Deus Ex: Mankind Divided – A Criminal Past İnceleme

Deus Ex: Mankind Divided – A Criminal Past İnceleme

Hapishanenin yolları taştan.

Deus Ex: Mankind Divided, geçen senenin başarılı oyunlarından bir tanesi. Bu oyun, her ne kadar kısa bir süre oyuncuları oyalasa da, ek paketler ile bu oynanış süresi uzayabiliyor. Bu oynanış süresini uzatan ek paketlerden bir tanesi de Deus Ex: Mankind Divided – A Criminal Past. 23 Şubat 2017 tarihinde, PlayStation 4, Xbox One ve PC platformları için çıkışını gerçekleştiren bu ek paket, bizlerin de eline geçti ve sizler için bir inceleme yazısı ortaya çıkartmak istedik. Gelin, kısaca bu ek pakete bir adım atalım, neymiş, ne değilmiş, bir görelim. Oynamaya, zamanımızı ve paramızı harcamaya değer bir ek paket mi bu? Tüm bu soruların cevabı, inceleme yazımızda efendim.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Deus Ex: Mankind Divided - A Criminal Past İnceleme

Bahsettiğimiz bu ek paket ile, ana oyundaki karakterimiz değişmiyor. Yine o karakteri kontrol ediyoruz fakat daha farklı bir şekilde kontrol ediyoruz. Bu ek paket ile, Adam Jensen karakterimiz, kendi psikiyatrisi ile konuşuyor ve bazı olayları anlatıyor. Biz de o olaylar anlatılırken, olayları oynuyoruz. Yani bir nevi, sürekli geriye dönük sahneleri oynuyoruz. Peki, nasıl sahneleri oynuyoruz? Karakterimizin çok yüksek güvenlikli bir hapishaneye düştüğü zamanları oynuyoruz. Senaryo her ne kadar güzel gözükse de, bir problem var. Bu ek paketin ana oyunla bağlı olması, ana oyundaki bazı soru işaretlerine ışık tutması gerekiyor. Fakat tutmuyor. Ek paketin son sahnesi hariç, tüm paket boyunca ana oyundan çok bağımsız hissediyoruz. Beklediğimiz soru işaretleri de, cevaplarına kavuşmuyor ne yazık ki. İnatla devam oyunu sinyalleri gönderiliyor anlayacağız.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

3-4 saatlik bir aksiyon sunan Deus Ex: Mankind Divided – A Criminal Past, bizlere birkaç yeni karakter de sunuyor tanışacağımız fakat bu karakterlerle de tanışmamız pek bir şey ifade etmiyor şimdilik. Fakat bu konuda, ek paketin çok güzel yaptığı bir şey var; süper güçlerimizin alınması. Karakterler sıkıcı, senaryo çok bağımsız fakat oynanış eğlenceli. Ana oyunun oynanışı zaten oldukça eğlenceliydi. Bu ek pakette de süper güçlerimizin neredeyse gitmiş olması ve artık güçsüz hissetmemiz, oyun içerisinde de hissediliyor ve bizce bu oyuna yeni bir hava katıyor. Zaten hapishanede de tam donanımlı bir yarı insan olamazdık, değil mi?

Deus Ex: Mankind Divided, ana oyunda gerçekten güzel bir açık dünya oynanışına sahip. Oyuncuların da bu oyunda sevdiği şey zaten bu. Fakat incelemekte olduğumuz ek pakette, bu açık oynanış da elimizden alınıyor. Tek yönlü bir oynanış ve ilerleme ile karşılaşıyoruz. 3-4 saatlik bu ek pakette, oyunda iyi olan her şey elimizden alınıyor yani. Tamam, güçlerin olmaması bir noktada güzel ama en temelden sağlam değil oynanış. Senaryo çok bir şey ifade etmiyor, oynanış kısıtlanmış, 3-4 saatimizi neden bu ek pakete harcayalım ki? Geliştirici ekipten bir ek paket yerine, senaryo genişleme paketi beklerdik açıkçası. Bu kısa macera hakkında daha fazla bir şey diyebilir miyiz, bilemiyoruz. Fakat pek önermiyoruz bu paketi.

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.