Epic’in CEO’su, Steam’in sonunu Windows 10’un getireceğini düşünüyor!

Epic’in CEO’su, Steam’in sonunu Windows 10’un getireceğini düşünüyor!

Gears of War yapımcısından ilginç bir açıklama geldi.

Gears of War serisinin yapımcısı Epic’in CEO’su Tim Sweeney, önümüzdeki 5 yıl içinde Steam’in sonunun geleceğini düşünüyor. Tim Sweeney’e göre; Universal Windows Platform (UWP), Steam’i önce azaltacak, sonra da bitirecek.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

windows_10-600x337

Tim Sweeney ve Microsoft’un arasının iyi olduğu biliniyor fakat, Tim Sweeney, UWP’den hiç memnun değil. Gerekçesi de oldukça mantıklı. Tim Sweeney, kendisiyle yapılan bir röportajda UWP ile ilgili düşüncelerini, “Buradaki risk, Microsoft’un herkesi UWP kullanmaya ikna etmesinde. Bu iş, 32 bit uygulamaların kullanılmamasına yol açacak. Microsoft, eğer bunu başarır ve herkese UWP kullandırırsa, bütün oyunların Windows Store üzerinden dağıtılması işten bile değil. Eğer işler o noktaya gelirse, PC platformu oyunlar için kapalı bir kutu olacak.” şeklinde aktardı.

Tim Sweeney, Steam’in olası sonunu ise, “Bu olay; bir gün, Microsoft’un bir tuşa basması ve oyun kütüphanenizin çöpe gitmesi şeklinde olmayacak. Yavaş ve sinsi manevralarla ilerleyen bir işlem olacak. Eski uygulamaları kullanılamaz hale getirirken, yeni uygulamalar için de tek kaynak olacaklar. Önümüzdeki 5 yıl içinde, Windows 10 güncellemeleriyle, Steam’i daha bozuk ve çalışamaz hale getirecekler. Steam’i asla tamamen çalışmaz duruma getirmeyecekler fakat, insanlar Steam’in bozukluğundan bıkana ve Windows Store’un en iyi alternatif olduğuna karar verene kadar devam edecekler. Microsoft, bu tarz bir rekabet anlayışını, tüm rakiplerine karşı kullanıyor. Valve için ise, bu rekabet yeni yeni göze çarpmaya başlıyor.” şeklinde belirtti. 

Microsoft, son dönemde çoklu platform uygulamalarıyla gözümüzü boyuyor. Öte yandan, Valve ise kendi işletim sistemini geliştirmeye çalışıyor. Söylenenler komplo teorisi gibi dursa da, bazı noktalara hak vermeden geçemiyoruz. Umuyoruz Tim Sweeney’in ön görüsü doğru değildir.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.