Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 04.03.2024

Grand Theft Auto serisi, özellikle ülkemizde, bolca oynanan oyunlara sahip. Zaten birçoğumuz da eminim ki bu serinin oyunları ile büyümüştür. Peki, hiç bu seriye dönüp, baktınız mı? Hangi GTA oyununun en iyisi olduğuna karar verdiniz mi? Belki de en kötü Grand Theft Auto oyununu düşünmüşsünüzdür. Sizi şu an bilemiyoruz fakat, bu soruyu şimdi sorduk kendimize ve cevabını da sizlere aktarmaya karar verdik. Bu yazımızda, en iyi GTA oyunlarını sizlere aktaracağız. Tabii listemiz, kişisel görüşlerimizden oluşmakta. Bizim sevdiğimiz oyunu, siz sevmiyor olabilirsiniz. Bu yüzden, sizlerin de sıralamalarını büyük bir merakla bekliyor olacağız yorumlar kısmında.

11 - Grand Theft Auto Advance

GTA serisi, bana soracak olursanız hiçbir kötü ana veya yan oyuna sahip değil. Listemizde de sadece ana oyunlara ve yan oyunlara yer verdiğimiz için, en kötü oyunu seçmek biraz zor oldu. Bize soracak olursanız, Grand Theft Auto Advance, serinin en başarısız oyunu. Çünkü o zamanlarda oynamaya değecek bir oyun değildi bu. GTA Advance, 2004 senesinde çıkmıştı fakat o zamanlarda oynayabileceğimiz, seriye ait diğer oyunlar vardı. Bir de üstüne, Game Boy Advance platformu, zamanın diğer platformlarına göre popüler değildi. Bu yüzden, bu oyun bizlerin gözünde çok geride kaldı.

10 - Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Aslında bir önceki oyun için söylediğimiz şeyler, bu oyun için de geçerli. iOS, Android, Nintendo DS ve PSP için çıkışını gerçekleştiren bu oyun, bizlerin radarından biraz uzak kaldı. Seriye ait diğer oyunlardan ötürü, bunu oynarken de pek keyif alamadık. Yine de senaryo olarak çok beğendiğimiz bir oyundu. Ana serinin, 4. oyunu ile alakalı bir senaryoya sahipti bu oyun ve gerçekten seriye güzel bir tat katıyordu. Fakat serinin diğer oyunları, bu oyuna göre daha eğlenceli idi.

9 - Grand Theft Auto 1

Serinin ilk oyunu, her zaman saygıyı hak eden bir yapıttır bizce. Biz, bu oyunu oynarken aslında GTA oynadığımızın bile farkında değildik belki de. Oyun, 1997 senesinde çıkmıştı ve biz o zamanlar, pek de büyük sayılmazdık yaş olarak. Hatta kendi hikayemden bahsedeyim; ben bu serinin önce 2. oyununu oynamıştım. Ardından ilk oyunu keşfetmiştim ve öyle oynamıştım ilk oyunu. 2 boyutlu bir evrene sahip olan bu oyun, bizleri PC başına bağlayamamıştı ama bir seriye gerçekten kusursuz şekilde başlangıç yapmıştı.

8 - Grand Theft Auto 2

GTA serisinden oynadığımız ilk oyun buydu. Aslında bu tip 2 boyutlu evrenine ait oyunlar hakkında konuşmak oldukça zor. Çünkü bahsedebileceğimiz çok fazla detay bulunmuyor oyunda. Yani, o zamana göre tabii ki büyük bir oyundu bu oyun, fakat serinin geneline baktığımız zaman, dilimizden bir şey dökülmüyor.

7 - Grand Theft Auto: Liberty City Stories

Grand Theft Auto Advance ve ana serinin üçüncü oyununun öncesinde yaşananları anlatan bir oyun olan bu yapıt, seride önemli bir yere sahip. En azından senaryo olarak. Çünkü bu oyun çıkışını yaptığı zaman, oyunculara o kadar da fazla bir yenilik sunmamıştı. Evet, seri temelinde oldukça güçlüydü ama bir önceki oyun ile aynı mekanikleri kullanacaksanız, hiçbir şeyi değiştirmeyecekseniz, neden yepyeni bir oyun yapıyorsunuz? Yani, tabii ki bu oyun, ana seriye ait olmadığı için biraz ağır konuşmuş olabiliriz, fakat bize soracak olursanız, bu oyuna büyük bir yenilik lazımdı.

6 - Grand Theft Auto III

Bu oyun, seriyi 3 boyutlu evrene taşıyan ilk oyun olmuştu. Bu yüzden çıktığı zaman da oldukça heyecanlıydık. Çünkü o sevdiğimiz seriyi, ilk defa 3 boyutlu bir şekilde görecektik. Geliştirici ekip, ilk defa üç boyutlu bir evren oluşturduğu için oyunun tabii ki sorunları vardı ama yine de ana seriye yakışır bir oyundu. GTA serisinin bu oyunu, bugün piyasaya çıkan tüm GTA oyunlarının temelini atmıştı aslında. Bu yüzden, serideki önemli bir oyun ama, ilkler ne yazık ki her zaman kusursuz olmuyor.

5 - Grand Theft Auto IV

Bize soracak olursanız, renk paleti olarak Grand Theft Auto IV oldukça soluk bir oyundu. Biz de soluk oyunları bek sevmiyoruz aslında. Yine de günlerimizi harcamıştık bu oyuna. Üzerine bir de 2 adet dev gibi genişleme paketi gelince, GTA IV, tadından yenmez olmuştu. Senaryo olarak da oldukça hoşumuza gitmişti bu oyun. Oynanış mekaniklerinden bahsetmek gerekirse, piyasaya çıkan son GTA oyununda olmayan detaylar , bu oyunda vardı. Fakat o günlerin teknolojisi ile, bu günün teknolojisini yarıştırmak olmaz değil mi? Bu oyun, iyi ki oynadık dediğimiz oyunlardan bir tanesi.

4 - Grand Theft Auto: Vice City Stories

Serinin bu oyunu, benim 1 yaz boyunca eğlenmemi sağlamıştı. Ayrıca bu oyun, Grand Theft Auto: Vice City öncesini anlatan bir oyundu ve bu yüzden bizce de oynanması gerekiyordu. Ana oyun kadar, bu yan oyunu da oldukça sevdik. Hatta PlayStation 2 üzerinde oynadığımız en iyi oyunlardan bir tanesi idi bu. Eğer bir gün, bu oyunu yeni konsollarımızda görecek olursak, hiç düşünmeden aynı maceraya tekrar atlarız.

3 - Grand Theft Auto V

Serinin en son çıkan oyunu, piyasadaki birçok oyuncuya hitap ediyor. Dev gibi bir kitleye sahip. Eğer senaryo istiyorsanız, oyunun oldukça hoş bir senaryosu var. Çoklu oyuncu modu istiyorsanız da dev gibi bir çoklu oyuncu modu var oyunda. Oynanış mekanikleri ve oyundaki detaylar ise çılgın sayıda. Fakat Rockstar Games, GTA 5 oyununda bu sefer oyuncuları düşünmek yerine para düşünmeyi tercih etti. Oyunun çoklu oyuncu modu, mikro ödemeler ile ekibi zengin ederken, bundan ötürü oyunun senaryo modu ek paketi iptal edildi ve onun yerine herkes çoklu oyuncu modu için çalışmaya başladı. Bu yüzden, bir süre sonra senaryo modu severler, oyundan uzaklaştı. Yine de, piyasada gördüğümüz en iyi oyunlardan bir tanesi bu. Hakkını yemeyelim.

2 - Grand Theft Auto: Vice City

Bu oyunun havası, verdiği hissi, hiçbir oyun bir daha bize veremez herhalde. Senaryosu, karakterleri ve diğer birkaç ögesi ile gerçekten tüm dünyanın aşık olduğu sayılı oyunlardan bir tanesi bu. Bu günden sonra, bir daha GTA: Vice City gibi bir oyun gelir mi, bilemiyoruz. En azından his ve hava olarak geleceğini sanmıyoruz. Fakat derinlik olarak, bu oyundan bizce biraz daha etkileyici olan bir oyun var. O oyun da, herkesin tahmin edebildiği, listemizin 1 numarası. Gelin hep birlikte bakalım o oyuna.

1 - Grand Theft Auto: San Andreas

Bize soracak olursanız, bu efsanevi serinin, en efsanevi oyunu GTA San Andreas. Oyunun haritası, karakterleri, oynanış detayları ve birçok farklı şeyi, gerçekten deneyimlemeye değer. Çete sistemi, birkaç küçük RPG mekanikleri, ekstra etkinlikler ve tabii ki o klasik çoklu oyuncu rol yapma modları, bu oyunu ölümsüz yapmaya yetiyor. Oyun dünyasında bir daha böyle bir oyun görebileceğimizi de sanmıyoruz. Bu yüzden, bol bol tadını çıkaralım geriye dönüp dönüp.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.