Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 06.05.2023

Savaş oyunları konusunda aslında seçenek çok fazla var. Fakat, bu kadar çok seçeneğin olması, hepsinin çok iyi olduğu anlamına gelmiyor. Bu sebeple, sizlere 2022 için En iyi savaş oyunları konulu bir liste hazırladık. En iyi 12 savaş oyunu listemizde, sizler için oyunları seçtik. Şimdi, listemize göz gezdirebilirsiniz. Fakat, sonrasında da bu oyunları güzelce detaylandıracağız. Bu sayede, hangi oyunu neden önerdiğimizi de görebileceksiniz. Sonuçta, sebepsiz bir önerinin anlamı olmazdı.

En iyi 12 savaş oyunu

 1. Hell Let Loose
 2. Pavlov VR
 3. ARMA 3
 4. Sniper Ghost Warrior Contracts 2
 5. Squad
 6. Enlisted
 7. Call of Duty Vanguard
 8. Defcon
 9. Tannenberg
 10. WARNO
 11. War Thunder
 12. Sprocket

 

En iyi savaş oyunları

Şimdi sıra geldi En iyi 12 savaş oyunu listesindeki oyunlardan bahsetmeye.

Hell Let Loose

Hell Let Loose, oyuncuları İkinci Dünya Savaşı dönemi birinci şahıs nişancı oyununa sürükleyen bir başka erken erişim oyunudur. Video oyunu oyuncuları, takımınızın zafer kazanmasına yardımcı olmaya çalışan sıradan bir asker olarak oynayacağınız birçok ünlü savaş alanına taşıyor. Oyuncular 50'ye 50 çatışmalarda aksiyon dolu savaşlara katılırken oyun içi VoIP sistemini kullanarak sohbet edebilirler. Oyuncular hattı korumak için klasik silahların yanı sıra araçlar, topçu desteği ve tuzaklar ya da bariyerler yerleştirebilecekler.

Bir grup oyuncuyla oynamanız ve sohbet etmeniz tavsiye edilir. Çünkü bazı arkadaşlarınızla ortak değilseniz burada kullanabileceğiniz ek teknikler vardır. Sonuç olarak, oyundaki herkesin oynaması gereken bir rolü var ve başarılı olmak için buna bağlı kalması gerekiyor. Stüdyo Hell Let Loose'u tamamen piyasaya sürmeye hazırlanırken, muhtemelen bu listedeki diğer erken erişim oyunlarına benzer şekilde oyunun bazı değişikliklere uğrayacağını tahmin edebilirsiniz.

Pavlov VR

En iyi savaş oyunları listemizin ikinci sırasına hoş geldiniz. VR oyunlarını sevenler için Pavlov VR adında bir erken erişim oyunu var. Bu askeri nişancı oyunu birçok açıdan Counter-Strike gibi oyunlarla karşılaştırmak mümkün. Standart ölüm maçları ve oyunculara her öldürme başarısı kazandıklarında farklı bir silah kazandıran Gun Game gibi daha sıra dışı oyun modları da dahil olmak üzere çeşitli oyun modları ile oyuncular botlarla çevrimiçi veya çevrimdışı olarak katılabilirler. Silah ne kadar büyük olursa, mermileri kontrol etmek ve iki elle nişan almak o kadar kolay olur. Oyuncular ateşli silahlarını vücutlarının her iki yanına veya sırtlarına koyabilirler.

Oyuncular ayrıca test edebilecekleri yeni bir şey sunmak için kendi haritalarını da oluşturabilirler. Ancak bu oyun erken erişimde olduğu için, geliştirici nihai lansmana hazırlanırken oyun değişiklikleri beklemelidirler. Askeri savaşa daha fazla odaklanan oyunları vurgulamak için bu listeye birkaç VR oyunu daha ekleyebilirdik. Ancak sadece bir tanesine odaklanacağız. Bununla birlikte, Oculus Rift'iniz varsa askeri temalı birkaç nişancı oyunu daha içeren, oyuncuların göz atması gereken en iyi VR oyunlarının bir listesini hazırladık.

ARMA 3

Arma 3 ilk çıktığından bu yana yıllar geçti. Bu oyun 2013 yılında yayınlanmış olmasına rağmen, hala oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip. Hayranlar, tek oyunculu veya çok oyunculu modlarda oynanabilen tonlarca materyal içeren askeri temalı bir sandbox oyununa sahipler. Ancak bu oyunun mod desteği ile içerik oluşturmaya izin vermesi bazı oyuncuların ilgisini çekmesi muhtemeldir. Senaryoların oluşturulması, çok oyunculu oyun modları ve araç ve silahların dahil edilmesi burada mümkündür.

Bu oyunun daha çok bir askeri simülatör olması amaçlandığından, çeşitli senaryoları oynarken ve hatta çevrimiçi çok oyunculu oyun oynarken bazı önlemler almazsanız, bazı ciddi oyunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu oyunla oynarken epey zaman harcayabileceğiniz gerçeğine rağmen, birçok hayran bir devam oyununun çıkıp çıkmayacağını ve ne zaman çıkacağını merak ediyor.

Sniper Ghost Warrior Contracts 2

En iyi savaş oyunları deyince, Sniper Ghost Warrior serisi de akla geliyor. 2021 yılında Sniper Ghost Warrior Contracts 2 piyasaya çıktı. Ayrıca,Sniper Ghost Warrior serisinin ikinci oyunu oldu. Diğer oyunları oynadıysanız, bunun birçok gizlilik özelliğine sahip taktiksel bir nişancı oyunu olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Bu kez, Orta Doğu'da belirli hedefleri öldürmek için sözleşmeler üzerinde çalışıyorsunuz. Oyunda önemli mesafelerde keskin nişancı silahları sıklıkla kullanılıyor. Bu oyunlar aynı zamanda çok fazla gerçekçiliğe sahiptir. Çünkü içerik oluşturucular kullanmanız için çeşitli askeri araçlar ve silahlar içerir. Oyuncular, görevler sayesinde hedeflere nasıl yaklaşacakları konusunda biraz serbestliğe sahip olacaklar. Karar nihayetinde oyuncuya bağlıdır. Yakın mesafeden bir saldırı hazırlayabilirsiniz ve hedefinizi bir kılıçla sessizce ortadan kaldırabilirsiniz. Hatta, mesafenizi koruyabilirsiniz ve hedeflerinizi bir keskin nişancı tüfeği ile sessizce ortadan kaldırabilirsiniz.

Squad

Squad, hem oyunculardan hem de eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan askeri temalı bir başka taktiksel birinci şahıs nişancı oyunudur. Bu, 100 kişinin gezegene dağıldığı ve oyuncuların takım tabanlı savaşa atıldığı bir oyundur. Bu oyuna girip herkes için serbest bir deneyim yaşamayı beklememelisiniz. Çünkü hem geliştiriciler hem de oyuncular gerçekçi bir deneyim sunmak istiyor. Gerçek silahlar, araçlar ve ortamın yanı sıra bu oyunun ana bileşenlerinden biri de başlıkta bahsedilen VoIP sistemidir.

Oyuncular oyundaki ses sistemini kullanarak çeşitli manga liderleriyle sohbet edebiliyor. Bunu söyledikten sonra, bu oyun herkes için değil; daha odaklı bir askeri simülatör oyunu istemiyorsanız, bundan uzak durmalısınız.

Enlisted

En iyi savaş oyunları listemizde Enlisted da yer alıyor. Enlisted adlı ücretsiz MMO FPS oyunu taktiksel manga tabanlıdır. Oyuncular, İkinci Dünya Savaşı'ndaki bazı önemli savaş durumlarını deneyimleyecekler. Çünkü oyun bu çatışma sırasında geçiyor. Haritadaki bölgeleri ele geçirmeye ve onları düşman kuvvetlerinden korumaya yönelik farklı yaklaşımlar olan çeşitli oyun modları arasından seçim yapabilirsiniz. Neyse ki, savaşmak için çeşitli ortamlar var ve dört ana cephe var. Tunus, Moskova, Berlin ve Normandiya. Gerçekçi ve kötü silah oyunları beklenirken, kontrol edebileceğiniz ve avantajınıza kullanmaya çalışabileceğiniz birçok araç var. Bu oyunu şu anda çeşitli platformlarda oynayabilirsiniz. Çünkü daha önce de belirtildiği gibi ücretsizdir.

Call of Duty Vanguard

Her yıl yepyeni bir Call of Duty oyunu piyasaya sürülüyor; 2021'de Call of Duty: Vanguard'a kavuştuk. Oyuncular bu oyunda hemen acımasız İkinci Dünya Savaşı dönemine geri dönüyor. Oyunun önceki sürümlerinde olduğu gibi, çeşitli savaş cephelerini deneyimlemenize rağmen senaryo biraz kısa. Oyuncular bu oyunları en çok rekabetçi çevrimiçi çok oyunculu için seçiyor. Takım ölüm maçı, baskınlık, arama ve yok etme ve herkes için ücretsiz gibi çeşitli oyun modlarında yarışabilirsiniz. Buna ek olarak, Nazi zombi dalgalarından kaçınırken görevleri yerine getirmeniz gereken iyi bilinen zombi varyantlarında oynayabilirsiniz.

Defcon

En iyi savaş oyunları listemizde şaşırtmayan bir isimden bahsedeceğiz. Defcon adlı oyun, 1980'lerin ünlü gerilim oyunu Wargames'ten esinlenerek yaratıldı. Bu oyunda oyuncular yeraltında bir sığınakta gömülü olan bir general karakterine bürünüyor. Bu konumda güncel küresel olayları izlerken modası geçmiş bir bilgisayar monitörünü izliyor olacaksınız. Oyuncular, paranoya dünyaya yayılırken komşu kıtalara karşı taktiksel saldırılar düzenlemek için ordularını hazırlıyorlar.

Rakibinizin askeri gücünü zayıflatmak için yeterli ateş gücüne sahip olduğunuzdan emin olmak, böylece onları bir saldırı yağmuru veya hatta nükleer bir saldırı ile aşamalı olarak ortadan kaldırmak, bu gerçek zamanlı strateji oyununda başarının anahtarıdır. Ancak, bir saldırıyla karşılaştığınızda elinizde yeterli erzak yoksa, karşı saldırının üstesinden gelmek zor olması muhtemeldir. Bunu belirttikten sonra, bu oyunun amacı en az sayıda masum kayba neden olurken ayakta kalan son oyuncu olmaktır.

Tannenberg

İkinci Dünya Savaşı ile karşılaştırıldığında, piyasada çok fazla Birinci Dünya Savaşı video oyunu yok. Ancak bu, 2021'de Büyük Savaş zemininde oynanacak herhangi bir oyun olmadığı anlamına gelmiyor. Tannenberg, satın alınacak video oyunu başlıklarından biridir. Önceki I. Dünya Savaşı video oyunu Verdun'dan tanıyabileceğiniz M2H tarafından yaratıldı. Tannenberg ilk olarak 2019'da piyasaya çıktı. Ancak geçen yıla kadar, 2020'de konsol platformlarında kullanıma çıktı. Bu oyunda, Almanya ve Rusya'nın Doğu Prusya'da birbirleriyle savaştığı 1914 Tannenberg savaşını oynuyoruz.

Verdun'a benzer şekilde, oyunun tasarımcıları silahlar, kıyafetler ve elbette oyuncuların çatışmaya gireceği ortamla daha otantik bir his vermeyi amaçladı. Bununla birlikte, biraz daha Birinci Dünya Savaşı askeri çatışma aksiyon oyunu arayan herkes, daha yakın zamanda piyasaya sürülmüş olsa bile, M2H'nin önceki oyunu Verdun'a göz atmalıdır.

WARNO

Üçüncü Dünya Savaşı hiçbir zaman gerçekleşmemiş olsa bile, Soğuk Savaş boyunca gerilimi kesinlikle artırdı. WARNO tam da bunu yapan bir başka oyun. Üçüncü Dünya Savaşı'nın neye benzeyeceğini gösteren birkaç oyun zaten geliştirildi. Bu RTS oyununda, NATO ve Varşova Paktı arasındaki gerilimin kontrolden çıkmasının ardından patlak veren bir savaşı takip ediyoruz. İster helikopter ister tank olsun, oyuncular savaşta yüzlerce farklı tarihi birimi komuta edecekler. Daha yoğun çok oyunculu maçlar oynamadığınız zamanlarda, senaryolarla oynayabilirsiniz. Doğal olarak, bu WARNO oyunu tamamen erişime açık değil. WARNO şu anda Steam üzerinden erken erişim başlığı olarak mevcut. Sonuç olarak, oyunun geliştiricileri çalışmalarına devam ettikçe, oyuna ek güncellemeler gelmesini bekleyebilirsiniz.

War Thunder

En iyi savaş oyunları listemizin sonlarına gelirken tanıdık bir isimle karşınızdayız. Bir MMO askeri oyunu olan War Thunder'da, oyuncular yerdeki bir askerin pozisyonunu üstlenmezler; bunun yerine birbirleriyle araç savaşına girerler. Oyuncular bu alanda çok çeşitli araçlara erişebilirler. Oyuncular, tanklar, deniz savaş gemileri ve uçaklar da dahil olmak üzere her türlü koşul için ideal olan çok çeşitli araçlar bulacaklar. Oyun 2013'ten beri piyasada olduğundan, oyuncuların seçebileceği sadece bir ton malzeme ve DLC değil, aynı zamanda çok canlı bir topluluk da var. Bu video oyununun oynaması ücretsiz olduğundan bahsetmiyoruz bile. Bu yüzden oyunculara sunulan ücretsiz oyun kütüphanesi ile hemen şimdi denememek için hiçbir bahane yok.

Oyun modları söz konusu olduğunda, bazıları oyuncuların daha arcade benzeri bir deneyim mi yoksa gerçekçi çatışmalar mı seçtiklerine bağlı olarak kullanabilecekleri birçok aracı, gerçekleşen otantik bir savaştan biraz daha fazlasını sunmaya çalışan daha tarihsel olarak doğru görevlere ayırır. Bunu söyledikten sonra, World of Warships ve World of Tanks gibi ilginç bulabileceğiniz araçlara odaklanan başka askeri savaş oyunları da olduğunu belirtmek önemlidir. Bu oyunlar, adlarından da anlaşılacağı üzere, oyuncuların kullanabilecekleri araç türlerine özeldir.

Sprocket

Sprocket'i bu listedeki diğer bazı oyunlarla karşılaştırdığımızda birkaç fark görüyoruz. Bu oyunda, oyuncular bir tank tasarlamak ve monte etmekle görevlidir. Özünde, tercihlerinize uygun tanklar yaratmak için kaynaklara sahipsiniz. Gövde, zırh tasarımı, top, paletler, motor, egzozlar, havalandırma delikleri ve diğer özelliklerin tümü değişir. Neyse ki, çeşitli durumlara katılabilirsiniz ve rekabet edebilirsiniz. Bu yüzden sadece tasarımla ilgili değildir. Bu durumda, tank savaşları için bir simülatöre dönüşüyor. Bu oyun şu anda erken erişimde olduğundan, geliştiriciler yeni özellikler ekledikçe bazı aksaklıklar ve değişiklikler beklemelisiniz.

Savaş oyunları faydalı mı?

Savaş oyunları, oyuncuların stratejik düşünme, takım çalışması ve liderlik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Oyuncular, kaynakları yönetmek, düşman güçlerini analiz etmek ve zorlu kararlar vermek zorunda kalmaktadırlar. Bu sayede, oyuncuların kritik düşünme, hızlı karar verme ve problem çözme becerileri de gelişebilir. Ayrıca, savaş oyunları, oyuncuların stres yönetimini, sabrı ve dayanıklılığı arttırabilir. Ancak, savaş oyunlarının gerçek hayattaki savaşların ve çatışmaların yanlış anlaşılmasına veya normalleştirilmesine yol açabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, savaş oyunları sadece eğlence amaçlı kullanılmalı ve gerçek hayattaki şiddetle karıştırılmamalıdır.

En iyi savaş oyunları dışında ne tavsiye edersiniz?

Ayrıca, sitemiz üzerinde En iyi oyunlar 2022 yazımıza da kesinlikle bakmanızda fayda var. Bu sayede, birçok başlıkta bir sürü oyun tavsiyemize bakmanız mümkün. Zira, tadını çıkarabileceğiniz çok fazla oyun türü var. Biz de, şimdi tavsiye ettiğimiz yazımızda, bir sürü başlıktan bahsettik. Dahası, yazımızdaki başlıklarda yüzlerce tavsiye var.

En iyi savaş oyunları listesi ne işe yarar?

En iyi savaş oyunu listemizde yer alan oyunlar sayesinde, en iyi oyunları keşfetmeniz mümkün. Zira, 12 adet tavsiye verdik. Bu sayede, dikkatinizi çeken bir oyunu seçip tadını çıkarabilirsiniz.

En iyi savaş oyunları listesini nasıl hazırladınız?

Şimdi paylaştığımız en iyi savaş oyunu listesini hazırlarken birçok kaynaktan faydalandık. Hem kendi zevklerimizden hem de birden fazla kaynaktan bilgi topladık.

En iyi savaş oyunları listesine benzer listeler var mı?

Sitemizde, sizlere birçok oyunu tavsiye ettiğimiz listeler var. Hatta, en iyi savaş oyunu dışında film tavsiyelerimiz dahi var. Oyun ve film tavsiyelerimiz dışında, ayrıca hileler listelerimiz de var. Dahası, sistem gereksinimleri listelerimiz de mevcut. Bu sayede, bol bol bilgi almanız mümkün.

En iyi savaş oyunları listesi nedir?

Sizler için hazırladığımız bir listedir. En iyi savaş oyunu listemiz içerisinde, detaylı şekilde anlattığımız bir sürü oyun yer almakta.

En iyi savaş oyunları listesi neye göre hazırlandı?

Aslında, bu yazımız içerisinde daha önce de bahsettiğimiz bir sebebi var bunun. Şu ana kadar listelediğimiz oyunların çoğunluğu daha önce tarafımızca oynanmış ve tamamlanmış oyunlar, ancak elbette interneti de kendi avantajımıza kullandık. Sonuçta, bu savaş oyunlarının hepsini oynamış ve tamamlamış olmamız mümkün değil. Seçtiğimiz oyunları da, güzelce bir kenara aldık. Başka listeleri de inceledik ve kendi zevklerimizi de bu sonuçlara ekleyerek, bu listeyi oluşturduk.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.