Menü
https://leadergamer.com.tr/beyond-good-evil-2-kisa-fragman/
Destiny 2 28 Aralık 2016 11:15

Destiny 2, düzenli olarak senaryo güncellemeleri alabilir

İlk oyunda senaryo üzerine yapılan hatalar, ikinci oyunda düzeltilecek gibi görünüyor.


Bugün birçok NeoGAF ve Reddit kullanıcısının dikkatini, Bungie cephesinde açılan yeni iş teklifleri çekti. Çünkü bu iş teklifleri, Destiny serisi içindi ve bu pozisyonların açıklamaları, serinin 2. oyunu hakkında önemli bilgiler veriyor olabilirdi. Bahsi geçen tüm bu açık pozisyonlar, senaryo ile alakalı. Bu boş pozisyonlar ise, senaryo departmanı yönetmeni, kıdemli senaryo yapımcısı, senaryo yönetmeni ve canlı senaryo yönetmeni. Peki, tüm bu boş pozisyonlar ve bu pozisyonların açıklamaları ne anlama geliyor? Haberimizin detayında bunlardan bahsedeceğiz efendim. Görülen o ki Bungie, ilk oyunda yaptıkları senaryo hatalarını, Destiny 2 ile düzeltecek.

destiny-2-2017-expansion-700x394

Şimdi, haberimizin bu kısmında öncelikle tüm açık pozisyonlara bir yorum getirelim. İlk ve en kıdemli açık pozisyon olan senaryo departmanı yönetmenliği, başlı başına bir yeniliği oyunculara sunuyor. Çünkü Bungie’de daha önce bu kadar büyük bir senaryo departmanı bulunmuyordu ve bu departmana şu an çok önem verilmiş ve bu departman büyütülmüş durumda. Bu pozisyon hakkında daha ilgi çeken bir şey yok ne yazık ki. Kıdemli senaryo yapımcısı kısmından bahsetmek gerekirse, iş tanımında orta boyutlu gruplardan bahsediliyor. İlk oyunun çalışanlarına bakacak olursak, bu orta boyutlu grup aslında 5-10 kişi arasında olabilir. 1 yapımcısı başına 10 çalışan göz önünde bulundurursak da, karşımıza 50-100 arası bir takım çıkıyor. Ayrıca bu iş tanımında ilk defa Destiny adı geçiyor ve böylece bu işlerin Destiny 2 ve devam yapıtlarına ait olduğunu anlayabiliyoruz.

Sıradaki açık pozisyonumuz ise, daha önceden de dediğimiz gibi, senaryo yönetmeni. Bu açık pozisyonun iş tanımında, oldukça açık bir şekilde bu çalışanın ana oyun ve genişleme paketleri üzerinde görev alacağı yazıyor. Canlı senaryo yönetmeni pozisyonu ise, başlıkta bahsettiğimiz konu için gerekli olan pozisyon. Bu pozisyonun iş tanımında, kısa sürede senaryo içeriği üretmek ve bu içeriğin ana oyun veya genişleme paketleri ile bir bağlantısının olmasını sağlamak, gibi cümleler bulunuyor. Şimdi, bu 4 açık pozisyon da elimizde bulunuyorken, durumu genel olarak toparlayıp, özet geçelim.

Destiny 2

Destiny ve önümüzdeki Destiny oyunları için önümüzde 3 senaryo var gibi gözüküyor. Bu senaryolardan ilki, Bungie ve Activision, serinin 2. ve devam oyunları için düzenli olarak genişleme paketi sunacak. Bu genişleme paketleri, 1 senede 2 kez olmak üzere, 2 sene içerisinde toplam 4 kez çıkacak. Yani oyun için 2 sene aktif destek verilecek. Bu 4 genişleme paketlerinin arasına ise küçük veya büyük ek paketler sıkıştırılacak. Açıkçası günümüz oyuncuları böyle bir duruma tepki gösterebilir gibi görünüyor. Fakat oyuncular tepki gösterse de, satın almaya devam edecekleri için Activision böyle bir durumu kafasına koyduysa, vazgeçmeyecektir.

İkinci senaryo ise daha küçük güncellemeler hakkında. Bu iş pozisyonlarına bakarak, Destiny 2 ile birlikte oyuna gelecek ücretsiz güncellemelerin daha çok senaryo odaklı olacağını düşünebiliriz. Senaryo odaklı bu ücretsiz güncellemeler, oyuna yeni sinematik sahneler ve diyaloglar getirecektir. Mesela bir Noel güncellemesinde 2 yeni silah göreceğimize, Noel temalı senaryo ögeleri görebiliriz. Üçüncü ve son senaryo ise, Destiny 2 ile ilk Destiny oyununun içerik çizelgesi aynı olacak. Bungie, çalışan sayısını arttıracak sadece iki güncelleme arasındaki zamanı kısaltmaya çalışıyor.

Peki, sizce Bungie ve Activision, Destiny 2 ile bizlerin karşısına ne sunacak? Görülen o ki, dağıtımcı ve geliştirici ekip, ilk oyuna senaryo üzerinden gelen olumsuz yorumları, yeni oyun ile düzeltmek istiyor. Fakat kaş yaparken göz çıkartmak var bir de. Umuyoruz ki ilk senaryo gerçekleşmez ve hem ek paket, hem de genişleme paketi içinde yüzmeyiz ikinci oyunda.

Kaan GEZER Editör