Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 28.07.2021

Xbox Game Pass ile oyuncuların kalbini kazanan Microsoft, bu işini giderek büyütmeye devam ediyor. 2017 tarihinde Xbox konsolları ve PC üzerinden çıkan Game Pass genel olarak oyuncuları fiyatlandırma politikası ve içinde bulundurduğu oyun sayısı ile mutlu etse de özellikle ülkemizi daha da mutlu etmişti. 2020 yılında EA Play, Game Pass’e eklenmiş ve oyuncular çok sevinmişti ve şaşırmıştı. Türkiye’ye özel fiyat olarak çıkmış ve cüzi bir miktar ücret istemişti. Şuan Game Pass’i kullanan aktif oyuncusu sayısı 18 milyonu geçmiş durumda.

Xbox Game Pass’i 18 milyondan fazla kişi kullanıyor.

Ancak eski PlayStation yöneticisi Shawn Layden Game Pass sisteminin uzun vadeli olarak sorguladığını açıkladı. Shawn Layden’dan bahsedersek kendisi America Sony CEO’su olarak görevini sürdürmüş, Sony Avrupa başkan yardımcısı ve SCE Japonya başkanı olmak üzere belli başlı üst düzey görevlerde bulundu. Ancak bu işleri 2019 yılında bıraktı.

PlayStation için işe yaramaz ve gereksiz.

Salı günü yayınlanan GamesIndustry.biz röportaj sırasında konuşan Shawn Layden, Game Pass’in sürdürülebilirlik ve konsol pazarını büyütme katkısı olarak potansiyelinin gittikçe azaldığını, bu konuda şüpheli olduğunu söyledi. Buna ek olarak G.I.biz’e konuşan Sony patronu Jim Ryan, Game Pass gibi bir sistemin PlayStation için işe yaramaz ve ileri zamanlı sürdürülemez olduğunu, sebebinin de her bir PlayStation birinci parti oyununun bütçesinin 100 milyon doları aştığını söyledi. “Ayda 9.99 dolar edecek bir abonelik sistemi 120 milyon dolarlık oyunları eklersen bu işten zararsız çıkmak için 500 milyon aboneye ihtiyacımız olacak” dedi. Ek olarak “Bugün ortalama olarak konsol sahibi işi sayısı 250 milyon, bulut sistemi ya da Game Pass tarzı bir kütüphane sistemi bu sayıyı işe yarar derecede arttırmayacak, belki de hiç arttırmayacak.” diye ekledi.

Game Pass Ultimate sürümü şuan £11 ve $15 olarak aylık şekilde alınabiliyor. Ultimate sürümü ek olarak buluttan oynama özelliğini de içeriyor. Xbox Cloud Gaming olarak adlandırılan bu bulut sistemi ilk önce Android için çıkmıştı, bu ay ile de İOS için çıkışını yaptı. Microsoft bu konuyla alakalı “bulut sistemi ile Game Pass sistemini kullanacak milyonlarca cihaz eklendi” dedi.

Bulut sistemi konusunda ise Layden, “Tabi eğer telefonlara bu sistemi eklerseniz yüz milyon kişiye ulaşırsın ama mobil oyunculuk ve konsol/pc oyunculuğu birbirinden farklı kategoriler. Mobil oyunculuk hiçbir zaman bunun yerini tutmayacak. İnsanlar evlerine plastik ve metalden oluşan bir kutu almak istedikleri için konsol satın almıyorlar, insanlar sunduğumuz içerik için konsol satın alıyorlar. Eğer sen bu kutuyu eve sokmadan, içinde bulunan içeriği onlara verebilirsin evet gerçekten çok iyi olur. Ancak daha bunun için bir çözüm bulamadılar.” dedi.

Bu konu ile alakalı olarak Microsoft, Xbox deneyimini doğrudan internet ile televizyonlara eklemek için çalıştığını, bunun için birçok televizyon üreticisi ile görüştüğünü, konsola ihtiyaç duymadan evde Xbox hizmetini ve oyunlarını evlere getirebileceğini söyledi. Buna ek olarak Xbox patronu Phil Spencer, Game Pass sisteminin şuan kar yapmadığı haberlerini yalanladı, geçen Ekim ayında hizmetin fiyatının artmayacağını söyledi. Dropped Frames Podcast‘ine konuşan Phil Spencer, Game Pass sisteminin sevdiklerini ve tamamen sürdürülebilir olduğunu ifade etti.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.