Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 28.01.2021

Cyberpunk 2077 oyuncuları, Keanu Reeves ile ilişki yaşamayı gerçekten istemiş olacak ki, böyle bir mod geliştirdiler. Catmino adındaki bir mod yaratıcısı tarafından çıkartılmış olan bu mod sayesinde, Cyberpunk 2077 içerisindeki karakterlerin yerleri değiştiriliyordu. Johnny Silverhand’in dosyası ile bir joytoy dosyası değiştirilerek gerçekleştiriliyordu bu olay. Fakat görünüşe göre CD Projekt RED ekibi, bu olaya el atmış ve modun kaldırılmasını sağlamış.

CD Projekt RED ekibi Cyberpunk 2077 içerisinde Keanu Reeves ile ilişki modunu kaldırttı

CD Projekt RED, “Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler ve özellikle oyun modları ile ilgili en önemli kuralımız, başkalarına zarar vermemesidir.” şeklinde açıklama yaptı. Devamında ise, “Model değişimleri söz konusu olduğunda, özellikle böyle açık, özel durumları içerenler, Cyberpunk 2077’de karakterler yaratmak amacıyla bize görünüşlerini ödünç veren kişiler tarafından yanlış şekilde algılanabilir.” dedi.

Eurogamer ekibine yapılan açıklamada, “Bu nedenle, hayran içeriği oluştururken, içerik oluşturucular tüm ilgili taraflardan (böyle durumlarda CD Projekt RED dışındaki kişiler olabilir) izin aldıklarından emin olmalıdır. Oyun için bulmuş olduğumuz karakterler için, oyunu istediğiniz gibi değiştirmenize ve eğlenmenize geniş ölçüde izin veriyoruz. Oyuna katılmasını istediğimiz gerçek kişilerin modellerine gelince, açık iznine sahip değilseniz, rahatsız edici bulunabilecek herhangi bir durumda onları kullanmaktan kaçınmanızı rica ederiz. Daha ayrıntılı kurallar için lütfen Lisans Sözleşmesi ve Hayran İçeriği Yönergeleri’ne bakın.” denildi.

CD Projekt RED ekibinin açıklamalarına baktığımızda, bu durumda pek de haksız olmadıklarını görebiliyoruz. Oyun içerisinde kullandıkları karakterlerin gerçek hayattaki sahiplerine saygı duymaları çok ince ve hoş bir hareket. Elbette modlar konusunda bu, büyük bir kısıtlama demek oluyor. Sonuçta, Johnny Silverhand oyunun en önemli karakterlerinden bir tanesi. Fakat, saygı da dikkat edilmesi gereken önemli bir unsur.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.