Avatar
Yazar: Aslı Hürüze Arı, Editör Yazım tarihi: 04.06.2021

Takviminizi işaretlemenin ve yeni çıkacak oyunlara hazırlık olma zamana geldi çünkü dünyanın en büyük geliştiricilerinden ve yayıncılarından dört gözle bekleyebileceğiniz yeni oyunlarla dolu dolu bir E3 2021 programı var. Dünya çapında devam eden pandemi nedeniyle, fiziksel bir gösteri yerine, video oyunları içeren, yeni ürünlerin tanıtılacağı canlı yayın programı olarak karşımıza çıkıyor.

E3 2021 etkinliği nedir ve hangi yapımcılar ne zaman gösteri yapacak?

E3 2021 için Sony, bir gösteri yapmayı bile taahhüt etmedi. Bunun yerine röportajlarda ipuçları bıraktı. Bu sene kendini hazır, rakiplerine karşı güçlü hissettiği için de E3 2021 etkinliği yapacağını duyurdu. PS5 ve Xbox Series X'in piyasaya sürülmesinden bu yana ilk resmi E3 programı olacak.

Microsoft ve Bethesda Softworks iş birlikleri sonucunda oluşan Bethesda'nın kadrosunda bazı büyük markalara, Sony kendi tanınmış isimleriyle misilleme yapacağından emin gibi duruyor. Aşağıdaki tabloda yayıncıların hangi saatler ve günlerde yayın yapacaklarıyla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Gösteriler ve gösteri zamanları:

Sony

Sony'nin canlı yayın etkinliği düzenleyip düzenlemeyeceği konusunda henüz resmi bir açıklama yok, bu hala bir olasılık olmaya devam ediyor. Horizon Forbidden West'in 2021’in sonunda çıkacağını biliyoruz ancak düşündüğümüzden daha yakın olup E3 2021 etkinliğinde çıkabilir mi? Sony, State of Play etkinliğinin ardından daha büyük etkinlik olan E3 2021'in zamanlamasını henüz açıklamadı. PlayStation Studios'ta geliştirilmekte olan, 25 PS5 oyunu bulunuyor. Görünüşe göre bu 25 oyunun neredeyse yarısı mevcut herhangi bir markaya ait olmayan yeni yapımlar içeriyor. Bu nedenle en az bir yeni marka oluşturulması için iyi bir fırsat var.

God of War Ragnarok uzun zamandır 2021'de çıkacağını düşünüyorduk, ancak PS Blog'u ile yapılan röportaj sayesinde, artık 2022'ye kadar Kratos'u tekrar görmeyeceğimizi biliyoruz. Röportaj yoluyla yapılan duyuru, yeni bir fragman gelmeyeceği için oluşan hayal kırıklığını önlemek için yapılmış olabilir, ancak hala etrafta yüzen maalesef ki birçok soru işareti var. Gran Turismo 7. Polyphony'nin sürüş simülasyonu da 2022'de çıkacaklar sırasına giriyor. Bu durumda bu yılki sunumda çok çok iyi bir oyun göremeyeceğimiz anlamına geliyor.

Tabii ki, Rockstar'ın Sony'ye özel bir oyun borçlu olduğu biliniyor. Her zaman hayal olsa da hala tazeliğini koruyor. Gerçekleşmeyecek bir hayal olsa da, bazı zamanlarda özel Rockstar içeriği gibi bir GTA çevrim içi soygunu veya Red Dead Redemption 2'nin PS5 sürümü gibi içeriklerin çıkması belki de sadece hayallerde olmaz hatta bu hayal çok uzaklarda bile olmayabilir.

Microsoft ve Bethesda

Daha önce çıkmış ama maalesef ki kötü eleştirilerden ve oyun içi hataları bulunduğu için kaldırılan Halo Infinite’nın düzeltilmişi hali için E3 2021 etkinliğinde bir çıkış tarihi alacağımız belli değil. Büyük olasılıkla olumsuz geri dönüşleri dikkate alarak oyun içi düzeltmeler yapılmış bir fragman gelebilir. Daha önce ortaya çıkan fragmanlara dayanarak, çalışmalardaki yeni Fable ve Forza Motorsport oyunlarıyla ilgili bazı bilgilerde etkinlikte olabilir.

Xbox, her zaman bir güncellemeden geçiyor. Bu yüzden üzerinde düşünülecek çok sayıda yeni gelebilecek güncellemeler ve seçenekler var. İyi ve bir Xbox'sa, muhtemelen yeni bir tane güncelleme gelebilir. Bu gelen güncellemeler oyun içi geliştirme sağladığı için oyuncuları çoğunlukla sevindiriyor.

Artık Bethesda Microsoft'un gücünü arkasına aldığı için, eleştirilen Elder Scrolls 6 hakkında aldığı desteğe güvenerek daha fazla bilgi açıklamıştı. Bethesda, küçük fragmanlarla oyuncuları heyecanlandırmaktan mutlu olan bir yapım şirketi olduğu için E3 2021 etkinliği için Elder Scrolls 6 için yeni fragmanlar hazırlaması olası görünüyor. Ayrıca Game Pass abonelik hizmetiyle yapılacak bazı genişleme veya özel anlaşmalar da büyük olasılıkla gerçekleşecek E3 2021 etkinliğinde yer alacak.

Nintendo

Nintendo, E3 2021 etkinliği için Nintendo Direct'in sadece Nintendo Switch yazılımı hakkında 40 dakikalık bilgi içeren ve çoğunlukla 2021'de piyasaya sürülecek oyunlarla ilgili bilgilerin olacağı bir canlı yayın olacağını söyledi. Bu, muhtemelen Pokemon Diamond Pearl'ün remake'leri hakkında daha fazla ayrıntı bekleyebileceğiniz anlamına gelir. Birkaç büyük oyun da bir süredir hazır bekliyor ve sistemden E3 2021 etkinliği için çıkmaya hazır görünüyor.

Hem Metroid Prime 4 hem de Bayonetta 3, 2017'de baştan sona alay konusu olmuştu, E3 2021 etkinliğinde bir çıkış tarihi gelmese de en azından yeni bir bilgi paylaşılabilir. Bir de Zelda Breath of the Wild 2 de 2019'da ortaya çıkmıştı ancak doğrudan bir seri olarak yerleştirilmesi, geliştirilme döngüsünü çok yavaş kalmıştı. Umarız ki gerçekleştirilecek etkinlikte oyuna yeni güncellemeler gelir.

2022'de çıkması beklenen Splatoon 3 de çıkacaklar listesinde var, ayrıca Animal Crossing New Horizons'ta hayranların en sevdiği karakterleri yeniden tanıtmak için uzun zamandır beklenen güncellemeler gibi halihazırda piyasaya sürülen oyunlara yeni içerik gelmesi için duyurular da olabilir. Son olarak, donanım cephesinde, Nintendo'dan yeni bir konsolun çıkacağına dair sıcak söylentiler var. Switch Pro, adındaki bu konsolun bu yıl veya gelecek seneye gelmesi muhtemel.

Ubisoft

Ubisoft, ufukta her zamanki büyük bütçeli, devasa dünya oyunlarına sahipti ancak son zamanlarda savaş Royale ve MOBA çılgınlıklarından yararlanmak için birçok rekabetçi aksiyon oyununu yaratmaya çok çalıştı. Roller Champions’ın Hyperscape’i gibi Ubisoft’un bir dizi e spor tarzı oyunlarının yapılacak etkinlikte önce çıkması bu yüzden muhtemeldir.

Görünüşe göre zamanın kumlarını kaybeden bir başka oyun da Rainbow Six Quarantine olarak yeniden markalanacak. Başlangıçta 2019'da ertelenen oyun görünüşe göre önümüzdeki nisan ayının sonuna doğru çıkacak. Assassin's Creed cephesinde, Assassin's Creed Valhalla'nın ikinci hikâyesin DLC genişlemesi olan Paris Kuşatması'ndan daha fazla DLC görme ihtimalimiz olabilir.

Far Cry 6'nın bazı yeni bilgileri zaten görmüştük. Ancak Ubisoft Forward etkinliği sırasında oyunla ilgili hiç bilgi görünmemesi sürpriz olurdu. İronik olarak, yılın başında The Prince of Persia The Sands of Time remake'si süresiz olarak ertelendi. Muhtemelen yeni bir çıkış tarihiyle E3 etkinliğinde yer alacak. Son olarak, Beyond Good and Evil 2'nin ya da yenilenmiş şehir inşaatçısı The Settlers'ın yeniden ortaya çıkışını görebilmemiz için E3 2021 bir şans.

Square Enix

Nioh, Ninja Gaiden ve Dead or Alive geliştiricisi Team Ninja'daki çalışmalarının ve bir Final Fantasy spin-off'unun detaylarını içeren raporların sızması sayesinde ve Square Enix'in E3'ün 2021 için göstermeyi hedefledi yeniliklerin sürprizi kalmamış oldu. Bu durumda Square Enix'in, en ünlü serisi Final Fantasy 16'nın bir sonraki oyunu hakkında daha fazla ayrıntı görmeyi bekleyebiliriz. Avengers, Marvel lisanslı ürünler için de yeni bir şeyler etkinlikte olabilir.

EA Games

Battlefield 6 için ayrı bir tanıtım etkinliği düzenleneceği daha önce açıklanmıştı. Etkinlikte muhtemelen birçok oyun gösterilecek. Umarız ki Wars lisansından ve BioWare'den yeni Dragon Age'deki güncellemeler, etkinlikte daha fazla odaklanılır. BioWare'den bahsetmişken, Anthem'den ve Mass Effect Legendary Collection'ın ardından ilerlerken, Mass Effect serisinin geri dönüşü görmek için çok mu erken?

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.