Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Mahmut Emin Uluç, Editör Yazım tarihi: 27.08.2021

18 sosyal medya fenomeni İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne ifade vermeye gitti. Ve bu isimlerin arasında Enes Batur ve Reynmen gibi ünlü isimler var. Çağırılma sebepleri ise Milli Piyango İdaresi’nden izin almadan video ve görsellerle çekiliş yapılması.

Enes Batur ve Reynmen gibi 18 fenomenin çağırılma sebebiyse izinsiz çekiliş yapmaları

Sosyal medya fenomenlerine inceleme başlatan kurum ise İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü. Milli Piyango İdaresi’nden izin almadan video ve görsellerle çekiliş yapılmasını yasal değil. Enes Batur gibi isimler de emniyete geldi. Sosyal medyadan bu suça karıştığı belirtilen Enes Batur, Başak Karahan, Reynmen gibi isimler emniyete gitti. Gelen ilk bilgilere göre Damla Nur Altun, Başak Karahan, Doğan Kabak, Ferit Karakaya, Cantuğ Özsoy’un (6 kişilik) ifade işlemleri tamamlandı. Enes Batur, Sezgin Yılmaz ve Tamer Yeşildağ gibi tanınmış isimlerden oluşan diğer 10 kişilik ekibin ise gün içerisinde ifade vermesi bekleniyor.

Sosyal medyada ünlüler, fenomenler veya markalar çeşitli çekilişler düzenliyor. Çekilişi yapan kişiler, takip ve etkileşim alıyorlar. Bunun karşılığında da takipçilerine bolca hediye veriyorlar. Ancak Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından ifadeye çağrılan fenomenlerin izinsiz çekiliş yapmaları yasal değil. Bu çekilişlerin en dikkat çeken noktası ise çekilişin yapılma izni olmaması. Yasaya göre doğrudan kazanç elde edilen bir çekilişte Milli Piyango İdaresi’nden resmi izin alınması zorunlu. Bir kişi eğer maddi açıdan kar edeceği bir çekiliş yapıyorsa bunun için izin alması zorunlu. Daha önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen fezlekede, kanunu ihlal edenlerin 10 milyon TL’ye kadar idari para cezası ve iki seneye kadar hapis cezası alacağı anlatıldı. Fezleke, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gitti. Savcılık aralarında Enes Batur, Yusuf Aktaş (Reynmen), Başak Karahan’ın da bulunduğu 10 fenomen hakkında soruşturma başlatmıştı.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.