Destiny 2 oyununun neden çok fazla sorun yaşadığı ortaya çıktı

Destiny 2 oyununun neden çok fazla sorun yaşadığı ortaya çıktı

Aslında geliştirici ekip, Destiny 1 için çıkan ilk ek paketten beri acı çekiyor.

İlk Destiny oyunu öyle çok kusursuz bir oyun değildi. Özellikle ilk oyunun ilk senesi ciddi anlamda berbat geçmişti. Çünkü geliştirici ekip, oyun için çıkarttığı iki ek pakette de oyunculara tam anlamıyla yeni bir şey sunmamıştı. Aradan yıllar geçti, şimdi de Destiny 2 ile karşı karşıyayız. Aynı şekilde Destiny 2 de kusursuz bir çıkış sergileyemedi ve şu anda da oyunun birinci senesi pek iyi gitmiyor. Eğer siz durumu iyi olarak görüyorsanız, ne yazık ki birçok şeyi göremiyorsunuz demektir. Çünkü ortaya çıkan yeni raporlara göre bu serinin geliştirici ekibi, ilk oyun için çıkan ilk ek paketten beri büyük bir acı içerisinde kıvranıyor. Dilerseniz bu konuya daha detaylı bir şekilde, haberimizin devamından göz atalım.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Destiny 2

Ortaya çıkan yeni raporlara göre Destiny 2, tahmin edildiği gibi uzun bir süredir geliştirilmiyordu. Çünkü oyunun geliştirici ekibi, 2016 senesinin başlarında projeye neredeyse sıfırdan, tekrar başlamak zorunda kaldı. Yani, Destiny 2 neredeyse 16 ay gibi kısa bir süre içerisinde geliştirildi. Bu yüzden de oyunun çıkışında birçok sorun ile karşılaşıldı. Serinin ilk oyununun son hali, ikinci oyunun çıkış halinden kat ve kat daha içerik doluydu.

Daha da önemlisi, mikro ödeme sistemi çok baş ağrıttı. Eğer bu seriyi daha önce oynadıysanız, mutlaka Eververse ögesini biliyorsunuzdur. Eververse, oyun içerisindeki bir market ve bu marketten sadece gerçek para ile alışveriş yapılıyor. Bu market, ilk oyunda da vardı, ikinci oyunda da. Hatta ikinci oyunda bu marketin rolü daha da büyüktü. Bunun sebebini Activision ekibinin paragöz olması ile bağdaştırabilirsiniz ama değil. Ortaya çıkan raporlara göre Bungie ekibi Eververse üzerinden içerik sunup, oyunculara gerçek para ile bunları satmak istedi. Tabii bunun da oldukça önemli bir sebebi var.

İlk Destiny oyununda da, ikincisinde de oyunculara birkaç ayda ek paket hazırlanıyordu. Fakat oyunun motoru oldukça zor bir motordu ve sürekli sorun çıkartıyordu. Bu yüzden birkaç ay gibi bir sürede ek paket hazırlamak, neredeyse imkansızdı. Bu yüzden ilk oyunun, ilk ek paketlerinde yeni bir şey yoktu. Çünkü Bungie, çok zor şartlar altında içerik üretmeye çalışıyordu. Zaten Destiny 2, 2016 senesinde bu yüzden yeniden geliştirilmeye başlandı. Geliştirici ekip, sistemi değiştirmek istedi ama ne yazık ki başaramadı. Raporlara göre Bungie ekibi, şu an piyasada olan oyununda eski sistemi kullanıyor çünkü yenisinin altından kalkamadılar. Bu yüzden, ilk oyunda yaşanan geliştirme problemleri, şu an ikinci oyunda da aynen devam ediyor.

Destiny 2: Curse of Osiris

Raporlara göre, eğer Bungie ekibinin Eververse üzerinden içerik sunma fikri daha erken sunulsaydı, şimdi durum daha farklı olabilirdi. Çünkü Bungie, sadece Eververse üzerinden içerik üretip, satış yapmak istiyordu. Ek paket olmayacaktı, Season Pass olmayacaktı. Fakat bu fikir sunulduğu zaman artık oyunculara Season Pass satılmaya başlanmıştı. Bungie ve Activision, Eververse konusunda anlaşsa da, Season Pass satışları yüzünden ek paketler iptal edilemedi. Yani, Bungie yanlış bir zamanlama yüzünden hem zorla içerik üretmek durumunda kaldı, hem de Eververse fikri az çok oyuna işlendiği için oyunculardan olumsuz yorumlar geldi.

Her şeyi özetlemek gerekirse, Destiny 1 gerçekten zor bir oyun motoruna sahipti ve bu yüzden ilk oyunun ek paketlerinde benzersiz hiçbir şey yoktu. Her içerik, oyunun içerisinde halihazırda bulunan ögelerden yapılmıştı. Bungie, bu oyun motorunu Destiny 2 ile değiştirmek istedi ama başaramadılar. Bu yüzden, oyunun çıkışına 16 ay kala geliştirilme süreci en baştan, ilk oyunun oyun motoru ile tekrar başladı. Bu da demek oluyor ki, Destiny 2 için piyasaya sürülecek olan ek paketler, oyuncuların beklentilerini çoğu zaman karşılayamayacak. Çünkü hem oyun motoru problemli, hem de Bungie ekibinin artık odak noktası ek paketler değil, Eververse.

Tüm bunlar demek oluyor ki, Bungie büyük vurgunu, eğer başarabilirlerse Destiny 3 ile gerçekleştirebilir. Eğer oyun motoru geliştiricileri, bu sefer güzel bir iş çıkartırsa, serinin final oyunu için herhangi bir ek paket satılmadan, tüm içerikler Eververse üzerinden verilebilir. Ayrıca, tüm bunlar demek oluyor ki, serinin ikinci oyununun kaderi ile ilk oyununun kaderi de aynı olmaya mahkum.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.