Menü
https://leadergamer.com.tr/en-iyi-call-of-duty-oyunlari/

Battlefield 1

Yapımcı DICE
Dağıtımcı EA
Tür
Çıkış Tarihi 21 Ekim 2016
Battlefield , Popüler 21 Kasım 2017 17:05

En iyi Battlefield oyunları

Battlefield 1’den Battlefield 1942’ye kadar bütün oyunları sıralıyoruz.


Herhangi bir ortamda FPS dendiğinde aklınıza gelecek en temel serilerden birisi olan Battlefield, oyun dünyasındaki liderlik yarışını sürdürmeye devam ediyor. Video oyunları tarihinin en başarılı yapımlarının bazılarına ev sahipliği yapan bu seride birkaç istisna hariç hiç düşünmeden kötü diyebileceğimiz oyun bulunmuyor. Electronic Arts’ın elindeki en büyük serilerden olan Battlefield, ilk oyunundan bu yana EA DICE tarafından geliştiriliyor. Hepimizin sevdiği bu serideki hangi oyunun en iyi, hangisinin ise en kötü olduğunu sürekli tartışıp duruyoruz. Hal böyle olunca, bizler de serideki oyunları en kötüden, en iyiye doğru sıralamak istedik.

Listede göremediğiniz bazı oyunlar olabilir tabii ki. Bu oyunları eklemememin sebebi ise bir oyunun parçası olmaları veya hiçbir oyuncunun dikkatini çekmemeleridir. Listeye geçmeden önce bir yerin özellikle altını çizmek istiyorum. Az sonra göreceğiniz sıralama benim beğenilerime bağlı olduğundan, aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz. Tabii ki, “Gelecekte geçen oyunları sevmem, o yüzden bu sonuncu olsun.” gibi bir mantıkla ilerlemiyor listemiz. Zaten neden bulundukları konumda olduklarını detaylıca okuyabileceksiniz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan en kötü oyundan başlayarak en iyisine doğru ilerleyelim.

Battlefield

11- Battlefield Hardline

17 Mart 2015 tarihinde çıkış yapan bu oyun, serinin tam anlamıyla yüz karası oldu. Battlefield 4’ün sadece teması değiştirilerek kopyalanmış haliymiş gibi görünmesinin yanı sıra oyuncuya birkaç basit mekanikten başka hiçbir farklılık sunmuyordu. Yıllar boyunca bizi savaşların en derin noktalarına götüren bu seride, anlamsız bir hikayeyle birlikte hırsız polis olarak oynamak bütün oyuncuların canını oldukça sıktı. Adının başında Battlefield kelimesi bulunmasa her şey daha farklı olabilirdi belki, ancak oyunun başarısız olduğu gerçeği hiçbir zaman değişmezdi.

10- Battlefield 4

Nasıl olur da bu oyun sondan ikinci olur diye sormaya başladınız biliyorum, izin verin açıklayayım efendim. Hikayeyi bitirdikten bir hafta sonra adını bile unuttuğunuz yüzeysel karakterler ve oynanış namına bir önceki oyundan farklı hiçbir artı sunmayan çoklu oyuncu modu ile tam bir hayal kırıklığı yarattı. Hala binlerce oyuncunun oynadığı bu oyunun en azından satışlarda başarılı olmasının sebebinin ise, benzer bir rakibinin bulunmaması ve pazarlama tekniği olarak kullanılan dev yıkımlar olduğunu söyleyebilirim. Seriyi başından beri takip ediyorsanız, olumsuz eleştiride bulunduğum noktaları tam olarak anlayacaksınız zaten.

9- Battlefield 1943

Serinin ilk oyunu olan Battlefield 1942’den bir yıl sonrasının ismini almış olan bu oyunda, bir tane bile yeni içeriğe rastlamayacağız neredeyse. İki Battlefield: Bad Company oyunun arasında; PlayStation 3, Xbox One ve PSP platformları için çıkış yapan bu oyunda Frostbite motoru kullanılmıştı. Geliştirilmiş grafikler ve Battlefield: Bad Company’den alınan birkaç oynanış mekaniği ile Battlefield 1942’nin yeniden piyasaya sürülmüş hali gibiydi. Başarılı oldu tabii ki, ancak gönlümüzde yer alamadı. Yazının başında da belirttiğim gibi, bu seride neredeyse hiçbir oyuna kolay kolay kötü diyemiyorum.

8- Battlefield Vietnam

Adından da kolaylıkla anlaşıldığı gibi, bu oyun Vietnam’da yaşanan savaşı konu alıyordu. Amerikan askerleri ve Vietnam kuvvetleri arasında büyük ekipman farkları oluşturulmuş ve oynanışın dinamikleştirilmesi sağlanmıştı. Amerikalıların ateş gücü Vietnam askerlerini bezdirirken, onlar da ormanın içinde her yere tuzak kurabiliyorlardı. Serideki en eğlenceli oyunlardan birisi olan Battlefield Vietnam, ne yazık ki az sonra bahsedeceğim oyunların gölgesinde kalıyor.

7- Battlefield 2142

Serinin gelecekte geçen ilk ve tek oyunu olan Battlefield 2142, büyük bir konsept ve oynanış değişikliği getirmişti. Oyunu hiç oynamamış oyuncuların Titanfall serisine benzetebileceği bu oyun, hızlı oynanışıyla öne çıksa da büyük bir sorunun altında kalıyordu. Çıkışta sahip olduğu iki oyun modu olan Titan ve Fetih modları oyunculara yetersiz gelmiş ve can sıkmaya başlamıştı. Yakın gelecek konsepti ile serinin en bağımsız oyunu olarak karşımıza çıkıyor ancak devrimsel bir atılım yapmıyordu.

6- Battlefield 3

64 kişilik savaşların yapıldığı çoklu oyuncu modu ve pek çok işimizi kolaylıkla halledebildiğimiz Battlelog sistemi ile seriye büyük yenilikler sunan bu oyun, listenin ortalarında yer almayı hak etti. Ortalarında yer alabiliyor çünkü önümüzde gelmiş geçmiş en iyi FPS oyunlarından bazıları duruyor. Frostbite 2 oyun motorundan gücünü alan Battlefield 3, etkileyici grafikleri ve serinin devam oyunlarından çok daha yüksek yıkım etkisiyle hepimizi etkilemeyi başarmıştı. Serinin efsane sloganının pekişmesine yardımcı olan eğlenceli ve ilginç görüntüler de ilk bu oyundan gelmeye başladı.

5- Battlefield: Bad Company

Günümüzde harikalar yaratılmasına yardımcı olan Frostbite motorunun doğuşuna tanıklık eden bu oyun, serinin etrafı dilediğiniz gibi paramparça edebildiğiniz ilk oyunu. Taktiksel oynanışın pekiştiği ve serinin oyuncular arasında yaygınlaştığı Battlefield: Bad Company dönemi, savaş ortamının sürekli değiştiği ve takım oyunun iyice güçlendiği bir dönemdi. Dilediğimiz gibi savaştığımız bu oyun, devam oyununda güçlenecek hikayesiyle de öne çıkıyor.

4- Battlefield 1942

Serinin ilk oyunu ve en başarılılarından birisi olan Battlefield 1942, gelmiş geçmiş en kaliteli FPS oyunlarından bir tanesi. 64 kişilik çoklu oyuncu modu, sınıf tabanlı oynanışı ve daha pek çok özelliğiyle çıkış yaptığı dönemin en kaliteli nişancı oyunuydu. Oyundaki bütün haritaların 2. Dünya Savaşı’ndaki gerçek savaşlardan ilham alınarak tasarlandığını bilmek bile insanı memnun ediyor açıkçası. Serideki çoğu oyundan daha fazla yılın oyunu ödülü elde eden bu oyunun efsanesi oyuncuların dilinde gezmeye devam ediyor.

3- Battlefield 2

Yazının bu kısmını az sonrakilerden bile biraz daha uzun tutmak istiyorum. Bu oyunu sizlere üçüncü sırada sunmamdaki tek sebep, teknolojik bakımdan diğer ikisinin arkasında kalması. Takım oyunu mantığının serideki en üst noktada olduğu Battlefield 2, mükemmel haritaları ile çoklu oyuncu modunun ne kadar güzel olduğunu bizlere tanıtmıştı. Mangalar sisteminin en aktif olduğu bu dönemde oyunu oynayan topluluk da oldukça cana yakın bir havadaydı. Zırhlı araçları kullanmanın verdiği keyfi verebilecek başka hiçbir oyun bulunmuyordu çıkış yaptığı zamanlarda. Günümüzde belki de akıllı telefonlarımızda bile çalıştırabileceğimiz kalitede grafiklere sahip olan bu oyun, bu eksisini diğer bütün artılarıyla yok etti.

2- Battlefield 1

Oyunun adı bizi eskilere götürse de 21 Ekim 2016 tarihinde yani neredeyse bir ay önce çıkış yapan bu oyun, Battlefield serisinin geliştiricisi EA DICE tarafından serinin en iyi oyunu olarak tanıtıldı. Birinci Dünya Savaşı’nın kanlı ve korkunç atmosferini en iyi şekilde bilgisayarlarımıza getirmeyi başaran bu oyun, ikinciliği kesinlikle hak ediyor. Mükemmel derecede geliştirilmiş grafikleri ve destansı çoklu oyuncu moduyla, incelememizde de belirttiğimiz gibi vazgeçilmez bir şaheser. Tek eksisini belirtmeden geçmek istemiyorum, senaryo modu göz ardı edilemeyecek kadar kısa.

1- Battlefield: Bad Company 2

Serideki en kaliteli ve en detaylı senaryo moduna sahip olan bu oyunu listenin birinci sırasına yerleştirirken bir saniye bile düşünmedim diyebilirim. Çoklu oyuncu modundaki muhteşem haritaları dinamik oynanışıyla birleştirerek tarihteki en iyi FPS oyunları arasına adını yazdırmayı başardı. Günümüz teknolojisinin bazı oyunlarda nedeni bilinmeyen bir şekilde karşılayamadığı yıkım mekaniği, bu oyunda tavan yapmış ve sadece ateş ettiğiniz duvarlar bile aynı gerçekteki gibi dökülmeye başlamıştı. EA DICE’ın başyapıtı, şaheseri konumundaki bu oyun yıllar boyunca dillerden düşmeyecek.

Yaşar Baturalp Editör