F1 2015 İnceleme

F1 2015 İnceleme

F1 2015 ile pistlere geri dönüyoruz...

Hız tutkunlarının takip ettiği Formula 1‘in 1996’dan bu yana oyunları satışa çıkmakta. Formula 1’in ilk oyunu 1996 yılında Formula 1 olarak adlandırılmıştı. Daha sonra seri haline dönüşen oyun, diğer spor oyunlarında olduğu sene bazında adlandırılmıştı. 2000 yılına kadar PC ve PlayStation için çıkan F1 oyun serisi, 2001 yılından itibaren PC, PlayStation 2 ve Xbox için çıkışını gerçekleştirmişti.  F1 2010‘dan sonra PC, PlayStation 3 ve Xbox 360 için satışa çıkan serinin diğer oyunları grafiksel olarak güzel görünmekteydi. Formula 1’in oyun serisinin tarihsel olarak bilgilendirmesinin ardından incelememize geçebiliriz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

F1_2015 2015-07-25 03-14-58-17

Bakalım bu sezon hangi yarışçı şampiyon olacak?

Oyunun açılış ekranı geçtikten sonra yukarıdaki gibi seçenekler karşımıza çıkıyor. Şampiyonluk Sezonu, Profesyonellik Sezonu , hızlı Yarış, çoklu oyuncu modu ve zamana karşı yarış gibi seçenekler bulunmakta. İncelememize Şampiyonluk Sezonu ile başlayalım. Seçeneğe tıkladığımızda karşımıza Formula 1 takımları çıkmakta. Mercedes, Red Bull, Williams, Ferrari, McLaren, Force India, Toro Rosso, Lotus, Sauber, Manor takımlarının lisanslı araçları ve pilotları bulunmakta. İstediğimiz takımı ve pilotu seçebiliyoruz. Şampiyonluk Sezonunda oyunda kolaylıklar karşımıza çıkıyor. Formula 1 yarışlarını sevenler ama profesyonel gibi yarışamayanlar için büyük bir fırsat.

Profesyonellik Sezonu, işin ustaları için hazırlanmış bir seçenek. Takımınızı ve pilotunuzu seçiyorsunuz ve hemen yarışın içindesiniz. Otomatik vites değiştirmek, dönüşlerde nereden geçmenize yardımcı olan çizgiler, hangi seçimi yaparsanız aracınız daha uygun olur bunun gibi bir sürü seçenek Profesyonellik Sezonunda ortadan kalkıyor. Formula 1 aracınız ve siz bir bütün olup yarışı kazanmak için çabalıyorsunuz.

F1_2015 2015-07-24 23-11-14-87

Böyle oyun mu olur ya?

Benim için bir oyunda önce incelenmesi gerekenler oynanış ve senaryodur fakat bu incelemede önce teknik detaylardan bahsedeceğim. Öncelikle oyunu PC platformunda Xbox kontrolcüsü ile oynadığımı söylemeliyim. Oyunu ilk açtığımda otomatik olarak düşük ayarlarda ve düşük çözünürlükte oynamama izin verdiğini gördüm. Yarış yapmak için girdiğimde oyun sadece 5 FPS ile çalışıyordu. Daha sonra ayarlara girip oyunun ayarlarını yüksek çözünürlük ve yüksek detay seviyesine aldığımda sonucu merak ettim. Oyunun kendi benchmarkını çalıştığımda ortalama 32 FPS ile çalıştığını gördüm. Aynı ayarlarda yarışmak istediğimde bu sefer oyun içinde 45 FPS gibi bir değer aldım. Oyunu severek oynamaya başladım gerçekten büyük emek verilerek yapılmış bir oyun. Aracımın tamiratı için pite girdikten sonra aman ne göreyim oyun yine 5 FPS. Evet arkadaşlar oyun optimizasyon sıkıntılı.

F1_2015 2015-07-24 23-20-33-47

Bütün kontroller elimizin altında!

Elimize veriyorlar tableti seç bütün ayarlamaları sonra ver yapsınlar. Bu mantıkla başlıyor oyun. Yağmurlu havada lastikleri değiştirmek yetmiyor. Aerodinamiği ayarlamak lazım. Downforce sayesinde daha iyi tutuş sağlanıyor. Ne kadar çok yakıt alırsak o kadar daha çok tur atıyoruz ama hızımızı da bir hayli etkiliyor. Gerçek bir F1 pilotu gibi bütün seçenekler bizde.

Ayarlamaları yaptık, pitten çıkacağız teknik ekibimiz bizi yere indiriyor ve biraz sonra yarış pistindeyiz. Oynanış gerçekten kaliteli yapılmış, Hızlanma yavaşlama, vites geçişleri bunlar çok iyi dengede hazırlanmış. Oyunda çarpışma mekanikleri gerçekten yok. F1 araçlarının sesleri kulağa hoş geliyor fakat tekerleklerden gelen ses ve dönüşlerde bu kalitenin olmadığını söyleyebilirim.

F1_2015 2015-07-24 23-09-05-83

F1’i seviyoruz fakat oyununu almaya değer mi?

Oyun oynanabildiği zamanlar güzel vakit geçirmenizi sağlıyor. Uzun süren turlardan sonra acaba hangi turda PC kasmaya başlayacak diye düşünmesek iyi oyun aslında. Seçeneklerin bize bırakılması, oynanışın kaliteli olması, Profesyonellik Sezonundaki zorluklar ve grafiklerin güzel görünmesi oyunu kaliteli yapıyor fakat optimizasyon sıkıntısı bütün eğlenceyi baltalıyor. Aracınızı tamir etmek için pite girdikten sonra bilgisayarınızıda pite sokmalısınız, çünkü oyun sadece 5 FPS gösteriyor…

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.