Days Gone çıkış tarihi, senaryosu, PS4 Pro detayları, oynanış, motosiklet özelleştirmeleri ve fazlası

Days Gone çıkış tarihi, senaryosu, PS4 Pro detayları, oynanış, motosiklet özelleştirmeleri ve fazlası

Oyun hakkında bilmek istediğiniz her şeyi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Microsoft, kıyamet benzeri bir durumda hayatta kalma türüne adımını State of Decay 2 ile atmaya karar verdiği anda Sony cephesinden Days Gone duyurusu gelmişti. Eğer Days Gone oyununun ne hakkında olduğunu merak ediyorsanız, sizi yazımıza davet ediyoruz. Oyun hakkında ortaya çıkan yeni detaylar, elimizde olan bilgiler ve diğer her şeyi sizler için birleştirdik.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Yazımıza başlamadan önce, söylememiz gereken bir şey bulunuyor. Days Gone’daki düşmanlarınız “zombiler” değil. Geliştiricilerin ısrarla altını çizdiği gibi, onlar birer “Freaker” ve sadece biraz garip görünüşe sahip insanlar olarak geçiyorlar. Tabii ki yalnızca görünüşte değil davranışta da ilginçler ancak geliştiriciler böyle olduğunu düşünüyor, söylemedi demeyin.

Hemen aşağıda yazımızda bulabileceğiniz bilgilerin tamamının Game Informer tarafından yapılan bir röportajdan geldiğini belirtelim. Sizin için ilginç kısımları derleyerek rehber benzeri bir yazı oluşturduk. Buyurun, devam edelim.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Days Gone

Days Gone The Last of Us gibi bir oyun mu olacak?

Aslına bakarsanız, hiç de öyle olacak gibi görünmüyor. Hatta geçtiğimiz E3’te ortaya çıkan görüntülere bakılırsa uzakta kalıyor bile diyebiliriz. Oyunun yaratıcı direktörü John Garvin, Naughty Dog’un ünlü oyunu ile kıyaslanmaktan bıktıklarını belirtiyor. En iyisi bir yaratıcı direktörü daha fazla kızdırmayalım ve ikisi de zombi olmayan insan benzeri yaratıkları öldürdüğünüz oyunlar diyelim.

Oyunda, Deacon St. John adında bir adamı canlandıracak ve açık dünyayı bu karakter ile keşfedeceğiz. Sislerin ardındaki gerçekleri arayacağımız bu isimden kaçınız yok, yani bu oyunun tek karakteri demek. Her ne kadar geriye dönüşler yaşanacak olsa da, Deacon St. John dışında bir karakteri oynamayacağız.

Days Gone karakter özelleştirmesi

Ana karakterimiz olan Deacon St. John’u özelleştirmeniz mümkün olmayacak. Her ne kadar şapkasını arkaya doğru veya öne doğru zaman zaman yönlendirse de, sizin hiçbir kontrolünüz bulunmuyor. Aslına bakarsanız, Deacon’un tamamıyla modellenmiş göğüs uçlarının bile bulunması bizlere oyunun bir noktasında karakterimizin tişörtünü çıkaracağını gösteriyor olabilir. Bunun dışında ise herhangi bir karakter özelleştirmesi bulunmayacak.

Days Gone – oyunda yüzebiliyor muyuz?

Yaratıcı direktör tarafından yapılan açıklamaya göre, karakterimiz Deacon yüzebiliyor ancak bunu yapmamayı tercih ediyor. Özellikle tekinsiz bir dünyada suya girmenin riskli olacağı düşünüldüğünde, bu karar çok da mantıksız olmayacaktır. Oyunda bazı bölgelerin su altında kaldığını biliyoruz. Belki de bu bölgelerde enfeksiyon su ile yayılıyor ve kişiye anında bulaşıyordur. Bu noktada detayları oyun çıkışını gerçekleştirdiğinde öğreneceğiz diyebiliriz.

Days Gone çıkış tarihi, senaryosu, PS4 Pro detayları, oynanış, motosiklet özelleştirmeleri ve fazlası

Days Gone oyun süresi

Days Gone, yaklaşık olarak 30 saatlik bir oyun süresi sunacak. İyi haberi vermeden geçmeyelim, oyun bittikten sonra bile karakteriniz ile dünyada dolaşmaya devam edebileceksiniz. Çok fazla örneği olsa da, Witcher 3’ü bu örneklerden öne çıkanı olarak gösterebiliriz. Oyunda, oyun bittiğiniz zaman açık dünyayı istediğiniz gibi keşfetmeye devam edebiliyordunuz.

Days Gone motosiklet özelleştirmeleri

Evet, karakterimiz özelleştirilemiyor dedik ancak değiştirmek istediğiniz tek şey kendiniz olmayacaksınız. Motosikletiniz, Days Gone boyunca sizin en yakın arkadaşınız ve yoldaşınız olacak. Yaşadıklarınız sırasında parçalansa ve bozulsa da, tamir ederek eski haline geri getirmek sizin elinizde olacak. Lastiklerin patlaması hakkında ise endişe etmenize gerek yok, rahat olun.

Geçtiğimiz yıllarda çıkışını gerçekleştiren Warner Bros’un Mad Max oyununa benzer bir şekilde, senaryoda ilerledikçe motosikletinizi geliştirebileceksiniz. Yeni boyalar, egzozlar, hızlandırmalar ve gelişmiş kontroller sizleri bekliyor olacak.Bunun yanı sıra bambaşka görünüş özellikleri ile de motosikletinizi kişiselleştirebileceksiniz.

Days Gone motosiklet kontrolleri

Oyun boyunca çeşitli şekillerde zıplamalar gerçekleştirmenize imkan tanıyan belirli yerler bulunacak. Bunlarda şansınızı deneyebilir ve belki bir ödül bile kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, teker üstünde hareketler yapmak imkansız olacak. Üzülerek söyleyelim, şov yapmak isteyenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Eğer motosiklet ile seyahat etmekten sıkılırsanız, hızlı seyahat seçeneği ile istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Days Gone oyun perfomansı

Days Gone, hem PS4 hem de PS4 Pro konsolunda 30FPS’te çalışacak. PS4 Pro oyuncuları, PS4 oyuncularından farklı olarak oyunu 4K çözünürlükte deneyimleme imkanını elde edecekler. Yani PS4 Pro konsolu performans açısından üst düzey bir deneyim sunmasa da, bu açığını grafikler ile kapatacak.

Days Gone çıkış tarihi, senaryosu, PS4 Pro detayları, oynanış, motosiklet özelleştirmeleri ve fazlası

Days Gone oynanış

The Last of Us oyununda gördüğümüz gibi çizgisel bir hikaye Days Gone’da bulunmayacak. Bunun yerine, ilerledikçe kendiniz için güvenli noktalar kuracak ve motosikletinizi geliştirerek daha iyi hale getireceksiniz. Diğer taraftan, oyundaki hava şartları da dinamik olacak ve The Last of Us’taki gibi önceden ayarlanmış mevsimsel unsurlar bulunmayacak. Oyun, her ne kadar çizgisel bir hikaye içermese de büyük bölümlere ayrılmış durumda ve bu bölümlerin sonunda ilginç olaylar gerçekleşecek.

Days Gone çıkış tarihi

Oyun, 2019 yılının ilk aylarında PS4 Pro ve PS4 için çıkışını gerçekleştirecek. Çıkış tarihi için elimizde henüz net bir çıkış tarihi olmasa da, en azından The Last of Us: Part 2’den önce çıkış yapacağını söyleyebiliriz. (Çıkış tarihi için üzgünüz The Last of Us hayranları!)


Days Gone
   Haber  |  Öne Çıkanlar  |  PlayStation 


Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.