Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 12.12.2020

Cyberpunk 2077, hataları ile zaten olay olmuştu bildiğiniz üzere fakat şimdi de hakaret içeren bir olaya rastlandı. Ünlü bir Twitch yayıncısı olan Tuğkan "Elraenn" Gönültaş tarafından paylaşılan hatada, Cyberpunk 2077 Türkçe çevirisinde Atatürk için gerçekten büyük bir hakaret bulunuyor. Öncelikle, bu hakaretin bulunduğu kısmın görselini aşağıda sizlerle paylaştık. Ona bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Cyberpunk 2077 Atatürk hakaret

Cyberpunk 2077 içerisindeki Atatürk için edilen hakaret kimin suçu?

Öncelikle, bu hakaretin suçlusunu bulmamızda fayda var. Elraenn, bu olayın İngilizce çevirisinde olmadığının da altını çizdi. Yani, bunun suçlusu CD Projekt ekibinden ziyade Türkçe çevirisini yapmış olan 23 Studios. 23 Studios ekibi, bu çeviriyi hazırlarken, öldürdüğümüz düşmanın gizlenmesi için gösterilen komuta bile, "Dök" yazmayı başarmışken, bir de üstüne böyle bir hakaret etmeleri çok ayrı bir boyutta oldu.

23 Studios çeviri ekibi, "Sevgili oyunseverler. Cyberpunk 2077'de yer alan ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret olarak algılanan çevirinin düzeltilmesi için diğer çeşitli hata düzeltmelerinin de olduğu bir yama zaten hazırlanmıştı. Bu yama yayına girdiğinde metin oyundan kaldırılacaktır. Gözümüzden kaçan bu hata için herkesten özür diliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." şeklinde bir açıklama bulundu. Özellikle, böyle 2 kez peş peşe sözde yanlış yazılan bir şeyin nasıl hakaret olarak algılanmayacağını da merak ediyoruz.

Her ne kadar 23 Studios, yapılmış olan bu hakaret için özür dilemiş olsa da, bir adamı öldürdükten sonra, "Gözümüzden kaçtı, yanlışlıkla vurduk." denilmeyeceği gibi, affının kolay kolay olmayacağını bilmesi gerekir. Yapılan hata, çok geniş çaplı bir hata. Uzun süredir yapılan çeviriler söz konusu. Kontrol etmek için kesinlikle fazlasıyla zamanları olduğuna inanıyoruz. Bir ekip işi bu ve kontrol eden birinin kesinlikle olması gerekiyor. Gereğinin yapılması büyük bir şarttır.

Bütün bunlar bir yana, CD Projekt RED ekibinden de bir açıklama kesinlikle şart. Her ne kadar bunun suçlusu 23 Studios olsa da, böyle bir şeyi içeriğinde barındırıyor olması büyük bir olay. Bunun bir yaptırımı olacak mı, yoksa öylece kalacak mı, bunlara cevap istiyoruz. Dahası da, geliştirici ve dağıtıcı ekip olarak kendilerine de mikrofon tutulması gerektiğini düşünüyoruz. En kötü şartta, kendilerinden de bir özür bekliyoruz. Umarız ki, bir daha böyle bir sorun ile karşı karşıya kalmayız.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.