DOOM’a Vulkan desteği geldi!

DOOM’a Vulkan desteği geldi!

Yar saçların lüle lüle, OpenGL sana güle güle.

Bu sene ekran kartları açısından güzel bir yıl oluyor. NVIDIA, NVIDIA GeForce GTX 10 serisiyle parlarken, AMD de AMD Radeon RX 480‘le dikkat çekiyor. DirectX 12’nin yaygınlaşması da eklenince bir kaç ay içerisinde sahip olduğumuz donanım bir kaç yıl eskidi. Bu senenin yeniliklerinden biri de NVIDIA’nın geliştirdiği grafik uygulama geliştirme arabirimi olan Vulkan. 

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

NVIDIA sene başında NVIDIA GeForce GTX 10 serisi ekran kartlarını tanıtma amacıyla YouTube kanalına yukarıda gördüğünüz videoyu yükledi. Bu videonun amacı Vulkan’ın gücünü göstermek. Bethesda çalışanları da etkilenmiş olacaklar ki yeni DOOM’a bu desteği kalıcı olarak eklediler. Tabii oyunu açarken OpenGL veya Vulkan arasında seçim yapabileceğiz. Peki nedir bu OpenGL?

OpenGL, kökleri 1992’ye dayanan bir grafik uygulama geliştirme arabirimi. Bu arabirimi kullanarak 2D ve 3D grafikleri donanımıza çizdiriyoruz. Tabii bu işi oyun ve yazılım geliştiricileri bizim için yapıyorlar. Bizim gördüğümüz ise işlenmiş ve kullanıcıya sunulmuş son ürün. Vulkan ise, OpenGL’in yaptığını özellikle yüksek seviye bilgisayarlar için daha iyi yapmayı vaat ediyor. Bu işlemi de çok işlemcili bilgisayarların işlemcileri daha verimli kullanmasını sağlayarak yapıyor ki sonuçlar oldukça tatmin edici. DOOM’da yapılan denemeler 40-80 FPS değerlerine kadar artışla sonuçlanmış. Aşağıda göreceğiniz görselde sol taraf OpenGL, sağ taraf ise Vulkan’ın istatistiklerini gösteren ekran görüntüleri.

doomopengl3

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Şu an için Vulkan, OpenGL’in yerini alır mı, bilemeyiz fakat vaat ettiklerini başarmış gibi gözüküyor. Vulkan, neredeyse yapılan tüm karşılaştırmalarda daha yüksek FPS değerlerini, daha az işlemci ve grafik işlemci kullanarak vermiş. Yalnız bu başarıların NVIDIA GeForce GTX 980 model bir ekran kartında elde edildiğini unutmamak lazım. Daha önce de söylediğimiz gibi Vulkan özellikle yüksek seviye bilgisayarlar için geliştirilmiş bir arabirim. Dolayısıyla orta seviye bilgisayarlarda bu denli bir fark yaratır mı bilemiyoruz. Ancak ne olursa olsun, NVIDIA’nın bu başarılı çıkışı, önümüzdeki günlerde OpenGL’i tahtından edecek gibi görünüyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.