Menü
https://leadergamer.com.tr/overwatch-yeni-mei-kostumu/
Denuvo , DOOM 18 Aralık 2016 11:13

Denuvo korumasının DOOM’dan kaldırılmasının nedeni açıklandı

Demek ki iş bitince böyle bir kenara atılıyormuş koruma sistemleri.


Geride bıraktığımız haftalarda The Climb, INSIDE ve DOOM gibi yeni ve popüler yapıtlar, kullandıkları Denuvo isimli oldukça güçlü korsan karşıtı güvenlik teknolojisini kaldırmışlardı. Hiçbir oyunun geliştiricisi, bu teknolojinin neden bir anda kaldırıldığını açıklamadı fakat beklenen açıklama direkt olarak korsan karşıtı teknolojiyi oluşturan geliştiricilerden geldi. Yapılan açıklamaya göre Denuvo teknolojisinin DOOM’dan kaldırılmasının sebebi, oyunun artık korunmaya ihtiyacının olmaması idi. Dilerseniz hemen aşağıdan haberimize daha detaylı bir şekilde göz atalım efendim.

Denuvo

Denuvo geliştiricileri bahsettiğimiz konu hakkında, “Korsan karşıtı teknolojimizin DOOM’dan kaldırılmasının sebebi oldukça basit: Denuvo görevini tamamladı. Programın asıl amacı, oyunun satışlarının ilk zamanlarda korsan tarafından etkilenmemesi idi ve bunu başardık. Bu yüzden de şimdi bu teknoloji oyundan kaldırıldı. Bu kadar basit. DOOM gibi büyük bir yapıtı 4 ay boyunca başarılı bir şekilde koruyabildik.” dedi. Kotaku’ya konuşan yetkili isim, kendi teknolojileri ile korunan bazı oyunların korsana yenik düşmesi hakkında da yorum yaptı ve, “Denuvo kesinlikle kırılması imkansız bir kalkan değil. Bizim tüm oyunlardaki asıl amacımız, oyun ilk çıktığı zaman belli bir süre boyunca başarılı bir şekilde o oyunu korumaktır.” dedi.

Deus Ex: Mankind Divided, Rise of the Tomb Raider ve Mirror’s Edge: Catalyst oyunları, bu teknoloji ile korunan oyunlardı ve bir süre sonra ne yazık ki korsana yenik düşmüştü bu yapıtlar. Görünen o ki, korsan karşıtı teknolojinin geliştiricileri bu konuda oldukça rahat çünkü kendilerinin amaçları, oyunu sonsuza kadar korumak değilmiş. Bizlere soracak olursanız, oldukça akıllıca bir yöntem. Fakat bir diğer yandan da, PC platformundaki korsan probleminin belki de hiçbir zaman çözülemeyeceğini gösteriyor bu durum. Peki, sizlerin yorumu nedir?

Kaan GEZER Editör