Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 18.02.2023

Yıllarca bekledikten sonra, Diablo 4 neredeyse burada ve oyuna başlamadan önce hangi sınıflarda oynayabileceğinizi bilmek isteyeceksiniz. Bu rehber, orijinal Diablo 4 sınıflar ile ilgili bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Her karakterin oyun tarzının kısa bir açıklamasını ve kendi sınıfları için diğerlerinde bulunmayan özel özelliklerini aşağıda okuyabilirsiniz. Diablo 4 çıkmadan önce başlamanıza yardımcı olmak için, bazı temel karakter niteliklerini ve yeteneklerini de gözden geçireceğiz. Şimdi, Diablo 4 sınıflar rehberi yazımızda hangi sınıflar var ve kaç tane sınıf var sorularını yanıtlamaya geçelim.

Diablo 4 sınıflar listesi

Şu anda, Diablo 4 başlangıçta beş farklı sınıf sunuyor ve biz de bunlardan bahsedeceğiz. Bunlar:

 • Barbarian
 • Druid
 • Sorceress
 • Rogue
 • Necromancer

 

Diablo 4 sınıflar ve açıklamaları

Aşağıdaki açıklamaları okuyarak her biri hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve oynanışlarından neler bekleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz:

Barbarian

Şimdi, Diablo 4 sınıflar içerisinde en iyi bildiğimiz sınıf, Barbarian. Barbarian, çok çeşitli silahlarla savaş alanında önemli hasarlar veren acımasız ve güçlü bir savaşçıdır. Savaşta çok çeşitli silahlar kullanabilirler, böylece tek elli, çift elli, kılıçlar, topuzlar ve diğer silahlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Bununla birlikte, Barbarian herhangi bir sofistike beceri veya plandan yoksundur ve bunun yerine çoğunlukla fiziksel zarara odaklanmak için kaba güce güvenir ve künt kuvvet ve savunmayı hedefler.

 • Bash
 • Flay
 • Frenzy
 • Lightning Strike

 

Druid

Diablo 4 sınıflar içerisinde yabancı olmadığımız bir başka sınıf da Druid. Druid, Diablo 4'te insandan yaban ayısına ve kurt adama dönüşebilme yeteneğiyle geri dönen uzman bir şekil değiştiricidir. Druid, büyü sürülerini yok etmek için yeteneklerini kullanabilir ve fırtına büyüsü ve toprak büyüsü üzerinde kontrol sahibi olduğu için yaptığı büyü kalıcı olduğu için savaş alanındaki etkileri koruyabilir.

Druid'in tüm yetenekleri, sınıfın alabileceği birçok formdan herhangi birinde kullanılabilir, ancak her form yalnızca kullanılabilecekleri yerdir. Diablo 2'nin aksine, herhangi bir formda serbestçe büyü yapamazsınız.

 • Earthspike
 • Shred
 • Storm Strike
 • Maul
 • Wind Shear

 

Sorceress

Ayrıca, Diablo 4 sınıflar arasında önemli bir yere sahip olan Sorceress'tan da bahsetmek şart. Sorceress, hassas bir kişiliğe sahip olma pahasına güçlü elemental büyüye odaklanan yüksek risk/yüksek ödül oranına sahip bir sınıftır. Diablo 4'teki büyüler Yıldırım, Ateş ve Soğuk üzerine odaklanmıştır.

Crackling Energy kullanan Lightning büyüleri, yapıldıktan sonra savaş alanında kalan ve mana yenilemek için toplanabilen bir enerji topuna sahiptir. Düşmanlara yeterince tekrar tekrar saldırıldığında, Cold büyülerinden gelen soğukluk üzerlerinde birikerek onları dondurabilirken, Fire büyüleri kademeli olarak hasar verir.

 • Lightning
 • Fire Bolt
 • Frost Bolt
 • Arc Lash

 

Rogue

Rogue, hançerler, kılıçlar, menzilli yaylar ve arbaletler ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli hızlı ve güçlü silahlar arasında geçiş yapabilen kurnaz bir suikastçıdır. Bu yüzden de, Diablo 4 sınıflar listemizdeki önemli bir sınıftır. Farklı silah sınıflandırmaları arasında geçiş yapabildikleri için savaşta bir dizi alternatife ve seçeneğe sahiptirler.

Orijinal Rogue da dahil olmak üzere geçmişten birkaç sınıfın unsurlarını birleştiren Rogue, aynı zamanda kollarının altında muazzam bir hareket kabiliyetine sahiptir. Diablo 4'te Amazon, Assassin ve Demon Hunter'dan da izler var.

Necromancer

Son olarak da Diablo 4 sınıflar arasından şimdilik son sınıf olan Necromancer var. Bone, Darkness, Blood ve Army oyun tarzları, Necromancer sınıfını oluşturan sayısız oyun tarzından sadece birkaçıdır. Necromancer bu oyun tarzlarında olan kaynakları kullanır. Essence, temel yeteneklerin kullanılmasıyla elde edilebilen bir kaynaktır.

Yenilen düşmanlardan çeşitli sonuçlar cesetler tarafından üretilir. Tırpanlar konusunda yetkindirler. Bununla birlikte, kalkanlar, hançerler, asalar, kılıçlar ve konsantrelerin yanı sıra Necromancer'a özgü ekipmanlardan da yararlanabilirler.

Diablo 4 sınıflar dışında ne önerirsiniz?

Ayrıca, En iyi 5 ücretsiz mobil VPN uygulaması rehber yazımızı tavsiye ederiz. Zira, bu yazımızda, şu dönemde lazım olacak uygulamalardan bahsettik. Bu sayede, kolayca erişim sağlamanız mümkün olacaktır. Sonra, En iyi 5 ücretsiz PC VPN uygulaması rehber yazımızı da tavsiye ederiz. Zira, bu yazımızda da, bugünlerde yardımcı olacak uygulamalardan bahsettik. PC üzerinden VPN kullanmak isteyenler için önemli tavsiyeler var. Ardından da, Türkiye içerisinde VPN kullanmak yasak mı sorusuna yanıt getirdik. Şu günlerde, birçok kişinin aklındaki kesinlikle önemli bir soru. Biz de, bu sorunun cevabını araştırdık ve sizler için anlattık. Umarız ki, her birinin faydası olur. Diablo 4 sınıflar yazımız bitmeden, 3 tavsiyemiz daha var.

Şu anda, hep VPN yazıları yazmış gibi duruyoruz. Fakat, sitemizde birçok başlıkta yazı mevcut. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.