Destiny 2, ilk oyuna ek paket olarak gelmeliydi

Destiny 2, ilk oyuna ek paket olarak gelmeliydi

Nedenleri ise yazımızda tabii.

Destiny 2, bundan birkaç hafta önce, bir sinematik video ile birlikte duyurulmuştu. O sinematik videoyu hatırlarsınız, oldukça kaliteli görünüyordu ilk oyunun sinematiklerine göre. Seslendirmeler, yazılmış olan senaryo ve buna benzer birkaç şey daha, ilk oyuna göre çok daha güzeldi. Fakat bir oyunu, oyun yapan şey, o oyunun sinematikleri değil ne yazık ki. Bu yüzden, geçen gün gerçekleşen Destiny 2 yayınını çok büyük bir merakla bekliyorduk. Bahsettiğimiz yayın sırasında yine birçok farklı sinematik sahneler gördük ama bunun yanında, oyun hakkında yepyeni oynanış videoları izledik ve yepyeni bilgilere sahip olduk. Tüm bunların sonunda karar verdik: Destiny 2, ilk oyuna ek paket olarak gelmeliydi. Neden mi? Nedenleri, yazımızın devamında.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Destiny 2

Dün, etkinlik bitiminde birçok oyuncu, Destiny 2 oynama imkanı buldu. Bu oyunculardan birkaç tanesi de, ünlü YouTube içerik üreticileri idi ve tabii ki basın idi. Bizler de YouTube üzerinden, oyunun daha uzun oynanış videolarını izledik. Mesela Dualshockers, neredeyse yarım saatlik bir oynanış videosu ile çıkmıştı karşımıza. Onu izledik. Zaten tüm bu videoları izledikten sonra karar verdik, bu oyunun aslında bir ek paket seviyesinde olduğuna.

İlk Destiny oyununu ben oynamıştım. Bu oyun, karşımıza 4 farklı içerik çıkartmıştı. Bu 4 içerikten 2 tanesi, ek paketi idi; diğer iki tanesi ise genişletme paketi idi. Ben, hem Destiny ana oyununu satın almıştım ve bir de üstüne Destiny: Expansion Pass satın almıştım. Ben, bunları satın alırken, hepsi tam fiyatı ile satılıyordu. Yani, rahat 300 TL civarı ödemiştim. Peki, sonucunda ne oldu? Destiny: Expansion Pass içerisine dahil edilmiş olan 2 küçük ek paket, oyunda hiçbir şeyi değiştirmemişti. Üstüne, 2 genişleme paketi duyurulmuştu ve bunlar Destiny: Expansion Pass içerisine dahil edilmemişti. Ben de sinirlenip, bırakmıştım oyunu bu noktada. Bunları, oyunla olan geçmişimi bilmeniz için söyledim. Şimdi, nedenlerine geçelim.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Destiny 2 için gerçekleşen canlı yayında, canlı yayını sunan geliştiriciler, sürekli olarak “Yeni gezegen, yeni silahlar, yeni görevler.” terimlerini kullandı. İngilizce olarak, “Brand new.” dediler yani. Geliştiricilerin, sürekli olarak bu kelimeyi kullanması beni çok kıllandırdı çünkü ilk oyundaki gezegenler de oyunda olacaktı. İkinci oyunda sadece 3 yeni gezegen var. O zaman, neden ilk oyundaki Raid, Strike ve Nightfall görevleri de ikinci oyuna taşınmasın? Neden, ilk oyundaki silahlar, ikinci oyuna taşınmasın? Taşınsın tabii, içerik bol olsun fakat yenilik nerede?

İkinci oyunun içerisinde, ilk oyunun içerikleri bulunursa, karşımıza yarım yamalak bir yeni oyun çıkmayacak mı? Haydi, çıkarsınlar diyelim. Bu oyun, tam bir oyun fiyat etiketi ile satılacak. 60 dolar olacak yani. Üstüne sayısız ek paket, genişleme paketi gelecek. Bu, oyunculara edilen en büyük küfürdür. İlk oyunun temelleri alınıyor, görevleri, silahları, gezegenleri alınıyor, grafikleri yükseltiliyor. Göz boyamak için de yeni Raid görevleri, senaryo görevleri ekleniyor. Her karakter için 1 yeni alt sınıf, birkaç yeni sistem. Yeni bir oyun yapmak bu kadar ucuz mu yani?

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Haydi, muhtemel olarak ilk oyundan, ikinci oyuna taşınacak olan tüm içerikleri görmezden gelelim ve yayımlanan oynanış videolarından bahsedelim. İzlediğim yarım saatlik videoda Orbit ekranı bir önceki oyun ile aynıydı; kullanıcı arayüzü, envanter sistemi, menüler, yükleme ekranı, neredeyse tüm düşmanlar, parkur mekanikleri, Strike sisteminin ilerleme şekli, harita/radar, bölüm sonu canavarlarının sistemi ile beraber. Peki, nerede yeni bir oyun?

Her sene piyasaya çıkan Call of Duty, Far Cry ve Assassin’s Creed serilerine laf ediyorduk, sürekli aynı oyunu oynuyoruz diye. Fakat en azından, o her sene çıkıyor dediğimiz oyunlarda bambaşka şeylerle karşılaşıyorduk. Battlefield gibi birkaç senede 1 kez çıkışını yapan oyunlara bakalım mesela. Hatta, Battlefield 1 ile Battlefield 4 oyunlarına bakın. Bir de, Destiny ile Destiny 2 oyunlarına bakın. Bu 2 seriyi de, 4 oyunla karşılaştırın. Destiny’nin kendini ne kadar az geliştirdiğini, Destiny 2’nin aslında ilk oyuna bir ek paket olarak gelebilecek seviyede olduğunu anlayabileceksiniz.

Tabii tüm bunlar, sadece bizim fikrimiz. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Sizce Destiny yeterli bir oyun muydu? Ek paketleri ve genişleme paketleri bekleneni verebildi mi? Peki, Destiny 2 hakkında neler düşünüyorsunuz? Dediğiniz gibi bu oyun, ilk oyuna bir ek paket olabilecek seviyede mi? Yorumlarınızı bekliyor olacağız!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.