt alınma sistemi de var oyunda, o kadar da problem olmuyor yani.

Harry isimli ana karakterimizin psikolojik olarak sorunlu olduğunu Disco Elysium inceleme yazım içerisinde bir yerlerde belirtmiştim. Adam geçmişi ile yüzleşmemek adına sigara, alkol ve uyuşturucu gibi leşliklere başvuruyor. Bu, onu daha fazla dibe batırıyor. Alkol ve uyuşturucular oyunda geçici de olsa bir ekstra özellik veriyor size fakat bu abimizi doğru yola getirme amacına gönül vermiş bir oyuncu olarak, tercih etmediğim özellikler. Sonuçta başarısız olursa, kaydı tekrar yükler, yine şansımı denerim. Ne olacak? Bu arada, bazı konuşmalar sizi kim vurduya götürebilir, ben şimdiden uyarayım.

Disco Elysium inceleme

Görsellik ve performans nasıl?

Oyun tam bir sanat eseri görsel açıdan. Fazlasıyla hoşuma gitti teması ve sanatı. Disco Elysium, tamamı elle çizilmiş hareketli, interaktif bir sanat eseri gibi resmen. Karakter dizaynları hoşuma gitti diyebilirim. Çünkü, her ne kadar oyunların büyük kısmında insanlar güzel resmedilse de, Disco Elysium bu konuda fazlasıyla gerçekçi davranmış. İnsanlar bütün çirkinlikleri ile karşımızda. Konuşmalara, muhabbetlere, karakterlere bayıldım diyebilirim. Her birinin farklı bir kişilik olduğunu anlayabiliyorsunuz. Bu da, atmosfere daha çok dalmanızı, kendinizi Harry’nin yerine daha fazla koyabilmenize yardımcı oluyor.

Performans konusunda ise, aslında çok da bir sistem istemeyen bir oyun. Minimum ve maksimum görsel seçenekler arasında aşırı diyebileceğim bir fark göremedim. Ayrıca, herhangi bir FPS düşüşü, oyundan atma ve benzeri saçma sorunla da karşılaşmadım. Bilmiyorum, başkalarında durum nasıl ama ben bu konuda başarılı bir iş çıkarmış olduklarını gördüm. Hemen aşağıda, önce kendi sistemimi ve daha sonra da Disco Elysium minimum ve önerilen sistem gereksinimleri bilgilerini sizlerle paylaştım. VSync seçeneği göremediğim için kaç FPS aldığımı bilemiyorum ne yazık ki.

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

 Disco Elysium sistem gereksinimleri (Minimum):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10
 • İşlemci: Intel i5-7500, AMD 1500 ya da eşdeğer
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: Dahili Intel HD620 ya da eşdeğer
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 22 GB kullanılabilir alan

 Disco Elysium sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10
 • İşlemci: Intel Core i7, AMD 1800 ya da eşdeğer
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA Geforce 1060 ya da eşdeğer
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 22 GB kullanılabilir alan

Disco Elysium inceleme

Disco Elysium inceleme sonucu nedir?

Her zaman yaptığım gibi, Disco Elysium inceleme sonucundan bahsetmeden önce fiyat etiketinden bahsetmek istiyorum. Oyunu Steam platformu üzerinde oynadım ben de sadece 61 TL gibi çok hoş diyebileceğim bir fiyata sahip. Açıkçası, bu fiyat etiketi çok da can sıkıcı gelmiyor. Zira, günümüzde AAA oyun almak bizim için 309 TL’den başlıyor. Ek paketli ya da ekstra içerikli halleri uçuyor gidiyor. Fakat, uzun uzun zaman geçirebileceğiniz bu yapım sadece 61 TL.

Disco Elysium inceleme sonucumdan bahsetmem gerekirse, ben oyuna çok fena bayıldım. O kadar hoş bir atmosferi var ki, Harry isimli karakterimizin ne yaşadığını anlayabiliyor, hissedebiliyoruz. Müzikleri, karakterleri, atmosferi ve en önemlisi de, hikayesi ile beni kendisine bağlamayı başardı. Eksiklikleri var mı diye sorarsanız, çok fazla yazının dönmesi dışında bir şey göremedim. Fakat, zaten böyle bir oyunu oynayacak olan kişi aksiyondan ziyade, bir roman okur gibi bir tecrübe yaşayacağını da biliyordur. Elbette mükemmel değil ama mükemmele çok yakın. Özellikle de, oyuna biraz alışınca. Eğer İngilizce biliyorsanız ve okumayı seviyorsanız, asla ama asla kaçırmamanız gereken bir yapım olduğunun altını çizmek istiyorum. Tam anlamıyla bir sanat eseri.

]]>
https://leadergamer.com.tr/disco-elysium-inceleme/feed/ 0 137877
Chernobylite inceleme (Erken Erişim) https://leadergamer.com.tr/chernobylite-inceleme-erken-erisim/ https://leadergamer.com.tr/chernobylite-inceleme-erken-erisim/#respond Sun, 20 Oct 2019 04:21:59 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137858 Dört gözle beklediğim oyunlardan bir tanesi olan Chernobylite isimli yapım, açıkçası beklediğim atmosferi ve özellikleri sundu. Oynarken cidden çok fazla zevk aldığım, kendimi iyice oyunun içinde bulduğum anlar oldu. Fakat, bir o kadar da beni üzmüş, oyundan hafiften veya tamamen uzaklaştırmış anlar da oldu. Hepsinden tek tek bahsedeceğim ama bunun için Chernobylite inceleme detaylarına geçmemiz gerekmekte bir an önce. Ben de daha fazla zaman kaybetmeden, bir an önce Chernobylite inceleme yazısını hazırlamadan önce ne tecrübe ettiğimi dile getirmeye başlayayım.

Chernobylite inceleme (Erken Erişim)

Chernobylite nasıl bir hikayeye sahip?

Oyuna, bir nükleer santrali basarak başlıyoruz. Orada aradığımız bir şeyler olduğunu öğreniyoruz sonralarında, chernobylite adında bir şey. Zaten oyunun adı da bu taşlardan geliyor. Santrale sızarken birtakım düşmanlarla karşılaşıyoruz fakat çok bir şey olmuyor. Santral içerisinde asıl mevzu başlıyor. Chernobylite isimli bu taşı bulunca, daha önceden cebimizde yer alan tabanca benzeri bir şeyin içine sokuşturuyoruz. O esnada, adını Black Stalker olarak duyduğumuz bir adam veya kadın giriyor içeriye. Zaman ve mekan kavramlarının dışında hareketler sergiliyor. Ekibimizden birini öldürüyor ve üstümüze doğru gelmeye başlıyor. O esnada da, o tabanca benzeri aletle bir geçit açıyoruz ve o geçitten hayatta olan arkadaşımızla beraber geçiyoruz.

Elimizdeki bu alet, bizi zaman ve mekanın dışına çıkarıyor. Bu sayede istediğimiz yerlere ışınlanabiliyor ve zamanı geri alabiliyoruz. Oyunda her gün 1 göreve çıkıyoruz ve Çernobil’den geriye kalan dünyada hayatta kalmanın yollarına bakınıyoruz. Tabii, bu esnada garip şeylerle de karşılaşıyoruz. İşin daha da ötesi, 10. gün gelip çattığında, göreve çıkacağımız esnada bir patlama oluyor. Herkes ölecekken, biz bir şekilde ilk güne geri dönüyor ve 10 günü tekrardan yaşıyoruz.

Chernobylite inceleme (Erken Erişim)

Chernobylite nasıl bir oynanışa sahip?

Oynanış konusunda çok başarılı bir iş çıkarmış olduklarının altını çizdikten sonra Chernobylite inceleme yazıma devam edeyim. Erken Erişim’de olmasına rağmen gerçekten başarılı ve kapsamlı olması çok hoşuma gitti. Öncelikle, sağlık mevzularından bahsedeyim. Standart bir sağlık barımız bulunuyor. Fakat, radyasyon yüzünden sağlık barımızın maksimum seviyesi düşebiliyor. Eğer çok radyasyon altında kalırsak, birtakım ilaçlar ve yiyeceklerle radyasyonu giderebiliyor ve yine birtakım yiyecek ve ilaçlarla kendimizi iyileştirebiliyoruz.

Her görevden döndüğümüzde, ekibe yemek paylaşımı yapıyoruz. Aç kalırlarsa ne olduğu hakkında bir fikrim yok çünkü her ne kadar ucu ucuna olsa da, aslında yiyecek bulmak aşırı büyük bir problem değil. Ekibimiz demişken, oyunda ilerledikçe ekibimiz de büyüyor. Tabii, baktınız yiyecek yetiştiremiyorsunuz, ekibinizden birilerini gönderebilirsiniz de, size kalmış bir şey. Ekibimizdeki elemanlar, bizlere yetenek öğretebiliyor. Bu yüzden, dilediğiniz yeteneklere sahip olan elemanları ekipte tutmanızı tavsiye ederim.

Oyun içerisindeki güvenli noktamızın belirli kısımlarına yataklar, televizyonlar, iş masaları ve benzeri birtakım şeyler yapabiliyoruz. Fakat bunların şu ana kadar pek de bir faydasını görmedim desem yalan olmaz. Tabii, siz yine de yapın bir şeyler, o kadar malzeme boşa gitmesin. Chernobylite’ın açık dünyasında gezerken bir sürü eşya bulabiliyorsunuz. Kimyasallar, mekanik parçalar, elektronik parçalar vesaire, birtakım malzemeler yer almakta. Merkezinize bir şeyler yaparken, bu malzemeler gerekli oluyor.

Chernobylite inceleme (Erken Erişim)

Oyunda savaş sistemi nasıl?

Savaş sistemi, aslında hoşuma gitmiş olan fakat o kadar da abartılacak bir şey görememiş olduğum bir sistem oldu. Hatta, yapay zeka beni çok üzdü. Cidden üzdü, çok eksiklik var o alanda. Öncelikle, gördüğüm kadarıyla oyunda 3 adet silah var. Bunlardan ilki, bir tabanca. 2. olarak bir pompalı yer almakta. Son olarak da makineli tüfek var. Fakat makineli tüfeği öyle hemen kullanamıyoruz, NAR askerlerine özel onlar. Kullanmak için Biolock bilmem ne diye bir alet gerekli. Mermi başlarda sıkıntı gelse de, sonralarda pek de problem olmuyor. Nereye bakmanız gerektiğini bilmeniz ya da öğrenmeniz gerekiyor sadece.

Düşman askerleri sessizce öldürme şansı da veriliyor oyunculara. Eğer düşmanlarınızın arkasından sessizce yaklaşabilirseniz boyunlarını kırarak öldürebiliyorsunuz. İnanılmaz basit. Dip dibe duran 4 düşmanı hiç zorlanmadan şıp şıp şıp şıp diye düşürebiliyorsunuz. Yapay zekanın beni üzdüğü alanlardan biri de bu zaten. Adamın hemen dibinde 3 kişiyi patır patır deviriyorum, ulan ölüyü de mi göremiyorsun? Cidden mi? Hadi onu geçtim, hiç mi ses duymazsın? Bir de bu yapay zeka konusunda şeyde çok şikayetçi oldum. Çalıların arasında, ağaçların arkasında ve hatta bir görevde çadırın içinde saçma bir şekilde beni fark edebiliyorlar. Evet, çömelerek ilerliyordum zaten.

Oyunda birtakım etkinlikler de oluyor. Etkinlikler dediğim de, işte sıra dışı olaylar falan. O etkinlikleri tamamladığınızda ekstra tecrübe puanı ve duruma göre eşya elde edebiliyorsunuz. Ayrıca, bu etkinlik noktalarında bazen ticaret yapabileceğiniz elemanlar da oluyor. Bir gopnik var aralarında, seviyorum herifi aslında ama biraz yamuk yapıyor diyorlar. Neyse, sürprizi kaçırmayayım. Bu ticaret yapan heriflerden kendinize yiyecek falan alabiliyorsunuz mermi karşılığında. Gördüğünüz yerde alın derim, cidden çok lazım oluyor. Chernobylite bir de seviye sistemi sunuyor. Oyunda adam öldürerek, görevleri tamamlayarak, etkinlik yaparak vesaire tecrübe puanı elde ediyorsunuz. Seviye atlayınca da, ekibinizden birinden dilediğiniz yeteneği elde edebiliyorsunuz.

Chernobylite inceleme (Erken Erişim)

Chernobylite oynanışı hakkında başka ne söyleyebilirsin?

Bu yeteneklerden bahsetmişken, oyunu oynadığım esnada kendi kendime, “Chernobylite inceleme şeysini yazarken kesin bahsedeceğim!” dediğim şeyi de anlatmak isterim. Şimdi, diyelim ki 10 günlük ilk döngüde 6 seviye atladınız ve 6 yetenek açtınız. Öldükten sonra veya 10 gün döngüsü başa sarıldıktan sonra, yetenekler kısmında açtığınız yetenekler yer almıyor nedense. Gittiğini düşünüyordum hep fakat şöyle bir durum oldu. Bir 10 günlük döngüde envanter alanı açmıştım kendime. Sonraki 10 günlük döngüye girince her ne kadar yeteneklerim arasında yer almamış olsa da, o envanter alanı açıktı yine. Hatta, üstüne aynı yeteneği bir daha alarak kalan boşluğu da tamamladım.

Bu ölme mevzusu biraz can sıkıcı geldi ama ne yazık ki. Şimdi, oyunda depo benzeri bir şey yok. Ben de envanterimdeki fazla eşyaları kenara köşeye koyuyorum. Aslında 10 günlük döngüye tekrar baştan başlayınca bu eşyaların gitmesini beklersiniz değil mi? Gitmiyor. Fakat, ölünce bir anda yok oluyor! Yani, galiba 10 günlük döngü size sahip olduğunuz şeyleri salıyor ama öldüğünüzde dışarıdaki eşyalarınız ve yetenekleriniz pert oluyor. O yüzden, bir tık dikkatli olmanızı, en önemli bölgelerinizden biri sıkıştığında anında erkekliğin %90’ı olan kaçma ya da topuklama olarak bilinen yeteneğinizi aktif bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederim.

Bir bina var. Bu binada, arada 2 asker oluyor ve bu 2 askeri devirdiğinizde yukarı çıkıp 2 silah ve sürüsüne mermi alabiliyorsunuz. Malzemeler de bunun yanında bir nevi promosyon oluyor. Fakat bu bina, arada biraz cinsleşiyor. Bir keresinde, masum ve ürkek bedenim henüz oyuna yeni yeni ısınıyorken, bir ses duyuverdi kulaklarım. Binadan bir ses geliyordu. Küçük çocuk kikirdeme sesi. Evet, aslında burada salmam lazımdı ama yapmadım. Kesin bir şey var diyerek binaya daldım ve sesin geldiği yeri aradım bütün merakımla. Oyuncak bebekler. Evet, oyuncak bebekler. Anlatırken bile tüylerimi diken diken eden oyuncak bebeklerden geliyormuş sesler. Bunu fark edince ufaktan uzaklaşmaya başlamıştım. Fakat hızlı kaçmam gerektiğini sonradan anladım. Yine o kikirdeme olduğu esnada bir oyuncak bebeğin gözünün yeşil yeşil parladığını gördüm. O günden sonra da, kikirdeme duyduğum anda var gücümle uzaklaşma çabasına giriyorum. Hayır, kaçtığım için utanmıyorum… Belki biraz…

Chernobylite inceleme (Erken Erişim)

Oyunun atmosferi, grafikleri ve performansı ne alemde?

Chernobylite içerisindeki atmosfer beni mest etti! Bildiğiniz oyuna dalıp dalıp gidiyorum. Oyunda ben varmışım gibi hissediyorum. Çok başarılı olmuş. Chernobylite inceleme yazısı içerisinde serpiştirdiğim görsellere bir bakın lütfen. Dünyanın güzelliği, görselliği resmen beni benden alıyor! Özellikle ışıklandırmasının çok ama çok harika olduğunu söyleyebilirim. Ya, bu ışıklandırma ve gölgelendirme mevzusu, aklımı yok etti, bildiğiniz aldı götürdü! Fazlasıyla başarılı bir iş çıkarılmış o konuda.

Fakat oyunda birtakım hatalar mevcut ve bu hatalar oyun tecrübenizi baltalamaya birebir. Unearthed Documents miydi neydi bir görev vardı, bu görevde FPS’im neden 11’e düşer ya? Hoş, sonradan düzeltmişler bir şeyler ve bu sefer de 40 civarlarında takıldım. Kopachi’de bir problem var sanırım, emin değilim o konuda. Bazen görevleri yapamıyorsunuz. Bir şeyler tetiklenmiyor nedense. Mesela bir görev 2 gün sürüyorsa, siz o görevi ilk gün biraz halledip diğer gün devamını halletmek istiyorsanız kolay gelsin. Nedense bazen dilediğinizi yaptırmıyor. Bir sonraki 10 gün döngüsünü bekleyerek sıfırlanmasını sağlayabiliyor ve sonrasında sıfırdan yapabiliyorsunuz. Böyle garip şeyler var.

Performans açısından da cidden çok beğenmiş olduğumu söyleyemeyeceğim çünkü çok saçma FPS düşüşleri gördüm oyunda. Sahip olduğum PC’de çok daha iyi bir performans elde edebilirim diye düşünüyorum. Hoş, oyun Erken Erişim sürecinde olduğundan böyle zaten birçok hatası ve eksikliği. Bu yüzden, tam çıkışına kadar çok da laf etmemek gerek. Ah! Şunu söyleyebilirim performans konusunda. Birtakım yerler ve şartlar dışında performans açısından başarılı. Optimizasyon lazım sadece biraz, o da zamanla olacaktır zaten. Hemen aşağıda Chernobylite sistem gereksinimleri ve PC’min sistemini bulabilirsiniz.

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Chernobylite sistem gereksinimleri (Minimum):

 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 (x64)
 • İşlemci: Intel Core i5-2500K CPU
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: Geforce GTX 760 / GTX 1050 or AMD Radeon R7 370 / HD 7870
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 45 GB kullanılabilir alan
 • İlave Notlar: Bu sistemde, oyun LOW ayarlarda 30 FPS oynatmalı.

Chernobylite sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 (x64), Windows 8 (x64), Windows 10 (x64)
 • İşlemci: Intel Core i7 4790k CPU
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: Geforce GTX 970 / GTX 1060 or AMD Radeon RX 480 / RX 570
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 45 GB kullanılabilir alan
 • İlave Notlar: Bu sistemde oyun MEDIUM ayarlarda 60 FPS ya da HIGH ayarlarda 30 FPS oynatmalı.

Chernobylite inceleme (Erken Erişim)

Chernobylite inceleme sonucu nedir?

Chernobylite inceleme sonucundan bahsetmeden önce, her zamanki gibi fiyat etiketinden bahsedelim. Oyun, an itibari ile 80 TL gibi bir ücret karşılığında Steam üzerinde satılmakta. Fiyat açısından bir tık üzücü gibi gelebilir ama eminim ki şu an sunduğundan çok daha fazlasını sunacaktır ilerleyen süreç içerisinde. Fiyat etiketi mevzusunu hallettiğimize göre, Chernobylite inceleme sonucundan bahsetme zamanı gelmiştir.

Her şeyden önce, sizlerle paylaştığım bu Chernobylite inceleme yazısı, oyunun Erken Erişim sürecini konu almakta. Bu yüzden, daha önceden bahsettiğim hatalar ve eksiklikler pek de sorun değil çünkü ilerleyen zaman içerisinde düzeltilecektir diye tahmin ediyorum. Sorunları bir kenara bıraktığımızda ise, muhteşem bir oynanış ve atmosfer ile karşı karşıya bırakılıyoruz. Nefesimi kesen sahneler, sürükleyici anlar ve sizi içine çekecek atmosferi bir başka güzel geliyor insana. Chernobylite sizi o nükleer patlama sonrasını konu alan kıyamet sonrası atmosfere fazlasıyla doyuracaktır. Oyun tam çıkışını gerçekleştirdiğinde yine bakacağım ve o haline puanımı vereceğim.

]]>
https://leadergamer.com.tr/chernobylite-inceleme-erken-erisim/feed/ 0 137858
Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition inceleme https://leadergamer.com.tr/travis-strikes-again-no-more-heroes-complete-edition-inceleme/ https://leadergamer.com.tr/travis-strikes-again-no-more-heroes-complete-edition-inceleme/#respond Thu, 17 Oct 2019 08:30:17 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137846 Size eski günlerinizde oynadığınız Hack and Slash oyunlarını anımsatacak bir oyunun var olduğunu söylesem ne derdiniz? En azından, Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition inceleme yazıma konuk olan yapım tam olarak bana bunu hissettirmeyi başardı. Sizlere biraz sonra detaylarından olabildiğince bahsetmeye çalışacağım bu yapım, basit oynanışı ve oyun hızı ile özlemekte olduğunuz arcade salonları zamanlarını hatırlatabilir, ben şimdiden uyarayım.

Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition inceleme

Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition hikayesi nedir?

Öncelikle, hikayeden bahsedeyim. Oyunumuzun kahramanlarından biri olan Travis, kendi karavanında yaşamakta olan bir arkadaşımız. Bir anda, diğer kahramanımız olan Badman kapısını çalmaya başlar ve kızı Bad Girl için intikam almak ister. Sonra, her 2 arkadaş da Death Drive Mk II oyun konsolu tarafından sanal dünyaya çekilir. Kader, 2 düşmanı bir anda dost kılar. Bizi içine çeken sanal dünyalarda düşmanları devire devire zirveye çıkıp bitirmemiz gerekmekte. Bunu yaparken de cidden eğlenebildiğinizin altını çizmek isterim. En azından ben fazlasıyla eğlenebildim.

Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition, aslında Travis Strikes Again: No More Heroes adında bir yapım. Kendisi, 18 Ocak 2019 tarihinde Nintendo Switch platformunda boy göstermişti. Çıkışının ardından ise Black Dandelion ve Bubblegum Fatale adında 2 adet de ek pakete kavuşmuş, içeriğini genişletmişti. Sizlere bahsetmekte olduğum bu Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition sürümü ise, her 2 ek paketi de içererek bizlere sunulmakta olan versiyonu. Yani, eğer daha önceden Nintendo Switch’te oynadıysanız, Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition inceleme yazısının kahramanı olan bu yapım, size yabancı gelmeyecektir.

Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition inceleme

Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition nasıl bir oynanış sunuyor?

İlk başta oynanıştan bahsetmek isterim. 2 adet karakterimiz oyunda yer almakta, daha önceden de bahsetmiş olduğum gibi. Travis ve Badman, kendilerine öz olan farklı silahlar kullanmakta olan 2 farklı karakter. Size düşen ise, aralarından birini seçmek ve kullanmak. Tabii, oyunun ilerleyen aşamalarında daha fazla karakter de kullanabiliyorsunuz. Bunlardan biri Shinobu Jacobs adındaki karakterimiz iken, diğeri de Badman’in canısı bacısı Bad Girl.

Travis ve Badman, her ne kadar farklı silahlara sahip olsalar da aslında oynanış olarak aynı diyebileceğim karakterler. Bu yüzden, tamamen sizin tercihiniz. İster ışın kılıcı ile düşmanları haşat edin, isterseniz de beyzbol sopası ile düşmanlarınızın kafalarını gözlerini patlatın. Zaten oynanış açısından da aşırı aşırı diyebileceğim mekaniklere sahip bir oyun değil. Basit bir oynanışa sahip. Bu da, zaten oyuna hemen alışmanızı sağlıyor ve kendinizi düşmanların kafalarını gözlerini seri seri patlatırken buluyorsunuz.

Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition inceleme

Dövüş mekanikleri nasıl?

Oyunda 2 adet temel saldırı yer almakta. Bunlardan birisi hafif saldırı, diğeri de ağır saldırı. Hafif saldırı, seri seri vuran ama tahmin edebileceğiniz üzere az hasar vuran saldırımız. Yok, zamanlamam güzeldir derseniz bir de ağır saldırı var. Hafif saldırı 5 vuruyorken, ağır saldırı 25 vurur ama birkaç tık daha yavaş vurur. Ayrıca, ağır saldırıyı kombolarsanız, daha fazla vurursunuz. Bunun dışında, bir de zıplayarak saldırılar yapabiliyorsunuz ağır ve hafif saldırılar başlığı altında. Duruma göre yapabileceğiniz şeyler bunlar. Bir de, eğer silahınızı çok fazla kullanırsanız tekrar doldurmanız gerekecek. Kesinlikle bol bol doldurmaya çalışın çünkü cidden çok çabuk bitiyor, ne olduğunu anlamadan.

Yetenekleriniz ise asıl ilgi çeken nokta. Öncelikle, Charge Attack mevzusundan bahsetmek istiyorum. Düşmanları devirdikçe bir barınız var, o doluyor. Tamamen dolunca, vites değiştirebiliyorsunuz. Her vites değiştirdiğinizde ise, size bir Charge Attack şansı veriliyor. 3 vites var ve her vites bu saldırınızın daha fazla vurmasını sağlıyor. Eğer ağır hasar alırsanız, ne yazık ki biriktirdiğiniz şarjın bir kısmını kaybediyorsunuz. Bu yüzden, dikkatli oynamanız gerekmekte.

Bir diğer konu da, direkt olarak kullanabileceğiniz yetenekler. Oyun size Skill Chip adındaki eşyaları sunuyor. Bu eşyalardan buldukça yetenek elde ediyorsunuz. Bu yeteneklerinizi, sahip olduğunuz 4 yetenek boşluğuna koyabiliyorsunuz. Toplamda 4 adet yeteneği aktif olarak kullanabiliyorsunuz. Cidden çok çeşitli yetenekler var ve güzel bir detay diyebilirim. Ayrıca, yeteneklerinizin bekleme süreleri olduğunun da altını çizmem gerek. Bu yüzden düşünerek kullanmanızda fayda var. Eğer size saldırı geliyorsa, bu saldırılardan da kaçmanız için yollar var. Birisi, koşarak kaçmak, standart bir şey zaten. Diğer bir yol ise, zıplayarak kaçmak. Bir de, gelen saldırılardan Souls serisindeki gibi takla atarak kaçınma şansınız oluyor.

Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition inceleme

Oynanış hakkında başka ne diyebilirsin?

Oyunda ilerledikçe kaydetmeniz için halka açık tuvaletler bulabilirsiniz. Buraya girdiğinizde, Travis’in işinin uzun sürdüğü bir manzara ile baş başa bırakılıyorsunuz. Açıkçası, güldüğüm bir özellik oldu. Ayrıca, canınız azsa doldurmanız için birtakım yerlere denk geliyorsunuz. Düşmanlarınızı devirdikçe ve oyunun dünyasında gezindikçe birtakım toplanabilir şeylerle karşılaşıyorsunuz. Bunlar, genel olarak kıyafetlerinizi değiştirebileceğiniz, görüntünüzü isteğinize göre ayarlayabileceğiniz şeyler sağlıyor.

Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition ile gelen 2 adet ek paketin de içeriğinden bahsetmekte fayda var. Black Dandelion içerisinde Shinobu Jacobs kullanılabilir karakter olarak yer almakta. 2 adet bu karaktere özel yetenek de yine sunulanlar arasında. Ayrıca, 6 adet yeni Badman Adventure modu bölümü de bizlere veriliyor. Temel oyunu bitirmeniz gerekmekte tabii. Bubblegum Fatale ise Bad Girl karakterini sunuyor bizlere. Bununla birlikte, 2 adet Bad Girl’e özel yetenek de yer almakta. Ayrıca, 1 tane Travis Adventure modu bölümü de sunuyor. Killer Marathon’u öldürdükten sonra kullanılabilir oluyor.

Ayrıca, bir de seviye sistemi bulunuyor oyunda. Aslında çok da detaylı bir sistem olmadığını belirtmem gerekli. Çünkü, biraz çizgisel ilerleyen bir sistem gibi hissettirdi. Düşmanlarınızı devirdikçe tecrübe puanları elde ediyorsunuz, standart olarak. Elde ettiğiniz puanlarla, Badman veya Travis’e, dilediğiniz gibi seviye atlatabiliyorsunuz. Bu da, ekstradan hasar demek oluyor. Hangi karaktere seviye atlatmak istediğiniz ise size kalmış bir karar tamamen.

Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition inceleme

Görsellik ve optimizasyon ne durumda?

Eğer serinin daha önceki oyunlarını oynadıysanız veya çizgi roman havası taşıyan yapımlardan hoşlanıyorsanız, Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition görsel sanatı sizi de memnun edecektir. Özellikle önemli düşmanları öldürme animasyonu fazlasıyla tatlı geldi diyebilirim. Optimizasyon konusunda açıkçası, zaten pek bir sistem isteyen oyun değil. Bu yüzden, eğer sisteminiz iyiyse, istediğinizden çok daha fazla FPS alabilirsiniz. Bende 500-600 hatta daha fazlasına çıktığı oldu. Bu yüzden, aşağıda paylaştığım sistemim ve oyunun sistem gereksinimleri dışında pek bir şey demeye gerek yok.

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition sistem gereksinimleri (Minimum):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit | Windows 8 64-bit | Windows 10 64-bit
 • İşlemci: Intel Core i3-4160
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: Intel HD Graphics 520
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 8267 MB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX 11 uyumlu
 • İlave Notlar: Normal ayarlarda 1280×720 / 60

Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit | Windows 8 64-bit | Windows 10 64-bit
 • İşlemci: Intel Core i5-6500
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForct GTX 750 Ti
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 8267 MB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX 11 uyumlu
 • İlave Notlar:  Normal ayarlarda 1920×1080 / 60

Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition inceleme

Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition inceleme sonucu nedir?

Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition inceleme sonucundan bahsetmeden önce, fiyat etiketine değineyim. Aslında, kanımca gerçekten uygun bir fiyata sahip olsa da, herkes aynı şekilde düşünmüyor olabilir. Bu yüzden, o mevzuyu aradan çıkarayım. An itibari ile oyun Steam platformu üzerinde sadece 61 TL’ye satılmakta. Bu fiyatın yanı sıra, bir de 24 Ekim 2019’a kadar kampanyası var. Eğer bu tarihe kadar alırsanız, %10 indirimi de mevcut. Bu da, 54,90 TL gibi bir fiyat etiketi demek oluyor.

Sizlere inceleme boyunca bahsetmiş olduğum yapımı daha önce Nintendo Switch üzerinde oynamamıştım açıkçası ve bunu bir eksiklik olarak gördüm demek yanlış olmaz. Her ne kadar basit mekaniklere sahip olsa da, arkanıza yaslanıp doya doya düşman pataklayabileceğiniz bir yapım. Ayrıca, fiyatının hakkını da fazlasıyla verdiğine inanıyorum. Eğer çerezliğine oyun arıyorsanız veya No More Heroes serisinin hayranıysanız, Travis Strikes Again No More Heroes Complete Edition inceleme yazımın konusu olan yapım sizi pişman etmeyecek demektir.

]]>
https://leadergamer.com.tr/travis-strikes-again-no-more-heroes-complete-edition-inceleme/feed/ 0 137846
The Outer Worlds ilk 20 dakika oynanışı gösterildi https://leadergamer.com.tr/the-outer-worlds-ilk-20-dakika/ https://leadergamer.com.tr/the-outer-worlds-ilk-20-dakika/#respond Tue, 15 Oct 2019 12:01:57 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137844 Çok yakında bizlerle birlikte olmasını sabırsızlıkla beklediğimiz The Outer Worlds için yepyeni bir video ortaya çıktı. Yayımlanan video IGN imzasını taşıyor ve oyunun ilk 20 dakikasını gösteriyor. Hemen aşağıda yer almakta olan video, oyunun ilk 20 dakikasını sizlere sunuyor. Dilerseniz, sizleri öncelikle bu oynanış videosu ile baş başa bırakalım, sonrasında da detaylara geçelim.

The Outer Worlds ilk 20 dakikası IGN tarafından gösterildi

Eğer ilk 20 dakikalık oynanışı izlediyseniz, detaylara geçebiliriz demektir. Haberimize konuk olan yapım 25 Ekim 2019 tarihinde oyuncularla buluşuyor. İlk olarak Epic Games mağazası ve Microsoft mağazasında yer alacak olan yapım, Steam üzerinde ise 1 yıl sonra yer alacak. An itibari ile Epic Games mağazası üzerinde sadece 309 TL gibi bir fiyat etiketine sahip.

]]>
https://leadergamer.com.tr/the-outer-worlds-ilk-20-dakika/feed/ 0 137844
İlk POSTAL 4 No Regerts oynanış videosu gün yüzüne çıktı https://leadergamer.com.tr/ilk-postal-4-no-regerts-oynanis-videosu/ https://leadergamer.com.tr/ilk-postal-4-no-regerts-oynanis-videosu/#respond Mon, 14 Oct 2019 17:12:52 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137837 Görünüşe göre, Postal serisinin yeni oyunu POSTAL 4 No Regerts için ilk oynanış videosu oyunculara sunuldu bile. Tabii, bu biraz da yanlışlıkla olmuş gibi görünüyor. Çünkü, daha oyunun Steam mağaza sayfası bile bulunmuyor. Fakat buna rağmen videonun sonunda Steam üzerinde an itibari ile Erken Erişim özelliği ile sunulduğundan bahsediliyor. Dilerseniz, sizi önce fragman ile baş başa bırakalım, sonra diğer bildiklerimizden bahsedelim.

POSTAL 4 No Regerts fragmanı yanlışlıkla gösterildi

Yukarıda paylaşmış olduğumuz fragmanın açıklama kısmında dikkat çeken bir nokta daha var. Oyunun Running with Scissors bağlantısı da verilmiş fakat bağlantıya tıkladığımızda herhangi bir yeter ulaşamıyoruz. Bu da, videonun cidden yanlışlıkla herkese açılmış olduğu gerçeğini tekrardan ispat eder nitelik taşıyor. Çok yakında da Steam üzerindeki mağaza sayfası oyunculara açılacaktır. Açıkçası, yine komedinin basılmış olduğunu hissettiğimiz bir oyun bizleri bekliyor gibi görünüyor.

]]>
https://leadergamer.com.tr/ilk-postal-4-no-regerts-oynanis-videosu/feed/ 0 137837
The Bradwell Conspiracy inceleme https://leadergamer.com.tr/the-bradwell-conspiracy-inceleme/ https://leadergamer.com.tr/the-bradwell-conspiracy-inceleme/#respond Sun, 13 Oct 2019 17:55:58 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137825 Bu sefer de The Bradwell Conspiracy inceleme ile karşınıza çıktığım için mutluyum. Zaten bu sıralar bol bol inceleme yazabildiğim için ekstra mutluyum. Kendimi inceleme yazmak için yaratılmış gibi hissetmemi sağladı bunca inceleme yazısı. Neyse, dur. Konu dağılacak şimdi. Efendim, bu sizlere bahsedeceğim oyun, her ne kadar kısa sürmüş olsa da, hoş bulduğum özellikleri sayesinde beğenimi de kazanmayı başardı. Fakat kısa sürmesi üzdü. En iyisi The Bradwell Conspiracy inceleme detaylarına geçelim de, ben oyunu doya doya anlatayım.

The Bradwell Conspiracy inceleme

The Bradwell Conspiracy bizlere nasıl bir hikaye sunuyor?

Öncelikle, oyunun hikayesinden bahsetmek isterim. The Bradwell Conspiracy hikayesine, yıkılmakta olan bir binada başlıyoruz. Bize pek bir şey anlatılmıyor en başta. Anlamış olduğumuz şey, bir kazanın olmuş olması ve binanın yıkılıyor olması. Ziyaretçi olarak bulunduğumuz bu binadan çıkma yollarına bakınıyoruz. Bu esnada, Amber Randall ile karşılaşıyor ve onunla birlikte çıkış yolları arıyoruz. Tabii, çıkış yolları bulalım derken de garip garip şeylerle karşılaşıyoruz.

Oyunun başında söylemiş oldukları bir sebepten dolayı konuşamıyoruz ne yazık ki. Unuttum açıkçası sebebin ne olduğunu. Fakat, konuşamıyoruz işte. Bu yüzden, farklı bir şekilde iletişim kurmamız gerekiyor Amber Randall ile. Bu iletişimi ise, sahip olduğumuz rehber gözlük sayesinde kuruyoruz. Zaten ziyaretçi olduğumuz için başlangıç olarak bir gözlük veriliyor bize. Bu gözlükle, gördüğümüz sahnelerin görsellerini Amber Randall’a gönderebiliyoruz. O da, bize yardımcı oluyor, yol gösteriyor. Tabii, bu konudan çok fazla bahsetmek istemiyorum. Çünkü, bu konu ile ilgili ayrıntılar biraz da oynanış detaylarına giriyor ve ben de bu konudan hikaye kısmında anlatma gönüllüsü değilim.

The Bradwell Conspiracy inceleme

The Bradwell Conspiracy oynanış açısından nasıl bir yapıda?

Oynanış konusunda The Bradwell Conspiracy çok sakin ilerleyen bir yapım. Bulmacalar çözerek oyunda ilerlemeniz gerekmekte. Bazı bulmacalar çok kolay, bazıları çok zorken, bazıları da yeterince işaretlenmemiş hissettirdi bana. Öncelikle, şu gözlük mevzusundan bahsedelim. Hani, The Bradwell Conspiracy inceleme detaylarında oyunun hikayesinden bahsederken değinmiş olduğum gözlük. Bu gözlük sayesinde, Amber Randall ile iletişim kuruyoruz. Takılı kaldığımız yerde ona görseller gönderiyoruz ve o da yolumuzu açıyor ya da yardımcı olacak şeyler söylüyor.

Bu gözlükler, aynı zamanda oyun içerisinde yetki veriyor oyunculara. Bu yüzden, oyunun ilerleyen aşamalarında giderek farklı gözlükler de bulmanız gerekmekte. Sahip olduğunuz gözlük bir kapıyı açmıyorsa, emin olabilirsiniz ki oyunun ilerleyen aşamalarında elde edeceğiniz gözlükle o istediğiniz kapıyı açacaksınız. Her ne kadar birkaç gözlük çok kolay elde edilebilir yerlerde yer alıyorken, bazılarının gerçekten güzel saklanmış olduğunu dile getirebilirim.

The Bradwell Conspiracy inceleme

Bulmacalar nasıl?

Oyun içerisinde yer alan bulmacaların hoşuma gittiğini belirtebilirim. Birbirini tekrar eden saçma bulmacalar söz konusu değil ve bu gerçekten beğendiğim bir nokta oldu. Güzel düzenlenmiş olduğunu düşündüğüm bulmacalar, farklı farklı ayarlanmış. Siz, Amber’a değiştirmesini istediğiniz yerin fotoğrafını gönderiyorsunuz, o da bir değişiklik yapıyor. Siz de, orada yapılan değişiklikten faydalanarak bulmacayı çözüme ulaştırabiliyorsunuz.

Bulmacalar, genel olarak elinize verilen bir tabanca gibi bir şey ile çözülüyor. Bu tabanca, birtakım nesneleri hafızasına kaydedebiliyor ve yine bu nesneleri tekrardan var edebiliyor. Her kaydettiğiniz nesne, size bir nesne üretme hakkı tanıyor. Bu yüzden, sınırlı bir nesne üretme şansınız var ve dikkatli olmanız gerekmekte. Olabildiğince az nesne kullanmak en iyisi. Zaten bu mekanik, oyuncuları keşif yapmaya da itiyor. Çünkü, malzemeniz bitmesin diye harita üzerinde gezerek malzeme ararken bulabiliyorsunuz kendinizi.

The Bradwell Conspiracy inceleme

Oynanış açısından başka ne söyleyebilirsin?

Oynanış konusunda söyleyebileceğim şeyler pek hoş olmayabilir. Öncelikle, oyun fazla kısa geldi bana. Yani, 2-3 saat gibi bir sürede rahatça bitirilebilecek bir oyun. İlk defa oynayacak oyuncular için bile geçerli bir şey bu. Bu açıdan biraz üzdü diyebilirim ama yine de çok da problem etmedim. Çünkü, hikaye açısından ilgi çekici geldi. Sürükleyicilik vardı yani. Tabii, oyundaki tek şikayetim bu olmadı.

The Bradwell Conspiracy oyuncuyu yönlendirme açısından çok da başarılı değil gibi geldi bana açıkçası. Bunun sebebi de, eğer herhangi bir konuşmayı kaçırırsanız, bir anda tıkanıp kalabilme ihtimalinizin bulunuyor olması. Elbette konuşma geçmişinde gösteriliyor bu fakat konuşma içerisinde de anlaşılmayacak derecede bir açıklama yapılmış olabiliyor. Tabii, bunun biraz da çeviri ile de alakası olabilir, emin olamadım şimdi düşününce. Bir de, merdivenler konusu çok sıkıntılı. Tam çıktığınızı düşünüyorsunuz, oyun sizi geri aşağıya gönderiyor. Aynı merdiveni birkaç kere tırmanmak üzdü diyebilirim. Bir de, oyunun Steam sayfasında da listelenmiş olan birtakım önemli ve başarılı isimler oyun üzerinde çalışmış. Hemen aşağıda ben de sizlerle paylaştım.

 • Toplamda 60 yılı aşan tecrübeye sahip BAFTA ödüllü isimler ve AAA emektarları tarafından yaratılmıştır (Fable, Batman, Tomb Raider, Ether One).
 • Karakter performansları, Rebecca LaChance ve Abubakar Salim (Assassin’s Creed Origins).
 • Diyalog danışmanları: Jane Espenson (Battlestar Galactica, Buffy The Vampire Slayer) ve Brad Bell (Husbands).
 • Performans yönetimi, Kate Saxon (Alien: Isolation, Everybody’s Gone to the Rapture).
 • Müzik, Austin Wintory (Journey, Assassin’s Creed Syndicate).
 • Yeni Çalışan Anlatıcısını seslendiren Jonathan Ross’a özel teşekkürler.

The Bradwell Conspiracy inceleme

Görsellik ve performans konusunda ne durumda?

Dürüst olmam gerekirse, performans açısından bir problem yaşamadığımdan, FPS’leri de izleme gereksinimi hissetmedim. Fakat, sadece 2-3 yerde çok aşırı anlık düşüp tekrar kendine gelen FPS’ler dışında herhangi bir şey görmediğimi söyleyebilirim. Zaten oyunun görsel sanatı da hoş, tatlı bulduğum cinsten. Detaylardan ziyade rengarenk bir dünya ile baş başa bırakılıyorsunuz oyunda. Durum böyle olunca, “Benim PC bunu kaldırır mı?” derdi de yaşamıyorsunuz. Hemen aşağıda önce benim PC’nin, sonrasında da oyunun sistem gereksinimlerinin listesi yer almakta.

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

The Bradwell Conspiracy sistem gereksinimleri (Minimum):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64 bit
 • İşlemci: Intel Core i5 @ 2.50GHz
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: Intel HD Graphics 4000
 • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan

The Bradwell Conspiracy sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64 bit
 • İşlemci: Intel Core i7-7700HQ CPU @ 2.80GHz
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060
 • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan

The Bradwell Conspiracy inceleme

The Bradwell Conspiracy inceleme sonucu nedir?

The Bradwell Conspiracy inceleme sonucu olarak, bana kısa süren ama hikayesi sayesinde sürükleyici olmuş bir tecrübe sundu diyebilirim. Zaten 32 TL gibi bir fiyat etiketine sahip. Hatta an itibari ile %10 indirim de söz konusu almak isteyenler için. Her ne kadar ufak tefek problemler olsa da, yine de güzel bir tecrübeydi benim için. Ayrıca, Türkçe arayüz ve alt yazıları da kalbimi kazanmayı başardı. Bu yüzden de, eğer bir puan verecek olsaydım, kafadan 70 puanı var bende. Durum böyle olunca da, Arada Kaldık’tan ziyade Öneriyoruz demek en uygunu oluyor. Eğer çerezlik birkaç saatte bitecek hoş bulmacalı bir oyun arıyorsanız, The Bradwell Conspiracy sizi tatmin edecek demektir.

]]>
https://leadergamer.com.tr/the-bradwell-conspiracy-inceleme/feed/ 0 137825
PAYDAY 3 çıkış tarihi hakkında bilgi verildi https://leadergamer.com.tr/payday-3-cikis-tarihi-bilgi-verildi/ https://leadergamer.com.tr/payday-3-cikis-tarihi-bilgi-verildi/#respond Sun, 13 Oct 2019 11:05:29 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137819 Starbreeze ekibi tarafından önemli bir bilgi verildi. Oyuncular tarafından fazlasıyla sevilmiş olan PAYDAY serisinin devam oyunu olarak çıkacak PAYDAY 3 çıkış tarihi bilgileri ile bu haberimize konuk oluyor. Tabii, tam ve net bir çıkış tarihi söz konusu değil PAYDAY 3 için fakat önemli bilgiler paylaşılmış durumda. Verilen bilgilere göre serinin devam oyunu 2022 veya 2023 yılında çıkacağı hakkında bilgi verildi.

PAYDAY 3 çıkış tarihi 2022 veya 2023 olarak görülüyor

Ekibin basın bülteninde yer alan bilgilere göre, ekip 2020 yılının ilk yarısında yapması planlanan bir anlaşma sayesinde pozitif bir para akışı da beklemekte. Yapılacak olan anlaşma, direkt olarak bu haberimize konuk olan serinin 3. oyunu içi gerçekleştirilecek. Yani, işler gerçekten ciddi ve serinin devam oyunu onca yılın ardından bizlerle buluşmaya hazırlanıyor. Tabii, durum böyle olunca da oyunun 2022 veya 2023 gibi çıkması da gayet mantıklı bir hale geliyor. Zaten, bu konudaki açıklamalar da yine resmi olarak Starbreeze ekibi tarafından yapıldı. Yapılan açıklama biraz uzun olduğu için çevirmedik yapılan açıklamaları. Fakat yine de, İngilizce halini hemen aşağıda sizlerle paylaştık.

“As part of the reconstruction, assets and personnel attributable to the core business have been transferred to two new companies, New Starbreeze Publishing AB and New Starbreeze Studios AB. IP rights make up the majority of the assets and have been transferred to New Starbreeze Publishing AB. It is in New Starbreeze Publishing AB that the Group’s cash flows will be generated.

In the reconstruction work, one of the four major international accounting firms has also valued the company’s assets, which is the basis for the transfer of assets that has taken place to the subsidiary New Starbreeze Publishing AB. These assets (mainly IP rights for PAYDAY) have been valued at SEK 1,600 million. Corresponding assets are recognized in the consolidated balance sheet at SEK 333 million as of June 30, 2019.

The reconstruction work is continuing and the company intends to present a reconstruction plan shortly. As part of this work, the company will send letters to the creditors in the next few days with proposals for settlement. The letters will be followed by composition negotiations, after which the final reconstruction plan will be presented.”

]]>
https://leadergamer.com.tr/payday-3-cikis-tarihi-bilgi-verildi/feed/ 0 137819
Trine 4 The Nightmare Prince inceleme https://leadergamer.com.tr/trine-4-the-nightmare-prince-inceleme/ https://leadergamer.com.tr/trine-4-the-nightmare-prince-inceleme/#respond Fri, 11 Oct 2019 12:05:34 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137810 Yooka-Laylee and the Impossible Lair gibi bir platform oyunundan sonra, Trine 4 The Nightmare Prince deneme şansım da oldu. Serisi aslında gerçekten severek oynadım bugüne kadar ve işin daha da iyi olan kısmı ise, serinin yeni oyununu da çok fazla beğenerek oynadım diyebilirim. Bulmacaları, sunduğu görsellik, manzara, oynanış mekanikleri ile beni mest etmeyi başardı. Galiba biraz da bu tarz oyunlara zaafım var. Özlemiş de olabilirim kaliteli ve güzel platform oyunlarını, emin olamadım şimdi. Neyse, ben çenem daha fazla düşmeden Trine 4 The Nightmare Prince inceleme detaylarına geçeyim ve tecrübe ettiğim şeylerden detaylıca bahsedeyim.

Trine 4 The Nightmare Prince inceleme

Trine 4 The Nightmare Prince nasıl bir hikayeye sahip?

Hikayeden bahsetmek, pek de sürpriz kaçıran bir şey olmayacağı için, şöyle yüzeysel olarak bahsetmekte bir sakınca görmüyorum. Bizim 3 kahramanımız, bir gün birer mektup alıyor. Prens ortadan kaybolmuş. Prensi aramaya yola çıkıyoruz. Sonradan da görüyoruz ki, bu prensin içine kabus kaçmış. Zaten Kabus Prens adı da buradan geliyor denilebilir. Prensin kabusları gerçek yaratıklar olarak dünyaya geliyor. Kurt, yarı insan, örümcek ve daha nice çeşit yaratıklar gün yüzüne çıkıyor. Biz de tabii hepsiyle kapışarak yolumuzu bulunuyoruz.

Gerçekten yolumuzu buluyoruz bu arada. Tecrübe puanına benzer bir sistem yapılmış fakat her şey aslında ayarlanmış durumda. Yani, arkada bir tecrübe puanı bırakma şansınız yok ilerlemek istiyorsanız. Belirli sayıda bu yıldızlı şeysilerden toplarsanız, bir sonraki yetenek açılıyor. Atlama şanınız olmadığı için de, yeri gelince açılmış gibi oluyor. İşte, sadece oyun tecrübe sistemi koymuş gibi düşündürüyor. Yeni yeteneklerinizi ve sahip olduğunuz yeteneklerinizi geliştirmek için ise iksir benzeri topladığınız şeyleri kullanmanız gerekiyor. Bu iksir benzeri şeyler de, belli bir sayıya ulaşınca size bir yükseltme puanı sağlıyor.

Bazı yetenekler 3 yükseltme puanıyla, bazıları 2, bazıları da 1 puan ile yükseliyor. Bu yüzden, elinizdeki puanları akıllıca kullanmanız şart gibi bir şey. Örneğin, büyücü ile demir top ortaya çıkartabiliyorsunuz. Bu demir topu açmak için oyunda ilerlemeniz gerekiyor. Bu topun, seken top özelliğini açmak için ise, bu yükseltme puanlarından 2 tane kullanmanız gerekmekte. Eğer harcadığınız yetenek yükseltme puanından emin değilseniz, neyse ki oyun size bu puanınızı geri de veriyor.

Trine 4 The Nightmare Prince inceleme

Karakterlerden de bahseder misin?

Oyunda 3 adet kullandığımız karakter bulunuyor. Bunlardan ilki, büyücümüz olan Amadeus’tan bahsedelim. Amadeus, pek bir yeteneği olmadan başlıyor oyuna. En büyük yeteneği bir tane demir küp çıkarmak. Daha sonrasında ise, önce demir top var etme özelliğini elde ediyor. Ardından 2 nesneyi aynı anda var edebilme yeteneği oluyor. 3. olarak, köprü niyetine kullanabileceğiniz demir düz kalıp çağırma özelliğini elde ediyor. Son olarak ise, aynı anda 3 nesne var edebiliyor.

Hırsız olan karakterimizin adı ise Zoya. Zoya, ok ve yay kullanan bir karakter. Aynı zamanda, kancası da var. Ok ve yayı ile düşmanlara zarar verebiliyor. Tabii, bulmacaları da çözebiliyor. Kanca ile de, belli yerlerden tutunarak sallanabiliyor. Önce, ateş ve buz okları açılıyor. Biri nesneleri donduruyor, diğeri de çözüyor. Ardından, 2 adet kanca kullanabilme özelliği geliyor. Son olarak Peri Kanca yeteneği yer alıyor. Bu da, ilk tuttuğu nesneyi ağırlıksız bir hale getiriyor.

 1. karakterimiz olarak ise Pontius adındaki şişman savaşçımız yer alıyor. Pontius, kalkanı ve kılıcı olan bir karakter. Düşmanlara karşı savunabiliyor ve saldırabiliyor. Önce, Charge adındaki yeteneği açılıyor. Ardından Dream Shield geliyor. Daha sonrasında Kiteshield adındaki özellik geliyor. Son olarak da 2 adet Dream Shield çıkarabilme yeteneğine sahip oluyor. Bütün bu karakterleri ve yetenekleri kullanarak, oyunun karşınıza çıkardığı bulmacaları alt etmeniz gerekmekte. Bazı bulmacalar cidden çok hoş.

Trine 4 The Nightmare Prince inceleme

Oynanış açısından Trine 4 The Nightmare Prince ne sunuyor?

Trine 4 The Nightmare Prince inceleme yazımda biraz önce bahsettiğim 3 adet karakterimizi aktif olarak kullanmamız gerekmekte. Eğer tek başınıza oynuyorsanız, 3 karakter arasında geçişler yapabiliyorsunuz dilediğiniz gibi. Eğer arkadaşlarınızla oynuyorsanız, ki arkadaşlarla oynamak aslında oyunun en eğlenceli hali, bu sefer de herkes 1’er karakter alıyor ve katkı sağlıyor.

Oyun size birtakım bulmacalar sunuyor. Bazıları çok fazla basitken, bazıları gerçekten çok yaratıcı oluyor. Özellikle, saldırmak yerine aklınızı kullanmanız gereken boss kapışmaları fazlasıyla hoş diyebilirim. Bulmacaların tek çeşit olmaması da gerçekten çok hoş bir durum. Sürekli aynı şeyi yapıyormuşsunuz gibi hissetmemenizi sağlıyor ve eğlendiriyor da. Yaratıcılığınızı konuşturarak birden fazla şekilde bulmacaları çözme şansınız bulunuyor. Neredeyse tamamen size kalmış diyebilirim.

Trine 4 The Nightmare Prince oyuncularını bölüm başı gizli eşyalar da bekliyor. Oyunun her bölümünde 1 adet mektup, 1 adet hazine ve 1 adet de ıvır zıvır bulunuyor. Evet, gerçekten ıvır zıvır adı verilmiş. Bölüm başı 3 adet gizli eşyayı bulabilirsiniz. Tabii, boş verip salmak da bir seçenek. Fakat, oyunun giriş ekranında bir kapı açabildiğinizi belirtmek isterim. Gerisi size kalmış.

Trine 4 The Nightmare Prince inceleme

Görsellik ve performans ne alemde?

Görselliğe ben ciddi anlamda bayıldım. Oyunun bizlere sunduğu manzaralar o kadar iyi ki, arada oyunu bir kenara bırakıp o sahnelerin tadını çıkarmaya çalıştım. Hala düşündükçe içim gidiyor. Karakter dizaynları konusunda ahım şahım bir şey diyemem ama güzel iş çıkarmış olduklarını belirtebilirim. Animasyonlar konusunda aşırı detaylı olmasa da, kayma efekti, yere inince bir süre çömmüş olarak kalmak gibi detaylar hoşuma gitti kesinlikle. Fakat asıl mevzu kesinlikle manzaralarında.

Performans açısından, V-Sync kapattığım halde maksimum olarak monitörümün yenileme hızı kadar aldığım için net bir şey söyleyemeyeceğim bu konuda. Fakat, hiçbir şekilde kasılma, takılma olmadığının altını çizebilirim. Zaten sistem gereksinimleri öyle aşırı yüksek bir oyun da değil kendisi ve optimizasyonunun da iyi olmuş olduğunu görebilirsiniz oynanış videolarından vesaire. Hemen aşağıda, kullandığım PC’yi ve oyunun sistem gereksinimlerini listeledim.

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Trine 4 The Nightmare Prince sistem gereksinimleri (Minimum):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10
 • İşlemci: Intel quad-core 2.0 GHz ya da dual-core 2.6 GHz
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 560 ya da AMD Radeon HD 5700
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 16 GB kullanılabilir alan

Trine 4 The Nightmare Prince sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10
 • İşlemci: Intel i7-4770 ya da AMD FX-8350
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 960 ya da AMD Radeon R9 280
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 16 GB kullanılabilir alan

Trine 4 The Nightmare Prince inceleme

Trine 4 The Nightmare Prince inceleme sonucu nedir?

Trine 4 The Nightmare Prince inceleme sonucundan bahsedeceğim kısma geldik fakat ben yine öncelikle fiyatından bahsedeceğim. Fiyatından bahsettikten sonra, oyunu ayrıca değerlendirmek istiyorum. Oyunun ek paketi vesaire bulunmuyor. Bu yüzden, sadece 1 parça halinde sunuluyor. O da, sadece 50 TL gibi bir ücrete sahip.

Eğer bulmaca ve platform ögelerinin bir arada sizlere sunulduğu bir oyun arıyorsanız, Trine 4 The Nightmare Prince inceleme detaylarında bahsettiğim gibi, bu oyun size aradığınızdan fazlasını sunacak demektir. Çerezlik, zaman geçirmelik, manzarasına hayran kalınacak bir oyun olarak aklımın en tatlı köşelerinden birine imzasını atmayı başardı. Umarım ki, serinin gelecek oyunları da en az bu kadar hoş olur. Eğer bir puan verecek olsaydım, kafadan en az 80’i vardı bende. Bu yüzden de, bizdeki karşılığını benden kapmış bulunuyor.

]]>
https://leadergamer.com.tr/trine-4-the-nightmare-prince-inceleme/feed/ 0 137810
PS5 duyurusu ile birlikte Sony ekibinden ayrılanlar oldu https://leadergamer.com.tr/ps5-duyurusu-ile-sony-ayrilanlar-oldu/ https://leadergamer.com.tr/ps5-duyurusu-ile-sony-ayrilanlar-oldu/#respond Fri, 11 Oct 2019 09:23:16 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137808 Sony ekibi son günlerde biraz zorluk çekiyor gibi görünüyor. Zira, ortaya çıkan bilgilere göre ekip içerisinde hoş olmayan olaylar dönmekte. Bu konuda özellikle de birçok işten çıkarılma ve işten ayrılma olayları söz konusu oldu. Ortaya çıkan bu bilgilere bakacak olursak, Sony ekibinin içerisinde bir liderlik açısından tekrardan organize olma olayları mevcut. Hem de, şirketin en önemli alanlarında olan bir olaydan bahsediyoruz. Zaten, geçtiğimiz günlerde PS5 duyurusunu yapan ekiple adını sık sık duyduğumuz Shawn Layden da, geçtiğimiz hafta işten çıkmıştı.

PS5 duyurusundan sonra Sony içerisinde bir şeyler oluyor

VGC raporuna göre, Amerika’daki liderler kalkarak Londra’ya gittiler. Londra’ya varan liderler, şirket çalışanlarının bir kısmını işten çıkardı. İşten çıkarılanlar arasında pazarlama, PR ve benzeri önemli alanlardan önemli isimler işten çıkarıldı. Bütün bu işten çıkarılma olayları ise, PS5 duyurusunun yapıldığı hafta içerisinde gerçekleşti. Tabii, bu işten çıkarılma zamanlamasının duyuru ile çok alakası olmayabileceği de belirtiliyor.

VGC’nin kaynaklarına göre, şirketin Amerika tarafı öyle bir konuma geldi ki, artık şirketin Avrupa tarafı için de karar verebiliyor. Bu da, şirket içerisinde daha önce görülmüş olan bir şey olmadığı için, birçok kişiyi de şaşırttı. Dahası, şirketin Avrupa dalından yıl boyunca zaten hep çalışan çıkarılıyordu, bu sebeple çok da şaşırtıcı olmuş bir şey değil. Daha önce bahsettiğimiz gibi, Shawn Layden gibi önemli bir ismin de geçen hafta bir anda şirketten çıkması, şirket içerisinde yeniden organize olma ihtimalini yükseltiyor.

]]>
https://leadergamer.com.tr/ps5-duyurusu-ile-sony-ayrilanlar-oldu/feed/ 0 137808
AOC C27G1 inceleme https://leadergamer.com.tr/aoc-c27g1-inceleme/ https://leadergamer.com.tr/aoc-c27g1-inceleme/#respond Thu, 10 Oct 2019 12:42:38 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137801 AOC Gaming ailesinin kavisli oyuncu monitörlerinden biri olan AOC C27G1 inceleme yazımızın konuğumuz olacak. AOC’un çıkarmış olduğu G1 serisinin üyesi olan monitörümüz 144 Hz’lik yenileme hızı ve 1ms tepki süresiyle oyunculara yönelik olduğunu vurguluyor. 27 inç ekran boyutuna sahip olan AOC C27G1’de VA paneliyle 1920×1080 çözünürlük sunuluyor. WLED VA panelinde 1ms tepki süresi ve 144 Hz yenileme hızı performansıyla oyun keyfinizi üst seviyelerde yaşayabilirsiniz. Çünkü tepsi süresi bir monitörde ne kadar düşük değerde olursa, o kadar pürüzsüz bir ekran performansı alırsınız. Yenileme hızının fazla olması da ekranda oluşabilecek ghosting ve bulanıklığı azaltıyor. 60Hz veya 75Hz bir monitörden 144 Hz’e geçiş yapan kullanıcılar gözle görülür şekilde aradaki farkı görebilir. Bu iki özellik kavisli bir ekranda harmanlanınca ortaya hem ofis hem de oyun ortamında kullanılabilecek bir monitör ortaya çıkarmış.

AOC C27G1’e ilk bakışta 3 kenarındaki ince çerçevesi gözümüze çarpıyor. Görüntüyü maksimize edip, odağınızı arttırıyor. Tasarım olarak AOC’a has olan siyah üzerine kırmızı çizgiler bu modelde de devam etmiş. AOC C27G1’in az önceki saydığımız iki özelliğini daha da perçinleyen bir özelliği daha mevcut. O da AMD Freesync özelliği. 30 ila 144 Hz değerleri arasında AMD Freesync’in aktif olabilmesi için AMD ekran kartlarıyla uyumlu olan monitörümüzde bu özellik sayesinde görüntü akışını kusursuz hale getiriyor. Oyunlardaki hızlı geçişlerde olan kırılmayı, takılmayı ortadan kaldırıp performansını üst sıralara çıkarıyor. Tabii, daha fazla detay da mevcut ve AOC C27G1 inceleme yazımızda da tek tek bahsedeceğiz.

AOC C27G1 inceleme

AOC C27G1 tasarımı nasıl?

27 inç boyutlu AOC C27G1, ince, kavisli ve kırmızı detaylı bir kasadan oluşuyor. Ekranın 3 kenarının ince çerçeveli olması sınırları ortadan kaldırmış hissiyatı veriyor. Kavisli olmasının yanında daha açık ve ince durması sayesinde kabalıktan uzaklaşmış. Ekranın alt çerçevesinde ince kırmızı bant halinde bir tasarım detayı bulunuyor. Hemen üzerinde de monitör ayar tuşları ve AOC logosu bulunuyor. Tasarım ekran kısmında gözü yormayan sade bir tasarımı olsa da, ayak kısmında oyuncu monitörlerinde sıkça yer verilen agresif köşeli tasarımlardan bir kullanılmış. Oyuncu monitörü segmentinde bulunmasından da kaynaklı güzel bir ayak tasarımı olmuş. Olduğu yere iyice tutunup monitörün sabit kalmasını sağlıyor. Ayrıca ekranı sağa – sola çevirirken de yerinde oynama yapmıyor.

AOC C27G1 inceleme yazımızda bahsetmemiz gereken şeylerden biri de, hareket konusunda ideal dönüş değerlerine sahip olması. Yukarı – aşağı hareket, sağa – sola döndürme ve öne – arkaya eğme olanakları bulunuyor. Kavisli olmasından dolayı bu modelde pivot konuma alamıyorsunuz. Pivot konum da monitörün saat yönünde çevrilip yataydan dik haline alınması şekliydi. Sağa ve sola hareket olarak 34’er derece, öne ve arkaya 4 ile 21 derece kadar eğebiliyorsunuz. AOC C27G1’i 130 mm kadar daha yükseltebiliyorsunuz. Monitörün arkasına göz atacak olursak da kırmızı ve siyahın ortak çalışması burada da görülüyor. Çapraz şekillerde kırmızı çizgilerin, monitör ayağındaki dikey kırmızı çizgilerle uyumu hoş durmuş. Menü ayarlarını analog tarzı bir tuşla değil, menü tuş takımıyla yapıyorsunuz. Diğer modellerdeki gibi menü kumandası bulunmuyor. Menüde Türkçe dil desteği bulunuyor. Türkçe olması da ayarları yaparken kolaylık sağladı.

Giriş yuvalarına bakacak olursak da güç kaynağı girişi, 2 adet HDMI girişi, 1 adet Display Port ve VGA girişleri var. Kulaklık girişi de bulunan AOC C27G1’de USB girişlerine yer verilmemiş. Monitörden USB kullanan kullanıcılar için eksi bir detay olmuş. Bu modelde dâhili bir hoparlör bulunmuyor. Bana göre olmaması daha güzel çünkü çoğu monitörde kullanılan hoparlörler tiz seviyesinde bass’ı bulunmayan hoparlörler oluyor. Onları kullanmak müzik kalitenizi düşürebilir zaten. Şahsen ben önemli bir eksik olduğunu düşünmüyorum. AOC C27G1’i kullanırken HDMI, Display Port ve güç kaynağı kablolarınızı geçirmeniz için bir delik bulunuyor. Kabloların dağınık durmaması için güzel bir detay. AOC C27G1 535 x 612 x 245 mm boyutlarında ve 6.11 kg ağırlığı bulunuyor.

AOC C27G1 inceleme

Nasıl özelliklere sahip?

AOC C27G1 yüksek performanslı bir oyuncu monitörü. 144 Hz yenileme hızına sahip olup 30 – 144 Hz arasında FreeSync özelliğini aktifleştirebiliyorsunuz. Yeni teknolojilerle birlikte iyi bir ekran kartınız olunca ondan daha iyi verim almak için kaliteli monitörlere yöneliyorsunuz. AOC’da AMD ekran kartlarıyla uyumu bulunan C27G1’i kullanıcılarına sunuyor. 1 ms gecikme süresi ile oyunlarda ghosting sorunu ile karşılaşmayıp, duraksamadan oyun zevkini üst seviyede yaşıyorsunuz. AOC C27G1’de monitör içinde hoparlör bulunmuyor. İncelediğimiz diğer monitörlerden çıkardığımız sonuca göre monitörlerde hoparlöre gerek yok. Çünkü normal bir hoparlörün sağladığı tiz ve bass performansını veremedikleri için zayıf kalıyorlar.

16.7 milyon renk havuzuna sahip olan AOC C27G1’in parlaklık değeri ise 250 cd/m2. Parlaklığı biraz zayıf kalmış çünkü yüksek parlaklığa sahip bir monitörle çift ekran olarak kullanıyorsanız aradaki soluk renk farkını görebiliyorsunuz. Tek monitör olarak ise ideal bir parlaklık değerine sahip. Bu parlaklıktaki kullanımında gözü yormayacak şekilde net ve canlı görüntü performansı var. AOC Flicker – Free teknolojisi ile de titreşen ışık seviyelerini aydınlatıp göz yorgunluğunu en aza indirgiyor. Daha uzun süre yorulmadan bilgisayar başında durabilirsiniz. 80M:1 dinamik, 3000:1 statik kontrast değerleri ile %102 RGB renk doğruluğunu yanında getirmiş. Renk doğruluğu ve kontrast değerlerinin bu kadar yüksek seviyede olması da renklerin canlılığını korumuş. 178/178 derecelik bir görüş açısı bulunuyor.

Enerji verimliği konusunda da A sınıfı bir tüketim sınıfına ait. Yıllık enerji tüketimi de ortalama bir kullanıma göre 44 kWh enerji tüketimi bulunuyor. AOC C27G1 modelini görüntü kalitesinde yakından inceleyebilmek için CS:GO, PUBG ve League of Legends oyunlarında test ettik. AMD Radeon RX580 ekran kartıyla birlikte kullandığımız için de oyunlarda en üst seviyede performans aldık.  Oyunlarda V-Sync kapalı halde rahatça 144 fps görüntü yenileme hızını aldık. Oyunlardaki her detayı rahatça görmemiz ve parlaklık seviyesi piyasadaki diğer monitörlere göre daha üst seviyede olması, oyun içerisinde hedefleri ele geçirmemizi kolaylaştırdı.

AOC C27G1 inceleme

AOC C27G1 inceleme sonucu nedir?

AOC C27G1 inceleme sonucundan da bahsedelim. Yüksek performans kalitesine sahip, ince çerçeveli bir monitör almak istiyorsanız aradığınız monitör AOC C27G1 olabilir. Çünkü üst seviye kullanım için ideal bir boyutu, estetik tasarım ve performans kalitesine sahip. Şahsen benim kullanımıma göre eksik bir özellik yoktu çünkü hoparlörün olmaması benim için bir eksiklik hissettirmedi. Kullanan oyuncular için belki dezavantaj olabilir. Artı özellik olarak:

 • İnce çerçeve tasarımı
 • Düşük gecikme değeri ve yüksek yenileme hızı
 • Hem oyun hem de tasarım için kullanılabilir olması.

Şu anda 1721 civarlarında bir fiyata sahip ve fiyat aralığındaki diğer monitörlere göre oyun performansı konusunda daha önde duruyor.

]]>
https://leadergamer.com.tr/aoc-c27g1-inceleme/feed/ 0 137801
Red Dead Redemption 2 sistem gereksinimleri paylaşıldı https://leadergamer.com.tr/red-dead-redemption-2-sistem-gereksinimleri/ https://leadergamer.com.tr/red-dead-redemption-2-sistem-gereksinimleri/#comments Wed, 09 Oct 2019 14:04:33 +0000 https://leadergamer.com.tr/?p=137797 Bildiğiniz üzere Red Dead Redemption 2 PC sürümü geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Bunca zaman merakla beklediğimiz, geldi gelecek dediğimiz o duyuru, en sonunda yapıldı. Çok yakında da oyun bizlerle olacak. Şimdi ise, Red Dead Redemption 2 sistem gereksinimleri resmi olarak yayımlandı ve biz de, bu yazımızda sizlerle paylaştık. Eğer direkt olarak listelerimize geçmek isterseniz, haberimizin en sonunda bu listelerimizi bulabilirsiniz. Fakat, biz biraz sistem olarak ne istendiğine göz gezdireceğiz.

RDR 2 sistem gereksinimleri o kadar da üzücü değil

Öncelikle, minimum RDR 2 sistem gereksinimleri listesine göz gezdirelim. Öncelikle, işlemci konusunda ne istendiğine bakalım. Intel tarafından istenen işlemci Intel Core i5-2500K iken, AMD tarafında AMD FX-6300 gibi bir işlemci önerilmiş. Ekran kartı açısından ise minimum olarak Nvidia GeForce GTX 770 2GB istenmiş. Bunun karşılığında AMD tarafında ise AMD Radeon R9 280 3GB gibi bir ekran kartı yer alıyor. Bir de 8GB’lık RAM isteniyor. 150GB depolama alanı ise, asıl dudak uçuklatan nokta oldu. Zira, günümüz oyunlarında 60-70GB’lara bile fazla diyen oyuncularız. 150GB biraz fazla uçuk gibi geldi.

Önerilen RDR 2 sistem listesi ise, en azından yüreklere su serpen cinsten. Zira, işlemci konusunda Intel Core i7-4770K gibi bir işlemci isteyen bir oyun olarak karşımızda bulunuyor. AMD tarafından istenilen eşdeğer işlemci ise AMD Ryzen 5 1500X olarak belirtiliyor. Bunun dışında, ekran kartı konusu da yine can sıkıcı bir ekran kartı değil. NVIDIA tarafından Nvidia GeForce GTX 1060 6GB gibi bir ekran kartı istenmekte. Bunun karşılığında AMD tarafından ise AMD Radeon RX 480 4GB gibi bir ekran kartı isteniyor. Bir de 12GB’lık bir RAM gereksinimi mevcut. Fakat hala dudak uçuklatan şey, 150GB’lık boyutu.

Red Dead Redemption 2 sistem gereksinimleri

Red Dead Redemption 2 sistem gereksinimleri (Minimum):

 • İŞLETİM SİSTEMİ: Windows 7 – Service Pack 1(6.1.7601)
 • CPU: Intel Core i5-2500K / AMD FX-6300
 • RAM: 8GB
 • GPU: Nvidia GeForce GTX 770 2GB / AMD Radeon R9 280 3GB
 • HDD: 150GB
 • Ses kartı: DirectX uyumlu ses kartı

Red Dead Redemption 2 sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • İŞLETİM SİSTEMİ: Windows 10 – Nisan 2018 (v1803)
 • CPU: Intel Core i7-4770K / AMD Ryzen 5 1500X
 • RAM: 12GB
 • GPU: Nvidia GeForce GTX 1060 6GB / AMD Radeon RX 480 4GB
 • HDD: 150GB
 • Ses kartı: DirectX uyumlu ses kartı
]]>
https://leadergamer.com.tr/red-dead-redemption-2-sistem-gereksinimleri/feed/ 1 137797