Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Anıl Aksoy, Editör Yazım tarihi: 11.12.2017

Paragon, Gears of War, Unreal Tournament ve son zamanların popüler oyunlarından Fortnite gibi yapımların üreticisi Epic Games, geçtiğimiz Eylül ayında,  PlayStation 4 ve Xbox One arasında çapraz oynama sistemini, Fortnite oyununda yanlışlıkla etkin hale getirmişti. Ne yazık ki, bu olay pek uzun sürmedi çünkü Sony tarafından gelen istekle, çapraz oynama fikri Epic Games tarafından kaldırıldı.

Epic Games

Bu olaylardan yaklaşık 3 ay sonra Epic Games, The Game Awards 2017 etkinliğinde yaptığı konuşmada çapraz oynama hakkında oyuncuların sesi oldu. Kendisine yöneltilen, “Fortnite için sizce çapraz oynama bir kez daha karşımıza çıkar mı?” sorusuna, “Fortnite gerçek hayattaki arkadaşlarınızla oynadığınızda çok daha keyifli. Fakat bazı platform kısıtlamaları yüzünden herkesin istediği kişiyle oyun oynama şansı yok. Oyuncuların çapraz oynama fikrini istediklerini biliyoruz ve Epic Games olarak çapraz oynama sisteminin gerçekleşmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” sözleri ile cevap verdi.

Her şey güzel, her şey harika da burada çok önemli bir sorun var. Çapraz oynama fikrine karşı çıkan bir Sony var. Daha önce Rocket League ve Minecraft için çapraz oynama yapılmak istenmiş ve buna karşı çıkan tek şirket Sony olmuştu. Buradan anlayacağınız üzere Sony ilk kez çapraz oynama fikrine darbe vurmuyor. Şahsi fikrime göre, her ne kadar çapraz oynama fikrine ben de her oyuncu gibi sıcak baksam da, gerçekleşeceğini sanmıyorum. En azından PlayStation platformunun dahil olacağı bir oluşum görmemiz zor. Bunun en büyük nedeni ise, PlayStation kullanıcı sayısının en büyük rakibi Xbox’a göre çok daha fazla olması. Eğer ki olası bir çapraz oynama olayında PlayStation adını görürsek fazla kullanıcıya sahip olma avantajının bir öneminin kalmayacağının da farkında Sony.

Xbox tarafında ise çapraz oynama fikri, özellikle PlayStation dahil olduğu bir fikir, en çok istenen durumlardan biri. Geçtiğimiz aylarda Genel Market Menajeri Aaron Greenberg, çapraz oynama konusunda oldukça olumlu düşündüğünü dile getirmişti. İlerleyen günlerde çapraz oynama fikrinin ne kadar kullanılacağını hep birlikte göreceğiz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.