Türkiye

F1 2011

F1 2011

Codemasters tarafından geliştirilen F1 2011 nihayet piyasaya çıktı. Uzun bir aradan sonra F1 2010 ile oyunseverler bir Formula 1 oyunu oynama imkanına kavuşmuştu. Codemasters F1 2010’un satışlarından memnun olacak ki seriyi devam ettirme kararı almış.

Herkes her spor branşının oyununu oynayamaz. Bunun sebebi her spor branşının oyununa detayların oldukça ayrıntılı bir şekilde aktarılmasıdır. İşte F1 2011’de de detaylar o kadar yoğun ki eğer hayatınızda hiç Formula 1 yarışı seyretmediyseniz oyuna ilk girdiğinizde afallayabilirsiniz. Bu olaya farklı spor branşlarının oyunları ile örnek vermek gerekirse. İlk etapta akıllara gelen PES ve FIFA serileri ile NBA 2K11 oyunu olur. Eğer daha önce bu oyunları hiç oynamadıysanız uzunca bir süre alışma dönemi geçirirsiniz.


Kariyer Modu: Yeni bir yıldız doğuyor

Oyunun ana menüsüne girdiğinizde sizi ilk karşılayan seçeneklerden biri kariyer modu. Aslında oyunu satın alan bir çok oyuncununda oyunu alış sebebi bu mod olarak gözüküyor.

Kariyer moduna ilk giriş yaptığınızda karşınıza David Croft adından bir muhabir çıkıyor. Croft, size çeşitli sorular sormakla başlıyor işe. “Adınız nedir?”, “Hangi Ülkede Doğdunuz?” gibi temel soruları cevapladıktan sonra Croft’un yanından ayrılıyoruz. Aslında muhabirin bize sorduğu sorular tüm kariyerimiz boyunca oyun şemamızda yer alacak temel öğeler diyebiliriz. Geçen seneki oyunda karşılaştığımız bu sistem bu senede iyi bir biçimde oyuna yansıtılmış.

İkinci olarak yapmamız gereken seçenek ise takımımızı seçmek. Baştan söyleyelim kimse “Alırım Red Bull’u,Ferrari’yi pistlerin tozunu dumanına katarım” diye bir düşünceye kapılmasın. Kariyer moduna başlarken ilk etapta bizimle çalışmak isteyen 4 takım var. Bunlar AT&T Williams, Force India, HRT, Marussia Virgin. Anlaşıldığı üzere oyuna en dipten başlayıp kendi adımızı mücadele ederek ve ter dökerek tüm F1 alemine duyuracağız. Bu takım sınırlaması gerçekçilik açısından atılmış güzel bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

Artık piste inme vakti geldi. Biraz lastik aşındırıp ne kadar iyi bir sürücü olduğumuzu herkesin görmesi için sezonun açılış pistene gidiyoruz. İlk etapta padok alanındaki ofis tarzı aracınızdan pist bilgilerini seçebilir, yarışta kullanacağımız kaska karar verebilirsiniz. Bu ve bunun gibi birçok detayı kariyer modunda bu araç içerisinden yapacağız. Araçtan inip yollara döndüğümüzde kariyer modunda bizi 3 kere pistlere çıkaracak yarış tipi var. Bunlar, pisti tanımak için atacağımız turlar, sıralama turları ve sıralama turları sonunda elde ettiğimiz dereceye bağlı olarak başlayacağımız gerçek yarış.

Oynanabilirlik: Araç biraz sola mı çekiyor kaptan?

F1 2011’de araç kullanmak biraz sıkıntılı. Özellikle altınızdaki araç küçük bir markanın aracı ise araç kullanmak tam bir çile halini alabiliyor.

Oyunun kontrol sisteminde genel olarak göze çarpan ve oynanabilirliği etkileyen çok büyük bir hata yok. Tek sorun frene bastığınız zaman aracınız sağa veya sola dönmüyor. Bu da bir viraja çok hızlı girerseniz olayın pist dışına çıkmakla sonuçlanmasına neden oluyor.

Oyunda araçlar arasındaki fark F1 2011’e çok iyi yansıtılmış. Eğer altınızda Red Bull’un F1 aracı varsa pistte yarışı tamamlamak sizin için çok kolay oluyor. Virajlarda araç savrulmuyor, araç çabuk hızlanıyor ve otomatik hız kaybetmeyide tam zamanında yapıyor. Fakat altınızda bir HRT F1 aracı var ise yükün büyük bir kısmı sizin omuzlarınızda. Sizin için virajlar bir çile, fren ise klavye parçalama sebebi oluyor.

Grand Prix Modu: Kendin pişir kendin ye!

Grand Prix modu ile oyuna 12 takımın herhangi bir sürücüsü ile başlıyoruz. GP mod ile kendi yarış takvimimizi oluşturabiliyoruz. Ayrıca bu yarışların ne kadar süreceğini de kendimiz belirleme imkanına sahibiz. Örneğin 5 farklı pistte yarışıyoruz. F1 her yarış sonunda sıralamaya girersek bize ve takımımıza puanlar veriyor. 5 yarış sonuda en yüksek puanı elde ederseniz şampiyonluğunuzu ilan etmiş oluyorsunuz. GP mod size 20 farklı piste kadar kendi yarış takviminizi oluşturma imkanı veriyor.

Bu modun diğer bir güzelliği ise yarış öncesi turları ve sıralama turları yok. Oyuna direk yarş çizgisinden başlıyoruz. Bir önceki yarışta yaptığımız dereceye görede önümüzdeki yarışta hangi sırada yarışacağımız belirleniyor. Kısacası hemen yarış ve sonra diğer pistte yeni yarışa başla denilmiş oyunculara.

Detaylar: Karbiratör kapağının sağ alt taraftaki vidası sende mi?

Detaylar, detaylar, detaylar… İşte F1 2011 bundan ibaret. İsterseniz sadece yarışıp bitiş çizgisine ulaşarak oyunu bitirebilirsiniz. İstersenizde her pistin geçmişini sonuna kadar öğrenir, yarış içerisinde kulaklıktan gelen onlarca detayı dinler, yarış öncesinde aracınız her ayrıntısını siz seçersiniz.

F1 2011 sadece araçların teknik detaylarından ve pistlerden oluşmuyor elbette. Oyun içerisinde ki seslere ve grafiklerede değineceğiz. Öncelikle grafik kalitesinden bahsedelim sizlere. F1 2011, DIRT 3’ünde yapımında kullanılan EGO 2.0 grafik motoru ile geliştirildi. Ancak DIRT 3 kadar iyi bir görüntü kalitesine sahip değil. Hatta geçen sene ki F1 oyunu ile görüntü kalitesi neredeyse aynı. Eğer elinizde F1 2010 varsa sadece grafik daha iyidir diye F1 2011’i almak yanlış bir karar olurdu.

Oyun içerisindeki sesler ise beklentileri karşılayan cinsten. Araçların motor sesleri, yanınızdan geçen araçtan çıkan ses, pit stop anındaki sesler oyuna gayet başarılı bir şekilde aktarılmış.

Bitiş Çizgisi

Son durak! kaskınızı çıkaran ve zaferi kutlamak için ödül törenine koşun…

Genel olarak F1 2011 güzel bir oyun. Ancak oyuna alışmak sabır gerektiriyor. Ancak oyuna alışırsanız kariyer modunda ve multiplayerda harika yarışlar çıkarabilirsiniz.

 

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın