Donald Trump şiddet içerikli oyunların videosunu izledi ama her oyun öyle mi?

Donald Trump şiddet içerikli oyunların videosunu izledi ama her oyun öyle mi?

Bu sorunun cevabını Games for Change yepyeni bir video ile veriyor.

Günümüzdeki birçok video oyununda şiddet ögeleri var. Uyuşturucu kullanımı, silahlar, patlayan kafalar, taciz göndermeleri, küfürler ve çok daha fazlası… Tabii durum böyle olunca, sıkça oyun oynayan bir insan gerçek hayatta suç işleyince, bu suçun kaynağı olarak hemen video oyunları gösteriliyor. Bu konuda geçtiğimiz günlerde çok önemli bir gelişme yaşandı. Donald Trump, birçok büyük video oyunu geliştiricisini ve dağıtımcısını topladı, birlikte toplantılar yapıldı. Ardından da şiddet içerikli oyunların gösterildiği bir video izlendi. Bunun üzerine, 2004 senesinde kurulmuş olan Games for Change organizasyonu da her oyunun şiddet içerikli olmadığını göstermek için bunun üzerine başka bir video yayımlandı.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Donald Trump şiddet içerikli oyunların videosunu izledi ama her oyun öyle mi?

Sizi yanıltıyorlar Donald Trump Bey.

Games for Change tarafından yayımlanan bu videoda, Donald Trump tarafından izlenen şiddetin tam tersini görüyoruz. Videoda Abzû, Life is Strange, The Last of Us, The Witness, Shadow of the Colossus, Overwatch, The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Horizon: Zero Dawn, LittleBigPlanet, Mirror’s Edge, Brothers – A Tale of Two Sons, Firewatch, Ori and the Blind Forest ve Fortnite gibi video oyunları bulunuyor. Bu video oyunlarının ne kadar insan dostu olduğu, şiddet içermediği gösteriliyor. Tabii bu noktada küçük bir şeye katılmıyoruz: Gösterilen oyunların çoğunluğu tamamen şiddetten veya rahatsız edici görüntülerden uzak değil. Yani, en basitinden Life is Strange ve The Last of Us var listede. Tabii buna karşılık, Donald Trump tarafından izlenen şiddet içerikli oyunların videosundaki oyunlar da tamamen şiddetten oluşmuyor.

Eğer dilerseniz Donald Trump tarafından ilk olarak izlenmiş olan videoya hemen yukarıdan göz atabilirsiniz. Bu videoda, oyunların ne kadar şiddetli olduğu gösteriliyor. Hemen aşağıdaki videoda ise Games for Change organizasyonu tarafından hazırlanmış, şiddet içermeyen video oyunlarının oldukça hoş görüntüleri bulunuyor. Games for Change ayrıca tüm oyunların şiddet içermediğini, her oyunun 1’den fazla katmanının olduğunu da belirtiyor. Tabii ki kendiler haklı. Bizce de tüm video oyunlarının şiddet içeren yapıtlar şeklinde gösterilmesi oldukça yanlış. Zaten en başta video oyunlarının böyle bir konuya dahil olması yanlış. Kim, ne yapıyorsa suçlu kendisidir bizce.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.