Canlı LeadergamerTV Sea of Thieves oynuyoruz

EA, veri toplayabilmek için 10 Dolar bile vermiyor

EA, veri toplayabilmek için 10 Dolar bile vermiyor

Bu haberden sonra EA gözünüzde inanılmaz küçülmüş olacak. Şimdiden uyaralım.

Günümüzde dağıtımcı şirketler milyar dolarlarca kazanç sağlayabiliyor. Özellikle EA gibi büyük dağıtımcı şirketler. Sonuçta görüyoruz, her finansal yıl sonunda raporlar yayımlanıyor ve milyar dolarlarca kazancı okumaktan bizler yoruluyoruz. Yani şu an muhtemelen EA yöneticilerinin para içerisinde yüzdüğünü filan düşünüyorsunuzdur. Fakat bu şirket çalışanları, Steam üzerinden kendi oyunlarının verisini alabilmek için 10 Dolar vermekten bile aciz insanlar. Anlaşılan Star Wars Battlefront II rezilliği dağıtımcı şirketi batma eşiğine getirmiş… Şaka bir yana, tabii ki EA şirketinin milyar dolarları hala var. Fakat buna rağmen dediğimiz gibi 10 Dolar vermeye acizler. Dilerseniz bu konuya daha detaylı bir şekilde göz atalım.

EA, veri toplayabilmek için 10 Dolar bile vermiyor

İnternet aleminde SteamSpy isimli bir internet sitesi var. Bu internet sitesi Valve ekibinden bağımsız çalışarak Steam üzerinden veri topluyor. Bu verilerin de tamamı ücretsiz olarak internet siteleri üzerinden yayımlanıyor. Neredeyse %100 doğruluğa sahip olan bu veriler, her ne kadar ücretsiz ulaşılabiliyor olsa da, verilere daha detaylı göz atabilmek için 10 Dolar değerindeki bir özel hesabı satın almanız gerekiyor. SteamSpy ekibine 10 Dolar verdiğiniz an Steam sizin elinizin altında oluyor. Geçtiğimiz günlerde ise bir EA çalışanı, SteamSpy üzerinden kendilerine ait oyunların bazı verilerine sahip olmak istedi. Peki, sevgili EA çalışanı ne yaptı dersiniz? 10 Dolar ödeyip, ücretsiz hesap mı aldı? Yoksa sitede gizlice dolaşıp onlarca kez anti-DOS korumasını mı etkinleştirdi?

SteamSpy ekibinin Twitter hesabından gelen açıklamalara göre bir gün, bir kişi sitede birçok kez anti-DOS korumasını etkinleştirdi. Yani, gizli bir şekilde belli ki verilere ulaşmaya çalışıyordu bu insan. SteamSpy ekibi de bu kişinin muhtemelen parası olmayan bağımsız bir geliştirici olduğunu düşündü, bu saldırının izini takip etti ve sorumluya ulaştı. Sorunlu ise EA şirketi çıktı. Evet, koskoca EA. Hani şu Star Wars lisansına sahip olan, Battlefield serisine sahip olan şirket.

Peki, sonucunda SteamSpy ekibi ne yaptı? Bu kişinin basit bir şirket çalışanı olduğunu düşünerek SteamSpy sistemine ea.com mail adresi ile üye olmuş olan tüm hesaplara bedavadan Enthusiast hesabı verdi. Enthusiast hesabı şu başta bahsettiğimiz 10 Dolar değerindeki hesap. Mutlu kullanımlar sevgili şirket çalışanları.

1 kişiye çekiliş ile Dead Rising 4: Frank’s Big Package (PlayStation 4) veriyoruz

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın