Menü
https://leadergamer.com.tr/grand-theft-auto-online-yeni-araba/
ESEA 11 Ocak 2017 14:55

ESEA hacklendi, 1.5 milyon kullanıcının bilgileri sızdı

Güvenlik sıkıntısıyla nam salmış ESEA, bir kez daha bu tehlikeyle karşı karşıya.


ESEA, kısaca bir Counter-Strike platformu. Yani aylık belli bir ücret karşılığı üye olup Valve’ın 64 Tick sunucularından bağımsız, 128 Tick sunucularda Counter-Strike: Global Offensive oynayabiliyorsunuz.Oyunun oynanış şekli ve özellikle de hile koruma sistemi açısından da daha iyi olan ESEA’i birçok kişi ve kuruluş tercih ediyor. Sadece üyelerin arasında yaptığı maçlar değil, bazı turnuvalar ve çeşitli ligler de ESEA üzerinden yapılıyor. Hatta profesyonel oyuncuların birlikte oynaması amacıyla Rank S ve Rank G denen modları bile var. Sonuç olarak bu site büyük bir topluluğa hizmet veriyor ama bu da hacklenmeye engel değil. ESEA’in paylaştığı olaylar takvimine göre, 27 Aralık 2016’da bir hacker ESEA yetkilileriyle bağlantı kurup, “Kullanıcı bilgileri elimde ve geri istiyorsanız bana 100.000 dolar vereceksiniz.” demiş. Site yöneticileri hemen gerekli önlemleri alıp topluluğu bu konuda 30 Aralık 2016 tarihinde bilgilendirmişler. Yetkililer, bu isteği yerine getirmeyi reddedince, hacker tehditlerine 7 Ocak 2017’ye kadar devam etmiş.

esea

7 ocak 2017 tarihinde hacker veya hackerlar bir adım ileri gitmiş ve oyunun sunucularından birine direkt olarak erişim sağlamışlar. Oyuncuların karma puanlarıyla oynamışlar ama herhangi bir kişisel bilgiye erişim sağlayamamışlar. Karma sistemi, ESEA’de oyuncuların birbirlerine verdikleri geri bildirim puanlarıdır. 8 Ocak 2017 tarihinde, 100.000 dolarlık isteği hala yerine getirilmemiş hacker, bu sefer yaklaşık 1.5 milyon kullanıcının kişisel bilgilerine ulaşmış. ESEA’den gelen açıklama ise, “Konu hakkında araştırmalarımız sürmekle birlikte kullanıcıların büyük bir bölümünün bilgileri ele geçirilmiş durumda. Bu bilgiler arasında kullanıcı adları, e-mailler, özel mesajlar, IP’ler, telefon numaraları, forum gönderileri ve gizli soruların cevapları var.” şeklinde idi.

Geçtiğimiz günlerde yayımladıkları konuyla ilgili sıkça sorulan sorular bölümünde şifrelerin tamamıyla güvende olduğunu belirtmişler ama bazı kullanıcıların şehir ve ilçe bilgileri de sızdırılmış olabilir. ESEA, oyuncuların bu mağduriyetini gidermek için ve sızıntıyı kapatmak için çok çalıştıklarını, legal ve teknik konularda uzman kişilerle işbirliği yaptıklarını, hackerları bulmak içinse FBI ile iletişimde olduklarını belirtti. Eminim ki aramızda bu siteyi kullanan çok kişi vardır. Aboneliğinizi gözden geçirmeniz veya kullanıcı adı, şifre, mail adresi gibi bilgilerinizi değiştirmeniz sizlerin yararına olacaktır. Çünkü bu sızıntı kolay kolay giderilebilecek bir sızıntı değil anlaşıldığı kadarıyla.

Bora Gültek Editör