Türkiye

ESRB, ganimet kutusu içeren video oyunlarını yeniden mi sınıflandıracak?

ESRB, ganimet kutusu içeren video oyunlarını yeniden mi sınıflandıracak?

Biraz daha bastırsalar, oyunlar bedava bile olur.

Son dönemde, ganimet kutusu içeren oyunlarla ilgili tartışmaların, oyun dünyasının çok ötesine geçtiğini görüyoruz. Artık politikacıların da sık sık konuyla ilgilendiklerini yaptığını haberlerimiz vasıtasıyla takip etmişsinizdir. Genelde ilgili yasaların değişikliğiyle ganimet kutusu içeren video oyunların satışlarının engellenmesi ve sınırlama getirilmesi tipindeki öneriler mevcuttu. Bu kez biraz farklı bir istekle, bir senatör tarafından, video oyun derecelendirme kurumu ESRB göreve çağrılıyor.

ESRB, ganimet kutusu içeren video oyunlarını yeniden mi sınıflandıracak?

Amerika Birleşik Devletleri senatörlerinden Maggie Hassan, video oyunu derecelendirme kurumu ESRB Başkanı Patricia Vance’e bir mektup gönderdi. Gönderdiği mektupta Senatör, video oyunlarını değerlendirilirken, ganimet kutusu gibi para harcanan içeriklerin, minimum puanla derecelendirilmesini istiyor. Oyunlardaki şiddet, cinsellik ve birçok etkeni göz önünde bulundurarak derecelendirme yapan ESRB, mektuptaki istekleri gerçekleştirmesi için, derecelendirme sistemini güncellemesi gerekecek.

Gönderdiği mektubun içeriğiyle ilgili açıklama yapan Senatör Maggie Hassan, teknoloji ilerledikçe ESRB, video oyunlardaki mikro ödeme ve ganimet kutusu kullanımı da dahil olmak üzere, gelen yeniliklere uygun çalışmalıdır, ifadelerini kullandı. Oyunlardaki ganimet kutusu mantığının, insan psikolojisini etkileyen bir unsur olabileceğinin altını çizen Senatör, sistemin kumarhaneler ve şans oyunlarıyla aynı mekanizmada etkiler doğurabileceğine dair endişelerine değindi.

Video oyunlarına ilginin yoğun olduğu Amerika Birleşik Devletlerinden, konuyla ilgili tepkilerin arttığını görüyoruz. Olayın yalnızca mikro ödeme ve ganimet kutusu içerikleriyle sınırlı kalınmadığı, bu sayede kazanılan bağımlılıkların, özellikle genç oyuncuların gelecekteki yaşantılarına dair olumsuz alışkanlıklar kazandırabileceği endişeleri taşınıyor. Bakalım ESRB, bu uyarıları dikkate alarak, mikro ödemeler ve ganimet kutusuları içeriklerine karşı adımlar atacak mı? Eğer ESRB tarafından bu yönde adımlar atılırsa, mikro ödeme ve ganimet kutuları içeren video oyunlarına yaş sınırı uyarısı konulacak demektir.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın