Menü
https://leadergamer.com.tr/crysis-3un-sinematik-videosu-yayinlandi/
Dead Space 3 24 Ocak 2013 18:50

Dead Space 3 Demo İnceleme

Isaac Clarke, yeni macerasına atılmadan önce kendisine kısa bir ziyaret…


İlk Dead Space’in üzerinden tam 4 yıl 3 ay geçti, Dead Space 2 ile beraber, Survival Horror ögelerinin içine aksiyonu iyice yediren Visceral Games, bu defa da co-op tarzı oynanışı öne çıkarıyor. Bakalım necromorph dostlarımızla üçüncü düello gelecek vaadediyor mu…

Bu sefer, soğuktan buz tutmuş Tau Volantis gezegenindeyiz. İlk iki oyunun ortamları nasıl birbirinden farklıysa bu oyunda da bambaşka bir yerdeyiz. Her ne kadar çok karanlık bir gezegen olmasa da kar fırtınaları gibi etmenlerle önünüzü görmeyi oldukça zorlaştıran bir yer şu Tau Volantis… Neyse ki bu gezegenin üzerinde yalnız değiliz, John Carver adında bir dostumuz da var. Kendisi, co-op seçeneğinde oynanabilir olan ikinci karakterimiz aynı zamanda.

Oyunda yine kaybolmuşluk ve iki kişi de olsa bir başıboş bırakılmışlık hissi var. Oyundaki düşmanlarımızın çoğunu yine necromorphlar oluşturacak gibi görünüyor. Tahmin edilemeyen saldırı çeşitleri ve zamanlamalarıyla bizi zorlayan necromorphlar, yine bu görevi başarıyla yerine getiriyor. Fakat burada oyunun bizleri korkutan kısmını baltalayan bir nokta olduğunu söylemek gerek; bazen düşmanların hareketleri çok belirginleşiyor, bu nedenle hazırlıksız yakalanma oranınız düşüyor.

Dead-Space-3-3

Demo, oyunun erken safhalarında geçtiği için, hikayenin nasıl ilerleyeceği hakkında pek bir fikriniz olmuyor, zaten demonun amacı size üçüncü oyunun yaşatacağı atmosferden tadımlık bir ikramda bulunmak. Necromorphlar çoğunluk dedik; ama Isaac Clarke’ın tek düşmanla uğraştığı görülmüş şey mi? Bu sefer de Isaac Clarke’ı durdurmakla görevli Unitologist inancına sahip askerler başımıza bela oluyor. Tabii iki kesimin birbirine girmesi de söz konusu olduğundan, uzaktan seyredeceğiniz çatışmalar da meydana gelebiliyor.

John Carver’ın oyuna dahil olmasının etkilerinden biraz daha bahsedelim. Açıkçası Visceral Games, co-op’un oyunla aynı yerlerde geçiyor olmasına rağmen farklı bir tecrübe yaratmasını arzulamış. Bu sayede, etrafınızda yaşananlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilecek ve oyunun ilerleyen bölümlerinde farklı senaryolarla karşılaşabileceksiniz. Her ne kadar takım çalışması bir mecburiyetmiş gibi görünmese de co-op oyunu zenginleştirmeyi başarmış diyebiliriz.

Sonuç olarak, Dead Space 3’ün demosu, iyi bir oyunun bizleri beklediği izlenimini verdi. Fakat içimize bir kurt da düşmedi değil; acaba, Dead Space 3, aksiyon tarafı ağır basan bir yapım mı olacak? İlk Dead Space’in bu kadar sevilmesini ve serinin bu kadar ünlü olmasını sağlayan korku ögeleri tarihe mi karışıyor? Bunun cevabını tek bir şekilde alabileceğiz; o da oyunun tam sürümünü oynamamız.

Evrim Kılıç Editör