Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Mahmut Emin Uluç, Editör Yazım tarihi: 28.07.2021

Facebook oyun sektörüne giriş yapmayı ilk olarak Facebook Gaming gibi bir canlı yayın platformunu çıkararak başlamıştı. Daha sonra Facebook hız kesmeden sektöre emin adımlar atarak yatırımlar yapmaya devam etti ve karşımıza bir VR seti olan Oculus Quest  ile çıkmıştı.  Ancak ilk Oculus Quest’ten beklediğini alamayan Facebook  daha büyük yenilikler sözünü veren Oculus Quest 2’yi 16 Eylül 2020’de duyurmuştu. 13  Ekim 2020’de çıkan VR seti  Oculus Quest 2 ile ilgili ciddi bir sorun ortaya çıktı. Kullanıcıların sağlıklarını kötü etkilemesi sonucu Facebook, Oculus Quest 2 satışlarını dondurdu. Ayrıca Facebook zarar görebilecek oyuncuların Quest 2’lerini geri çağırıyor.

Oculus Quest 2 ile ilgili ciddi sorunlar var.

Donanımındaki köpük ek parçasıyla ilgili endişeler, kızarıklıklara ve tüketicilerin yüzlerinde tahrişe neden oluyor. Şirket sitesinde yaptığı açıklamada, “Daha fazla insan Quest 2’yi kullanmaya başladıkça, Quest 2 müşterilerinin çok küçük bir yüzdesinin Quest 2 çıkarılabilir köpük yüz arayüzünü kullandıktan sonra cilt tahrişi yaşadığına dair raporlar aldık” dedi. “Sorunu çözmek için çok çalışıyoruz, uzmanlarla birlikte çalışıyoruz, üretim sürecimizde ayarlamalar yapıyoruz ve düzenleyicilerle proaktif bir şekilde iletişim kuruyoruz.”

Facebook’un bu konuyla ilgili önceki açıklamaları Aralık 2020 ve Nisan 2021’de ortaya çıktı ve şirket şimdiye kadar sorunu azaltmak ve tüketicileri işin içine dahil etmek için anlamlı adımlar attı.

Üretim sürecinde daha önce en az iki değişiklik yapıldı, ancak bu son değişiklik açık ara en büyüğü. Gamasutra’ya göre Facebook, ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu ve Kanada Sağlık Bakanlığı ile birlikte bu köpük parçasına odaklanan ortak bir gönüllü geri çağırma üzerinde çalışıyor.

Oculus Quest 2 satışları, silikon kılıfın tüm modellerde standart olarak uygulanacağı 24 Ağustos’ta yeniden başlayacak.

Facebook ilk araştırmasını yaptığında, “Üretim sürecimizde herhangi bir kontaminasyon veya beklenmeyen madde bulamadık” dedi. “Üretim sürecinde normalde mevcut olan ve cilt rahatsızlığına katkıda bulunabilecek birkaç eser madde belirledik ve bunlar zaten endüstri standardının altındayken, çok dikkatli bir şekilde onları daha da azaltmak için sürecimizi değiştirdik. ” ifadelerini kullandı.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.