Canlı LeadergamerTV Sea of Thieves oynuyoruz

Days Gone hakkında bilmeniz gereken 10 oynanış detayı

Days Gone hakkında bilmeniz gereken 10 oynanış detayı

Zombilerin, aslında birer zombi olmadıklarını biliyor muydunuz?

PlayStation 4 platformuna özel olarak yolda olan Days Gone, E3 2016 ve E3 2017 etkinliklerinde gösterildiklerinde, her iki seferde de yeri yerinden oynatmış, en çok beklenen oyunlar arasına girmişti. Özellikle E3 2017 etkinlikleri esnasında gösterilen oyun içi görüntüler ve oynanış, bizleri daha da heyecanlandırmayı başardı. Bu yazımızda da, Days Gone içerisinde bizleri bekleyen ve kesinlikle bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz 10 tane oynanış detayını listeledik.

Days Gone hakkında bilmeniz gereken 10 oynanış detayı

1. Days Gone tam olarak bir zombi oyunu değil

Gösterilen oynanış görüntülerinde, zombi benzeri bir ordu ile karşılaşmıştık. Oynanış görüntülerinden yola çıkarak, bu karakterlerin birer zombi olduğunu söylemek mümkün. Fakat, ne yazık ki zombi değiller. Topluluk, bu karakterlerin birer zombi olduğunu düşünmeye başlayınca, oyunun geliştirici ekibi de, bu karakterlerin Freakers adına sahip olduğunu belirtti. Hayvanlarda ve insanlarda görülmesi, virüs yoluyla bulaşması, yani neredeyse zombiler. Neredeyse dedik, çünkü Freakers adını taşıyan bu zombi benzeri karakterler, hala yaşıyor. Karınları acıkıyor, yoruluyorlar ve susuyorlar.

2.  Deacon St. John

Days Gone içerisinde kullanacağımız ve hikayesine eşlik edeceğimiz ana karakterimiz ile tanışmış mıydınız? Adı tam olarak  Deacon St. John ve kendisi bir ödül avcısı. Kıyametten önce, kendisi bir motosiklet kulübünün üyesiydi, zaten giyim tarzı da kendisini ele veriyor. Kıyametten sonra da, ödül avlayarak, kiralık asker olarak hayatına devam ediyor. Tabii, böyle bir evrende, nasıl bir hikaye göreceğimiz de merak konusu.

Days Gone hakkında bilmeniz gereken 10 oynanış detayı

3. Kıyamet, yaban hayatını tamamen yok etmedi

Doğadaki canlıların durumu hakkında pek de bir açıklama yapılmadı açıkçası, fakat geliştirici ekip tarafından yapılan bazı açıklamalara bakacak olursak, yaban hayatının hala devam ettiğini söyleyebiliriz. Geliştirici ekip, çok fazla bir açıklama yapmadığı halde, sadece bazı durumlar için geçerli olacak şekilde, hayvanlardan yardım alabileceğimizden bahsetti. Yani, oyun içerisinde hala kıyametten etkilenmemiş olan hayvanlar mevcut.

4. Freakers adı verilen düşmanlar, ne yazık ki tek düşmanımız değil

Her ne kadar sayıca aşırı üstün ve ürkütücü bir yapıya sahip olmaları sebebiyle, Days Gone içerisindeki en büyük düşmanlarımız olarak görünseler de, ne yazık ki Freakers adı verilen zombi benzeri yaratıklar, tek düşmanımız değil. Days Gone‘ın açık dünyasında, yağmacılar da bizleri bekliyor olacak. Genellikle küçük kamplar olarak, oyunun açık dünyasında karşımıza çıkacaklar. Bir başka ek olarak, virüs tarafından etkilenmiş olan hayvanlar da düşmanlarımız arasında.

Days Gone hakkında bilmeniz gereken 10 oynanış detayı

5. Keşfedilmeyi bekleyen bir dünya var

Days Gone, Pasifik Kuzeybatı‘da geçiyor. Bu bölgenin seçilmesinin arkasında yatan sebep ise, geliştirici ekibin, bu bölgeyi coğrafi olarak, bu tarz bir oyuna uygun görmüş olması. Bu bölgede bizleri nelerin beklediği konusuna gelecek olursak da, kısaca çöller, dağlar, mağaralar, nehir havzaları, orman içerisinde kurulmuş olan küçük kamplar, banliyöler ve daha fazlasını sıralayabiliriz.

6. Değişken hava şartları

Days Gone, artık alışageldiğimiz bir sistem olan gece gündüz döngüsü mevcut. Buna ek olarak, değişken hava şartları da oyun içerisinde karşımızda olacak. Oyunun erken oynanış videolarındaki güneşli hava şartları değişerek, soğuk ve karlı olmuştu. Yerler ıslakken, Deacon‘ın motorunun daha fazla kaydığına şahit olacağız. Yani, düşmanlardan kaçarken, özellikle yerlerin ıslak olduğu hava şartlarında bayağı dikkat etmemiz gerekecek.

Days Gone hakkında bilmeniz gereken 10 oynanış detayı

7. The Broken Road ve motorsikletimiz

The Broken Road, geliştirici ekip tarafından, Days Gone içerisindeki gidilebilir yerleri anlatmak için kullanılmış bir terimdi. Deacon, genel olarak, bir yerden bir başka yere ulaşmak için motorunu kullanıyor olacak. Tabii, bunu yapmak için benzin mevzusu da gerekecek. Yani, depo biterken benzin doldurma zorunluluğu gibi güzel bir ayrıntı da bulunuyor oyun içerisinde. Aynı zamanda, bizleri tamir etme gibi bir özellik de bekliyor olacak. The Broken Road olarak tabir edilen yerlerde de, adından da anlaşılabileceği üzere, araçla geçemeyeceğimiz yerlerle karşılaşacağız.

8. Rastgele olaylar

Days Gone ve açık dünyası, bizlere gerçekten güzel vakit geçirecek özellikler sunuyor. Bu özelliklerden biri de, rastgele gerçekleşen olaylar. Deacon, yolda giderken, ufak tefek veya oyunu bir şekilde etkileyecek olan rastgele olaylarla karşılaşabilecek. Böylesi bir özellik de, oyun içerisinde geçen 2 günün birbirine benzememesini, bu sayede de Days Gone‘ın sıkıcı olmamasını sağlıyor.

Days Gone hakkında bilmeniz gereken 10 oynanış detayı

9. Zanaatkarlık

Artık, Assassin’s Creed Origins‘te bile karşılaşmış olduğumuz zanaatkarlık özelliği, Days Gone‘da da bizleri yalnız bırakmıyor. Zanaatkarlık derken, ne demek istediğimizi de açıklayalım. Oyunun tehlikeli dünyasında, ete aç Freakers ordusuna karşı koymak için bizlere yardımcı olacak olan eşyaları, belli başlı kaynaklar toplayarak yapabileceğiz. Gösterilen oynanış görüntülerinde de, birtakım malzemelerden oluşturulmuş olan susturucu, bombalar ve molotof kokteyli gibi eşyalar da bulunuyordu.

10. Çoklu oyuncu modu bulunmayacak

Days Gone, günümüz oyuncu kitlesinin çevrim içi oyunlara artık fazlasıyla alışmış olduğu halde, ne yazık ki bir çoklu oyuncu modu bulundurmayacak. Oyun, sadece tek kişilik oyun modunu barındıracak ve bütün oyunu, tek başımıza tecrübe edeceğiz. Bunun, açıkçası kötü bir şey olduğunu söylemek mümkün değil, çünkü bu sayede geliştirici ekip, bizlere daha güzel ve sağlam bir hikaye, hatta daha da iyisi, oynanış sunabilecek.

Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak olan oyunlar ve 2018 yılında çıkacak olan oyunlar listelerimize göz atabilirsiniz. Çünkü önümüzdeki günlerde, haftalarda ve aylarda bizleri çok güzel oyunlar bekliyor. Fakat yeni oyunlardan ziyade, daha dar bir yelpazede güzel oyunlar arıyorsanız, en iyi PS4 oyunları yazımıza göz atmanızı öneriyoruz. En iyi PlayStation 4 oyunları listemiz uzun geldiyse, sizi Ubisoft ekibinden gelen sürpriz bir oyunun inceleme yazısı ile tanıştıralım: Assassin’s Creed Origins inceleme.

Son olarak, ülkemize yeni girmiş ve dünya çapında da oldukça sevilen Black Desert Online oyunu hakkında her şeye ulaşabilmek için Black Desert Online rehberi, ipuçları, hızlı seviye atlama ve daha fazlası yazımıza göz atabilirsiniz. Tabii bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.


Days Gone
   Haber 


Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın