Electronic Arts, 2018 yılı kazanç raporunu yeni bilgilerle birlikte açıkladı

Electronic Arts, 2018 yılı kazanç raporunu yeni bilgilerle birlikte açıkladı

2018 yılı, Electronic Arts için oldukça verimli geçmiş gibi görünüyor.

En büyük oyun geliştiricilerinden olan Electronic Arts, 2018 yılı kazanç raporunu yatırımcıları ile paylaştı. Düzenlenen toplantıda, 2018 yılında çıkış yapan tüm EA oyunlarının yanı sıra Anthem ve Battlefield markalarına da değinildi. Bunların yanı sıra, oyunlardan elde edilen gelirler ve şirketin büyüme oranları yatırımcı toplantısında konuşulan konular arasında yer aldı.

Electronic Arts Anthem

Yatırımcı toplantısında en çok ilgi çeken bilgi paylaşımları, Anthem ve Battlefield markalarının bilgileri oldu. EA CEO’sunun serinin yeni oyunu ile ilgili “benzersiz” kelimesini kullanması, Battlefield 5 ile sunulması beklenen Battle Royale moduna dair beklentilerin yükselmesine sebep oldu. Yeni Battlefield oyununda bulunacak oyun modları ve oyunun işleyişi de toplantı sırasında paylaşılan bilgilerin içerisinde yer aldı. Dilerseniz, bu bilgilerin tamamına paylaştığımız ilgili haberimize buradan ilerleyerek göz atabilirsiniz.

EA’in 2019 yılında PlayStation 4, Xbox One ve PC platformları için satışa sunacağı Anthem hakkında da yeni bilgiler toplantı sırasında paylaşıldı. Şirketin beklentileri, Anthem’in PlayStation 4 ve Xbox One platformlarında toplamda 130 milyon oyuncu tarafından satın alınması yönünde. PC platformu için ise beklentiler her zamanki seviyede tutuluyor, sonuçta bu platformun pazarı oldukça dengeli. Oldukça detaylı grafiklere sahip olması beklenen Anthem, yüksek sistem gereksinimleri ile gelecektir.

Toplantı sırasında yalnızca gelecekteki oyunların değil, halihazırda piyasada bulunan oyunların da konuşulduğundan bahsetmiştik. Bunlardan birisi olan A Way Out’un 2 milyon oyuncuya yaklaştığı EA tarafından açıklanan bilgiler arasında yer aldı. Dev şirketin geliştirdiği en farklı oyunlardan birisi olan A Way Out, co-op hikaye deneyimiyle öne çıkıyor.

Electronic Arts

Az önce de bahsettiğimiz gibi yeni oyununun büyük yenilikler ile bu sene çıkması beklenen Battlefield serisine dair istatistikler de EA tarafından yatırımcılarına sunuldu. Bu istatistiklere göre, Battlefield topluluğu PC ve konsollarda toplamda 54 milyon aktif oyuncuya ulaşmış durumda. Electronic Arts, bu sene çıkışını gerçekleştirecek yeni oyun ile birlikte bu sayının çok daha yüksek çizgilere ulaşmasını bekliyor.

Bir yıl içerisinde %17’lik bir büyüme kaydettiğini duyuran Electronic Arts, net gelirinin 3.538 milyar Amerikan Doları olduğunu açıkladı. Star Wars Battlefront 2’de bulunan oyun içi satın alma işlemleri tepki alsa da, DLC satışları EA’e toplamda 2.2 milyar Amerikan Doları kazandırmış. Oyuncuların tüm itirazlarına rağmen oyun içi satın almalardan neden vazgeçilmediğini anlamak için daha uzağa bakmanıza gerek yok. Gelir raporlarını incelemek, durumun farkına varmanız için yeterli olacaktır.

Electronic Arts bu finansal başarısını koruyabilecek mi?

1 mali yıl içerisinde %17’lik bir büyüme kaydetmek ve 3.538 milyar Amerikan Doları net gelir elde etmek Electronic Arts için yeterli olmayacaktır. Dev oyun geliştiricisinin elindeki FIFA 19, Battlefield 5 ve Anthem gibi pek çok isim; yeni finansal yılda oyuncuların ilgisine göre şirketin gelirini artıracaktır. EA, Star Wars Battlefront 2 yüzünden zorlu geçtiği düşünülen bir yılı bu kadar büyük başarılar ile kapatabiliyorsa, önümüzdeki yıl her şey oyuncuların beklentilerine göre olduğu takdirde hem büyüme oranı hem de gelir artacaktır.

Electronic Arts

Electronic Arts’ın finansal başarısı oyuncuları nasıl etkileyecek?

Şirket, elde ettiği başarıyı koruyabilmek için kendi planlarına uyduğu takdirde oyunculardan aldığı geri bildirimleri takip edecektir. Sevilen Battlefield ve FIFA serilerinde oyuncuları üzecek içerik sistemlerinin bulunmaması, Electronic Arts’ın alacağı kararlardan birisi olabilir. EA’in finansal olarak başarılı olması, fiyatlar ile oyuncuları zorlamasına gerek duymayacak olması anlamına gelebilir. Her şeyi E3 2018 ile zaman gösterecek olsa da biz geleceğe olumlu bakmayı tercih ediyoruz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın