Türkiye

Everspace Ön İnceleme

Everspace Ön İnceleme

Belki de aradığımız uzay oyunu erken erişimdedir?

Neden bilmiyorum son dönemde inanılmaz bir uzay oyunu akımı başladı. Başlangıç noktasını kestiremesem de, Star Citizen olduğunu düşünmekteyim. Gerçi bu süreçte farklı türlerden bir çok oyunla karşılaşsak da bunlardan en çok tutulanları EVE Online gibi geniş bir evrene sahip olan oyunlar oldu. En yakın tarihe baktığımızdaysa türün merakla beklenen oyunu No Man’s Sky‘ı görüyoruz. Ne yazık ki beklenen başarıyı yakalayamayan bu oyun oyuncular tarafından topa tutulmuştu. Şimdiyse elimizde olayın biraz daha farklı kısmını ele alan bir yapımla karşı karşıyayız. EverSpace  uzayda keşfetmek ve boş boş dolaşmaktan sıkılanlara ilaç olmaya geliyor.

Everspace

Bu oyunun olayı uzayda savaşmak!

Oyunun daha ilk tanıtımında yapımcılar oldukça açık bir şekilde konuşmuştu. Hatta tam olarak, “EverSpace bir savaş oyunu, gezegenlere inmek, keşiflere çıkmak bu oyunun ana konusu değil ve hiç bir zaman olmayacak.” böyle denmişti. Hal böyle olunca insanlar oyuna şüpheyle yaklaştı, videolarını görünce biraz fikrimiz oluşmaya başlasa da net olarak neyle karşılaşacağımızı ancak oyunla buluştuğumuzda anlayabildik. Karşımızdaki oyun oldukça arcade, vur kır parçala gemini geliştir tarzında bir oyun. Öncelikle elimizdeki sürümün 0.1.4.29 numaralı ön izleme sürümü olduğunu belirtelim ki anlatacağımız şeylerin oyunun tam sürümüne kadar epey yol alacağını ve oyunun genişleyeceğini tahmin edebilin.

Oyunumuza genel hatlarıyla bakacak olursak, oldukça komik bir karaktere ve ufak bir gemiye sahibiz. Uzaydaki bölgeler arasında geziyor, korsanlarla savaşıyor ve malzeme toplayarak gemimizi geliştiriyoruz. Ayrıca oyunda mühimmat ve silah üretim sisteminin bulunduğunu da sözlerimize ekleyelim. Oyunun oynanışı ise şu şekilde oluyor: Bir noktadan başlayıp ölmeden ilerleyebildiğimiz kadar ilerliyor, para ve malzeme biriktiriyor, öldükten sonra da para ve malzemelerimizi kaybetmeden oyuna tekrar başlıyoruz. Açıkçası bu sistem oldukça sıkıntılı ve basit kaçmış. İleride daha tek parça halinde bir hikaye ve oyun tarzına döndürürlerse güzel olacağı kanısındayım.

EverSpace’de bulunan seyahat sistemiyle bölgeler arasında yakıt sayesinde gezebiliyorken, bölgelerin yer aldığı sektörler arasında gezmek içinse atlama geçitlerini kullanmanız gerekiyor. Ve her yeni sektöre geçtiğinizde oyun bir tık daha zorlaşmaya başlıyor. Ayrıca bazı bölgelerde bulduğumuz ticaret gemileri sayesinde elimizdeki fazla parçaları satabiliyor, yeni parçalar alabiliyor ve para karşılığı gemimizi tamir ettirebiliyoruz.

Everspace

İt dalaşını bir de uzayda yaşayın!

Gelelim asıl merak edilen kısma, yani oyunun mekaniklerine. EverSpace’de ana silahlar, roketler ve teçhizatlar olmak üzere 3 farklı kullanılabilir eşya bulunuyor. 1. Kısımda bulunan ana silahlarda gemilerin direk gövdesine çalışan ama kalkana verdiği hasar düşük olan mitralyözlerden, kalkanlara özel olarak geliştirilen lazer silahlarına kadar pek çok çeşit bulunuyor. Üstelik bu silahlar geliştirilebiliyor ve ortaya ilginç sonuçlar çıkabiliyor. 2. kısımda ise, düşük hasar veren ama çok sayıda taşınabilen hafif füzeler, oldukça yüksek hasarlar verebilen ağır füzeler gibi bir çok füze çeşidini görebiliyor, üretebiliyor ve geliştirebiliyoruz. Bu füzeleri yok ettiğimi gemilerden bulabildiğimiz gibi, malzemeler vasıtasıyla üretebiliyor olmamız güzel bir detay olarak yer almış oyunda.

Son kısım olan teçhizatlar ise bambaşka bir dünya. Bu kısımda sürekli farklı bir teçhizatı kullanacağınızın garantisini verebilirim. Bu teçhizatlar arasında sinyal bozucu araçlardan, bütün alanı tarayan radarlara kadar bir çok ekipman bulunuyor. Bir de bunların dışında ani hızlandırıcılar gibi ekipmanları kullandığımız bir slot daha bulunuyor. Yani özetle 1’de ana silahlar, ki aynı tuşla ana silahlar arasında geçiş yapabiliyoruz, 2’de roketler, R’de anlık takviyeler, C’de de diğer ekipmanları bulabiliyoruz.

Oyunun kontrollerinin oldukça keyifli olduğunu söylesem de, ön izleme sürümü olduğundan tek başına oynamanın o kadar da zevkli olduğunu söyleyemeyeceğim. Çünkü karşıdan bir sürü düşman gelirken tek başına cengaver gibi ortalarına dalmanız ve karşıdan ateş almanız oldukça büyük bir problem. En azından bir kaç arkadaş oynadığınız da oyun çok daha keyifli olacaktır diye düşünüyorum.

Everspace

Konuşmak için çok erken!

Oyunun teknik kısmına gelirsek grafiklerin ve animasyonların yeterli düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Optimizasyonun da şimdilik iyi durumda olduğu oyunumuz muhtemelen hemen her sistemde çalışacaktır. Sesler ve müziklere de şöyle bir ucundan değinmemiz gerekirse, seslendirmelerin oldukça eğlenceli ve yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca uzay gemilerinin ve silahlarının çıkardığı sesleri de başarılı buldum, böyle bir oyun için fazlasıyla kaliteli olduğunu belirtmem gerekiyor. Henüz erken erişim durumunda olan EverSpace umarız bu hızla gelişmeye devam eder ve tam sürüme geldiğinde bekleyenleri utandırmaz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın