Menü
https://leadergamer.com.tr/destiny-2-almak-icin-10-sebep/

Destiny 2

Yapımcı Bungie
Dağıtımcı Activision
Tür
Çıkış Tarihi 8 Eylül 2017
Destiny 2 , Popüler 9 Eylül 2017 12:03

Destiny 2 almamak için 10 sebep

Destiny 2 almak için 10 sebep isimli yazımızda oyunun iyi yönlerine değinmiştik. Şimdi sırada kötü yönleri var.


Sizlere Destiny 2 almak için 10 sebep isimli yazımı sunduk. Yani sırada Destiny 2 almamak için 10 sebep başlıklı yazımız var. Bu yazımızda sizlere oyunun sadece olumsuz yönlerini aktarmaya çalışacağız. Bu iki yazımız sayesinde böylece, ayrı ayrı, oyunun hem olumlu, hem de olumuz yönlerini rahatlıkla görebileceksiniz. Dilerseniz giriş kısmını çok fazla uzatmadan, Destiny 2 oyununu yerin dibine sokmaya başlayalım.

Bu arada, resmi Destiny 2 grubumuza katılmak için buraya tıklayabilirsiniz. Sizi bekliyoruz!

Destiny 2 almamak için 10 sebep

Görevlerde Çeşitlilik Yok

Destiny 2 içerisinde birçok farklı yapılacak şey var. Bunlardan çoğu ise yan görev ve senaryo görevleri. Bu görevlerde sürekli amacımız farklı ve güzel olsa da, yaptığımız şeyler sürekli aynı. Mesela, sürekli olarak bir şeyi patlatıyoruz, sonra bir şeyi alıyoruz, başka bir şeyin içerisine yerleştiriyoruz. Başka bir görevde ise mesela 10 tane Vex öldürüp, bilgi topluyoruz. Yetmedi mi? Klasik olarak Ghost’umuz çıkıyor ve belli bölgelerde araştırma yapıyor. Biz de onu koruyoruz. Aslında ilk Destiny oyunu ile karşılaştırırsak, Destiny 2 içerisindeki görevler biraz daha çeşitli ama yine de tamamen benzersiz değiller.

Ek Paket… Fakat Bağımsız Ek Paket

Bu konu hakkında daha önce bir yazı paylaşmıştım. Aslında Destiny 2, Destiny 2 değil de Destiny 1.5 idi. Oyunu oynadım ve kararımı verdim. Destiny 2 kesinlikle ek paket seviyesinde bir oyun. Eğer Destiny ve Destiny 2 oyununu yan yana açacak olursanız, hem içerik olarak, hem de oyunun temeli olarak her şeyin aynı olduğunu göreceksiniz. Bir devam oyunu böyle olmamalı. Tamam, bir devam oyunusun sen. İlk oyundan izler taşıyabilirsin ama ilk oyunun tamamını kendi içinde taşıyamazsın ki. Hatta ilk oyunda başarılı aktarılan şeyler, ikinci oyunda mahvedilmiş durumda. Mesela Shader ögeleri. Eğer şimdi çıkıp, ilk Destiny oyununun tüm ek paketlerin filan satın alıp, oynamaya başlarsınız çok daha dolu ve eğlenceli bir deneyim yaşarsınız.

Mikro Ödemeler

Eğer bir video oyununa, tam paket fiyatı olarak belirlenen, minimum 60 doları veriyorsak, o oyun içerisinde mikro ödemeler olmamalı. Hadi, ek paketler veya genişletme paketlerini 60 dolarlık bir oyunun üstüne sayabilirsiniz ama mikro ödemeler nedir? Bu mikro ödeme dediğimiz şeyler sadece birkaç sene önce ücretsiz oyunlarda kullanılan, ucuz para kazanma yöntemleri idi. Sonra bağımsız oyunlara geldi, şimdi de 60 dolarlık AAA oyunlarda. Bu mikro ödemeler sadece kozmetik olsa da, oynanış avantajı verse de, ne olursa olsun, 60 dolarlık bir oyun içerisinde olduğu sürece benim kitabımda, oyunu satın almamak için önemli bir nedendir.

Performans

Destiny 2; PlayStation 4, PlayStation 4 Pro, Xbox One ve Xbox One X platformlarında 30 FPS performans veriyor. Bir FPS oyunu için 30 FPS bizce kabul edilemez. Özellikle bu FPS oyunu içerisinde rekabetçi PvP modları bulunuyorsa. Tabii eğer oyunu PC üzerinde oynamak istiyorsanız problem yok. PC platformunda 4K/60 FPS bile alabiliyorsunuz.

Her Bölge Büyük Değil

Destiny 2 içerisinde 4 gezegen bulunuyor. Bu 4 gezegenden 2 tanesinin açık dünyası gerçekten etkileyici seviyede büyük. Fakat diğer 2 gezegenin açık dünyası ciddi anlamda küçük. Sadece 1 saatinizi ayırarak, o gezegenlerin açık dünyasında yapılabilecek her şeyi yapabiliyorsunuz. Üzücü bir durum.

Karakter Oluşturma

Eğer ilk Destiny oyununu oynadıysanız, Destiny 2 içerisinde ilk oyundaki karakterinizi kullanabiliyorsunuz. Fakat yeni bir karakter oluşturmak isterseniz, moralleriniz biraz bozulabilir. Çünkü ilk oyunda da, ikinci oyunda da geliştirici ekip, karakter özelleştirmenin, herkesin benzersiz görünmesinin önemli bir şey olduğunu belirtmişti. Fakat Destiny 2 karakter oluşturma ekranı, Destiny karakter oluşturma ekranı ile neredeyse bire bir aynı.

Karakter Özelleştirme

Daha şimdi dedim, geliştirici ekip için karakter özelleştirme oldukça önemliydi. Tamam, karakter oluşturma çok sığ, peki özelleştirme? Mesela oyun başladıktan sonra dilediğimiz kıyafeti, dilediğimiz şekli ile, dilediğimiz rengi ile giyebiliyor muyuz? Hayır. Öncelikle, artık Shader ögeleri tek kullanımlık ve mikro ödemelere bağlı. Shaderlar siz oyunu oynadıkça düşebiliyor fakat bu düşen Shaderlar genelde Uncommon seviyede oluyor. Üst nadirlik seviyesindeki Shader ögeleri rahatlıkla mikro ödemeli kutulardan çıkıyor. Aynı şekilde, egzotik silahlarınızın şeklini değiştirebilen ögeler de çok daha sık bir şekilde mikro ödemeleri kutulardan düşüyor. Yani, karakter özelleştirme de kusursuz değil. Fakat ilk oyundan bir tık daha iyi diyebiliriz.

Strike Görevlerinde Oyuncu Kitlesi

Eğer Destiny 2 oyununu tek başınıza oynamak istiyorsanız, bir kısma kadar bunu yapabilirsiniz. Fakat oyunun, oyun sonu içeriğine ulaştığınız zaman artık başka oyuncularla takım olup, Strike görevlerine gitmeniz gerekiyor. İşte bu noktada da benim ayar olduğum bir şey karşımıza tekrar çıkıyor. Bu durum beni ilk oyunda çok rahatsız ediyordu, ikinci oyunda da hiçbir şey değişmemiş. Durum şu, Strike görevlerinde birlikte oynadığınız insanlar genelde sanki arkalarında kendilerini kovalayan biri var gibi tüm düşmanları pas geçerek, direkt bölüm sonu canavarına ulaşmaya çalışıyor. Yahu bir durun, şuradaki mini görevi yapalım, tecrübe puanı alalım ama yok. Herkes aracına atlayıp, 50 tane düşmanın arasından hızlıca geçip, final savaşa koşturuyor. Strike görevleri böyle oynanmaz.

Başarı Zaman İster

Destiny 2 ne yazık ki birkaç saatinizi verip, başarılı olabileceğiniz bir oyun değil. Birkaç saatinizi değil, en azından birkaç ayınızı vermeniz gerekiyor. Eğer video oyunu oynamaya çok fazla zamanınız yoksa, Destiny 2 oyunundan uzak durmak isteyebilirsiniz. Fakat bol bol oyun oynayacak zamanınız varsa ve aynı şeyleri aylarca yapmaya sabrınız varsa,  bu oyuna şans verebilirsiniz. Yoksa, uzak durunuz.

Gelecek İçerikler

İlk Destiny oyunu için 2 küçük ek paket, 2 büyük genişletme paketi çıkmıştı. Eğer oyunu bu 4 içerik olmadan oynarsanız, çıplak bir oyun oynamış gibi hissediyorsunuz. Aynı durum Destiny 2 için de muhtemelen geçerli olacak. Öyle ki, oyun ilk sızdırıldığı zaman ek paketleri ile sızdırılmıştı, düşünün. Daha biraz önce oyunun ilk ek paketi hakkında detaylı içerikler de ortaya çıktı ve bu bilgilere göre Merkür’e gideceğiz. Peki, Merkür seriye gelen yeni bir gezegen mi? Hayır. İlk oyunda bu gezegen vardı, ilk oyuna neden ana içerik ile taşınmadı da, ek paket ile taşınıyor? Tabii ki bunun birçok sebebi olabilir ama hadi… Destiny serisinin arkasında Activision var. Dönün bir Activision oyunlarındaki para tuzaklarına bakın, içeriklerin nasıl ek paket olduğuna bakın, mikro ödemelere bakın, lütfen ondan sonra bir Activision oyununu savunun.

Kaan GEZER Editör