Dante’s İnferno

Dante’s İnferno

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Dante ile cehennemi biraz ayağa kaldırmaya hazırmıyız ?

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Bir oyun oynadığınızda , kaynak metaryeller ilk akla gelmez. Yüzyıllar içinde korku ve kasvetin iskeleti haline gelen, ölülerin diyarına çıkılan bir yolculuk olan batının ölüm sonrası konsepti Dante’s Inferno ile hayat buluyor. Bütün bunlardan öte, insana acı veren karanlık mekanlar ve basit konuşmalar kulağa hiçte sempatik bir oyun gelmeyebilir, ancak işte o zamanVisceral Games ve Electronic Arts çıkagelir ve biraz aksiyon biraz da şiirsel bir dil ekleyerek Dante’s Inferno’yu yaratırlar.

Oyun kendini bize cehennemde tur attırırken, bize sanki türetilmiş, sanki God of War’ın düşük bir versiyonu hissini verecek. Ancak bu tekrar kalite ve ciddi dövüş tekniklerini kombine ederek bize oyunun mükemmel bir tecrübe  olmasını sağlıyor.

Hikayede, sevdiği kadın için dövüşen bir adam var. Dante, savaş yüzünden hayal kırıklığına uğrayıp aklı başına gelen, pişman olan ve Floransa’daki nişanlısı Beatrice’in yanına dönen genç bir haçlıdır. Fakat eve yaklaştığında birşeylerin kötü gittiğinin farkına varır; eve vardığında evini yok edilmiş ve Beatrice‘i dışarda ölü bulur.

Daha da kötüsü bir anda Lucifer beliri verir ve onun ruhunu çalar. Beatrice’ in çığlıklarıyla beraber ruhunu cehennemin en derin yerine sürükler. Dante, sevgilisi sonsuza kadar kaybolmadan onları cehennem çemberine kadar takip eder. Daha sonra Dante tıpkı düşen bir melek gibi kendi günah ve yanlışlarıyla yüzleşir.

Beatrice’i cehennemden kurtarmalıyız

Tahmin edersiniz ki bu aslında gerçekten edebi bir şaheserin inançla yorumlanmış hali değildir. Ama Beatrice’e giden yol, oyunu sürekli ilerlemeye sevkediyor ve oyuncuya kesme, biçme, patlamalar gibi amaçlar sunuyor.

Bu yaklaşım aslında benzersiz ve çok iyi etki yaratmasına rağmen , bazı videolar size anlamsız ve “ne alaka” dedirtebilir.

Şimdi, eğer oyunda bölümlerin günahlar etrafında döndüğü bir oyun varsa, bu Dante’s Inferno nun baskın bir şekilde kendini gösterdiğini anlardan biridir. Oyun harfi harfine zor bir şekilde bizi ilerletiyor oyunda. Ruhların işkence gördüğü, şiddet dolu, bölümden bölüme çokça çıplak erkek ve kadın görmeye hazır olun. Bu oyun açıkça görülüyor ki çocuklara göre değil ama oyun kendini fazlasıyla cehennemin derinliklerini keşfetmeye ve onun cezalandırış tarzını özümsemeye dayalı.

İşte bu durumda insanlara acıyacak ve canavarlara tuzaklar kuracaksınız.

Dövüş, herhangi bir aksiyon oyunu için ana bileşendir. Dante’s Inferno içinde  bu farksız. Dante’nin yolu boyunca şeytanlar ve yaratıklar için öncelikli olarak tırpanını kullanıyoruz. Ayrıca yaratıkları kendimizden uzakta tutmak için haçın gücünden de yararlanıyoruz. Herhangi bir yaratık öldürdüğümüz zaman onun ruhunu ele geçiriyoruz. Eğer God of War gibi diye düşünüyorsanız, çokta yanılmıyorsunuz. Eğer Kratos’un herhangi bir macerasına atıldıysanız, Dante’s Inferno’yu oynarken hiç problem yaşamadan rahatlıkla oynayabileceksiniz.

Buradaki tüm ruhlar gerçekten burada olmayı hakediyorlar mı ?

Oyunda kutsal ve kutsal olmayan barlarımız mevcut, ruh kolleksiyonumuz ile bir eğilim içinde olabiliyoruz. Bir düşmana saldırırken son hamle olarak onları yargılayabiliyoruz, eğer onları tırpanımız ile cezalandırırsak kutsal olmayan barımızın artacağını göreceksiniz veya haçımızı kullanarak onların ruhunu affettirebilir, ruhlarını özgür bırakabiliriz, böylece kutsal  barımızın arttığını göreceksiniz. Puanlar toplayarak bölümleri atlayıp Dante için yeni dövüş teknikleri kazanabileceğiz. Sonuç olarak topladığımız kutsal emanetlerle Dante’yi istediğimiz gibi kişileştirebileceğiz. Oyunda kutsal ve kutsal olmayan emanetler mevcut ki bazen eşsiz bonuslar bulabileceğiz, kendimizi iyileştirebilen büyüler gibi…

Ayrıca Pontius Pilate gibi tarihi kişileri de cezalandırma veya aklama gibi şansımız olacak. Bu karakterlere ne yapmak istiyorsak ona göre kutsal yada kutsal olmayan puan toplamanızı öneririm. Eğer tarihi bir figürü aklamak istiyorsak önümüze bu kişinin günahlarının bir kuleden aktığı 4 ikonlu bir haçlı oyun çıkıyor, zamana karşı butona basarak kişiyi aklayabiliriz, bu bize fazlaca ruh kazanmamızı sağlayacaktır.

Birçok seçenekle beraber, derince bir dövüş tekniği mevcut oyunumuzda, yaratıkları yok etmek için çokça yol görünüyor. Özellikle haç ve tırpanımızı beraber kullandığınız zamanlar çok hoşunuza gidecektir. Malesef düşmanlarımızın %70 gibi bir bölümü tek bir buton ile öldürülebiliniyor.

Tabiiki oyun basit bir tekdüze vuruştan ibaret değil, Dante’s Inferno bize duvarlara tırmanabileceğimiz, kutuları itebileceğimiz, yeni bölümler için bilmeceler çözmek gibi birtakım opsiyonlarda sunuyor. Bazı bulmacaların diğer oyunların bulmacalarının birebir aynısı olduğunu göreceksiniz.

Sonuç olarak Dante’s Inferno bize cesur, görsel olarak zevkli bir oynayış sunacak gibi görünüyor. Herhangi bir aksiyon oyunundan beklediğiniz tadı alabileceğinizden emin olun. God of War gibi bir klasik olamayacak olsada hakkını yememek gerekiyor. Gerçekten bazı kombat dizileri ve kombo sistemleri oyunu kesinlikle iyi kılıyor.

Grafik : 7.8

Ses : 7.8

Oynanabilirlik : 8.1

GENEL : 8.0

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.