Dev yatırımlar ve e-Spor’un geleceği!

Dev yatırımlar ve e-Spor’un geleceği!

Her geçen gün büyüyen e-Spor pazarına dünya devi futbol kulüplerinin katılmasının ardından e-Spor'a holiganlığın bulaşıp bulaşmayacağı büyük merak konusu.

Bildiğiniz üzere e-Spor henüz gelişmekte olan ve önü epey açık olan bir alan. Her geçen gün büyüyen internet ve bununla birlikte gelişen oyun pazarına rekabet ve hırs da eklenince önüne geçilemez bir büyüme de beraberinde geliyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

xantares

Milyonlarca dolar para ödülü dağıtılan ve her yıl ödül havuzları daha da artan turnuvalar bulunan bir piyasadan bahsediyoruz. Geçen yıl sadece DotA 2 Dünya Finalleri The International’da 10 milyon dolar ödülün dağıtıldığını düşünürsek elektronik sporun gelişmesinin hızını tahmin etmek zor olmayacaktır ve bununla birlikte dünya devlerinin bu sahneye adım atması da bu gelişimi daha da hızlandırıyor. Hali hazırda var olan elektronik spor kulüplerini saymazsak önce Türkiye’den Beşiktaş’ın League of Legends arenasına adımını atması ve ardından gelen köklü İngiliz futbol kulüplerinden West Ham United’ın FIFA oyuncusu Sean Allen ile anlaşması ilk adımlar oldu. West Ham United’ın e-Spor sahnesine giriş yapmasının hemen ardından League of Legends takımlarından Elements’in dünya devi futbol kulübü Schalke 04 tarafından satın alınması ve Avrupa LCS’e bomba gibi başlamasını da önümüzdeki sezon Türkiye League of Legends Şampiyonluk Ligi’ne Fenerbahçe e-Spor Kulübü’nün katılacak olması izledi. Artık yavaş yavaş elektronik spora da fanatiklik kavramının geldiğini bir nebze de olsa bize gösterecek gibi.

13235362_118843415199137_5980809392165525082_o

e-Spor sevenleri asıl korkutan olay ise futbol kulüplerinin de giriş yapmasıyla birlikte holiganlık kavramının da buraya gelmesi. Zaten mevcut elektronik spor kulüpleri arasındaki rekabete futbol kulüplerinin de taraftarları ve bu rekabet de eklenince holiganların ortaya çıkacağını düşünmek çok da mantıksız bir düşünce olmasa gerek. Umarız ki hiçbir zaman holiganlık kavramı e-Spor adı ile anılmaz ve e-Spor şu an bulunduğu, temiz haliyle olaysız ve rekabetle dostluğun bir arada olduğu bir ortam olarak kalır. Sizin futbol kulüplerinin elektronik spora giriş yapması ve bununla beraber doğabilecek sıkıntılar hakkındaki düşünceleriniz neler?

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.