Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 25.11.2018

Crytek denildiği zamanda özellikle biz Türk oyuncularının göğsü kabarıyor. Bizler için önemli bir oyun şirketi olmasının sebebi, Crytek ekibinin başında Türk isimlerinin bulunuyor olması. Far Cry serisinin ilk oyunu, Crysis serisi, Warface ve son olarak da Hunt Showdown gibi oyunlarla karşımıza çıkmış bir şirketten bahsediyoruz. Tabii, Robinson: The Journey ve Ryse: Son of Rome gibi oyunların altında da imzaları bulunuyor. Haberimizin asıl konusuna dönersek; Crytek İstanbul’un 21 Kasım 2018 tarihinde İstanbul-İş Mahkemesinde bir duruşması bulunuyordu.

Her İş Mahkemesi duruşması gibi bu duruşma da halka açık olarak yapıldı ve Leadergamer ekibi olarak biz de duruşmaya katılıp izledik. Dava üzerine yorum yapmayacağız lakin duruşma esnasında verilen bir ifade her ne kadar küçük gibi görünüyor olsa da, dikkatimizi çekti. Davacı tarafın avukatı tarafından, Crytek İstanbul çalışanı şahit Halit Altuntaş’a “Warface Türkiye’de kaç oyuncu var?” sorusu soruldu ve yemin altında olan şahit Halit Altuntaş “1000-1500 arası oyuncu var.” diyerek soruyu yanıtladı. Bu açıklamanın nasıl bir öneme sahip olduğunu merak ediyor olabilirsiniz, hemen ondan da bahsedelim sizlere.

WARFACE TÜRKİYE’NİN KADERİ NE OLACAK?

1000-1500 gibi bir oyuncu sayısı, basit bir mobil oyun için bile inanılmaz düşük bir sayı. Dünya çapında rekorlar kırmayı başarmış ve birçok platform üzerinde boy göstermiş olan Warface gibi bir oyun için durumun Türkiye için ne kadar iç yakıcı olduğunu gözler önüne seriyor. Bu durum da, Warface Türkiye operasyonu ile ilgili akıllarda soru işaretleri oluşmasına sebep oluyor. Çünkü böylesi bir oyuncu sayısı, Warface Türkiye konusunda işlerin Crytek ekibinin arzu ettiği yönde gitmediği anlamına geliyor. Oynaması ücretsiz bir oyun olan Warface’in, Türkiye’deki rakiplerinin anlık oyuncu sayısı 10.000’lerce iken Crytek gibi bir şirketin bu oyuncu sayısı hem üzücü hem de şaşırtıcı.

Crytek ekibinin B2B ortaklarından tarafımıza verilen bilgilere göre, Crytek’in ticari ilişkilerde paylaştığı oyuncu sayıları ile yeminli ifadede verilen oyuncu sayıları arasında büyük bir uçurum var. Warface Türkiye tarafında pazarlama yapmama, etkinlikler gerçekleştirmeme gibi durumlar da bizleri üzen bu gerçeği onaylar nitelikte. Hunt Showdown ile birlikte mali açıdan büyük bir gelişme elde ettiği düşünülen Crytek ekibinin Warface Türkiye operasyonunu gözden çıkarıyor olması söz konusu. Yine kaynaklarımıza göre, Crytek İstanbul çalışanlarının 2 aydır ödeme alamıyor olması verilen bilgiler arasında. Umarız ki Crytek ekibi küllerinden tekrar doğabilir ve tekrardan zirvelere oynayabilir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.