Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 13.12.2016

Yayımlanan DOOM belgeselinin son bölümünde, bir zamanlar ses getiren DOOM 4 ile alakalı bilgiler ve açıklamalar bulunuyor.

NoClip ekibinin yapmakta olduğu DOOM belgeseli için geçtiğimiz gün son bölüm yayımlandı. Yayımlanan bölümde DOOM serisinden geliştiricilerle bir dizi sohbet gerçekleştirildi. Özellikle DOOM serisinin yapımcısı Marty Stratton, deyim yerindeyse seri için günah çıkarttı.

2008 yılında duyurulan ve ön siparişlere başlanan DOOM 4 oyunu 2011 yılında sebepsizce iptal edilmiş ve seri, 2014 yılında ilan edilen yeni DOOM oyununa kadar sessizliğe gömülmüştü. İşte belgeselin son bölümünde Stratton, DOOM 4'ün iptal gerekçelerini açıkladı. Oyunu "Call of DOOM" olarak adlandıran Marty Stratton, oyunun Call of Duty ağırlıklı olmak üzere birçok günümüz FPS oyununa benzediğini ve oyunun bu nedenle iptal edildiğini söyledi. Çünkü ona göre, DOOM serisinin kendine has karakteristik bir yapısı ve oynanışı var. DOOM 4 ise asla bunları karşılamıyormuş.

DOOM 4 ile alakalı tek itiraf Stratton'dan gelmedi. Oyunun yaratıcı yönetmeni Hugo Martin'de bazı açıklamalarda bulundu. Martin'e göre DOOM 4, oyuna "DOOM" olarak bakılmadığı sürece gayet güzel bir oyunmuş. Stüdyonun oyun üzerinde yeni ve ilginç şeyler denediğini söyleyen Hugo Martin, "Şayet bir DOOM oyunu olmasaydı, potansiyeli vardı." ifadesini kullandı. Sonuç olarak id Software, DOOM 4'ü daha büyük bir hikayeyi anlatmak için yapbozun küçük bir parçası ve bu yıl yayımlanan DOOM'un ufak bir tanıtımı olarak görüyor. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

DOOM, 13 Mayıs 2016'da PC, PS4 ve Xbox One için yayımlandı. Ayrıca 2016’da çıkacak diğer oyunları bu haberimizden, 2017’de gelecek yeni yapımları ise buradan öğrenebilirsiniz. VG247 Türkiye’yi Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.