Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

avatar
Yazar: Ahmet Can Bayrak, Editör Yazım tarihi: 05.09.2021

Çevrimiçi oyun çılgınlığı günümüzde hâlâ devam ediyor. Geçmişte geriye gidecek olursak çevrimiçi oyunlar ile evlerimizdeki oyun konsolları ve PC platformunda bir şekilde tanıştık. Günümüzde oyunlar için internet olmazsa olmaz şeylerin başında gelmeye başladı ve bu durum gelecekte oyun sektörüne yol verecek diyebiliriz. Çevrimiçi oyunlar mobil cihazlardan konsollara ve konsollardan PC’ye kadar her alanda mevcut. Bu yazımızda 2021 yılında oynanabilecek en iyi online oyunlar hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca oyunun bulunduğu platformları da belirtmeden geçmeyeceğiz.

En iyi online oyunlar (2021)

Çevrimiçi oyunlardaki son artışın son birkaç yılda mobil kullanıcı sayısındaki önemli artış olması nedeniyle de açıklanabilir. Android, iOS, Windows Phone OS, Symbian ve oyun konsolları gibi farklı platformlarda önemli sayıda çevrimiçi oyuncu bulunduğunu biliyoruz. Bu yüzden sizlere en iyi online oyunlar konusunda bilgi verirken bütün platformları baz alacağız. Listemizde mobil cihazlardan konsollara kadar epey fazla platformdan oyunlar bulunuyor. En iyi online oyunlar listemizi hazırlarken bunun kişisel zevklere ve popülaritesine göre listelediğimizi unutmadan belirtelim.

Çevrimiçi oyun sektörü mobil cihazların her geçen gün daha güçlü hale gelmesi ve gelişmesi ile oyunlar mobil tarafta da oynanabiliyor. Mobil cihazlar için çevrimiçi oyunlarda pazar payından bahsedecek olursak Android %47,51, iOS %41,97, Symbian %3,31 ve Windows Phone OS %2,57’yi oluşturmakta. Android ve iOS günümüzde bu konuda lider konumda. Aşağıda belirteceğimiz oyunlar hem mobil hem oyun konsolları hem de bilgisayar platformları için mevcut olan oyunlardır. En iyi online oyunlar listemize yavaştan geçelim.

1) PUBG

PUBG’yi son yıllarda neredeyse duymayan kalmadı diyebiliriz. PUBG en aktif çevrimiçi oyuncuya sahip online oyun olarak gözümüze çarpıyor. PUBG’nin bu kadar sevilmesinde gerçekçi grafikleri ve birinci sınıf oynanışı etkili oluyor. PUBG dünyanın en iyi çevrimiçi ve en çok oynanan oyunlarından biri olarak herkes tarafından kabul görüyor. Öyle ki bu oyunun hayranı da epey fazla. PUBG oyununun hayranları oyuna tonlarca para döküyor. Battle Royale modunun günümüzde bu kadar sevilmesine sebep olan oyun diyebiliriz.

Battle Royale modu ne diyecek olursanız, bir oyuncu veya takımın harita üzerinde farklı noktalarda eşyalar bularak birbirleriyle mücadele içerisinde olması diyebiliriz. Her maçın sonunda oyuncular performanslarına göre sandıklardan çıkan silah özelleştirmeleri, kıyafetler ve çok daha fazla değerli içeriğe sahip eşya ile ödüllendirilmekte. Battle Royale modu tekli, ikili veya dört kişilik bir grup ile oynanabiliyor.

 • Yapımcı: PUBG Corporation
 • Platformlar: XBOX, PC, Android, IOS, PlayStation, Microsoft Windows
 • Oyuncu Sayısı: Günde 87 milyon

2) Fortnite

Fortnite, 2017 yılında Epic Games tarafından geliştirilen ve oldukça popüler olan başka bir hayatta kalma ve Battle Royale oyunudur. Fortnite’ta dört ana oyun modu bulunmaktadır. Bu dört mod Battle Royale, Party Royale, Creative ve Save the World modlarıdır. Fortnite Battle Royale modu, oyuncuların en sona kalmak için birbirlerine karşı savaştığı klasik Battle Royale modudur. Battle Royale moduna katılan toplam oyuncu sayısı 100’dür. Oyuncular tek başına veya maksimum 4 kişilik bir ekip kurup beraber oynayabilir.

Fortnite’ın öne çıkan özelliği silahları, grafikleri veya battle royale modu değil. Onu diğer Battle Royale oyunlarından özgün kılan şey oyunda bir adet kazmaya sahip olmanız ve bununla materyal elde edip yapılar ortaya çıkartabilmeniz. Evet Fortnite’ı diğer oyunlardan ayıran özelliği duvarlar, merdivenler ve çeşitli şeyler inşa edebilmeniz. Bu hiçbir Battle Royale oyununda bulamayacağınız bir şey. Sadece Fortnite’ta bulunan benzersiz bir konsept.

 • Yapımcı: Epic Games
 • Platformlar: XBOX, PC, Android, IOS, PlayStation, Microsoft WindowsNintendo
 • Oyuncu Sayısı: 350 Milyon

3) Call of Duty: Warzone

Call of Duty serisi geçmişte çıkarttığı oyunlar nedeniyle birçok kişinin gönlünde taht kurmayı başarabilmiş bir oyun. Warzone, Call of Duty serisine has hızlı oynanış mekaniklerine sahip bir oyun. Vuruş mekanikleri ile dünyadaki en iyi vurma hissiyatı olan oyunlarından biri. Biz Warzone’dan bahsettik ancak Call of Duty’nin birden fazla oyunu var ve bunların çevrimiçi modları azımsanamayacak kadar iyi ve popüler. Bu oyunlardan bazıları şu şekilde:

 • Call of Duty: Modern Warfare 2
 • Call of Duty: Black Ops 4
 • Call of Duty: Black Ops 2
 • Call of Duty WW2

Yukarıda belirtilen Call of Duty oyunlarından hangisini seçeceğiniz size kalmış. Bu oyunlar hem çok oyunculu hem de hikâye modları ile de öne çıkıyor. Çok oyunculu bir oyun olması nedeniyle arkadaşlarınızla da oynayabilirsiniz.

 • Yapımcı: Infinity Ward tarafından geliştirilen ve Activision tarafından yayınlanan oyun
 • Platform: XBOX, PC, Android, IOSPlayStation, Microsoft WindowsNintendo
 • Call of Duty Warzone’da aktif oyuncu sayısı: 80 Milyon

4) League of Legends

League of Legends Riot Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan çok oyunculu bir çevrimiçi oyundur. League of Legends, kısaltması ile LoL, Warcraft III’te bulunan özel bir harita olan Defense of the Ancients ilham alınarak yapıldı. LoL oyununun yaratılmasında bağımsız bir MOBA oyun geliştirilme isteği yatıyor. Oyun herkese ücretsiz olarak sunuluyor ancak özelleştirme ve diğer geliştirmeler için para gerekiyor. Bunlar karakter kostümleri veya başka eşyalar olabiliyor. Oyun Freemium pazarlama modeli baz alınarak geliştirilmiş kısacası.

Oyunun temasını soracak olursanız, beş oyuncudan oluşan iki takımın mücadele etmesi ve takımların karşı takımın ana üssünü yok etme amacı üzerine kurulu. Oyundaki oyuncuların her biri farklı niteliklere ve farklı oyun tarzlarına sahip “şampiyon” olarak adlandırılan karakterleri oynar. Maçı kazanmak için yapılacak en basit şey ise deneyim puanları toplamak ve takımı daha güçlü hale getiren eşyaları satın almaktır. Böylece oyunu kazanabilirsiniz. Oyunlar ortalama 20 dakika ile 50 dakika arasında sürmektedir.

 • Yapımcı: Riot Games
 • Platformlar: XBOX, iOS, PC, AndroidmacOS ve Microsoft Windows
 • Oyuncu Sayısı: 111 Milyon

5) Apex Legends

Apex Legends ücretsiz olarak sunulan bir Battle Royale oyunudur. Oyun Respawn Entertainment tarafından geliştirildi ve Electronic Arts tarafından yayınlandı. Erişilebilir olduğu platformlar ise Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch’tir. Şirketin yayınladığı raporda 2022 yılına kadar Android ve iOS için de mevcut olacağı duyuruldu. Oyunun teması ise 20 adet üç kişilik manganın veya 30 adet iki kişilik manganın oyundaki diğer oyuncuları yenmek mücadele ettikleri bir adada geçiyor.

Ada oyun ilerledikçe küçülür ve bu da rakipleri dar alana sıkıştırır. Son ana kadar hayatta kalacak olan takım oyunu kazanır. Apex Legends ilk haftasında 25 milyondan fazla oyuncuyu kendine çekti ve ilk ayda 50 milyona ulaştı. Oyunda cross-platform denilen farklı platformların birbirleriyle mücadele edebileceği özellik mevcut. Apex, Fortnite Battle Royale oyununa rakip olarak görülüyor ve sık sık karşılaştırılıyor diyebiliriz. Bu oyun, 2020’deki en iyi süper kahraman temalı video oyunu olarak yüksek puan aldı.

 • Yapımcı: Respawn Entertainment
 • Platformlar: Microsoft Windows, PlayStation 4, XBOXNintendo
 • Oyuncu Sayısı: 70 Milyon

6) Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive uzun yıllardır oyuncular tarafından tercih edilen ve oldukça sevilen çok oyunculu savaş oyunlarından birisi. Oyun Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından geliştirildi. Global Offensive oyunu Counter-Strike serisinin dördüncü oyunudur. Global Offensive Windows, macOS, Xbox 360 ve PlayStation ve Linux gibi farklı platformlarda mevcut. Oyunda Terörist ve Anti-Terörist olarak ayrılan iki takım birbirleriyle savaşmakta.

Oyundaki en yaygın oynanan mod teröristlerin bir bomba kurduğu ve Anti-Teröristlerin ise bombayı imha etmeye çalıştığı mod diyebiliriz. Başka bir popüler mod ise Teröristler tarafından yakalanan rehineleri Anti-Teröristlerin kurtardığı mod. CS: GO’da her turun bitiminden hemen sonra oyunculara oyundaki performanslarına göre ödüller verilir. Bu nedenle performans ne kadar iyi olursa ödüller de o kadar iyi olur. Oyunda mevcut toplam oyun modu sekizdir.

 • Yapımcı: Valve Corporation
 • Platformlar: XBOX 360, MacOS, Microsoft Windows, PlayStation 3 ve Linux
 • Oyuncu Sayısı: 46 Milyon

7) Final Fantasy XIV

Final Fantasy XIV çok oyunculu bir rol yapma oyunudur. Oyun Square Enix tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır. FF14, Final Fantasy serisinin ikinci bölümünü içeriyor. Final Fantasy XI’den sonra piyasaya sürülmüştür. Bu rol yapma oyunu evinizi düzenleme ve arkadaşlarınızla sohbet etme gibi oyunları içeriyor. Oyunun bir kısmı ücretsiz deneme seçeneğiyle sunuluyor.

 • Yapımcı: Square Enix
 • Platformlar: XBOX 360, MacOS, Microsoft Windows, PlayStation 3ve Linux
 • Oyuncu Sayısı: 20 Milyon

8) Minecraft

Minecraft, Mojang tarafından geliştirilen bir video oyunudur. Minecraft, tüm zamanların en çok satan video oyunu olarak bilinir. 2020 yılında 126 milyon aktif kullanıcıya sahipti. Minecraft yaratıcılığı önemseyen ve gerçek hayatta yapamayacağınız birçok şeyi yapmanıza izin veren 3 boyutlu sanal alan oyunudur. Oyuncuların istediklerini yapabilecekleri ve hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam vardır. Minecraft birinci şahıs bakış açısı FPP veya üçüncü şahıs bakış açısı TPP olarak oynanabilir.

Minecraft, türünün en iyi oyunu seçilmiştir. Birkaç büyük ödül kazandı ve tüm zamanların en iyi video oyunlarından biri olarak seçildi. Survival, Creative, Hardcore, Adventure ve Spectator olmak üzere beş farklı oyun moduna sahiptir. Arkadaşlarınızla çevrimiçi olarak oynayabileceğiniz bu oyunda yapabileceklerinizin sınırı yok. Böylece hayal gücünüzü konuşturabilirsiniz.

 • Yapımcı: Mojang
 • Platformlar: Microsoft Windows, macOS, Linux, Playstation, Nintendo, IOS, Xbox One
 • Oyuncu Sayısı: 600 Milyon

9) Hearthstone

Hearthstone, oyuncular için ücretsiz olarak sunulan bir kart oyunudur. Blizzard Entertainment tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır. Hearthstone, Warcraft serisinden esinlenilen ve karakterler içeren bir oyun. Microsoft Windows, macOS, iOS ve Android gibi farklı platformlarda mevcuttur. Çapraz platform ile oyuncuların farklı bir bölgeden veya farklı platformlardan olmasına bakılmaksızın birbirlerine karşı oynamasına izin verir. Benzersiz güce sahip seçilmiş kahramanla 30 kartlık desteler kullanılarak iki rakip arasında oynanan kart tabanlı bir oyundur. Amacınız rakibin kahramanını yenmektir.

 • Yapımcı: Blizzard Entertainment
 • Platformlar: XBOX, iOS, PC, AndroidmacOS ve Microsoft Windows
 • Oyuncu Sayısı: 100 Milyon

10) DOTA 2

Dota 2 çok oyunculu bir MOBA oyunudur. Oyun Valve tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır. Beş oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır. Amaç, harita üzerinde kendi üssünüzü savunmaktır. Oyuncuların her biri kahraman olarak bilinen karakterleri oynarlar. Her kahramanın kendi yetenekleri ve oyun stilleri vardır. Oyuncuların mümkün olduğunca çok deneyim puanı toplaması gerekir. Bu da rakip takımın kahramanlarını yenmeye yardımcı olur. DOTA 2 Steam’de en çok oynanan oyunlardan birisidir.

 • Yapımcı: Valve Corporation
 • Platformlar: Microsoft Windows, Mac OS ve Linux.
 • Oyuncu Sayısı: 13 Milyon
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.