Dead Rising Triple Pack İnceleme (PlayStation 4)

Dead Rising Triple Pack İnceleme (PlayStation 4)

Efsane aksiyon oyunu, şimdi daha da kaliteli.

Zombilerle savaşırken ve kıyamet denilebilecek bir olayın ortasında hayatta kalmaya çalışırken gülebilmek harika olsa gerek. Aksiyon oyunu denildiğinde akıllara gelen ilk isimlerden olan Dead Rising serisi, bunu bizlere sunabilen oyunlarıyla tanınıyor. Elimizde baltayla zombileri keserek ilerlerken, arka planda çalan sakin müzik bile bizleri dinlendirmeye yetiyor. Dead Rising, Dead Rising 2 ve Dead Rising 2: Off The Record oyunlarını içeren Dead Rising Triple Pack; bakalım bizlere neler sunuyor. Yeni konsolunuzda, zombilerin ortasında bir 72 saat daha geçirmeye var mısınız?

Dead Rising Triple Pack

Biraz Dead Rising ve Dead Rising Triple Pack hakkında konuşalım.

Dead Rising, Frank West adında bir foto muhabirinin; değişik olaylar yaşandığı düşünülen Willamette, Colorado’ya gitmesiyle başlar. Zombilerin ele geçirdiği bu kasabadaki bir alışveriş merkezinde hayatta kalmaya çalışan Frank West, zorlu bir savaşın içine girer. Serinin 2. ve 3. oyunları da yeni hikayeleri ve yeni ana karakterleri bizlerle buluşturuyorlar. Bu ana karakterlerin adları ise sırasıyla Chuck Greene ve Nick Ramos.

Etrafta gördüğünüz her şeyi bir dövüş aletine çevirebilmenize izin veren seri, bu özelliğiyle oyuncuların ilgisini çekiyor. İster bir paspas ile zombilere saldırın, isterseniz testere ile hepsini biçmeye başlayın. Yapmanız gereken tek şey, 72 saat boyunca hayatta kalmak ve yardımın gelmesini beklemek. Tabii ki bu süre boyunca savaşmanız ve belirli görevleri tamamlamanız gerekiyor.

Dead Rising Triple Pack ile birlikte; Dead Rising, Dead Rising 2 ve Dead Rising: Off The Record oyunları yenilenmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. PlayStation 4, Xbox One ve PC platformları için satışa sunulan bu paket; iyileştirilmiş grafiklerin yanında pek çok yenilik de vaat ediyor. Özellikle konsollarda yüksek performansta çalışan oyun, hepimizin bu konudaki beklentilerini karşılıyor.

Dead Rising Triple Pack

Grafiklerde yapılan iyileştirmeler ne durumda?

Eğri oturup doğru konuşalım, çoğu oyuncunun beklediği gibi bir iyileştirme yok. Karakterler ve objeler, orijinal Dead Rising oyunlarından çok da farklı görünmüyorlar. Tabii ki grafikleri ne kadar beğeneceğiniz, beklentilerinize bağlı olarak değişecektir. Dead Rising Triple Pack’in asıl amacının, seriyi yeni nesil konsollara ve PC platformuna taşımak olduğunu unutmamak gerekiyor. Yeni nesil cihazların getirdiği performans iyileştirmelerinden yazımızın ilerisinde bahsedeceğiz.

İyileştirme adına yapılan şey, kaplamaların çözünürlüğünün 1080p keskinliğine getirilmiş olması. Aslına bakarsanız, serinin önceki oyunlarını oynamış bir oyuncu için mükemmel görünecek olan oyun; Dead Rising’ serisini ilk defa deneyimleyip, yüksek kalitede grafikler bekleyen oyuncular için bir hayal kırıklığı oluşturabilir. Bazı ufak hataların ve belirli noktalardaki yırtılmaların hala düzeltilmediğini de belirtelim.

Özetlemek gerekirse, orijinal Dead Rising oyunları ile karşılaştırıldığında; mükemmel bir gelişim sunuyor. Özellikle ilk Dead Rising, ilk bakışta anlayabileceğiniz kadar iyileştirilmiş grafiklerle geliyor. Eski bir oyun olduğunu, bazı yerlerdeki kaplamalarla ve grafiklerdeki ufak hatalarla belli etse de; serinin hayranlarını tatmin edeceği kesin.

Dead Rising Triple Pack

Performans gerçekten harika.

Yeni nesil cihazların getirdiği yeni teknolojilerle birlikte, oyunlar çok daha akıcı çalışıyor. Dead Rising Triple Pack’in içinde bulundurduğu oyunlar da yeni teknolojilerden nasibini almış gibi görünüyor. 1080p çözünürlükte, 60 FPS’in altına düşmemek; sahip olduğumuz oyunların çoğunun yapabildiği bir şey değil. Oyunun bizlere sunduğu en karmaşık sahnelerde bile, en ufak bir performans düşüşüyle karşılaşmıyorsunuz.

Az önce söylediklerim, Dead Rising ve Dead Rising 2: Off The Record oyunları için geçerli. Nedenini tam olarak bilmesek de, Dead Rising 2’de performans düşüşleri yaşanabiliyor. Sadece karmaşık sahnelerde değil, boş koridorda ilerlerken bile oyunun 60 FPS’in altına düştüğünü görebiliyorsunuz. Bu sorunların düzeltileceği daha önce açıklanmıştı, ancak görünen o ki hala bir sonuca ulaşılmamış.

Yeni nesil cihazlar, kesinlikle daha akıcı ve daha eğlenceli bir Dead Rising deneyimi sunuyorlar. Dead Rising Triple Pack’de bulunan oyunların hepsini PlayStation 4 platformunda oynarken, az önce belirttiklerimin dışında hiçbir sorun ortaya çıkmadı. En büyük iyileştirmenin, performans konusunda yapıldığını söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Dead Rising Triple Pack

Beğendiğimiz Dead Rising oynanışı kendini koruyor.

Dead Rising Triple Pack, hayranı olduğumuz serinin klasik oynanışını koruyor. Koruyor derken, hataları da yanında getiriyor tabii ki. Karakterinizin kendi istediği yöne doğru dönmesi gibi ufak sorunlardan tutun da, komutlarınızın doğru algılanmamasına kadar pek çok farklı durumla karşılaşabiliyorsunuz. Yok denilebilecek kadar nadir bu durumlar, oyun zevkinizi çok da fazla etkilemiyor.

Pek çok yeni materyalin ve yaratma aracının sizleri beklediğini söylemeden geçmeyelim. Orijinal Dead Rising oyunlarını oynamış olanlar, kontrollerde büyük değişikliklerin olduğunu göreceklerdir. Özellikle zombilerle veya insan düşmanlarınızla kapışırken, çok daha rahat hareket edecek ve dövüş atmosferine kapılacaksınız. Orijinal Dead Rising hissi değişmiyor, yanlış anlatmış olmayalım.

Bir konuya değinmeden geçersem, tam bilgi vermemiş olurum. Yükleme ekranları çok ama çok sıkıcı olabiliyor. Yeni nesil cihazların getirdiği hız sayesinde çok uzun sürmeseler de, çok fazla yükleme ekranıyla karşılaşıyorsunuz. Hatta bir süre sonra her yükleme ekranında iç çeker hale gelmeniz bile mümkün. Şimdiden hazırlanın ve yükleme ekranlarını kafaya takmamaya çalışın.

Dead Rising Triple Pack

Bütün anlattıklarımızı toparlayalım.

Dead Rising Triple Pack; Dead Rising keyfini PlayStation 4, Xbox One ve PC’de yaşamak için ideal. Optimize edilmiş performansı ve orijinalinden daha yüksek çözünürlüklü kaplamalar ile, geliştirilmiş bir deneyim vaat ediyor. Çok fazla yenilik bekliyorsanız, büyük ihtimalle hayal kırıklığına uğrayacaksınız; ancak paketin temel amacının yeni cihazlara açılmak olduğunu hatırlatalım. Efsanevi Dead Rising oynanışı, artık hiç olmadığı kadar akıcı. İster daha önce serinin herhangi bir oyunun oynamış olun, ister ilk defa deneyimleyecek; kesinlikle tatmin olacaksınız.

Kendini tekrarlamayan ve uzun süreli oynanışı ve oyun içerisindeki ufak mesajları ile eğlenmenizi sağlayacaktır. Belki mükemmel bir yeni nesil oyunu olmayabilir, ancak daha önce de söylediğimiz gibi; keskinleştirilmiş grafikleri ve akıcı oynanışı ile, oyuncuları tatmin edecektir. Dead Rising, Dead Rising 2 ve Dead Rising: Off The Record oyunları ile; oldukça zengin bir içeriğe sahip olan paket, bu yönüyle de cezbediyor. Her oyuncunun kütüphanesinde bulunması gereken Dead Rising Triple Pack, tam bir olmazsa olmaz. Frank West veya Chuck Greene’in yerine geçin ve 72 saat daha hayatta kalmaya çalışın. 

[inceleme]

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın