Dennis Gabor için Google Çalışması

Dennis Gabor için Google Çalışması

Google bugün Dennis Gabor için logosunu değiştirdi. Google Macarca’da Gábor Dénes olarak anılan Dennis Gabor gerçekte Macar asıllı İngiliz fizikçi. Dennis Gabor aynı zamanda büyük bir mucit.

İşte büyük mucit Dennis Gabor’un hayatı ve buluşları.
Dennis Gabor (Macarca’daki asıl adı: Gábor Dénes, d. Budapeşte, 1900 – ö. Londra, 1979) Macar asıllı İngiliz fizikçi, elektrik mühendisi ve mucit. Holografi’yi bulmuş ve üzerinde çalışmıştır. Bu çalışmalarıyla daha sonra 1971 yılında Nobel Fizik Ödülü kazandı.
Budapeşte ve Berlin Politeknik okullarında yüksek öğrenimini tamamlayan Gabor, Alman teknik araştırma laboratuarında ve “Berlin Siemens” ile “Halske” firmalarında çalışmıştır. 1933 yılında İngiltere’ye gitmiş, birçok firmada araştırmacı olarak çalışmıştır. 1949 yılında Londra’daki “İmperial College of Science and Technology”de uygulamalı elektronik fizik profesörü olmayı başardı.
Stanford Üniversitesi’deki araştırma laboratuarlarında çalışan Gabor, 1948 yılında bulduğu ve geliştirdiği holografi yöntemiyle 1971 Nobel Fizik Ödülü’nü elde etti. Gabor’un katot osilografisi, manyetik mercekler, gazlarda boşalma ve bilgi kuramı ile ilgili çalışmaları da var.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.