Cyberpunk 2077 yazarı, şimdi tam zamanı diyor

Cyberpunk 2077 yazarı, şimdi tam zamanı diyor

Cyberpunk evrenini oluşturmuş olan kişi, neden oyunun şimdi geliştirilmeye başlandığını belirtti.

Herkes gibi bizler de Cyberpunk 2077 ile ilgili gelecek her haberi merakla beklerken, oyunun geliştiricisi CD Projekt Red’in E3 2018’de bulunacağı haberi gelmişti. Haziran ayında göreceklerimiz için sabırsızlanırken, olayın en başını oluşturan kişiden açıklamalar geldi. Bir etkinlik kapsamında yapılan söyleşilerden birinin konuğu, Cyberpunk dünyasını ilk tasarlayan kişi olan Mike Pondsmith idi. Söyleşinin en dikkat çekici sorusu, 1988 senesinde piyasaya sürülen bir masa oyunu olan Cyberpunk 2020’nin, bir video oyununa dönüşmesi için, neden bu kadar beklendiğiydi.

Cyberpunk 2077

Ürettiği masa oyununun, 1988 yılından beri bir video oyununa dönüşme sürecine değinen Mike Pondsmith, öncelikle temeldeki hikayeden bahsetti. Hikayesinin temelinde, iktidarı elinde bulunduran insanlar ile büyük şirketlere karşı, teknolojiyi kullanan sıradan halkın savaşının anlatıldığını söyleyen Mike Pondsmith, hikayede teknolojinin, sıradan insanlara mücadele edebilecekleri bir güç sağlama rolünü üstlendiğini belirtti. Masa oyununun neden yıllar sonra video oyuna dönüştüğüne dair ise aslında 1986 ve 1987 yıllarında bir video oyunu yapmayı tasarladıkları yanıtını verdi oyunun yazarı.

Mike Pondsmith, 1980’li yılların ikinci çeyreğinde, Cyberpunk ile ilgili bir video oyun yapmalarını engelleyen iki büyük nedeni işaret etti. Bu nedenlerden bir tanesi olarak; o senelerde insanlarla dolu, canlı, hareketli sokaklar yapabilecek bir teknolojinin bulunmamasını gösteriyor masa oyunu tasarımcısı. Mike Pondsmith’e göre tasarısını video oyununa dönüştürememelerinin ikinci büyük nedeni; Cyberpunk dünyasının vizyonlarını anlayabilecek bir ortak bulamamalarıydı. Hayallerinin, bir video oyununa dönüşmesi için artık zamanının geldiğini söylüyor Mike Pondsmith.

Oyunun temasını 1980’li yıllarda oluşturan Mike Pondsmith, geliştirilmekte olan Cyberpunk 2077 hakkında pek bilgi vermedi. Yalnızca yayımlanan tek fragmanda da görülen savaş ortamından, ölüm sahnelerinden ve parçalanan cesetlerden bahsetti. Bu bahsettikleri, Cyberpunk 2077 için yayımlanan fragmanla mı ilgili yoksa yeni bir fragmanın göstergesi mi, tam net değil şimdilik. Umarız E3 2018 öncesi, tadımlıkta olsa yeni görüntüler ve videolar gelir. E3 2018’de de doya doya oynanış görüntülerini görebilme imkanımız olur.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın