Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Emrah Subaşı, Editör Yazım tarihi: 30.03.2018

Video oyunları adına; oynanış ve kattığı eğlenceyle birlikte önemli ölçütlerden birisi de bilindiği üzere grafikler ve FPS oranlarıdır. Son zamanlarda oyun konsollarında bile özellikle arttırılan donanımlar nedeniyle, çözünürlük, grafik kalitesi ve FPS oranlarına dair seçimler sunuluyor. Bu ölçümler, standart ürünlerde bile önemliyken, farklı donanımlar barındıran PC’lerde daha bir ön plana çıkıyor. YouTube’daki başarılı grafik karşılaştırma kanallarından Candyland da, yakın zamanda çıkışını gerçekleştiren Far Cry 5 için birbiriyle zıt grafik ayarlarını test etti ve FPS değerlerini yayımladı. Bakalım oldukça ilgi çeken açık dünya FPS oyununun düşük ve ultra ayarlardaki performanslarında, ne gibi farklılıklar görülüyor?

Far Cry 5 PC sürümü için düşük ve ultra ayarlarda performans testi yapıldı

Bakalım Far Cry 5, düşük ve ultra grafik ayarlarındaki farklar neler?

Far Cry 5 oyununun düşük ve ultra grafik ayarları karşılaştırma testi; aynı çözünürlükte ve aynı donanımlı bilgisayarda gerçekleşti. Bu test için 4K, bir başka deyişle 2160p çözünürlük seçildi. Karşılaştırma testinde kullanılan bilgisayardın teknik özelliklerine baktığımızda; Intel Core i7 6700K 4.00 GHz işlemci ve 16 GB DDR4 RAM göze çarpıyor. Ayrıca ekran kartı olarak da Nvidia GeForce GTX 1080 Ti ASUS ROG Strix OC kullanılmış durumda. Anakart olarak, MSI Z170A PC Mate kullanılan bilgisayarın işletim sistemi ise Windows 10 Pro 64bit olarak kaydedildi.

Karşılaştırmalar, haritanın farklı bölgelerinde ve başka oyun içi şartlarda gerçekleştirildi. Bunlardan örnekler sunarsak; orman içi ve herhangi bir karakter animasyonunun bulunmadığı alanlarda, düşük grafik ayarlarıyla 75 FPS alındığı gözlerinken, bu sayı ultra grafik ayarlarında 54 FPS civarına geriliyor. Gece atmosferinde, insanların ve ateş efektinin bulunduğu noktada düşük grafik ayarlarında ortalama 73 FPS alınırken, ultra grafik ayarlarında ortalama 53 FPS alınıyor. Gölgelendirmelerin yoğun olduğu, gün batımı zamanına ait değerlere baktığımızda düşük grafik ayarlarında ortalama 87 FPS gözlenirken, ultra grafik ayarlarında ortalama olarak 60 FPS oranının alındığını görüyoruz.

Ara sahnelerdeki bazı karşılaştırmaları da video vasıtasıyla gözlemleyebiliyoruz. Misal olarak karşılaştırmada; helikopter sahnesinde düşük grafik ayarlarında 70 FPS, ultra grafik ayarlarında 50 FPS alınabiliyor. Karşılaştırmada ayrıca düşük ve ultra grafik ayarları arasındaki görsel kalite farklılıkları, yakınlaştırmalar vasıtasıyla gösteriyor. Özellikle, oyunun gölgelendirme ve ışıklandırma anlamındaki farklarda burada açığa çıkıyor. Haberimizin hemen alt kısmındaki videodan, oynanış esnasındaki patlama, su grafikleri, sis etkenleri ve araç kullanımı gibi bölümlerdeki görüntü farklılıkların ve FPS oranlarını inceleyebilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.